Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

16 Apr 2022, 16:07

HELIODOR - moderný český 'rezistent', pochádzajúci z kríženia Topaz x Golden Delicious, rovnako ako jeho 'súrodenci' Sirius, Luna a Shalimar. Prevláda väčšinový názor, že Heliodor je spomedzi nich vizuálne najkrajší (napokon, titul "Najkrajšie jablko roka" na Slovensku nezískal 2x len pre svoje 'modré oči'). Zároveň je Heliodor považovaný spomedzi uvedených odrôd za chuťovo najmenej výrazný (ak vynecháme konzumný nepodarok Shalimar). Dlhé roky som bol presvedčený, že výsadbou Heliodoru som spravil chybu a mal som uprednostniť Sirius. Ten Sirius som napokon na jeseň 2021 aj zasadil a na posúdenie kvality jeho plodov som naozaj zvedavý. Heliodor však v sezóne 2021/2022 pozitívne prekvapuje - v polovici apríla drvivá väčšina plodov vyzerá 'sviežo', pričom aj konzistencia dužiny a jej šťavnatosť sú na slušnej úrovni (aj keď už pochopiteľne nie takej, ako trebárs v januári). Aj chuťovo je harmonický sladko-kyslý Heliodor v tomto aprílovom čase stále konzumne dobrým jablkom. Navyše skládkové straty boli naozaj minimálne. Takže sa musím Heliodoru trochu ospravedlniť, najmä po tom, ako v posledných týždňoch čítam referencie o vädnutí šupky Siriusu a výraznejšom poklese kvality jeho dužiny (o.i. aj od dr.Vysloužila). Imidž Heliodoru ako "menej vydareného brata" tak utrpel určité trhliny...
Na porovnanie pridávam ešte fotky Admiralu a Lucy (foto 4-6), ktoré svojou konzumnou kvalitou v polovici apríla prekonávajú aj spomínaný Heliodor. Najmä Admiral - ale to je už obohratá "stará píseň"... IH

20220416_145221.jpg
20220416_145218.jpg
20220416_145214.jpg
20220416_145259.jpg
20220416_145307.jpg
20220416_145309.jpg
ariadna30
Príspevky: 2858
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

16 Apr 2022, 18:02

Ten Ivanov Heliodor vyzera ako z Photoshopu. Koniec koncov, ako cela jeho zahrada😀
Nadherne to je👍
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

16 Apr 2022, 18:46

Súhlasím. Okrem iného aj Ivanove parádne fotky Heliodorov ma priviedli k myšlienke, že musím mať na záhrade aspoň jednu odrodu celoplošne žltých jabĺk.

Heliodor je z nich asi vizuálne najkrajší. Uvažoval som aj o Siriuse a Lune ale po doplnení informácií a konzultáciách tu na fóre som nakoniec, vzhľadom na moje pestovateľské podmienky, zasadil Orion.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

16 Apr 2022, 19:27

Heliodor vypadá opravdu skvostně. Já už několik let pěstují Sirius. Chuťově výborný, u nás vydrží tak o měsíc déle jak Golden, tzn. do února. Sklep není nic moc, nedaří se mi odvětrání a jablka se brzy scvrkávají.
Loni jsem zasadil Opál a už druhý rok sháním Orion na vhodné podnoži. Více žlutoplodých jabloní neplánuji. Není po nich taková poptávka.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

16 Apr 2022, 20:50

hugovotr napísal:
16 Apr 2022, 19:27
Heliodor vypadá opravdu skvostně...
To je pravda, vizuálne je to naozaj pekné jablko. Najmä keď plody na skládke plne dozrejú a získajú žiarivú zlatožltú farbu aj s typickým leskom (foto 1,2).
Prednosťou Heliodoru je okrem krásy a odolnosti chorobám aj extrémne vysoká plodnosť - na ďalších fotkách je úroda z r.2021 z jediného štvrťkmeňa Heliodoru na MM111, a to jej ešte predchádzala výdatná prebierka (tých 21 debničiek ale nie je 'rekord', ten drží Jonagored s 22 debničkami). Prakticky všetky plody kvalitné, minimum brakovitých. Treba ale dodať - len každý druhý rok, pri takýchto úrodách je alternácia asi zákonitá. Bez nej takéto 'megaúrody' zvláda iba Florina. IH

Screenshot_20220416-203819_Chrome.jpg
Screenshot_20220416-203800_Chrome.jpg
Screenshot_20220416-204124_Chrome.jpg
rony
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

20 Apr 2022, 11:16

Sestra Siriusa a Heliodora - Luna - uvadzaju u nej, ze nema sklon k vednutiu - asi to uvadzaju prave preto ze Orion (asi aj Sirius) ten sklon ma.

https://www.fytos.cz/ovocne-stromky/jab ... mni/lunas/

U mna este Luna neplodila - bez postreku kvetopas znicil skoro vsetko. Tento rok som prvy krat postriekal, snad uroda konecne bude na uz 5 rocnom strome.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

20 Apr 2022, 19:17

Mně už Luna na M25 zaplodila 3. rok, měla to být původně Rubinola. Nestříkal jsem a zůstalo asi 6 malých červivých plodů, s tím jsem počítal, ale vadilo mi spíš to, že byly hrozně strupovaté. Od rezistentní odrůdy jsem čekal víc. Zajímavé bylo, že malé 2 cm velké plůdky byly jasně červené a postupně jak rostly bledly a bledly, až při sklizni měla jablka bledě žlutou barvu s nádechem růžové. Bohužel vzhledem k špatnému počasí nestihla dozrát, takže byla kyselá ještě v březnu.
rony napísal:
20 Apr 2022, 11:16
Sestra Siriusa a Heliodora - Luna - uvadzaju u nej, ze nema sklon k vednutiu - asi to uvadzaju prave preto ze Orion (asi aj Sirius) ten sklon ma.
Na staré zahradě měl někdo opačnou zkušenost s Lunou, že totiž vadla, kvůli tenčí slupce (narozdíl od Opálu): Jabloň luna, opál sirius / Sirius, Luna, Otava na Ostravsku?
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

21 Apr 2022, 07:47

Užitečné hodnocení odrůdy Galant Lumaga Milane. Díky. Ani náročnost na prostředí se mi nezdá tak vysoká, navíc rezistence proti strupovitosti. Jestli opravdu chutná srovnatelně s odrůdou Envy, bede to zajímavá novinka. Už se těším.
Heliodor, jaký umí vypěstovat Ivan, v mých podmínkách neudělám. Navíc výrazně střídá. Chce teplo. Luna je také celkem náročná na teplo. A bezpodmínečně vyžaduje probírku plůdků. Přeplozuje a bez probírky zdrobňuje plody. Sirius se jakš takš u nás dá pěstovat. Orion zcela bez problému. Vadnutí ve sklepě řeším pokropením podlahy, nebo dám přepravky s jablky do PVC pytle s několika otvory. Všechny uvedené odrůdy mají gen rezistence pouze Vf / staré označení /, takže jejich rezistence je překonaná.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

21 Apr 2022, 14:47

Jak je možné, že Topaz, v mnohem větším zastínění, měl plody úplně čisté? Ametyst byl taky hrozně strupovatý.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Napísať odpoveď