Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

22 Jan 2024, 17:49

vysloužil napísal:
22 Jan 2024, 15:33
Hawkeye napísal:
22 Jan 2024, 14:35
... Jablká Red Winter (viď foto) sú stredne veľké až menšie, plocho guľovité, krásnej rozmytej tmavočervenej až bordovej farby s bledšími lenticelami, s hrdzovitosťou v stopkovej jamke...
Na první pohled bych tipnul, že je to Ingrid Marie. Ta už je samozřejmě dávno pryč.
Možno ešte podobnejšia odrode Red Winter je farebná mutácia odrody Ingrid Marie, menom Karin Schneider. Tá podoba je naozaj výrazná (v prílohe viď fotografie K.Sch.). Posledná fotka je Miloš Tvoja 😀. H.


Screenshot_20240122_173816_Google.jpg
Screenshot_20240122_173853_Google.jpg
Screenshot_20240122_173829_Google.jpg
Screenshot_20240122_173929_Chrome.jpg
Screenshot_20240122_174300_Chrome.jpg
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

22 Jan 2024, 19:24

Hawkeye napísal:
22 Jan 2024, 14:35
Dnes spravím veľkú výnimku - budem písať o jablku, ktoré som sám nedopestoval. Po veľmi, veľmi dlhom čase som kúpil jablká v obchode. Nie preto, že by som nemal dosť svojich 😀. Je to odroda RED WINTER (plody boli dopestované v Boni Fructi s.r.o. Dunajská Lužná). Stromček tejto odrody som u mňa zasadil na jeseň 2022. Ponechanie 1 plodu v r.2023 ukázalo, že ide o zámenu (pravdepodobne Red Chief) - pozdravujem do ****** *** ******, je to už minimálne 3.zámena...
Ale vráťme sa k degustácii. Jablká Red Winter (viď foto) sú stredne veľké až menšie, plocho guľovité, krásnej rozmytej tmavočervenej až bordovej farby s bledšími lenticelami, s hrdzovitosťou v stopkovej jamke. Bielo-krémová dužina má vynikajúcu konzistenciu i textúru a je šťavnatá. Chuť je príjemne kyselkavá s jemnou arómou, veľmi dobrá až výborná.
Red Winter som kupoval najmä kvôli vnučke, ktorá má rada skôr kyslasté jablká typu Topazu, jej absolútnym 'líblingom' je Karneval. Red Winter by som v tomto roku rád zasadil znovu - tentokrát už ten ozajstný. Predtým ale plody ešte musia prejsť rozhodujúcim testom u malej 'degustátorky'. Predpokladám, že Red Winter túto skúšku zvládne a (ak ho zoženiem) doplní už aj tak dosť početnú zostavu odrôd jabloní v mojej záhrade. H.



20240122_140310.jpg
20240122_140325.jpg
20240122_140329.jpg
Tiež som kúpil dva kúsky a bol som spokojný. Aj mne chutí Topaz, mám jeden stromček. Karneval nemám.
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

22 Jan 2024, 20:57

Hawkeye napísal:
22 Jan 2024, 14:35
...
Red Winter som kupoval najmä kvôli vnučke, ktorá má rada skôr kyslasté jablká typu Topazu, jej absolútnym 'líblingom' je Karneval.
....
Mate Ontario? Ten ma kyselin bohate, pre mna to byvalo oblubene jablko.
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

22 Jan 2024, 21:01

rony napísal:
22 Jan 2024, 20:57
Mate Ontario? Ten ma kyselin bohate, pre mna to byvalo oblubene jablko.
Ontario som pestoval pred desiatkami rokov. Rozhodne sa k nemu neplánujem vrátiť... 😀 H.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

22 Jan 2024, 22:54

Hawkeye napísal:
22 Jan 2024, 21:01
rony napísal:
22 Jan 2024, 20:57
Mate Ontario? Ten ma kyselin bohate, pre mna to byvalo oblubene jablko.
Ontario som pestoval pred desiatkami rokov. Rozhodne sa k nemu neplánujem vrátiť... 😀 H.
Do chuti Ontaria už bychom se dnes nedostali. Mě mrzí, že mi odešel stromek poměrně nové (v80. letech) německé odrůdy Juno (Ontario x Londýnské). Jablka vypadala i vydržela jako Ontario, akorát chuť byla sladší.
botanickaliberec
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 24 Jan 2024, 13:15

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

24 Jan 2024, 13:28

Dobrý den,

rádi bychom všechny nadšence jablečných degustací pozvali do liberecké botanické zahrady.
9. a 10. února zde budou probíhat řízené degustace, na kterých budete moci ochutnat mimo jiné i exkluzivní novinky ze stanice
UEB AVČR ve Střížovicích, které zatím nejsou na trhu, jelikož teprve procházejí odrůdovými zkouškami.

Vstupenky na degustaci si můžete koupit on-line https://vstupenky.botanyliberec.cz/category/akce
Součástí vstupenky na degustaci je i vstup do botanické zahrady.
plakat_pro mail.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

25 Jan 2024, 15:07

Koniec januára je obdobím, kedy by sa viaceré zimné odrody jabĺk mali dostávať na vrchol svojej konzumnej kvality. Dnes som porovnal 3 odrody, každú z iného kontinentu: BRAEBURN MARIRI RED (Nový Zéland), GOLDRUSH (Sev.Amerika - USA) a LUCY (Európa - Česká republika) - na fotkách vždy vľava doprava a potom v tomto poradí osobitne.
▪︎ BRAEBURN MARIRI RED: táto mutácia Braeburnu objavená v r.1994 vyniká sýtejším červeným sfarbením. Dužina má veľmi dobrú konzistenciu. Šťavnatosť je stredná - tou Braeburn nevyniká, známa to vec. Chuť je veľmi dobrá, prevažne sladká, ale aj s kyselinkami a s veľmi príjemnou, výraznou arómou. Braeburn je osvedčená trhová 'klasika' a táto jeho mutácia to len potvrdzuje.
▪︎ GOLDRUSH: žltoplodý 'američan' rozhodne nie je len 'fejkom' jeho rodiča Goldenu. Dužina má perfektnú konzistenciu, z tejto trojice najkvalitnejšiu - je pevná, ale jemná, chruplavá a šťavnatá. Chuť je 'harmonická', s vyrovnaným podielom cukrov a kyseliniek, veľmi dobrá. Teraz už je zreteľná aj 'goldenovská' aróma, aj keď len decentne vyznačená. Paradoxne niektoré plody Goldrushu majú už náznak vráskavenia šupky (pravdepodobne dôsledok príliš neskorého zberu), avšak na kvalite dužiny sa to zatiaľ vôbec neprejavuje.
▪︎ LUCY je střížovický kríženec dvoch rozdielnych odrôd (Fuji x Topaz). Ku cti jej slúži, že neimituje ani jedného z rodičov - je osobitá, "svoja". Kvalita dužiny je na úrovni Braeburnu, len o trochu šťavnatejšia. Chuť je veľmi dobrá, harmonická s prevahou cukrov, ale nie výraznou. Balans cukrov a kyseliniek je takmer optimálny. Lucy má tiež osobitú, pre ňu typickú a veľmi príjemnú arómu. Môžem len zopakovať svoj dlhodobý názor - táto odroda patrí medzi to najkvalitnejšie, čo kedy opustilo brány ÚEB Střížovice.
■ Záver: Rozdiely medzi uvedenými odrodami čo do konzumnej kvality sú veľmi malé, preto potlačím v sebe hlas 'střížovického agenta' a súboj 'troch kontinentov' vyhlasujem za nerozhodný (ale Lucy je z nich aj tak najkrajšia ! 😀). Všetky 3 odrody sú kvalitné a svoje miesto v záhrade si bez problémov obhájili.
P.S.1: Všetko vyššieuvedené sa vzťahuje na mnou dopestované plody a je vyslovene iba mojím subjektívnym názorom.
P.S.2: Je nutné dodať, že uvedené 3 odrody majú vyššie nároky na dĺžku vegetačnej doby, sumu slnečných dní a kvalitu pôdy, takže sa nehodia do každej záhrady. H.


20240125_133209.jpg
20240125_133225.jpg
20240125_133205.jpg
20240125_133232.jpg
20240125_133234.jpg
20240125_133240.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

29 Jan 2024, 18:13

Dnes proběhla rodinná degustace pozdně zimních odrůd Kanzi, UEB 4702/1 a Evelina. Na leden všechny odrůdy byly již plně konzumně zralé, dužnina již nebyla tak pevná, jak jsem byl u nich zvyklý. Zřejmně to je způsobeno velmi teplým podzimem, tím pádem se mělo sklízet dříve a nevychlazeným sklepem při naskladnění. Přesto všechna jablka chutnala. Panovala shoda. Nejchutnější hybrid UEB 4702/1, v těsném závěsu Kanzi, s mírným odstupem Evelina.
UEB 4702/1 / UEB 3317/1 x Mira /, středně pevná dužnina, velmi šťavnaté, sladce navinulé, s příjemným buketen, výborné, osvěžující, polygenní rezistence, krátká stopka, nutná probírka plůdků kvůli zvětšení plodů, nenáročná na polohu. Snad by měla být letos registrovaná.
Kanzi / Gala x Braeburn /, Belgie, klubová odrůda, středně pevná dužnina, vysoká šťavnatost, osvěžující, sladce navinulá s buketem, výborná. Odrůda do teplých a středních poloh. Kratší stopka.
Evelina, / mutace Pinovy /, Německo, klubová odrůda. Dužnina velmi dobrá, středně pevná, hrubozrnější, středně šťavnatá, nasládlá s příjemnou jemnou hořčinou, proti výše uvedeným méně osvěžující. Slabší růst stromku, u mne spíše na podnože M 26 či J-TE-H, než na M9. Nutná probírka pro zajištění velikosti plodů, do teplých a středních poloh. Strupovitosti nijak zvláště u mne netrpí. Dlouhá stopka.
Prílohy
501. Kanzi, UEB 4702-1, Evelina..JPG
502. Kanzi, UEB 4702-1, Evelina..JPG
503. Kanzi, UEB 4702-1, Evelina..JPG
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

30 Jan 2024, 08:54

přasličák napísal:
29 Jan 2024, 18:13
Nejchutnější hybrid UEB 4702/1 / UEB 3317/1 x Mira /, středně pevná dužnina, velmi šťavnaté, sladce navinulé, s příjemným buketen, výborné, osvěžující, polygenní rezistence, krátká stopka, nutná probírka plůdků kvůli zvětšení plodů, nenáročná na polohu. Snad by měla být letos registrovaná...
Len dodám, že 'rodič' UEB 3317/1 je výsledkom kríženia Vanda x Bohemia, teda je 'súrodencom' Rozely.
Zdá sa, že všetci potomkovia Miry si z jej genotypu odnášajú vysokú úroveň kvality dužiny. Možno by stálo za úvahu (myslím že Miloš to tu už pred časom načrtol) pokrížiť Miru s niektorými starými chuťovkami, napríklad s Jonathanom alebo Gravštýnom. H.
Hawkeye
Príspevky: 2404
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

30 Jan 2024, 15:26

Dnes výnimočne degustácia len jednej odrody - symbolicky aj ako určitá pocta tejto nedoceňovanej a podceňovanej odrode. Je ňou IDARED, vyšľachtený pred takmer 100 rokmi v štáte Idaho na severozápade USA, skrížením odrôd Jonathan a Wagenerovo. Na foto 1-3 sú dnes degustované jablká. Tie zároveň demonštrujú aj niekedy výraznejšiu tvarovú variabilitu plodov Idaredu. Niektoré plody sú elipsovité, iné guľovité a ďalšie dokonca plocho guľovité. Niektoré sú slabo rebrované, iné sú bez rebrovania. Väčšinou sú ale všetky veľké až veľmi veľké a atraktívne červeno vyfarbené. Idared je stále jednou z najpestovanejších odrôd v záhradách hobíkov. Jeho veľkou prednosťou je bohatá a najmä pravidelná rodivosť. Idared zarodí bez výnimky a spoľahlivo každý rok (na rozdiel napríklad od podstatne viac ceneného Jonagoredu či Fuji), a to aj v rokoch problematických z pohľadu počasia, kedy mnohé iné odrody 'vynechajú' úrodu. Vysokú plodnosť a pekný vzhľad tejto odrody demonštrujú ďalšie fotografie. Z dlhoročnej praxe mám silný dojem, že pri Idarede je jedna vlastnosť preceňovaná a druhá podceňovaná. Tou prvou - preceňovanou, je jeho vyšší sklon k chrastavitosti a múčnatke. Idared ho isteže má, ale nie je to žiadna neriešiteľná katastrofa. U mňa aj v 'ekologickom' sade s minimom fungicídov je to zvládnuteľné bez výraznejších problémov. Tou druhou - podceňovanou, je chuť Idaredu. Pri vyslovení jeho mena sa väčšina záhradkárov zatvári rozpačito, ak už nie vyslovene opovržlivo. Pritom nezainteresovaný konzument môže byť chuťou Idaredu príjemne prekvapený.
Ale poďme k samotnej degustácii: plody sú veľké, šupka je pevná, napnutá a hladká, akoby boli plody odtrhnuté len včera. Krémovobiela dužina je stredne pevná, mierne hrubšej textúry, ale krehká a šťavnatá. (Tu treba poznamenať, že Idared aj krátko po zbere nemá konzistenciu dužiny ako Admiral, avšak v jeho prípade je dôležitá dynamika vývoja v čase: Idared si zachováva svoj konzumný štandard takmer bez zmeny neobyčajne dlho. V tomto smere ('shelf-life') ako jedna z mála odrôd dokonca Admiralu konkuruje). Chuť bola pri degustácii veľmi príjemne sladko-kyslá, harmonicky vyrovnaná, veľmi dobrá až výborná. Prednosťou Idaredu je už spomenutý fakt, teda že mnohé odrody budú s postupom času konzumnú kvalitu strácať rýchlejšie, kým Idared len veľmi pomaly.
Záver: Prednosťou Idaredu je pravidelná a vysoká rodivosť bez alternácie, a to aj v menej priaznivých polohách a rokoch. Plody sú veľké a vzhľadom veľmi pekné. Ich chuť je naozaj lepšia, než sa zvykne tradovať. Veľkou prednosťou je dlhá skladovateľnosť. Stromy sa ľahko tvarujú, ich rast je primeraný a odroda je pestovateľná na širokej škále podpníkov a v rôznych tvaroch. Vyšší sklon k hubovým chorobám sa väčšinou preceňuje, resp. v mojich podmienkach je bez väčších problémov zvládnuteľný. Nechcem tvrdiť, že Idared je odrodou prvej voľby pre hobíkov, ale myslím si, že záhradkár, ktorý sa preň rozhodne, určite nebude sklamaný. H.


20240130_140638.jpg
20240130_140647.jpg
20240130_140659.jpg
Screenshot_20240130_143846_Chrome.jpg
Screenshot_20240130_143852_Chrome.jpg
Screenshot_20240130_143925_Chrome.jpg
Screenshot_20240130_143903_Chrome.jpg
Napísať odpoveď