Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

08 Feb 2023, 17:09

Proč byl vybrán zrovna takový Admirál samozřejmně nevím. Obyčejně střížovické odrůdy si vozí střížovičtí šlechtitelé. Tentokráte nemohli přijet. Plody byly z Holovous. Nebuďme zlomyslní a věřme, že se to může stát. Vždyť přece "Admirál není nic zvláštního".
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

10 Feb 2023, 13:38

Hawkeye napísal:
08 Feb 2023, 14:48
Hawkeye napísal:
08 Feb 2023, 08:04
...A stále mi vŕta hlavou tá odroda 'Rubín-žlté plody' ...

Opäť informácia a foto z holovouskej degustácie od vzácneho priateľa z fóra (s jeho súhlasom):

Odroda 'Rubín - žlté plody' je žltoplodou mutáciou Rubínu (podobne, ako je Gold Bohemia mutáciou Bohemie).
Na fotke v prílohe je ten žltý Rubín. Otázne by mohlo byť, ako rozoznať 'Rubín - žlté plody' od 'Gold Bohemie'. Možno tam budú rozdielne nuansy v chuti, textúre dužiny, prípadne v skladovateľnosti. Tiež bude zaujímavé sledovať, či sa aj v prípade tejto mutácie Rubínu budú objavovať reverzné mutácie. H.



Screenshot_20230208-091133_Gmail.jpg
Na pravém plodu na talíři je nezřetelný červený pruh. Takový na Gold Bohemii nebýá, zato jej mívá tzv. Stoklasův Rubín, žlutoplodá mutace s oranžovým proužkem. Zdá se mi, že těch proužkovaných plodů časem ubývá a na stromku začínají převažovat celožluté plody. Ale možná je to tím, že stromek mám v polostínu.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

10 Feb 2023, 13:41

přasličák napísal:
08 Feb 2023, 17:09
Proč byl vybrán zrovna takový Admirál samozřejmně nevím. Obyčejně střížovické odrůdy si vozí střížovičtí šlechtitelé. Tentokráte nemohli přijet. Plody byly z Holovous. Nebuďme zlomyslní a věřme, že se to může stát. Vždyť přece "Admirál není nic zvláštního".
Přesněji "Admirál z Holovous není nic zvláštního..." :)
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

10 Feb 2023, 18:27

Původ onoho Žlutého Rubínu z Holovous neznám. Rubín od p. Stoklasy z Lažan jsem také pěstoval. Pořídil jsem si roub od paní Stoklasové na základě kouzelného snímku z výstavy v Pěnčíně. U mne rozhodně nebyl tak kouzelný. Pouze několik slabě červerných proužků v jinak žluté barvě jablka. Dobou se proužky ztrácely a jablka byla pouze žlutá, shodné s Gold Bohemii. Ale to se běžně stává u některých mutací. Za nejzajímavější v současnosti považuji mutaci Ing. Loudy Rubín Spur. A jinak. Ať se mutace Rubínu jmenují jakoliv, pořád to jsou skvělá jablka vynikající chutě v době jejich ideální zralosti. Ani mi nevadí, že nemají zrovna moderní velmi pevnou a chruplavou dužninu.
Hawkeye
Príspevky: 2418
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

11 Feb 2023, 12:36

JONAGORED (na foto vľavo) je mutácia Jonagoldu, ktorý vznikol skrížením odrôd Jonathan a Golden Delicious.
STARKING (na foto vpravo) je jednou z početných mutácií Red Deliciousu.
Dnešné degustačné porovnanie oboch odrôd vychádza v prospech Jonagoredu. Obe jablká sú vizuálne v dobrom stave, a to platí aj pre ten konzumný. Konzistencia dužiny je na úrovni, aj keď táto 'disciplína' nepatrí medzi úplné top-vlastnosti oboch odrôd. Jonagored je šťavnatejší, pričom ale aj dužina Starkingu má ešte dostatok 'šťavy'. Chuťovo však Jonagored dominuje - jeho chuť je komplexnejšia, 'mohutnejšia' a intenzívnejšia, pre mňa veľmi príjemná. Starking so svojou typickou sladkou a aromatickou chuťou je predsa len 'fádnejší'. Jonagored - ako aj Jonagold a všetky jeho mutácie - patrí k najchutnejším odrodám vôbec (a tiež k najkrajším - foto 3). Nevýhodou je však vysoká citlivosť voči chrastavitosti jabloní a nutnosť konvenčnej chemickej ochrany. Stromy vyšších tvarov na podpníku MM106 a bujnejších majú tiež sklon k alternácii úrody. Napriek tomu jeho vysoká chuťová kvalita je dôvodom, prečo si Jonagored mnohí hobíci vo svojich záhradách hýčkajú.

Jednou z mutácií Jonagoldu je odroda Red Jonaprince, ktorá tiež vyniká mimoriadnou krásou a navyše dozrieva o niečo skôr než Jonagold či Jonagored. Preto sa dá úspešne pestovať aj v stredných a chránených vyšších polohách. Chuťovo je R.J. veľmi podobný, až prakticky nerozoznateľný od Jonagoredu. O jeho konzumnej kvalite svedčí o.i. popredné umiestnenie v tohtoročnej holovouskej degustácii z konca januára, aj keď v tomto prípade mu istotne 'prospelo' aj skladovanie technológiou ULO.

Na poslednej fotke sú niektoré z početných mutácií odrody Red Delicious, medzi ktoré patrí aj Starking. H.

20230211_121503.jpg
20230211_121507.jpg
Screenshot_20230211-123642_Gallery.jpg
Screenshot_20230211-124308_Chrome.jpg
Screenshot_20230124-220541_Drive.jpg
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

11 Feb 2023, 15:28

Výhodou všech Jonagoldů jsou velké plody (triploid), a to i v horších chladnějších polohách. Chuťově jsou vcelku na úrovni, ale je poznat, že by teplejší polohu ocenily (pozná se to v teplejších letech, kdy jsou chutnější). Jablka sklízím až na konci října. V tuto dobu vypadají uskladněná jablka pěkně, nevadnou, přesto je na konzistenci dužiny poznat, že jsou za zenitem.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

12 Feb 2023, 16:04

Souhals Miloši. Jonagold a jeho mutace jsou rozhodně chutná jablka a nepotřebují ani ty nejteplejší polohy. Dost se divím, že nějak nebyly doporučovány pro pěstování zahradkáři. Ale u mne rozhodně nejsou pozdně zimní. Nejchutnější tak do ledna. A samozřejmně potřebují nějakou ochranu. Snadno se však stromy tvarují, ovoce je velké.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

12 Feb 2023, 22:38

Ochutnal jsem jablko Světlana - 1. úroda. Původ odrůdy ani přesně neznám, pravda, měl jsem je sníst trochu dřív. Chuťově dobré, dužina přeci jen poněkud měkší.
Světlana
Světlana
Hawkeye
Príspevky: 2418
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

13 Feb 2023, 17:15

vysloužil napísal:
12 Feb 2023, 22:38
Ochutnal jsem jablko Světlana - 1. úroda. Původ odrůdy ani přesně neznám, pravda, měl jsem je sníst trochu dřív. Chuťově dobré, dužina přeci jen poněkud měkší.Světlana.JPG
Světlana - dokonale utajená odroda. Pravdepodobne holovouská. Akékoľvek informácie o nej nezistiteľné.
Chcelo by to aspoň záblesk svetla o Světlane. Všade však temnota... H.
vysloužil
Príspevky: 4724
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

14 Feb 2023, 10:51

Hawkeye napísal:
13 Feb 2023, 17:15
vysloužil napísal:
12 Feb 2023, 22:38
Ochutnal jsem jablko Světlana - 1. úroda. Původ odrůdy ani přesně neznám, pravda, měl jsem je sníst trochu dřív. Chuťově dobré, dužina přeci jen poněkud měkší.Světlana.JPG
Světlana - dokonale utajená odroda. Pravdepodobne holovouská. Akékoľvek informácie o nej nezistiteľné.
Chcelo by to aspoň záblesk svetla o Světlane. Všade však temnota... H.
Možná to bude dílo soukromého šlechtitele. Dostal jsem ji současně s odrůdou Anežka a Melpire
Napísať odpoveď