Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

28 Apr 2022, 18:39

Jedna z posledných revízií v pivnici. Na fotkách je väčšina odrôd, ktoré ešte 'pretrvali'. O pár dní tu máme máj, takže podľa toho aj jablká vyzerajú. Väčšina odrôd je už viac-menej vhodná len na kuchynské spracovanie. Chuťovú kvalitu v zmysle 'oplatí sa ešte zjesť' si zachovali najmä Topaz, Granny Smith, Braeburn a Admiral, čiastočne aj Lucy, Karneval a Fuji. V kategórii 'minimálne straty počas skladovania' bodovali v podstate tie isté odrody plus Florina. Vizuálne navonok stále dobre vyzerajú Lucy, Heliodor, Braeburn, Granny Smith, Karneval a Admiral. Posledne menovaný konzistenciou dužiny, šťavnatosťou a celkove chuťovo s veľkou prevahou dominuje. IH

Screenshot_20220428-184139_Gallery.jpg
20220428_175920.jpg
20220428_180133.jpg
20220428_180309.jpg
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

28 Apr 2022, 22:54

Dobra sprava pre Lucy a Karneval, ze koncom aprila sa dobre drzia. Pritom oficialne sa udava skladovatelnost lucy do januara , Karneval do februara.
Su teda tieto 2 odrody v tomto case lepsie ako Heliodor a Rubinola?, ktorym sa oficialne uvadza skladovatelnost do marca/aprila.
Keby aj novinka Barby (sestra Admirala) mala v praxi dlhsiu skladovatelost ako oficialne uvedenu - marec.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

29 Apr 2022, 07:43

rony napísal:
28 Apr 2022, 22:54
Dobra sprava pre Lucy a Karneval, ze koncom aprila sa dobre drzia. Pritom oficialne sa udava skladovatelnost lucy do januara , Karneval do februara.
Su teda tieto 2 odrody v tomto case lepsie ako Heliodor a Rubinola?, ktorym sa oficialne uvadza skladovatelnost do marca/aprila.
Hlavne to treba brať tak, že tieto informácie sú z jednej konkrétnej záhrady a v jednej konkrétnej sezóne. Určite tieto poznatky nemožno paušalizovať ani globalizovať. Áno, v tomto roku u mňa Lucy aj Karneval predviedli shelf-life "nad svoju úroveň", ale v minulých rokoch to až také super nebolo. Heliodor vyzerá stále perfektne, ale dužina už stráca kvalitu (konzistenciu aj šťavnatosť). Rubinola je stálica, ale nie je to odroda na konzumáciu koncom apríla resp. v máji (aj keď v niektorých rokoch bola). Veľa záleží aj od podmienok skladovania.
Takže ešte raz - so závermi radšej veľmi opatrne. IH
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

29 Apr 2022, 10:26

Dakujem, tiez chapem tej relativite podobne.
A suhlasite s takouto interpretaciou skusenosti predoslych rokov?:
Skladovatelnost odrod Lucy, Kerneval, Rubinola, Merkur je porovnatelna a nie je dovod uprednostnit Rubinolu, Merkur pred Lucy, Karneval len z dovodu udavanej kratsej skladovatelnosti poslednych dvoch.
Naposledy upravil/-a rony v 29 Apr 2022, 10:32, upravené celkom 1 krát.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

29 Apr 2022, 10:31

Ta kategoria podobnej skladovatelnosti:
Lucy, Kerneval, Rubinola, Merkur by sa dala urcite rozsirit.
Z fora som mal dojem, ze by sa tam dali asi pridat aj odrody Heliodor, Sirius, Luna.

Ale podobne z fora citit, ze ludia pomerne konzistentne hodnotia skladovatelnost Topazu i Fuji ako lepsiu/dlhsiu ako jablka v tej skupine hore.
A Admiral hra este vyssiu ligu.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

29 Apr 2022, 11:44

U mě je Rubinola vysloveně raně zimní, rozhodně nevydrží do března. Topaz vydrží do dubna, Sirius do března, Admirál do května, Idared do června. Karneval nemám, Lucy a Fuji mi ještě neplodí. Merkur jsem zlikvidoval nebo odešel, u mě byl na tom se skladováním podobně jako Rubinola.
Takže opravdu se nedá řídit dle zkušeností jednoho pěstitele. Ty termíny, co jsem napsal, berte s rezervou.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

30 Apr 2022, 07:24

S dobou skladovatelnosti mám podobné zhušenosti. Merkura nemám. Klasické Fuji nepěstuji. Bojím se, že by u mne táto odrůda nedozrála. Pěstuji její rannější mutace Beni Shogun a Fuji September Wonder. Obě jsou chuťovky, ale do dubna rozhodně nevydrží.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

30 Apr 2022, 09:08

rony napísal:
29 Apr 2022, 10:31
Ta kategoria podobnej skladovatelnosti:
Lucy, Kerneval, Rubinola, Merkur by sa dala urcite rozsirit.
Z fora som mal dojem, ze by sa tam dali asi pridat aj odrody Heliodor, Sirius, Luna.

Ale podobne z fora citit, ze ludia pomerne konzistentne hodnotia skladovatelnost Topazu i Fuji ako lepsiu/dlhsiu ako jablka v tej skupine hore.
A Admiral hra este vyssiu ligu.
Fuji neumím posoudit, Topaz se nyní jíst dá, ale žádná sláva to není. Některé odrůdy jsou na tom kvalitou dužiny líp - Mutsu, Angold, Idared, Pinova. O jablku z jiné ligy nemluvím.
Merkur překvapil dobrou kvalitou do března, kdy jsme ho snědli.
Dost velkou roli hraje stáří stromu. Na mladých stromcích je skladovatelnost kratší.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

10 Máj 2022, 23:35

Kvalita dužniny Topazu, který jsem kupoval někdy na začátku roku, není vůbec špatná, jablko je šťavnaté, už má sice trochu svraštělou slupku, chuťově je to pořád Topaz nepřekonatelný, alespoň pro mě. Na fotce je Topaz vlevo a vpravo, uprostřed je Red Winter, který oproti Topazu není tak aromatický, při konzumaci nejsou zřetelné cukry, šťavnatý je sice míň než v lednu, ale pořád nadprůměrně. Za mě chutná Red Winter výborně.
IMG_20220510_141002.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

11 Máj 2022, 08:53

roman napísal:
10 Máj 2022, 23:35
Kvalita dužniny Topazu, který jsem kupoval někdy na začátku roku, není vůbec špatná, jablko je šťavnaté, už má sice trochu svraštělou slupku, chuťově je to pořád Topaz nepřekonatelný, alespoň pro mě. Na fotce je Topaz vlevo a vpravo, uprostřed je Red Winter, který oproti Topazu není tak aromatický, při konzumaci nejsou zřetelné cukry, šťavnatý je sice míň než v lednu, ale pořád nadprůměrně. Za mě chutná Red Winter výborně.
IMG_20220510_141002.jpg
Vyzerá to tak, že preferujete na konzumáciu jablká s 'poriadnou' dávkou kyseliniek, a nie 'fádne sladkáče', ktorými je preplnený trh s jablkami. 😀
Pre mňa je Topaz takisto jednou z naj- odrôd.
Red Winter som sadil teraz, s cieľom rozšíriť ponuku odrôd s kyselinkami a správnym 'řízom' (Topaz, Karneval, Granny Smith...). Prekvapuje ma jeho shelf-life, na Vašej fotke vyzerá k danému dátumu výborne. Potešiteľné je pre mňa aj jeho kladné chuťové hodnotenie. Aj keď milovníci 'sladkáčov' by možno krútili nosom. 😀😉. IH
Napísať odpoveď