Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

01 Jan 2021, 22:00

M.H. napísal:
... jestli v minulosti bylo u vás potřeba taky tolik stříkat nebo je to až poslední roky.


Nemyslím si, že by to teraz bolo nejaké výrazne iné, najmä čo sa týka obaľovačov. Tí boli vtedy a sú aj teraz - mám možnosť to porovnať u seba a u záhradkárov ktorí nepostrekujú, tam to je väčšinou s červivosťou katastrofa (týka sa to mojej lokality).
Mám pocit, že s chrastavitosťou to bolo v minulosti horšie, ale toto sa nedá objektívne porovnať. Jednak máme medzitým k dispozícii odolnejšie odrody (tzv. "rezistenty"), jednak dnes používané fungicídy sú oproti minulosti oveľa kvalitnejšie a ich ponuka bohatšia. A tiež postrekovače sa výrazne zdokonalili. Veľkú rolu hrá aj pochopenie etiopatogenézy a ekobiológie chrastavitosti a následný presun esenciálnych postrekov do včasného jarného obdobia. IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2230
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

01 Jan 2021, 22:27

Jonagold (a všechny ty jeho mutace) - jedna z odrůd, která dokáže chuťově uspokojit drtivou většinu konzumentů.
M.H

IP:  212.49

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

01 Jan 2021, 23:00

Zahradníci tvrdlili že kdysi nestříkali, a měly každoročně jabka na výstavách, nebo jestli jen takto vybírali 1% největších nejkrásnějších jablek, a zbytek byla druhá a třetí jakost, pchee.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

02 Jan 2021, 10:38

Moc pěkné a pro mě užitečné příspěvky pana doktora Hlavatého k postřikům. Stručné, výstižné. (Mám Jonatan ve 450 m/m a je to fakt trošku "potížista".) Texty jsem si stáhnul. Ještě bych chtěl poprosit o stejný návod "na padlí". JG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

02 Jan 2021, 11:00

Ten Jonagold (nebo mutace), tedy myšlenka na něj, mě taky pořád trápí. Mít či nemít? Jonatan to u mě ještě snese, jablek mám opravdu dost a jsem líný. Je Jonagold (nebo mutace) náročnější (choulostivější) než Jonatan? JG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

02 Jan 2021, 12:04

Neregistrovaný napísal:
02 Jan 2021, 10:38
...Ještě bych chtěl poprosit o stejný návod "na padlí". JG
Uvedené prípravky proti chrastavitosti účinkujú zároveň aj proti múčnatke/padlí (okrem Chorusu).
Keďže účinkujú proti obom mykózam, netreba dávať osobitný postrek proti múčnatke (napr. Kumulus, Thiovit Jet). Z rovnakého dôvodu nepoužívam proti chrastavitosti prípravky, ktoré neúčinkujú proti múčnatke (Dithane, Syllit).
Takto sa zredukuje celkový počet postrekov za sezónu.
Pri múčnatke je dôležité tiež mechanicky odstrániť (odstrihnúť) napadnuté ružice a konce výhonkov.
Ešte doplním, že pri postreku fungicídmi zvyknem pridať do postrekovej kvapaliny aj listové hnojivo - Harmavit a Humix Bio Universal, aj keď nie zakaždým. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

02 Jan 2021, 12:16

Neregistrovaný napísal:
02 Jan 2021, 11:00
Ten Jonagold (nebo mutace), tedy myšlenka na něj, mě taky pořád trápí. Mít či nemít? Jonatan to u mě ještě snese, jablek mám opravdu dost a jsem líný. Je Jonagold (nebo mutace) náročnější (choulostivější) než Jonatan? JG
Záhradu mám v inej klimatickej lokalite, takže odpoveď má limitovanú validitu.
Z pohľadu citlivosti na chrastavitosť sa mi zdá Jonagored citlivejší než Jonathan. Pri múčnatke je to naopak. Jonagored má vyšší sklon k fyziologickej pehovitosti, Jonathan zasa často trpí špecifickou skládkovou chorobou - jonathanovou škvrnitosťou plodov. Z hľadiska náročnosti na podmienky (kvalita pôdy, suma teplých a slnečných dní, nároky na dĺžku vyzrievania pletív) budú na tom Jonagored a Jonathan asi podobne. Aj keď v posledných rokoch som Jonathan oberal o dosť skôr než Jonagored. Ešte 2 pomerne dôležité fakty: ak Jonathan necháte príliš dlho na strome, zvyšuje to pravdepodobnosť sklovitosti dužiny pri skladovaní. Jonagored zasa pri oneskorenom zbere (prezretí na strome) môže praskať v oblasti stopkovej jamky.
Ako by sa darilo Jonagoldu alebo jeho mutáciám vo Vašich podmienkach, to musíte vyskúšať, inak sa to nedozviete. Možno by bolo vhodné pestovať klon Red Jonaprince, ktorý dozrieva a vyfarbuje sa o niečo skôr. IH
Neregistrovaný

IP:  168.81

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

02 Jan 2021, 13:34

No tedy, špičkově kvalifikované (viz fota pana doktora Hlavatého) a promptní odpovědi. Kde to jinde najdete? Uloženo. Děkuji.
Jonatan, tedy „stříknu“ (předsevzetí, do moštu mohou i pěkné).
Jonagold, nechám si zajít chuť (nemusím mít všechno).
Jonatan trhám co nejdéle. Málo vybarvené nechávám „až do mrazu“. Velmi dobře se mi skladuje. Se sklovitostí jsem se nesetkal. (S pihovitostí ano, u Admirálu, Rozely a trošičku i u Opálu. U Rozely navíc s křenčením dužniny (asi bór), trošku to má holka nahnuté.)
Ve dvou sousedních vesnicích také ještě jsou Jonatany (za „starých časů“). Také se tu prý pěstoval i Golden. Prý moc dobrá jabka. Ale žádný už není vidět. Pro mě tedy poměr 3 : 0. Jonatan je tedy odolnější (předsevzetí, pořídit mladý Jonatan). JG
roman
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

02 Jan 2021, 14:25

Myslím, že nás bude víc, co jsme si to uložili :-) Připojuji se k poděkování panu Hlavatému.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

02 Jan 2021, 16:34

Jonagold, nechám si zajít chuť (nemusím mít všechno).
Jonatan je tedy odolnější

Nemyslím si. Přestože chuť Jonathanú z Maďarska patřila k mým největším jablkovým zážitkům v životě, já bych to řešil naopak.V podmínkách dr. Hlavatého se daří oběma odrůdám, on těžko posoudí, která z nich je odolnější. Za sebe mohu říci, že Jonathan se u nás úspěšně pěstovat nedá, Jonagold (nebo mnohé z jeho klonů) ano. Strupovitostí trpěly asi stejně. Jonathan u mě sice netrpěl padlím, ale plody měl drobné, při skladování vadly a chuťově patřil jen k lepšímu průměru. Jonagold jako triploid nemá problémy se zastavením růstu a plody má vždy velké. V dobrých letech mají vynikající chuť, v těch studených je to slabší. Pěstuju Marniku, Jonagored a Rubinstar. Jonathan již ne.
Napísať odpoveď