Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Dec 2020, 17:18

To už není jen příspěvek do diskuze, to je hotová esej.
Přidám jednu vzpomínku na Rubín z doby, kdy jeho barevná mutace Bohemia ještě nebyla známá. K roubu této odrůdy jsem se dostal asi 5 let před jeho zařazením do sortimentu, pamatuji, že zrovna tou dobou letěl V. Remek do kosmu (1978). Roub mě tehdy stál 100 Kčs, což bylo za 12 cm dlouhý proutek se 6 očky dost peněz. O pár let později, v polovině 80. let navštívil naši zahradu amatérský ovocnář, bývalý soused, nyní občan NSR, odsunutý před 40 lety ze Sudet. Byl u vytržení z mladého stromu Rubínu, na němž právě dozrála jablka. Fotil si ze všech stran strom i plody se slovy, že v západním Německu jablka takové kvality nerostou. A už vůbec ne v lokalitě, kde oni tehdy pěstovali Croncelské, Boikovo, Vilémovo a Strýmku.
M.H

IP:  212.49

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Dec 2020, 19:18

Rubín prý je jablko do chladnějších poloh. Mimmo psal, že idál tak na vysočinu, že nesnáší horko. To znamená, že na jižním slovensku nebo bulharsko, kde nejsou vyloučeny 40°C se stane s takovými odrůdami co? Kromě toho že dozraje dřív? Bude chuťově jiný, bez kyselin, fádní?

A Libor tu zmiňoval Bohemica hrušku, to je zase opačný případ, že se jedná o pozdní hrušku do teplých oblastí. A bylo uvedeno, že chutná jako řepa, chuť nasládlá, fádní - ale nevím jestli to bylo způsobeno chladnou lokalitou, nebo i na slovensku nebo víc na jih je to taky fádní hruška?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Dec 2020, 20:27

M.H napísal:
27 Dec 2020, 19:18
Rubín prý je jablko do chladnějších poloh. Mimmo psal, že idál tak na vysočinu, že nesnáší horko. To znamená, že na jižním slovensku nebo bulharsko, kde nejsou vyloučeny 40°C se stane s takovými odrůdami co? Kromě toho že dozraje dřív? Bude chuťově jiný, bez kyselin, fádní?

A Libor tu zmiňoval Bohemica hrušku, to je zase opačný případ, že se jedná o pozdní hrušku do teplých oblastí. A bylo uvedeno, že chutná jako řepa, chuť nasládlá, fádní - ale nevím jestli to bylo způsobeno chladnou lokalitou, nebo i na slovensku nebo víc na jih je to taky fádní hruška?
1. Záhradu mám na Podunajskej nížine, teplá rovina, cca 45km od hraníc s Maďarskom. V minulosti som mal Rubín, teraz Bohemiu. Plody dozrievajú skôr než vo vyššej polohe, ale ich skladovateľnosť je slušná, zhruba do februára, v niektorých rokoch aj dlhšie. Chuťovo je Bohemia aj u mňa vynikajúca, rozhodne nie fádna. Porovnať s chuťou plodov z vyššej polohy neviem. To že Bohemia prináša kvalitné plody aj v stredných a vyšších polohách je jej veľkou prednosťou. Tvrdiť že do teplých polôh sa nehodí by som si netrúfal.
2. Názory na hrušku Bohemicu sú rôzne. Dlho som ju pestoval, momentálne ju nemám. Moja skúsenosť: je to hruška priemerného vzhľadu (foto 1). Chuť je sladká, priemernej kvality, v porovnaní so špičkovými odrodami chýba tá špecifická 'hrušková' nadstavba. Označiť ju za 'repu' ale nie je voči Bohemice spravodlivé. Samozrejme, porovnávať ju s Boscovou, Hardenpontovou, Gen.LeClercom, Abate Fetel či Nojabrskou sa nedá. Bohemica má ale inú veľkú prednosť - tou je jej dlhá skladovateľnosť (shelf-life). Z hrušiek ktoré som doteraz pestoval vydrží najdlhšie - v dobrej kvalite do marca (v bežnej pivnici). Na foto 2-4 sú fotky mojich plodov Bohemiky zo 16.februára (r.2018). V tom čase v slušnej kvalite z hľadiska chuti aj šťavnatosti. Bohemica sa vyslovene nehodí do chladnejších polôh, má vysoké nároky na kvalitu pôdy a sumu teplých a slnečných dní, v horších podmienkach vôbec nemá zmysel ju sadiť, pretože nestihne dozrieť. Z moderných odrôd má ale jednoznačne najdlhšiu skladovateľnosť. Zo starých odrôd jej v tomto môže konkurovať napr. Grosdemange, Sterkmanova, uvidíme či aj Hardenpontova. IH
IMG_20201227_195540.png
IMG_20201227_195639.png
IMG_20201227_195639.png (150.73 KiB) 2735 zobrazení
IMG_20201227_195617.png
IMG_20201227_195559.png
IMG_20201227_195559.png (852.43 KiB) 2735 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Dec 2020, 21:21

Pěkné odrůdové porovnání!
Bohemii jsem pěstoval v teplejší lokalitě v nějakých 235 m a kvalita byla výborná. Jinak jak už psal pan Hlavatý, hruška Bohemica těží ze své skladovatelnosti - a je sladká a to je vše, ale v dubnu jsem za ni rád a chutná mi nějak víc :). Je to taková hrušková Strýmka.
M.H

IP:  212.49

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Dec 2020, 21:29

Díky za odpověd pane Hlavatý , a všechny ty odrůdy co máte jabka a hrušky na uskladnění, tak sklízíte trochu dřív aby měli tu skladovatelnost?

Já mám raději pozdní jabka jako např. Idared co nejdéle na stromech po prvních mrazících sklízím někdy v půlce oktobra, jsou pak sladší a výraznější a vybarvené víc do tmava, Idaredy jsou po deštích většinou sazovité na slupce, ale po červech nebo nakousnutí vosami nehnijí, výstavní taky moc nejsou, ale chuťově výborné sladké i kyseliny jsou, proto u mě na severu v 250m, nenáročná odrůda číslo 1.

Třeba penny, kaufland a spol. poslední roky nejde koupit žádné zralé jabko, drahé, levné, bio nebio, polské nebo ,,prosluněné" italské ... všechno je to to samé - krásná velká pevně lesklá hmota připomínající jabko, ale místo sladké šťávy jen naducané vodou, zkoušel jsem i trhovce, překupníky, všechno to samé -takové goldeny klesly za poslední roky neskutečně. Měl jsem goldspury z jedné zahrady, dobře vyzrálé, chuťově špičkové, je třeba probírka jinak některé jabka jsou u goldenů chuťově slabší, a taky né všude v severnějších oblastech dozrají do sladké chuti. U vás na jihu problém se zráním nebo s nedostatkem slunce asi nemáte tak často, nebo spíš vůbec.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Dec 2020, 22:21

M.H napísal:
27 Dec 2020, 21:29
Díky za odpověd pane Hlavatý , a všechny ty odrůdy co máte jabka a hrušky na uskladnění, tak sklízíte trochu dřív aby měli tu skladovatelnost?
Nikdy neoberám jablká či hrušky skôr, než dospejú do tzv. oberačkovej zrelosti. Ideálne je obrať v pravú chvíľu, teda ani predčasne, ani nie neskoro. Niekedy má tzv. podtrhnutie práve opačný efekt - skladovateľnosť sa tým skráti. Toto platí napr. pri odrode Karneval - ten je jednoznačne lepšie nechať na strome radšej o trochu dlhšie, než ho obrať predčasne. Termín oberania jednotlivých odrôd časujem tak, aby boli čo najkvalitnejšie z chuťového hľadiska. Shelf-life týmto neriešim. Z hľadiska trvanlivosti (dĺžky skladovateľnosti) u mňa najdlhšie vydržia odrody Jonathan, Florina, Fuji, Ligol, Pinova, Lucy, v niektorých rokoch aj Topaz, Rubinola a Jonagored, ale bezkonkurenčné sú v tomto smere Idared a Admiral. IH
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Dec 2020, 22:23

M.H napísal:
27 Dec 2020, 21:29
Třeba penny, kaufland a spol. poslední roky nejde koupit žádné zralé jabko, drahé, levné, bio nebio, polské nebo ,,prosluněné" italské ... všechno je to to samé - krásná velká pevně lesklá hmota připomínající jabko, ale místo sladké šťávy jen naducané vodou...
Loni jsem v říjnu kupoval pár stromků v Holovousech a při té příležitosti jsem koupil asi 30 žlutých a zeleno-žlutých jablek Golden D.. A byl jsem také velmi zklamán - ač nebyla ze supermarketu - obrovskou šťavnatostí, která jaksi rozředila, tuto jinak velmi chutnou aromaticko-sladkou chuť, na pouze fádní chuť, že jsem si řekl, že je už nikdy nebudu kupovat a také už nikdy nekoupil.

Očekávám, že jabloň Luna na M25, kterou jsem před asi 3 lety zasadil bude plodit v bio kvalitě mnohem chutnější jablka než ta ze supermarketů...
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Dec 2020, 22:54

Bohemica určite nebude medzi Top odrodami čo sa chuti týka, aj nejaka repovitost tam zatiaľ je (ešte nie je žltá/zrelá ako na foto IH), ale bohužiaľ výber medzi odrodami, ktoré vydržia tak dlho veľký nie je a preto som rád, že v čase keď mimo jabĺk nič čerstvé nemám, je pre spestrenie k výberu na jedenie aj niečo iné. Okrem nej ešte vydržala aj Beta, uvidíme za pár týždňov ake bude ich zrovnanie.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

31 Dec 2020, 16:20

Dnes degustačné hodnotenie ďalšej trojice jabĺk - na foto zľava odrody FLORINA, ŠAMPION a PINOVA. Florina je z nich vizuálne najkrajšia, fialovočervená farba s výraznými kontrastnými bledými lenticelami je impozantná. Dužina je stredne tuhá, tiež stredne šťavnatá, belavej farby s jemným zelenkavým nádychom. Slabinou Floriny je postupná strata šťavnatosti, to sa zatiaľ ale nedeje (tá nastupuje väčšinou od februára). Florina má typickú výraznú arómu, pripomínajúcu Red Delicious, aj chuť je podobná, sladká, kyselinky v podstate absentujú. Chuťovo priemer, jablko je výzorom krajšie než je jeho degustačná kvalita. Šampion výzorom za Florinou zaostáva, aj keď šupka zatiaľ nevráskavie. Dužina bielej farby má pre Šampion typickú 'redšiu' a mäkšiu konzistenciu, preto túto odrodu preferujú konzumenti s už nie dokonalým chrupom. Chuť je harmonická, s vyrovnaným pomerom cukrov a kyseliniek, výrazná - výborná. Šťavnatosť je iba priemerná. Šampion v bežnej pivnici neexceluje v shelf-life, avšak v ELO-skladoch s nízkou koncentráciou kyslíka a pri teplotách tesne nad nulou sa mení na preborníka - vtedy vydrží vo výbornej kvalite dlhé mesiace. To je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo je Šampion napr. v Poľsku jednou z nosných odrôd na trhu s jablkami. ELO-sklad nemám a u mňa je Šampion práve teraz na vrchole svojej konzumnej zrelosti (možno už kúštik za ňou). Chuťovo stále ešte vynikajúci, z daných troch odrôd ho degustačne hodnotím najvyššie, vizuálne ale najnižšie. Pinova je veľmi atraktívna odroda, predovšetkým svojím elegantným kužeľovitým tvarom, ale aj pekným vyfarbením. Aj tonus povchu (šupka) je zatiaľ bezchybný - to sa ale začne cca od konca januára postupne meniť a tenká šupka Pinovy začne vráskavieť. Zaujímavé je, že toto šúverenie povrchu sa nijako negatívne neprejaví na tuhosti dužiny. Pinova patrí k odrodám s absolútne najtuhšou dužinou, na môj vkus až zbytočne nadmernou. Šťavnatosť je stredná, tou ale Pinova nevyniká ani pri zbere a postupne bude ešte klesať. Chuť Pinovy je pre mňa synonymom priemernosti: je síce sladká - ale nie výrazne, je aj aromatická - ale len trochu. Taká typická degustačná šedá myška - chuťovo síce neurazí, ale ani neoslní. Tuhosť dužiny a pekný vzhľad sú v podstate jej jediné prednosti, a to je na môj vkus trochu málo. Nezachráni to ani vysoká plodnosť - aby som nezabudol na jej tretiu prednosť - tou Pinova naozaj vyniká.
Uvedenú trojicu je možné celkove zhodnotiť ako degustačný priemer, chuťovo sa z neho vymyká iba Šampion.
Ten priemer je ale braný z pohľadu jablkového fajnšmekera a ak tieto tri odrody porovnávame s chuťovo špičkovými sortami. Ak by sme porovnávali s 'repou' zo supermarketov, tak by platilo, že 'popri čiernom aj šedé sa zdá biele'. IH
IMG_20201231_142713.png
IMG_20201231_142713.png (764.05 KiB) 2588 zobrazení
IMG_20201231_142634.png
IMG_20201231_142634.png (830.7 KiB) 2588 zobrazení
IMG_20201231_143107.png
IMG_20201231_142941.png
IMG_20201231_143016.png
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 31 Dec 2020, 17:15, upravené celkom 1 krát.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

31 Dec 2020, 16:25

Ta Pinova opravdu není Evelina?
Napísať odpoveď