Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

23 Jan 2022, 13:06

hugovotr napísal:
23 Jan 2022, 12:43
Topaz se opravdu povedl. Chuťově se u mě přetahuje o prvenství s Admirálem. Pro zbytek rodiny jsou ale jeho kyselinky moc výrazné a upřednostňují právě Admirál nebo Jonagold.
Áno, už starí Rimania to vedeli - "De gustibus non est disputandum" 😀.
Niekto zbožňuje sladké jablká, iný nedá dopustiť na tie kyslejšie. Ja osobne mám rád najmä takzvané "harmonické", teda také, ktoré majú (plus-mínus) vyrovnaný 'balans' cukrov a kyseliniek (ako napr. Jonathan, Coxovka, Rubinola, Admiral, Lucy...). Ak už sladké, tak musia mať určitú 'nadstavbu', akú má trebárs Jonagored (a vlastne všetky 'klony' Jonagoldu), Desert, Golden Del., Fuji, Merkur, Rubín/Bohemia, Šampion a pod. Veľmi rád ale konzumujem aj jablká, ktoré majú ten 'balans' výraznejšie posunutý smerom ku kyselinkám. Takým je práve Topaz, ale aj Karneval či trebárs Boskoop. Zaujímavé je, že malá vnučka (ešte nemá ani 3,5 roku) preferuje práve tie 'kyslasté' - najradšej siahne po Karnevale či Topaze. Som zvedavý, čo povie na Red Winter. IH
TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Jan 2022, 18:48

Ivan Hlavatý napísal:
23 Jan 2022, 13:06
hugovotr napísal:
23 Jan 2022, 12:43
Topaz se opravdu povedl. Chuťově se u mě přetahuje o prvenství s Admirálem. Pro zbytek rodiny jsou ale jeho kyselinky moc výrazné a upřednostňují právě Admirál nebo Jonagold.
Áno, už starí Rimania to vedeli - "De gustibus non est disputandum" 😀.
Niekto zbožňuje sladké jablká, iný nedá dopustiť na tie kyslejšie. Ja osobne mám rád najmä takzvané "harmonické", teda také, ktoré majú (plus-mínus) vyrovnaný 'balans' cukrov a kyseliniek (ako napr. Jonathan, Coxovka, Rubinola, Admiral, Lucy...). Ak už sladké, tak musia mať určitú 'nadstavbu', akú má trebárs Jonagored (a vlastne všetky 'klony' Jonagoldu), Desert, Golden Del., Fuji, Merkur, Rubín/Bohemia, Šampion a pod. Veľmi rád ale konzumujem aj jablká, ktoré majú ten 'balans' výraznejšie posunutý smerom ku kyselinkám. Takým je práve Topaz, ale aj Karneval či trebárs Boskoop. Zaujímavé je, že malá vnučka (ešte nemá ani 3,5 roku) preferuje práve tie 'kyslasté' - najradšej siahne po Karnevale či Topaze. Som zvedavý, čo povie na Red Winter. IH
Raz ste napisal, parafrazujem / vysledky degustaci maju aj vypovednu hodnotu, nie su to len a len priatelske stretnutia/, no a uz vieme kto je pre Vas najpodstatnejsi degustator 👍
Edit: off topic, dufam, ze na cenzor nezmaze 🙊
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Jan 2022, 19:02

TomNr napísal:
24 Jan 2022, 18:48
Raz ste napisal, parafrazujem / vysledky degustaci maju aj vypovednu hodnotu, nie su to len a len priatelske stretnutia/, no a uz vieme kto je pre Vas najpodstatnejsi degustator 👍
Edit: off topic, dufam, ze na cenzor nezmaze 🙊
Bezpochyby, "krpúšikov" názor je rozhodujúci. 😀😀😀
(Na foto v plnom degustačnom sústredení pri bodovaní konzistencie dužiny 😀😀😀). IH

IMG_20210812_184935.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Jan 2022, 14:05

Súboj titanov. Raz k nemu muselo prísť...
Dnes som vybral na porovnávaciu degustáciu dve odrody, ktoré patria z konzumného hľadiska k tomu najlepšiemu, s čím sa pri rastlinnom druhu Malus domestica môžeme stretnúť. Japonská odroda FUJI a česká odroda ADMIRAL (na foto 1,2 v tomto poradí sprava, na foto 3,4 v tomto poradí samostatne, na foto 5 po rozkrojení v tomto poradí sprava).
Obe jablká vizuálne pôsobia dokonale 'čerstvo', akoby boli odliate zo skla. FUJI - stredná veľkosť, oválny tvar miernej elipsy, farebne typický 'popoluškovský' výzor všednej, trochu smutnej ružovočervenej farby. Dužina má žltkastú farbu s minimálnym nádychom zelenkavej. Konzistencia je takmer dokonalá - tuhá, 'chruplavo'-krehká, s vysokou šťavnatosťou. Chuť je úžasná, napĺňa chuťové poháriky "až po okraj", je sladká, ale osobitým, fascinujúcim spôsobom, s výraznou neopakovateľnou arómou. V dochuti, ktorá je dlhá a výrazná, cítiť tóny manga. Fuji s prehľadom potvrdzuje kvality superšpičkovej odrody. ADMIRAL - jablko strednej veľkosti má plocho-guľovitý tvar, farebne je atraktívnejšie než Fuji. Väčšina povrchu Admiralu je krytá rozmytou červenou farbou, zvyšok je žltý. Po rozkrojení je dužina krémovo sfarbená (to znamená, že nie je úplne biela, ale ani žltá). Už samotný akt krájania predznamenáva absolútnu výnimočnosť štruktúry dužiny Admiralu. Pri Fuji som napísal, že "konzistencia je takmer dokonalá". Pri Admirale platí to isté, len treba vynechať slovíčko "takmer". Kompaktnosť a zároveň jemnosť a krehká 'chruplavosť' jeho dužiny má parametre, aké som nikdy nezažil pri žiadnom inom jablku. Doslova 'iná planéta'. Vysoko šťavnatá dužina má vynikajúcu harmonickú chuť, intenzívnu a plnú, na rozdiel od Fuji s jasnou prítomnosťou (aj) kyseliniek.
Hodnotiace porovnanie je ťažké, keďže ide chuťovo o 2 rôzne odrody. Obe sú na vynikajúcej úrovni. Možno z pohľadu čiste chuťového vnemu by som vďaka úžasnej aróme o vlások uprednostnil Fuji, z hľadiska dokonalej konzistencie dužiny zasa tiež o vlások Admiral. Takže remíza v súboji titanov.
Pravdepodobne sa vám bude zdať moje hodnotenie oboch odrôd príliš jednostranne kladné, ale nie je to kvôli mojej benevolentnosti. Nie som ani japonsko-český 'agent'. Obe jablká boli naozaj konzumne skvelé. Napokon, ide o odrody, ktoré už roky patria na najvyššie priečky z hľadiska degustačných kvalít spomedzi jabloňových sort. V tejto sezóne svoju špičkovú úroveň plne potvrdzujú. Obzvlášť potešujúci je pritom fakt, že vynikajúce konzumné kvality si udržia (najmä Admiral) ešte aj počas nasledujúcich zopár mesiacov. IH

20220125_121832.jpg
20220125_121821.jpg
20220125_121934.jpg
20220125_121900.jpg
20220125_132250.jpg
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Jan 2022, 15:58

Keď čitam vašu recenziu, uvedomujem si, aká škoda je to, čo dokáže s kvalitným jablkom urobiť obchod. Cez víkend som jedol Fuji z Kauflandu. Farebnosť slabá, v chuti chýbalo všetko, akoby človek jedol mokrý papier, nepomohlo ani odležanie pri izbovej teplote. Iba konzistencia dužiny a šťavnatosť boli fajn. Oveľa chutnejšie bolo jablko odrody Pink Lady, hoci to tiež nebol žiadny zázrak. Posledné naozaj chutné (a voňavé) 'marketové' jablko, ktoré som jedol bol Rubín.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Jan 2022, 16:16

larix napísal:
25 Jan 2022, 15:58
Keď čitam vašu recenziu, uvedomujem si, aká škoda je to, čo dokáže s kvalitným jablkom urobiť obchod. Cez víkend som jedol Fuji z Kauflandu. Farebnosť slabá, v chuti chýbalo všetko, akoby človek jedol mokrý papier, nepomohlo ani odležanie pri izbovej teplote. Iba konzistencia dužiny a šťavnatosť boli fajn. Oveľa chutnejšie bolo jablko odrody Pink Lady, hoci to tiež nebol žiadny zázrak. Posledné naozaj chutné (a voňavé) 'marketové' jablko, ktoré som jedol bol Rubín.
K tomu asi len toľko, čo som už pred časom napísal na inom vlákne (foto). Medzi plodmi predávanými v obchodoch a dopestovaných doma môže byť naozaj priepastný rozdiel.
(Aj keď práve Fuji sa do oblasti okolo Žiliny určite nehodí). IH

Screenshot_20220125-160934_Chrome.jpg
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Jan 2022, 18:20

Jediná odrůda z obchodu co byla chuťově aspoň průměrná byl Jonaprince kolem vánoc.
Je nějaký rozdíl mezi Red prince a Jonaprince? Protože v různých marketech to bylo označeno jinak, ale zdálo se mi že je to jedna a ta samá odrůda, někde se uvádí dokonce jonaprince Red (mutace?), takže je v tom ještě větší zmatek.

Teď prodávají často Golden delicius, a nemá to nic společného s goldeny ze stromu. Nejsou šťavnaté od slova ,,šťáva", ale spíš naducané plné vody, málo sladké bez chuti.

Jinak díky IH za recenzi, já jsem pořídil na zkoušku taky Admiral.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Jan 2022, 19:09

M.H napísal:
25 Jan 2022, 18:20

Je nějaký rozdíl mezi Red prince a Jonaprince? Protože v různých marketech to bylo označeno jinak, ale zdálo se mi že je to jedna a ta samá odrůda, někde se uvádí dokonce jonaprince Red (mutace?), takže je v tom ještě větší zmatek.
Správny resp. oficiálny názov odrody je RED JONAPRINCE. Často sa uvádzajú aj nesprávne 'pseudosynonymá' ako Jonaprince, Red Prince, Prince, Wilton's, Wilton's Red, Wilton's Red Jonaprince a pod.
Udáva sa, že odroda Red Jonaprince je mutáciou Jonagoldu (prípadne Jonagoredu), objavená bola v r.1994 v sade ovocinárskej rodiny Princenovcov v meste Weert v Holandsku. Ako jej 'objavitelia' sú uvádzaní bratia Wilhelmus Princen a Antonius Princen. Podľa ich priezviska bola odroda pomenovaná. Teóriu o púčikovej mutácii trochu spochybňuje fakt, že Red Jonaprince bol vraj objavený ako samostatný strom, a nie iba ako jedna vetva stromu. Preto niektorí odborníci považujú Red Jonaprince za samostatný semenáč. Nech už je to akokoľvek, táto odroda patrí k najkrajšie sfarbeným jablkám vôbec a aj chuťovo je vynikajúca (nemusí to platiť pre kupované plody). Jablká majú v zrelosti 100% povrchu pokrytých jednoliatou tmavočervenou farbou bez žíhania, s výraznými lenticelami. Dozrieva o pár týždňov skôr než Jonagold či Jonagored (čo tiež podporuje teóriu o semenáči) a preto je pestovateľný aj v menej priaznivých podmienkach, než uvedené dve odrody. V záhrade mám tak Jonagored (foto 1-3), ako aj Red Jonaprince (foto 4-6). IH

(P.S.: ešte by som rád zdôraznil, že tieto moje 'degustačné' príspevky berte prosím ako vyslovene amatérske, nie sú to žiadne odborné 'recenzie', ale vyslovene moje subjektívne pocity hoby-záhradkára. A už vôbec nechcem propagovať nejaké odrody resp. im robiť reklamu. Týka sa to najmä Admiralu a vôbec odrôd z ÚEB Střížovice, na ktoré sú niektorí ľudia trochu alergickí. Ale ani označenie za "střížovického agenta" ma neprinúti, aby som nereferoval pravdivo svoje pocity pri týchto AMATÉRSKYCH "degustáciách". Inak, dnes som vychválil Fuji - "japonský agent" som ešte nebol...😀😉😄). IH

Screenshot_20220125-191130_Chrome.jpg
Screenshot_20220125-191157_Chrome.jpg
Screenshot_20220125-191056_Chrome.jpg
Screenshot_20220125-191111_Chrome.jpg
Screenshot_20220125-191508_Chrome.jpg
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Jan 2022, 21:21

Ivan Hlavatý napísal:
25 Jan 2022, 19:09
M.H napísal:
25 Jan 2022, 18:20

Je nějaký rozdíl mezi Red prince a Jonaprince? Protože v různých marketech to bylo označeno jinak, ale zdálo se mi že je to jedna a ta samá odrůda, někde se uvádí dokonce jonaprince Red (mutace?), takže je v tom ještě větší zmatek.
Správny resp. oficiálny názov odrody je RED JONAPRINCE. Často sa uvádzajú aj nesprávne 'pseudosynonymá' ..............
Teda vy jste znalec, díky za vyčerpávající odpověď. Já jsem i zasadil jeden stromek Jonaprince, a pak se začaly objevovat ty pseudonázvy i u prodejců stromků, že jsem znejistěl.

Že je Admirál často pihovitý jsem četl. Narouboval jsem druhý na M9, už se objevily i květové pupeny, tak se uvidí. :)
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

26 Jan 2022, 08:23

V neděli se sešlo 7 ovocnářů z Čech, Moravy a Slovenska u šlechtitele Josefa Buzrly v Moravském Žižkově na ochutnávce nejen jeho hybridů. Byly zde k dispozici i některé novější světové odrůdy. Nejednalo se o oficiální degustasci. Hodnocení probíhalo otevřeně. Pár postřehů k hodnoceným odrůdám.
BUZ Topaz x Pink Lady - ještě s převahou kyselin. Má čas.
BUZ Rajka x Topaz - celočervené, aromatické, ranně zimní, jemná dužnina.
Larisa - bílá dužnina, pevná, chruplavá, velmi dobrá, nespěchat se sklizni.
Vanesa - silně voňavé, pevná chruplavá dužnina s aromatem a s příchutí po tropickém ovoci, výborná.
Fuji Astec - do tepla, pevná dužnina, sladké, střední šťavnatost, výborné.
Fujion - voňavé, aromatické, pevná dužnina, sladké, Chruplavé, velmi dobré.
Bonita - do tepla, střední velikost, krémová sladkokyselá, pevná dužnina, chruplavá, pouze velmi dobré.
Beni Shogun - rannější mutace Fuji, i do středních poloh, sladké, výborné.
Fuji September Wonder - rannější mutace Fuji i do středních poloh, sladké, výborné.
Brawo - do teplých poloh. Střední plody, tmavočervené, dužnina velmi pevná, aromatická, voňavá, výborné.
Modi - celočervené, aromatické, pouze průměrná chuť.
Lucyglo - žluté ovoce s růžovou dužninou. Překvapivě dužnina není kyselá. Zajímavá novinka s průměrnou chutí.
XXX - neznámá červená odrůda s růžovou dužninou a překvapivě sladkokyselou chutí.
Pink Lady - do teplých poloh, střední velikost, aromatické, sladké, pevná dužnina, sušší. průměrná chuť.
Envy - do teplých poloh, silně aromatické, velmi pevná dužnina s exotickým buketem, sladké, výborné.
Opál - velmi dobrý ař výborný.
Hacina - voňavá, velmi pevná dužnina, suchší.
Elisabeth - jemná dužnina, aromatická s buketem, navinulá, velmi dobrá.
Sisi - velmi voňavé, jemná, středně pevná dužnina, s buketem, výborná.
Story Inored - do nejteplejších poloh, voňavé, velmi tvrdé, s výrazným buketem, výborné, velice dlouhá skladovatelnost.
Briliant - voňavé, středně pevná dužnina, navinulé, výborné.
Smeralda - do teplých poloh, žluté s jemným líčkem, velmi pevná dužnina, výborná chuť.
Natyra - do tepla, středně velké, pevná, šťavnatá, sladká dužnina, výborná chuť.
Dalinco - pouze průměrná chuť.
Festina - červené, aromatické, měkší dužnina, již dosti zralá.
Rubelit - výborná chuť, velice slušná skladovatelnost.
Napísať odpoveď