Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

22 Jan 2022, 13:34

vysloužil napísal:
22 Jan 2022, 13:13
PepaS napísal:
21 Jan 2022, 23:34
On asi všeobecně byl pro kvalitu jablek v Čechách horší, kupuji si Braeburny od pěstitele u Českého Brodu a jablka z loňské sklizně nejsou tak sladká jako byla předloni.
Kája měl vždycky pravdu, o tom žádná (citát mezitím zmizel).
Vymazal som to, bola to blbovinka 😀.

K jablkám: u mňa tento rok úrody vysoké (okrem 'alternantov' - pozdravujem Ariadnu 😀), výzor dobrý a chuťovo tiež štandard. Zatiaľ som nezaregistroval nejaký chuťový deficit oproti minulým rokom. Naopak - trebárs taký Heliodor bol najlepší za poslednú dekádu, podobne Lucy či Melrose - lepšie než vlani. Ale to bude asi zasa len jedna z výhod polohy mojej záhrady...
P.S.: myslel som si, že Sirius a Opál sú sladké jablká a kyselinky majú len tak trošku v pozadí. Zdá sa, že si musím názor poopraviť (Sirius mám, ale ešte nerodil). IH
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

22 Jan 2022, 13:53

Ivan Hlavatý napísal:
22 Jan 2022, 13:34
vysloužil napísal:
22 Jan 2022, 13:13
PepaS napísal:
21 Jan 2022, 23:34
On asi všeobecně byl pro kvalitu jablek v Čechách horší, kupuji si Braeburny od pěstitele u Českého Brodu a jablka z loňské sklizně nejsou tak sladká jako byla předloni.
Kája měl vždycky pravdu, o tom žádná (citát mezitím zmizel).
Vymazal som to, bola to blbovinka 😀.

K jablkám: u mňa tento rok úrody vysoké (okrem 'alternantov' - pozdravujem Ariadnu 😀), výzor dobrý a chuťovo tiež štandard. Zatiaľ som nezaregistroval nejaký chuťový deficit oproti minulým rokom. Naopak - trebárs taký Heliodor bol najlepší za poslednú dekádu, podobne Lucy či Melrose - lepšie než vlani. Ale to bude asi zasa len jedna z výhod polohy mojej záhrady...
P.S.: myslel som si, že Sirius a Opál sú sladké jablká a kyselinky majú len tak trošku v pozadí. Zdá sa, že si musím názor poopraviť (Sirius mám, ale ešte nerodil). IH
Suma teplot v Podunajkské nížině má pro většinu odrůd jablek (ne-li všechny) značnou rezervu. Siruis, , Opál, podobně jako Golden jsou jistě sladká jablka, ale když nemají dost tepla, kyselinky zřejmě převládnou. Ontario, Zvonkové a Melodie, těm asi ani to teplo nepomůže, ty jsou kyselé geneticky. Opačně Matčino a Jadernička toho ke svým cukrům moc nepotřebují.
Zajímavý efekt vidím u Admirálu. Ten v tuto dobu má chutě téměř vyrovnané s nepatrnou převahou kyselin, oproti Siriu je na tom líp. Lze předpokládat, že za pár týdnů bude harmonie chuti úplně dokonalá.
ariadna30
Príspevky: 2859
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

22 Jan 2022, 14:03

IH znacim do ziackej knizky😀

Je mozne ze: ked dam jablka do pootvoreneho plastoveho sacku a cele to do potvorenej igelitovej tasky , ze tie jablka nasaju do seba tu vlhkost co tam vznikne ? Su ovela ovela stavnatejsie ako ked som ich kupila a uz tam stoja "defacto😀" mesiac. No a su cele orosene. Ony su tak stavnate az mi je to podozrive ci su vobec jedle😀
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

22 Jan 2022, 15:16

ariadna30 napísal:
22 Jan 2022, 14:03
IH znacim do ziackej knizky😀

Je mozne ze: ked dam jablka do pootvoreneho plastoveho sacku a cele to do potvorenej igelitovej tasky , ze tie jablka nasaju do seba tu vlhkost co tam vznikne ? Su ovela ovela stavnatejsie ako ked som ich kupila a uz tam stoja "defacto😀" mesiac. No a su cele orosene. Ony su tak stavnate az mi je to podozrive ci su vobec jedle😀
Vlhkost v pootevřené igelitové tašce vznikne nejspíš tehdy, když ji přeneseme ze zimy do tepla s relativně vyšší vlhkostí. Chladné ovoce a stěny tašky se v teple orosí. Než se teploty vyrovnají a rosa odpaří, chvíli tam ta vlhkost zůstane. Ale že by ji do sebe natáhla jablka a stala se tak šťavnatějšími, to mi nepřijde možné.
ariadna30
Príspevky: 2859
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

22 Jan 2022, 16:44

No, ved aj mne to bolo divne. Preto sa pytam, ci nahodou nema niekto lepsie vysvetlenie. Zajtra spravim pokus s inou odrodou jablk.
ariadna30
Príspevky: 2859
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

22 Jan 2022, 16:46

No a neprenasam ich, su stalo.na tom istom mieste na chladnej verande. Kuzlo trva len nejake 3 dni, potom uz tu stavnatost pomaly stracaju ked ich donesiem do kuchyne. Asi sa vyparia😀
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

23 Jan 2022, 10:44

Dnes som vybral na degustáciu 3 zimné odrody, ktoré sú naprosto odlišné. Pôvodom, vzhľadom a napokon aj chuťovo. Na foto 1-3 sprava Florina, Granny Smith a Topaz (v tomto poradí potom aj každé jablko zvlášť na foto 4-6).
Najprv FLORINA: francúzska odroda, jeden zo starších rezistentov. Stredne veľké jablko má elipsovitý tvar, fialovočervenú farbu ešte so zbytkami poprašku, vizuálne je bezchybné (teda bez známok 'zostarnutia' na skládke). Šupka je pomerne hrubá a pri jedle dosť poznateľná. Krémová dužina je stredne tuhá a stredne šťavnatá, sladká a aromatická, s náznakom vône po Red Deliciouse, ktorý je medzi jej predkami. Chuť hodnotím ako veľmi dobrú. GRANNY SMITH: austrálska odroda špecifickej zelenej farby, teraz už s miernym nádychom do žlta. Jablko má strednú veľkosť a guľovitý tvar, šupka je hladká, vizuálne plod pôsobí absolútne čerstvým dojmom, vyzerá akoby bol práve odtrhnutý do stromu. Dužina je belavá, výbornej konzistencie (tuhá, pritom jemná a krehká), dostatočne šťavnatá. Rušivo pôsobí pri konzumácii hrubšia šupka, ktorá je navyše dosť 'kompaktná' (ťažšie sa hryzením kúskuje). Chuť je síce príjemne kyselkavá, ale chýba jej výraznejšia plnosť a intenzita - iba lepší priemer. Napokon český rezistent TOPAZ: plod je typicky plocho guľovitý, tiež strednej veľkosti, s klasickým červeným pásikovaním. Navonok pôsobí pevne a kompaktne, jeho povrch je hladký, vizuálne bez chyby. Dužina je žltkastá, skvelej konzistencie ('chruplavo' krehká, akurátne tuhá a vysoko šťavnatá). Chuť je naozaj vynikajúca, prvý dojem po zahryznutí je "veď toto je reneta". Skvelý "říz" vo forme mohutnej, plnej a intenzívnej nálože prevažujúcich kyseliniek - ale v maximálne príjemnej miere. Nie je to žiadny 'kysláč', ale osviežujúce jablko, ktoré "má gule". Ako vravím - podarilo sa vyšľachtiť 'starú renetu'. Topaz je pre mňa cenný aj tým, že je chuťovo osobitý, bezpečne rozpoznateľný hneď po zahryznutí. Dávam plný počet bodov.
Poradie: jasne najlepší bol Topaz, po ňom Florina a napokon Granny Smith (pozn.: posledne menovaná odroda ešte možno potrebuje trochu času, najlepšie sú jej plody keď úplne zožltnú a začnú intenzívne rozvoniavať, čo býva väčšinou od prelomu februára a marca). V každom prípade ide o 3 výzorom a chuťovo odlišné zimné odrody, ktoré ale spája výborný 'shelf-life'. Aj takmer ku koncu januára sú z hľadiska čerstvosti v perfektnom stave (a ešte pomerne dlho aj budú). Zároveň sa asi nebudú hodiť do menej priaznivých podmienok, teda do vyšších polôh.

(P.S.: uvedené hotnotenie je moje, čiže subjektívne, a tak ho aj treba brať). IH

20220122_121228.jpg
20220122_121204.jpg
20220122_121153.jpg
20220122_121252.jpg
20220122_121316.jpg
20220122_121300.jpg
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

23 Jan 2022, 11:42

Na svoje Topazy si ještě nějaký ten pátek budu muset počkat, ale ty co jsem nedávno koupil v obchodě chuťově excelují, pro mě je Topaz top odrůda.
Při nákupu jsem si ale všiml, že lidé dávali přednost Red Prince, které se prodávalo za přibližně stejnou cenu.
Pár jsem jich taky vzal a pokud bych hodnotil jako ve škole, tak Topaz ode mě dostane jedničku s hvězdičkou a Red Princům bych dal maximálně dvojku.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

23 Jan 2022, 12:04

roman napísal:
23 Jan 2022, 11:42
Na svoje Topazy si ještě nějaký ten pátek budu muset počkat, ale ty co jsem nedávno koupil v obchodě chuťově excelují, pro mě je Topaz top odrůda.
Při nákupu jsem si ale všiml, že lidé dávali přednost Red Prince, které se prodávalo za přibližně stejnou cenu.
Pár jsem jich taky vzal a pokud bych hodnotil jako ve škole, tak Topaz ode mě dostane jedničku s hvězdičkou a Red Princům bych dal maximálně dvojku.
Topaz na Hrad ! 😀

Väčšina ľudí v obchodoch nakupuje "očami" (čo je napokon logické, keďže ochutnať nemôžu). Red Jonaprince je vizuálne krásne jablko, jedno z najkrajších vôbec. A treba mu uznať aj to, že spomedzi tých 'komerčných sladkáčov' (čo nemyslím nijako pejoratívne) patrí k tým najlepším - napokon ako všetky 'klony' Jonagoldu.
Ale Topaz je Topaz, pre mňa chuťovo top-odroda. Mnohí hoby-záhradkári ale majú na Topaz iný názor, najmä ak záhradkárčia v menej priaznivých polohách. Tam môže Topaz 'zaštrajkovať'... IH
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

23 Jan 2022, 12:43

Topaz se opravdu povedl. Chuťově se u mě přetahuje o prvenství s Admirálem. Pro zbytek rodiny jsou ale jeho kyselinky moc výrazné a upřednostňují právě Admirál nebo Jonagold.
Napísať odpoveď