Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Neregistrovaný

IP:  168.81

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

14 Máj 2022, 21:55

Mimmo napísal:
14 Máj 2022, 17:24
Dovolil bych si odhadnout proč tato odrůda někde trpí pihovitostí a někde ne. Nechci ji jmenovat, ale něco (hodně) jsme si už o ní přečetli nebo i vyzkoušeli. Zdá se mi, že zahrádkáři s kyselou půdou s nízkým obsahem vápníku mají o něco větší problémy. Půda s vyšším pH a tím pádem asi i s vyšším obsahem vápníku této odrůdě vyhovuje lépe. Jak se to dá kompenzovat nebude asi tak těžké vymyslet (?). Myslím, že to dává smysl.
Já sypu vápno trochu (zbytky stavebního odpadu) na jaře i na podzim. Taky jsem dal bór a moc nestříhám a nehnojím. Tak uvidím. JG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

15 Máj 2022, 07:51

Rovněž jsem názoru, že odrůda, jejíž jméno někoho zvedá ze židle, se daleko snáze pěstuje na půdách s vysokým PH. Ale za předpokladu pravidelných srážek nebo možnosti doplňkové závlahy. Ovocnář Josef Buzrla má sady v Moravském Žižkově na silně vápenatých půdách. A přesto tam táto , v rámci zachování přívětivého prostředí tohoto fóra, nejmenovaná odrůda velmi silně trpí relativním nedostatkem vápníku v plodech. Problém snad vidím v tom, že strom zásobuje vápníkem především nové přírustky. Až potom plody. A v suchých ročnících nebo s nepravidelným přísunem vláhy se vápník do plodu nedostává. Známá je snad i skutečnost, že při postřicích vápenatými hnojivy "na list" je potřeba tento postřik směřovat přímo na plody. V Itálii jsem viděl, že sklizené plody namáčejí do roztoku chloridu vápenatého. Jak to přesně funguje, by to všem mohl snad vysvětlit někdo fundovanější, kdo se ve výživě rostlin opravdu vyzná.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

15 Máj 2022, 07:54

ariadna30 napísal:
14 Máj 2022, 17:01
Vtipne😀 Ale najlepsie jablko je Jonatanka a az tak su vsetky ostatne. A najlepsia hruska je Williamsova spolu s Abate fetel. A teraz kludne 10 dalsich nazorov😀
S Jonathanom plne súhlasím. Hrušiek by som dal zhruba na jednu úroveň viac: Boscovu, Hardenpontovu, Abate Fetel, Nojabrskaju, General LeClerc, Harrow Delight. Všetky sú výborné, každá iným spôsobom. IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 15 Máj 2022, 08:06, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

15 Máj 2022, 08:03

Daník napísal:
14 Máj 2022, 21:25
▪︎Pokud neexistuje pihovitosti odolný klon, který máty Vy, je to zaručeně půdou, jak píše Mimmo.
▪︎Ještě jednu nectnost jsem zapomněl, padání plodů v době zrání, které nemusí souviset jen s vytlačováním, ale podle mě moc nedrží ve větru narozdíl třeba od Rubínu.
▪︎Určite nemám klon odolný pehovitosti - plody u kolegu záhradkára zo štepov môjho Admiralu boli pehovité.
Súhlasím s názorom Mimma, možno by som dodal, že popri celkovom obsahu vápnika v pôde môže hrať istú rolu aj vzájomný pomer obsahu ostatných makroprvkov (a možno aj mikroprvkov) v pôde.
▪︎Toto naozaj nemôžem potvrdiť, u mňa Admiral drží na strome "ako pribitý" (vzájomné vytláčanie úplne eliminujem prebierkou, v ružici nechávam len 1, maximálne 2 plody). IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

15 Máj 2022, 09:43

Loni jsem proti pihovitosti zabojoval po svém. Rozhodl jsem se vynechat probírku (což u 5metrového stromu by beztak bylo dost obtížné), spolehnul jsem se na spontánní propad. Aplikoval jsem 4 postřiky vápníkem - první dva dusičnanem (WuxalCa), další dva chloridem. I bez probírky byly plody veliké a přes 70% úrody bylo bez pihovitosti. Je pravda, že loni bylo obecně pihovitosti trochu méně. Letos se chystám postupovat obdobně, předjarní průklest jsem provedl jen mírný (koruna zůstala hustější než u jiných), jednoleté přírůstky jsem zkrátil asi o polovinu (prevence vyholování). Bude-li se opakovat loňský scénář, budu spokojen.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

15 Máj 2022, 17:29

Nedal by sa nejak geneticky upravit gen admiralu co sposobuje horku pehovitost?potom by sa mozno na svete pestovala len tato odroda ked by netrebalo Ulo sklady zvlast v tejto dobe asi treba oslovit ursulu aby do toho sla ked tu mame ten sazrak
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

15 Máj 2022, 22:31

Neregistrovaný napísal:
15 Máj 2022, 17:29
Nedal by sa nejak geneticky upravit gen admiralu co sposobuje horku pehovitost?
Ťažko upraviť niečo, čo neexistuje... IH
okenkodozahrad
Príspevky: 96
Dátum registrácie: 12 Máj 2022, 07:50

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

06 Jún 2022, 09:55

V sobotu jsem vytáhl poslední jablka ze sklepa. Byl tam Topaz, Barbi, Zvonkové a ještě něco, starého, neurčeného. Topaz moučnatý, Zvonkové nějak nic moc, dospělým dětem nejvíc chutnala ta Barbi. Podle mě ztratila na aroma i chuti, ale je dobrá, pořád tvrdě křehká (to je i moje hodnocení pro Admirál. Jemně křehké jsou Lipno, Rozela a Melodie). Dík dělené sklizni zůstala Barbi v bedničce s dalšími odrůdami pozdními. Jinak už byla snědena. Má na líčku drobné tečky, takže jedna malá vada houbová vada navíc. Admirál došel už dříve....
Jsem vychovaný ve stylu dát šanci i slabším, nebo spíše jiným, než kteří tvoří hlavní proud. A tak se těším na Gold Milenium, na Riverside, na asijské hrušně, na Šampiona, hodně se těším na Lipno, Parmenu zlatou, ale i na Florinu a na další. Až za rok nejspíše ochutnám Empire, který jsem pěstoval někdy mezi lety 1986 a 2003. Zimní Spartan. Mám jich těch chudáků - odrůd ve stínu Admirála - přes dvacet a moc se za novinkami nehoním. Takže když dojím včas ty jmenované a bude ve sklepě Admirál, bude to prostě jablko, na které přišla řada. Možná je to tak, jak mi říkal zubař, když jsem mu po vytržení zubu říkal, čím si vyplachuji. Povídal, dobrý, v pořádku, ale to co používáte vy je jako škodovka. No a já vám nabízím mercedes. V jablkách tu škodovku nezavrhnu pro svezení mercedesem. Nebo je lepší napsat, že mezi černou a bílou je spousta odstínů šedé, které si člověk může si člověk může kvalitně užít? Příští sklizeň si jablka označím lépe. Třeba proto, že už dva roky sklízím a jím Resistu, aniž bych jí věnoval péči, pokud jde o její chuťové parametry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

06 Jún 2022, 11:20

okenkodozahrad napísal:
06 Jún 2022, 09:55
Admirál došel už dříve...Jsem vychovaný ve stylu dát šanci i slabším, nebo spíše jiným, než kteří tvoří hlavní proud. A tak se těším na Gold Milenium, na Riverside, na asijské hrušně, na Šampiona, hodně se těším na Lipno, Parmenu zlatou, ale i na Florinu a na další....Mám jich těch chudáků - odrůd ve stínu Admirála - přes dvacet a moc se za novinkami nehoním. Takže když dojím včas ty jmenované a bude ve sklepě Admirál, bude to prostě jablko, na které přišla řada... V jablkách tu škodovku nezavrhnu pro svezení mercedesem. Nebo je lepší napsat, že mezi černou a bílou je spousta odstínů šedé, které si člověk může si člověk může kvalitně užít?
Moja reč ! Viď foto - hádam nemusím nič dodávať...

(Možno len toľko, že ja tú rôznorodosť odrôd nevidím ako 'odstíny šedé', ale skôr ako nádherné pestré farby dúhy). IH

Screenshot_20220606-111805_Chrome.jpg
Dotaz

IP:  168.235

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

06 Jún 2022, 13:23

U nás už nemohu něco jako degustaci provádět. Ve sklepě je hora Idaredu, který nikdo nechce už ani vidět. Na to, že je červen, je sice celkem poživatelný, ale i v březnu bych chuť označil nejvýše jako dobrou, a to pouze u velkých osluněných plodů vyrostlých na mladém dřevě, strupaté broky ze středu koruny raději nekomentuji.
Společnost Ideredu dělá poslední bedýnka zvadlých krabatých Jonathanů, ty takhle vypadají už asi od března. Začaly vadnout už po Vánocích.
Jinak loni byl asi nějaký zvláštní rok, Spartany byly jedlé i začátkem dubna. Dále překvapilo neznámé placaté žluté jablko se sladkou žlutou dužninou(strom starý cca 40 let), pár plodů zapomenutých v lednici chutnalo celkem obstojně, možná trochu po hruškách. Jak dlouho Vám vydrží Auralia?
Napísať odpoveď