Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Neregistrovaný

IP:  168.7

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

02 Jan 2021, 19:56

ale jonagold je velmi citlivy na chrastavitost,osetrujete ho chemicky?vo vasej polohe to asi inak nejde
Neregistrovaný

IP:  168.81

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

02 Jan 2021, 22:05

k příspěvku pana doktora Vysloužila:
Tedy, takhle mě „navrtávat“, že to půjde. Triploidy mám rád (Admirál, Boskoopské, Grávštýnské, Sirius, Smiřické), dobře se roubují, dobře rostou, velká jabka atd.
„Moje krajina“ je trošku zvlněná kolem 450 m, cca 20 km od západního okraje „Moravského pole“ (v Rakousku). Maličko srážkový stín. Proto asi trošku tepleji, než je typické (nebo to oteplování?). Podivuji se, že Jonatan ještě jde (a to je ještě na podzim „olezlý“ strupovitostí a padlím, proto ta moje radost z „návodu“ na postřik). A ročník 2020, zvlášť velká jabka a chuť pořád dobrá. Odrůd jablek mám skoro 20 (podzimních uberu, Croncelské a Táboritu „přemluvím“ na Sirius a Jonatan, 2-3 podzimní bohatě stačí). Odrůd všeho „dřevitého“ mám asi 60. Na víc „není“ (sil). Také mám rád nejvíc to, co se mi daří snadno.
Pan doktor Hlavatý napsal, že Jonatan sklízí o dost dřív než Jonagored (já až těsně před mrazem, takže to by Jonagored už nestihnul). Pan doktor Vysloužil píše (z polohy pro Jonatan už nevhodné), že klony Jonagored, Marnika a Rubinstar u něj dozrát stihnou. (Rubinstar chválil už před léty na „staré Zahradě“.)
Jména klonů Jonagored, Marnika a Rubinstar si napíšu. A zase se poperou, chuť (vyzkoušet) a rozum (nic nového nerozjíždět). JG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

04 Jan 2021, 19:05

Dnes ďalšia trojica odrôd na degustáciu - zľava na fotkách TOPAZ, MERKUR A RUBINOLA (v rovnakom poradí potom aj na samostatných foto). Vizuálne sú všetky 3 jablká na úrovni, najkrajšia je Rubinola. Začnime MERKUROM (Topaz x Rajka): výzor je z hľadiska sviežosti OK, mimoriadny krásavec to ale nie je. Dužina je po rozkojení naozaj oranžová, popisy neklamú. Konzistencia je v poriadku, šťavnatosť stredná - na jablko obraté v septembri primeraná. Chuť je prjemne sladká, s aromatickým nádychom aj po inom ovocí (tvrdiť ale jednoznačne že po marhuliach by bolo asi prehnané). Merkur určite nesklamal. TOPAZ (Rubín x Vanda): výzor farebne priemerný, ale úplne svieži. Konzistencia dužiny výborná, šťavnatosť vynikajúca. Rovnaký prívlastok musím udeliť aj chuti - naozaj mimoriadne kvalitná, harmonická, s miernou prevahou kyseliniek. V žiadnom prípade sa ale nejedná o kyslé jablko, chuť je veľmi 'osviežujúca', s dlhým 'chvostíkom'. Skrátka Topaz v optimálnej konzumnej kondícii, na vrchole svojich síl. Napokon RUBINOLA (Rubín x Prima): šťavnatosť a konzumná konzistencia dužiny sú na dobrej úrovni, ale za Topazom zaostávajú. Chuť Rubinoly má štandardne veľmi dobrú kvalitu, s prevahou sladkosti a typickým buketom pre túto odrodu, ale označiť ju ako vynikajúcu by bolo prehnané. Rubinola už mala aj lepšie roky, kedy excelovala, teraz je to síce tiež vysoký štandard, ale úplne oslňujúce to nie je.
Musím byť objektívny a aj keď je Rubinola môj líbling č.1, tak z tejto trojice tentokrát jasne víťazí Topaz. Merkur a Rubinola sú zhruba na jednej úrovni, aj keď každá z týchto dvoch odrôd svojím špecifickým spôsobom. Záverečné konštatovanie: uvedená trojica tzv. 'rezistentov' zo střížovickej liahne je degustačne na vysokej úrovni, ako stolové jablko možno všetky tri odporučiť do záhrad hobíkov. Topaz v optimálnej kondícii (ktorú teraz má) je chuťová extratrieda. Pripomína resp. až prekonáva klasické staré renetovité odrody, má skrátka (ponúka sa výstižný český výraz) ten správny 'říz'. IH
IMG_20210103_113749.png
IMG_20210103_113749.png (925.82 KiB) 2608 zobrazení
IMG_20210103_113806.png
IMG_20210103_113806.png (832.71 KiB) 2608 zobrazení
IMG_20210103_113826.png
IMG_20210103_113826.png (967.78 KiB) 2608 zobrazení
IMG_20210103_113843.png
IMG_20210103_113905.png
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2227
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

04 Jan 2021, 22:09

Není už v tuto dobu Merkur chuťově za zenitem? Máte nějaké průběžné srovnání v čase?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

05 Jan 2021, 05:40

Mikeš13 napísal:
04 Jan 2021, 22:09
Není už v tuto dobu Merkur chuťově za zenitem? Máte nějaké průběžné srovnání v čase?
Mne Merkur pripadá najlepší bezprostredne po obratí. Nemá v sebe žiadnu 'surovosť z nezrelosti' a nepotrebuje doladenie v pivnici (ako napríklad Topaz). Vtedy je Merkur aj najšťavnatejší. Krivka jeho konzumnej kvality ale ide následne dolu len veľmi-veľmi pozvoľna, tak do konca januára si drží vysoký štandard. Potom je už pokles šťavnatosti, tuhosti dužiny aj arómy rýchlejší. V súčasnosti si väčšina plodov udržiava aj svieži vzhľad, na niektorých sa už ale začínajú prejavovať náznaky vráskavenia šupky.
Plody na skladovanie nie je vhodné nechať dlhšie na strome, teda prezrieť. Skladovateľnosťou sa Merkur nevyrovná Rubinole a Topazu už vôbec nie. Topaz sa ale oberá o dosť neskôr a je to klasická zimná odroda. Merkur je z tohto hľadiska ťažké zaradiť, môžeme ho považovať buď za jesennú odrodu s predĺženou skladovateľnosťou, alebo tiež za ranú zimnú odrodu. IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

05 Jan 2021, 07:26

Ivan Hlavatý napísal:
04 Jan 2021, 19:05
Chuť Rubinoly má štandardne veľmi dobrú kvalitu, s prevahou sladkosti a typickým buketom pre túto odrodu, ale označiť ju ako vynikajúcu by bolo prehnané.
Chtěl bych se vás zeptat - letos mám první menší úrodu z Rubinoly, ale chuť mě vůbec nenadchla. Dužnina je taková, jak to popsat - jako když moučnatá, nikoli křupavá a pevná jako u ostatních jablek. Ani chuť není nijak vynikající - sladkost tam je, ale nic moc víc. Myslíte, že to může být způsobeno špatným časem sběru? Může toto být důsledek předčasného nebo pozdního otrhání? Podle vašich fotek (syté vybarvení a výrazná rezavá jamka) mám pocit, že jste jablka trhal až v pozdějším stadiu zralosti (i když dříve než já).
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

05 Jan 2021, 08:40

Petr z H. napísal:
05 Jan 2021, 07:26
Chtěl bych se vás zeptat - letos mám první menší úrodu z Rubinoly, ale chuť mě vůbec nenadchla. Dužnina je taková, jak to popsat - jako když moučnatá, nikoli křupavá a pevná jako u ostatních jablek. Ani chuť není nijak vynikající - sladkost tam je, ale nic moc víc. Myslíte, že to může být způsobeno špatným časem sběru? Může toto být důsledek předčasného nebo pozdního otrhání? Podle vašich fotek (syté vybarvení a výrazná rezavá jamka) mám pocit, že jste jablka trhal až v pozdějším stadiu zralosti (i když dříve než já).
Pravdepodobne sú tam 2 faktory toho, že s Rubinolou nie ste spokojný. Prvým je poloha záhrady, predsa len tá nadm.výška je pre Rubinolu už dosť náročná (napr.aj Dr.Vysloužil má skúsenosť, že
Rubinola v niektorých rokoch chuťovo aj veľkostne zaostáva, v niektorých je s ňou spokojný). Druhým faktorom je počasie v tomto roku - mnohí záhradkári referujú, že chuť aj tých odrôd, ktoré
v minulosti boli na úrovni v tomto roku zaostáva, je akoby "zriedená", nevýrazná. Zrejme sú na vine dažde a absencia slnka na jeseň. U mňa zhoršenie chuti nepozorujem, ale napríklad práve
Rubinola v minulých rokoch bola chuťovo lepšia. Na Vašom mieste by som ešte nad ňou nelámal palicu, robiť závery po prvej úrode a ešte po takom roku aký bol by bolo predčasné. Dajte jej ešte
šancu na rehabilitáciu, ale ako vravím - vo Vašej polohe to môže byť len priemerné jablko. Čo sa týka oberania, u Rubinoly treba vystihnúť správny čas, plody na skladovanie je vhodné obrať
trošku skôr, na priamu konzumáciu môžu zostať na strome trochu dlhšie. Skúsenosť s termínom oberania u Rubinoly príde s rokmi pestovania.
IH
(P.S.: na foto Rubinola ako sa vyfarbuje u mňa).
IMG_20171104_022244.png
IMG_20171104_022244.png (798.84 KiB) 2498 zobrazení
IMG_20210105_084242.png
IMG_20210105_084242.png (479.27 KiB) 2498 zobrazení
IMG_20210105_085533.png
IMG_20210105_085533.png (824.08 KiB) 2489 zobrazení
IMG_20210105_085512.png
IMG_20210105_085512.png (868.54 KiB) 2489 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

05 Jan 2021, 09:17

Tak na tu polohu (nadmořskou výšku) bych příliš nehleděl, ta je dost zavádějící. Myslím si, že mám velmi dobrou polohu - prosluněný teplý mírný JZ svah, s dozráváním ani chutí ostatního ovoce (dokonce i fíků a vína) problém není. Co se týká jablek ze stejného místa, tak Admirál, Bohemia Gold, Sirius či Luna jsou výborné, na ty si nemůžu stěžovat. Co mě ale sklamalo je ta konzistence dužniny Rubinoly, která není tak tuhá a křupavá jako u každého jiného jablka, ale spíš netypicky moučnatá a rozplývavá. To je to, co mě zaráží nejvíc, a zajímá mě příčina. Buď je to její vlastnost (?) nebo je na vině počasí, a nebo nevhodná doba sběru.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

05 Jan 2021, 10:11

Petr z H. napísal:
05 Jan 2021, 09:17
Tak na tu polohu (nadmořskou výšku) bych příliš nehleděl, ta je dost zavádějící. Myslím si, že mám velmi dobrou polohu - prosluněný teplý mírný JZ svah, s dozráváním ani chutí ostatního ovoce (dokonce i fíků a vína) problém není. Co se týká jablek ze stejného místa, tak Admirál, Bohemia Gold, Sirius či Luna jsou výborné, na ty si nemůžu stěžovat. Co mě ale sklamalo je ta konzistence dužniny Rubinoly, která není tak tuhá a křupavá jako u každého jiného jablka, ale spíš netypicky moučnatá a rozplývavá. To je to, co mě zaráží nejvíc, a zajímá mě příčina. Buď je to její vlastnost (?) nebo je na vině počasí, a nebo nevhodná doba sběru.
Vlastnosť Rubinoly to určite nie je. Patrí k najkvalitnejším odrodám, u mňa dužina rozhodne nie je múčnatá. Dobou zberu by to tiež byť nemalo - tá má vplyv hlavne na dĺžku skladovateľnosti, nie na
konzistenciu dužiny. Na výstavné účely nechávam plody Rubinoly na strome podstatne dlhšie než obvykle, ale ich dužina je vždy vo výbornej kondícii. Len potom neskôr pri skladovaní začne šupka skôr
vráskavieť. S podtrhnutím skúsenosť nemám - plody predčasne neoberám. To že niekoré odrody u Vás "fungujú" dobre, ešte nezaručuje, že to tak bude bez výnimky aj u iných. Radím Vám vyčkať, vykopať
strom môžete kedykoľvek, ale trpezlivosť (nie bezhraničná a slepá) je jednou z cností záhradkára. IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

05 Jan 2021, 11:01

Samozřejmě, že stromy likvidovat nehodlám. Právě naopak - jen se snažím dopídit, v čem jsem mohl udělat chybu, abych ji případně tento rok napravil.
Tak uvidíme, snad bude ten letošní průběhem srážek a teplot příznivější. :)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď