Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

15 Máj 2023, 22:45

roman napísal:
15 Máj 2023, 16:38
Na fotce jsou moje top odrůdy. I po zhruba půlroce skladování v obyčejné sklepě pořád chutnají výtečně, dužnina není moučnatá, šťavnatost sice není jako na podzim, ale stále dostačující. Známky vadnutí také nejsou nijak velké, trochu jsou vidět na Topazu.
IMG_20230515_152018.jpg
zleva doprava Vanda - Rubín - Topaz
IMG_20230515_151713.jpg
VandaIMG_20230515_151651.jpg
Rubín
IMG_20230515_151802.jpg
Topaz
Mně tedy překvapuje hlavně ta Vanda. U nás nevydrží ani do Vánoc.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

16 Máj 2023, 15:01

Vandu a Rubín jsem v předchozích letech skladoval tak do poloviny března, takže jsem také překvapený.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

27 Máj 2023, 12:54

Auralia (Tumanga) je zapomenuté jablko z NDR (Coxova x Nordhausenské). Nenáročné, plodné, vydrží dlouho, strupovitosti dost odolná. Chuť je stále harmonická, dužina sice trochu ztratila šťavnatost, ale nemoučnatí.
Auralia
Auralia
Auralia
Auralia
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

09 Jún 2023, 16:19

Dnes jsem vyzvedl ze sklepa poslední dvě bedny jablek. Jedna bedna byla zapomenutý drobnější Admirál. Byl jak utržený ze stromu. Dužnina pevná, chruplavá, velice šťavnatá. Źádné známky stárnutí. Kdo tvrdí, že "Admirál nie je nič zvlaštného" neví, o čem hovoří. Odrůda značně problematická na pěstování, ale skladovatelnost a chuť špičkové.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

20 Jún 2023, 09:42

Admiral v sklade urcite nevydrzi do juna ....... pokial nemate silnu motivaciu a zeleznu disciplinu ho nezjest.
Ale vychutnali sme si ho takmer do konca maja.
Ale ku Kanzi:
Kanzi som ospevoval aku ma skvelu silnu aromu. To boli hodne male Kanzi skladovane u mna - kupene v sadoch na jesen.
Kanzi z obchodu: boli krajsie a vetsie ako tie moje, ale tu moju skvelu aromu nemali. Boli pevne, velmi stavnate, aj cukry aj kyselinky - ale neboli take vynimocne ako moje - na tom sme sa vsetci doma zhodli. Avsak aj u mojich Kanzi byvali niekedy znacne rozdiely v chuti, casto boli lepsie tie mensie kusy.
V obchode som kupil Kanzi 4 krat - plody som vybral tie najkrajsie.
A kupil som v rovnakom case aj Smeraldu a porovnali sme.
Mne a dcere jasne viac chutil Kanzi.
Synovi a synovcovi Smeralda - preto lebo oni preferuju tvrde jablka a kysele - tieto parametre mala Smeralda silnejsie.
Ale shodli sme sa, ze nase Admiraly boli jasne chutnejsie od oboch odrod z obchodu. Spominal som, ze som mal viac jablk Admiralu s menej vyraznou chutou a aromou - tieto by boli porovnatelne s Kanzi, Smeralda z obchodu.
Zatial necitim potrebu zhanat Smeraldu do zahrady, kedze sa neda kupit v obchode - nestoji to pre mna za namahu.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

25 Jún 2023, 08:31

Dostal som od svojho známeho niekoľko jabĺk na ochutnanie (foto 1,2). Kúpil ich v obchode - sú to jablká vypestované v Dunajskej Lužnej. Skladované boli bezpochyby ULO-technológiou. Ide o 'klubovú' odrodu s kódovým názvom CIVG198 (CIV = Consorzio Italiano Vivaisti) talianskeho pôvodu, s marketingovým menom Modi. Je výsledkom kríženia Liberty x Gala Royal. Jej pomenovanie bolo inšpirované talianskym maliarom Amedeom Modiglianim, ktorý na svojich maľbách s obľubou využíval intenzívnu červenú farbu.
Niektoré plody boli tmavočervené, nie však na celom povrchu. Iné boli vyfarbené len slabo. Konzistencia aj šťavnatosť dužiny boli na pomerne kvalitnej úrovni. Chuť prevažne sladká, s trochou kyseliniek v pozadí, nie veľmi intenzívna, ale s ohľadom na dátum ju hodnotím ako veľmi dobrú. Nie je to jablko, ktoré by som musel mať za každú cenu v záhrade, ale ako komerčná tržná odroda je Modi na veľmi slušnej úrovni. Pestovateľsky bude vhodná skôr do teplejších oblasti. (Koľko postrekov fungicídmi tieto plody dostali, to radšej nechcem vedieť 😀 ). H.


20230625_080208.jpg
20230625_080211.jpg
Screenshot_20230625-065220_Chrome.jpg
Screenshot_20230625-065037_Drive.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

26 Jún 2023, 16:07

Vyprázdnil jsem sklep od posledních jablek.
Všechny zbylé odrůdy překvapují vcelku dobrou konzistencí i chutí. Plody odrůd, které zmoučnatěly jsem nezařadil
Jonalord - šťavnatý, v chuti stále převažuje kyselinka,
Topaz - z uvedených asi nejhorší chuť i konzistence. Sladce nakyslý, dužina měkší.
Natyra - sladká tuhá, trochu méně šťavnatá dužina
Pinova - i přes zvadlou slupku je dužina křupavá tvrdší, třebaže méně šťavnatá
Rozela - dužina trochu měkčí, přesto harmonické navinule sladké chuti s dostatkem šťávy
Elize - podobné kvality jako Rozela, trochu za zenitem, ale pořád se drží.

Srovnatelně trvanlivé odrůdy - Admirál, Idared, Angold, KuP 218, Rubimeg, Mutsu nelze porovnat, již jsou snězené.
Zleva: Jonalord, Topaz, Natyra, Pinova, Rozela, Elize. V pozadí Bláhovo libovické. Největší, ale od počátku nejedlé.
Zleva: Jonalord, Topaz, Natyra, Pinova, Rozela, Elize. V pozadí Bláhovo libovické. Největší, ale od počátku nejedlé.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

31 Okt 2023, 06:57

V neděli jsem měl možnost se zúčastnit na degustaci jablek, pořádané Slovenským zahrádkarským zvazom v Žilině. Degustovalo se neskutečných 68 odrůd. Pořadatelé zajistili abnormálně široký sortiment, převážně novinek. Spoustu z nich jsem okusil poprvé. Zažil jsem lecos, ale takový sortiment nebyl nikdy ani u profesionálu. Velké uznání pořadatelům a zejména Jankovi Majzelovi a jeho pracovitým pomocnicím. Před degustací jsem si myslel, že to se ani do noci nedá stihnout. Vše šlo jako na drátku a ochutnali jsme všechny vzorky. Po degustaci jsem se na jablka ani nemohl podívat. Doma na pozdní večeři mi manželka nabídle jablečný štrůdl. Moc mi nešel. Naštěstí jsem si pak spravil chuť výbornými slovenskými korbáčiky. Uvidíme, jestli pořadatelé po vyhodnocení zveřejní výsledkovou listinu.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

31 Okt 2023, 07:41

Pár fotek z degustace v Žilině od Ježka.
Prílohy
Zilina 1..jpg
Žilina 4..jpg
Žilina 5..jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

31 Okt 2023, 08:25

přasličák napísal:
31 Okt 2023, 07:41
Pár fotek z degustace v Žilině od Ježka.
Podle vzhledu plodů bych tipoval na bohaté zastoupení starých odrůd.
Napísať odpoveď