Admirál - stará píseň

rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

14 Sep 2022, 22:42

Toto vlakno ma uz 50 stranok - pekne okruhle vyrocie pre pana Admirala.

Pehovitost sa nezhorsuje, som optimista a verim ze uz nebude.
Na starsom prestepenom strome bola bohata nasada, ale bez postreku proti obalovacovi su mnohe cervive a postupne padaju.
Do dierky od cervika chodia mravce a robia si doslova chodbicky pod supkou - teda supku asi nedokazu prekusat. Ale aj take jablko aj tak vydrzi casto dlho bez hnitia.
Tiez dnesna ochutnavka stredne velkeho cerviveho uz do cervena vyfarbeneho jablka :
Skvela pochutka, vysoka stavnatost, krehka duzina, dostatocne sladka i kysla chut. Vzdy je doma bitka o kazde jablko A, dnes sa mi usla pekna tretina plodu.

V rodine je vyrazna poziadavka na viac Admiralov.... niekolko sliviek i broskyn nahradim jablonou Admiral. Netrufam si sadit A. na velkom neoplotenom pozemku - ked su jablka tak atraktivne - zlodeji sa mi obcas odvazia i na oploteny pozemok pri dome. Na neoploteny pozemok by som dal skor odrody jablone ako Topaz ci neskore hrusky - ktore pri zbere nie su zrele.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1053
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Admirál - stará píseň

18 Sep 2022, 18:35

Je mi líto, ale musím zcela zbourat zdejší teorii o tom, že dostatek vláhy má pozitivní vliv na pihovitost. Letos u mě bylo zcela extrémní sucho jako ještě nikdy, i v roce 2018 to bylo lepší. A i přes to, že v předchozích letech mi pihovitost postihla všechna jablka, letos jsou jako zázrakem všechna kompletně bez pih. Takže bych mohl tvrdit, že opak je pravdou (sucho likviduje pihovitost), ale nemyslím si.
Poznamenám též, že stromek dokonce nebyl vůbec nijak ošetřován vápníkem.
Mohl bych si to vysvětlit tak, že je stromek o rok starší, ale ani to si nemyslím, že je pravý důvod. Totiž nemá nijak velké přírůstky a moc se neliší od loňského stavu.
Ale co si myslím, že zafungovalo, je můj už dříve zmíněný pokus, na který jsem narazil v jiných diskuzích: v loni na jaře jsem jabloni bohatě dopřál boru (ve formě boraxu). Je tedy možné, že skutečně zafungovalo to, o čem se mluvilo v disluzích, tj. příčinou není nedostatek vápníku, ale nedostatek boru, který způsobuje horší příjem vápníku.
Uvidíme, jak to bude v příštím roce, ale toto mi dává naději, že se problém vyřešil. ;)

IMG_20220918_141856.jpg
IMG_20220918_141844.jpg
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2214
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Admirál - stará píseň

18 Sep 2022, 20:28

Petr z H. napísal:
18 Sep 2022, 18:35
Je mi líto, ale musím zcela zbourat zdejší teorii o tom, že dostatek vláhy má pozitivní vliv na pihovitost. Letos u mě bylo zcela extrémní sucho jako ještě nikdy, i v roce 2018 to bylo lepší. A i přes to, že v předchozích letech mi pihovitost postihla všechna jablka, letos jsou jako zázrakem všechna kompletně bez pih.
Tady u Admiralu to samé - tedy velké sucho a kromě jediného plodu zatím bez pihovitosti. Nehnojeno, bez postřiku Ca. Bor jsem letos nedával, v minulých letech ano. Ale např. Vanda nebo Goldstar jsou pihovité hodně. Kolem Admiralu ale nesmím ani projít, jinak padá.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Admirál - stará píseň

18 Sep 2022, 23:25

Konečne sa teším prvej normálne úrode Admirála. Škoda, že je na záhrade, kde sa ukážem tak raz za dva týždne, vďaka tomu mi obaľovač zlikvidoval asi 25% úrody, čo sa počíta, ak na celom strome je do 20 plodov, ale zvyšoik poteší. Bohužiaľ pehovitosť sa napriek dvom postrekom vápnikom na niektorých plodoch objavila vo veľmi výraznej miere, no iné sú zatiaľ bez známok pehovitosti (možno sa ukáže pri uskladnení). Na jar skúsim aj ja bórax. Snáď sa tento problém prihnojením s bórom odstráni. Vanda o 10 metrov ďalej je bez prejavov pehovitosti.
IMG_20220917_174236.jpg
IMG_20220917_174223.jpg
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Admirál - stará píseň

19 Sep 2022, 17:08

Uvedu do diskuse ještě jinou možnost k zamyšlení. Petr z H má Admirála czela čistého a přičítá to velkému suchu v letošním ročníku. Vyvozuje z toho, že tedy velká závlaha může být příčinou pihovitosti. A sucho že poruchu potlačuje. Nemám dostatečném teoretické znalosti o pohybu jednotlivých prvků v rostlině. Ale já se spíše přikláním k názoru, že nepravidelná závlaha, ne velká, napomáhá k pihovitosti u citlivých odrůd. U mne to často bývá po silnějších srážkách po delším období sucha. Pokud je dlouhodobé sucho, jsou nové přírustky malé, takže do nich nejde tolik vápníku, kolik by "sežraly" bujné přírustky. Takže nějaký ten přijatý vápník se dostane i do plodu. Je to však jen má dedukce.
Nedostatek boru podle mne nezpůsobuje klasickou fyziologickou skvrnitost z nedostatku přijatelného vápníku. Způsobuje jinou poruchu, vnitřní křenčení. Projevy jsou trochu odlišné. Zevní korkovatění se projevuje na mladých plodech již koncem června. Plody se deformují, praskají a opadávají nebo usychají. Od konce července se pak na větších plodech objevují zkorkovatělá místa uvnitř dužniny, ne těsně pod slupkou. Později se objevují v celém profilu dužniny.
U mne je Admirál zatím čistý. Vapníkem stříkám, letní řez jsem zkusil vynechat. První polovina roku byla u mne extrémně suchá, od srpna napršelo.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

02 Okt 2022, 20:20

Milan Fiala napísal:
02 Okt 2022, 14:16
Screenshot_20221002_135557_Messenger.jpg
Screenshot_20221002_135612_Messenger.jpg
Admiral som už tiež obral (fotky som radšej nedával - nechcem iritovať miestnych aj nemiestnych odporcov Admiralu) 😉.

K tomu praskaniu plodov, o ktorom referuje pán Alexander: pri Admirale sa mi to prihodilo pred 5-timi rokmi. Po prívalových dažďoch na jeseň r.2017 viaceré plody Admiralu popraskali (foto). IH

Screenshot_20221002-201547_Chrome.jpg
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

03 Okt 2022, 11:12

Urcite si nemyslim, ze praskanie plodov je nejakym specifickym problemom Admiralu.
Tento rok som tiez nasiel niekolko malo plodov s prasklinou - u mna to teda nebol problem hodny reci.
Tento rok bol vsak velmi vynimocny a pre praskanie idealny. Este zdoraznim, ze ja som jablone v suchu nepolieval - a to napomaha praskaniu.
V lete bolo extremne dlhe sucho a vysoke horucavy, hned potom prisli velmi silne viacdnove dazde - presne toto su podmienky vyvolavajuce praskanie.... podobne podmienky tu naposledy boli cca v r. 2015.
Autor prispevku vyssie Alexander tiez spomina "zopar plodov zacalo praskat" ... zopar plodov, tak to moze byt podobne ako aj u mna .... bezvyznamne.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

03 Okt 2022, 14:39

rony napísal:
03 Okt 2022, 11:12
Urcite si nemyslim, ze praskanie plodov je nejakym specifickym problemom Admiralu.
Tento rok som tiez nasiel niekolko malo plodov s prasklinou - u mna to teda nebol problem hodny reci.
Tento rok bol vsak velmi vynimocny a pre praskanie idealny. Este zdoraznim, ze ja som jablone v suchu nepolieval - a to napomaha praskaniu.
V lete bolo extremne dlhe sucho a vysoke horucavy, hned potom prisli velmi silne viacdnove dazde - presne toto su podmienky vyvolavajuce praskanie.... podobne podmienky tu naposledy boli cca v r. 2015.
Autor prispevku vyssie Alexander tiez spomina "zopar plodov zacalo praskat" ... zopar plodov, tak to moze byt podobne ako aj u mna .... bezvyznamne.
Súhlasím, Admiral má viacero negatívnych vlastností, ale sklon k praskaniu plodov k nim rozhodne nepatrí.
Tá epizóda z r.2017, ktorú som spomínal vyššie, bola výnimočná - vtedy výdatne pršalo vyše týždňa v kuse a v záhrade doslova stála voda. Pod Admiralom som mal bezplevelný úhor, ktorý sa vtedy zmenil na niekoľkocentimetrový bazén. Plody popraskali kvôli návalu vody, nie pre sklon k nemu. Admiral pestujem už pomerne dlho a nikdy predtým ani nikdy potom sa praskanie plodov neopakovalo.
(Ešte poznámka: ak je pod stromom hlbšie zakorenený trávnik, riziko praskania plodov vplyvom dažďov to výrazne znižuje. Bezplevelný úhor má zasa iné výhody).

Na záver: sklon k praskaniu plodov bez súvislosti s dažďami má odroda Gala, tiež aj Jonagored a mutácie s ním súvisiace. Deje sa to ale iba pri plodoch, ktoré neboli včas obraté - takže v týchto prípadoch ide o chybu záhradkára. Silný sklon k praskaniu zrelých plodov ako odrodovú vlastnosť mala letná odroda Astrachan - to si pamätám ešte z detstva. Melodie zasa praská pri prezretí špecificky v oblasti kališnej jamky, nie stopkovej.
Rubinola a Bohemia/Rubín, ak nie sú včas obraté, mávajú niekedy mikroprasklinky v oblasti stopkovej jamky. Tieto ale majú iný charakter - sú naozaj "mikro", povrchové a prebiehajú cirkulárne okolo stopky, nie priečne krížom cez stopkovú jamku. IH
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

04 Okt 2022, 00:05

Nevedel som kedy je vhodny termin oberat, tak som este nechaval visiet, spominalo sa tu, ze A. dobre drzi na stopke, ak mu nie je prilis kratka. Ked som cital, ze IH uz oberal aj A., tak som siel aj ja nato.
Bolo uz neskoro. Pod jednym stromom bolo padnutych 13 ks krasnych jablk. Tak som hned obral vsetky.
To ma prekvapilo, ze tak naraz opadli, chodim pravidelne kontrolovat, priebezne opadavali spociatku len cervive jablka, neskor niekedy aj necervive - ale nikdy nie takto hromadne.
Je pravda, ze ja som nechal casto dvojicu jablk a vidim, ze dlzka stopky byvala aj natesno.
Aku mate skusenost, treba A. oberat radsej skor aby nepadal? Alebo je to pripad dvojiciek s kratkou stopkou? Ja uz ale nezistim, ktore opadnute boli dvojicky.

Tak mam ale prilezitost konzumovat ich hned - a ta chut je skvela. Chcel by som mat ich tolko aby som si mohol pochutnavat do juna.
V kazdom pripade tento rok velka spokojnost, pehovitost takmer ziadna, len na zopar jablkach. Strategia zatazit strom co najviac urodou sa mi paci, opadalo postupne pomerne dost cervivych plodov - ale mi chutia tie padane uz od konca jula.
Finalne sa udrzalo na jednom starom prestepenom strome (predtym slabeho rastu) cca 20kg zdravych jablk Admiralu.
Napísať odpoveď