Admirál - stará píseň

vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

26 Apr 2020, 13:28

To hlavní Vám dr. Hlavatý napsal. Čím horší poloha a půda, tím je třeba sáhnout po bujnějších podnožích. Z uvedených bych se vyhnul Topazu a asi i Rubinole. Naopak, Rubín, Bohemia, Admirál, Lipno, Rosana, Rozela, Angold, Delor, Jonalord, Blaník,... to jsou víceméně sázky na jistotu. A zvážil bych i nějakou starší odrůdu, v kraji osvědčenou a oblíbenou. U nás jsou to: Matčino, Smiřické, Jadernička, Grávštýnské, jaké jsou kolem Žiliny, nevím.
RastoD
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 29 Apr 2020, 21:00
Bydlisko: Lučenec

Admirál - stará píseň

29 Apr 2020, 21:19

Dobrý deň!

Toto fórum som objavil náhodou cez odkaz kiwiforum.cz (fórum, ktoré sa venuje aj pestovaniu kanadských čučoriedok). V starom fóre bolo veľa zaujímavých informácií, no bohužiaľ už nevyhovovalo ani mne. Z tých mála príspevkov mi niektoré aj zmazali. Ale vďaka starému fóru a p. Vysloužilovi sa i podarilo zohnať prútiky letnej jablone Mantet, ktorú sme tento rok hneď navrúbľovali a zatiaľ to vyzerá sľubne.
Keď je už reč o jabloni Admirál, tak sa mi vlani na jeseň podarilo kúpiť Admirál na MM 106. NA jar sa začal pekne prebúdzať. Uvidím ako sa mu bude dariť v tmavej ílovitej zemine. Je to okrajová oblasť mesta hraničiaca s extravilánom. Strom je zasadení za oplotením, dá sa povedať skoro na poli.
Pred 2 týždňami sa mi podarilo kúpiť v neďalekej záhradkovej osade chatku so cca 4 arovým svahovitým pozemkom s južnou orientáciou, kde je už ale svetlo hlinitá pôda. Uvidím ako sa tam bude dariť ovocným stromom. Najskôr sa musím vysporiadať s koreňmi náletových drevín, následne s prípravou pôdy a už teraz začínam s teoretickou prípravou čo kde zasadím.
Adam

IP:  31.152

Admirál - stará píseň

30 Apr 2020, 10:15

Ďakujem veľmi pekne Pán Hlavatý a Vysloužil, áno, podpník zrejme MM106, ešte ma dokonca zaujal aj A2, nad slabo rastúcimi nepremýšľam a asi by to bol aj podraz pre samotné stromy do danej oblasti.
Stále ma lákajú odrody Rubín, Bohemia a Gold Bohemia, mnohí hlavne Rubín považujú za legendu a to ma ako mladého veľmi láka, no zaujíma ma, predsa len ktorú z týchto dvoch (hlavne Rubín a Bohemia) by ste predsa len predurčili do mojej oblasti, som si vedomý, že sú si veľmi podobné, ale predsa pre zaujímavosť?
Miesto bude na jeseň zrejme pre 1 ks a tak musí vyhrať jedna, zatiaľ som naklonený podľa subj. laických postrehov Bohemii, mimo pozemku by sa možno ešte našlo jedno miesto a tam by som možno predsa len skúsil ten Admiral, je dokázané, aké prírodné podmienky povzbudzujú pehovitosť a kde sa skoro vôbec nevyskytuje alebo je to len lotéria?
Prajem pekný deň
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

30 Apr 2020, 14:16

Adam: Bohemia je iba farebný klon Rubínu, inak sú tieto odrody prakticky totožné. Rozdiel je v tom, že Bohemia má červenú farbu rozmytú, Rubín prevažne vo forme pásikov. Takže je to vyslovene otázka vizuálnej preferencie. Mne sa viac páči Bohemia, ale mnohí určite uprednostnia Rubín.
Čo sa týka fyziol.pehovitosti Admiralu, vyskytuje sa najmä v prvých rokoch rodivosti (veľké plody) a na slaborastúcich podpníkoch. Je to otázka metabolizmu vápnika (a bóru) nielen v plodoch, ale aj pletivách stromu. Veľkú rolu hrá zloženie pôdy - čím väčší je deficit vápnika, tým väčší je predpoklad že pehovitosť sa objaví. Takto jednoduché to ale nie je, úlohu hrá aj vzájomný podiel ostatných prvkov v pôde a schopnosť koreňov (a teda podpníka) ten vápnik z pôdy absorbovať. Preto sa odporúčajú najmä podpníky MM106, MM111, M25, A2. Neodporúčajú sa slaborastúce - M9, M27, M26. Ale: ja mám Admiraly na M26(2x) a M9(1x) a nikdy som pehovitosť na plodoch nemal. To som ale asi jediný, mnohí (takmer všetci) pehovitosť na Admirale majú. Či je to dané nejakým osobitým zložením pôdy v mojej záhrade, to neviem - rozbor pôdy nemám spravený. Takže súhrnom: Admiral si zaobstarajte na bujnejšom podpníku, preferujte vyšší tvar stromu, šetrite dusíkom (pri výsadbe len s mierou, neskôr len raz za niekoľko rokov), dávajte opakované postreky kalciom na list (napr.Florasin Calcium+bór) už od júna až do zberu (cca á 10-14 dní), podľa potreby robte letný presvetľovací prieklest (husté mladé výhonky odčerpávajú vápnik potrebný pre plody). A pripravte sa na to, že aj keď to všetko dodržíte, tak pehovitosť sa predsa len môže objaviť. V takom prípade treba trpezlivosť, rokmi by sa to malo zlepšovať. IH
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

01 Máj 2020, 10:46

Sám si neumím vysvětlit, proč dr. Hlavatý pihovitost na svých jablkách nemá. Ovšem kvalita půdy, na níž stromy pěstuje, se u nás vyskytuje snad jen v truhlících s muškáty. Ale zpět k pihovitosti. Tuto chorobu nikdy nenajdete na starých neudržovaných stromech. Zjednodušeně lze říci, že když stromek zestárne, vyčerpá nadbytek živin dodaný při výsadbě a po ní, použijeme-li bujnější podnož pro kmenný tvar a ponecháme mu přirozenější růst, lze očekávat, že nemoc zmizí sama nebo postihne jen nevýznamný počet plodů.
Adam

IP:  27.95

Admirál - stará píseň

15 Máj 2020, 14:16

Dobrý deň páni, ďakujem za užitočné rady, zatiaľ vyhráva u mňa Bohemia a dúfam, že sa mi podarí nájsť miesto v záhrade a na jeseň ju vysadím, Admiral je na dlhšie uvažovanie, či ho skúsim mimo svojho pozemku vysadiť len tak na náhodu.
Čo sa týka ešte tých podpníkov, samozrejme nebudem voliť žiadne zákrpky ani nič podobné, minimálne MM106, ten je u nás na ,,severe" dosť rozšírený v záhradníctvach, čo som si všimol. Sú aj medzi tými bujnejšie rastúcimi nejaké rozdiely a bol by pre mňa jeden z nich ako ušitý na mieru, či je to už viacmenej jedno, ktorý zvolím? (MM106,A2...) Pôda ,,vraj" dosť ílovitá podľa starého otca...
Pozdravujem do záhrad
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Admirál - stará píseň

15 Máj 2020, 14:29

Těžko říci, pane Adama, která podnož Vám bude ušitá na míru, když tu Vaši míru neznáme. Nevíme jaké chcete mít stromy, nevíme mnoho o poloze, půdě agrotechnice. To si asi nejlíp odzkoušíte sám.
Každopádně Bohemia nebude špatná volba.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

21 Máj 2020, 20:15

"Admiral - stará píseň".

Stará možno, pravdivá určite. Takže refrén: sme v poslednej dekáde mája, v pivnici mám ešte niekoľko odrôd jabĺk. Jednoznačne v najlepšom stave spomedzi nich je Admiral. Tento rok ale prekvapila aj Lucy, vážne zabojovala o 'shelf-life-award', vyzerá dokonca lepšie než Admiral. Kvalitou (konzistencia dužiny, jej šťavnatosť a chuť) je ale Admiral o triedu lepší. Nie je zlé mať koncom mája poruke jablká z vlastnej produkcie, ktoré sú ešte konzumne na úrovni. (Všetko je na fotkách - tie sú dnešné. Lucinka vyzerá akoby bola len včera odtrhnutá zo stromu...). IH

[P.S.: Len pripomeniem, že jablká na fotkách sú skladované v bežnej, skôr parametrami podpriemernej pivnici. Neviem si ani predstaviť, ako dlho by vydržal Admiral v klimatizovanom ELO- sklade s riadenou atmosférou...]
IMG_20200521_200240.png
IMG_20200521_200212.png
IMG_20200521_200143.png
IMG_20200521_200143.png (790.13 KiB) 3722 zobrazení
IMG_20200521_200115.png
roman
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Admirál - stará píseň

21 Máj 2020, 22:31

Ivan Hlavatý napísal:
21 Máj 2020, 20:15
[P.S.: Len pripomeniem, že jablká na fotkách sú skladované v bežnej, skôr parametrami podpriemernej pivnici. Neviem si ani predstaviť, ako dlho by vydržal Admiral v klimatizovanom ELO- sklade s riadenou atmosférou...]
Jakou máte teď teplotu v pivnici? My máme ve sklepě 13°C.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

22 Máj 2020, 05:39

roman napísal:
21 Máj 2020, 22:31
"Jakou máte teď teplotu v pivnici? My máme ve sklepě 13°C."


Neviem to presne, nemám tam teplomer, ale je to určite viac než 15°C. IH
Napísať odpoveď