Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Peb
Príspevky: 1981
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

10 Jan 2024, 17:19

Mikeš13 napísal:
07 Jan 2024, 12:11
Průkopníkem "hvězdných" odrůd ve Střížovicích byla asi odrůda Kosmonaut :).
Páči sa mi tento vysoký level diskusie :)
BB kraj 465 mnm
Mevík
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 16 Nov 2020, 05:45

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

10 Jan 2024, 19:50

přasličák napísal:
13 Dec 2023, 18:02
"Během včerejška a dneška jsem měl možnost se zúčastnit dvou degustací jablek. Včera se u Josefa Buzrly sešlo několik ovocnářů, včetně profesionálů a degustovali jsme jeho nové hybridy. Mohlo jich být kolem čtyřiceti. Měli jsme za úkol vyřadit neperspektivní hybridy. Úkol to byl značně nesnadný. Většina by obstála ve srovnání se současným sortimentem. Mně osobně nejvíce oslovilo asi 6 hybridů. Převážně výsledky křížení rodičovských odrůd Sisi, Honey Crisp, Tonic a BUZ 2820/8. Jsem zvědav na výsledky."




Takže výsledky degustace v Moravském Žižkově již jsou. Pokud vezmu vše dohromady, pak zvítězila odrůda EverCrisp, druhá byla Gradisca a pak již následovaly dvě novošlechtění Josefa Buzrly, obě z křížení Sissi a Honey Crisp. Teprve pak se umístily odrůdy jako Galant Lumaga, Cosmic Crisp, Envy, Brawo, UEB 4702/1 atd., s nimi byly srovnatelné některé další Buzrlovy hybridy.
Něco nadějného se tedy zrodilo.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

10 Jan 2024, 20:55

Peb napísal:
10 Jan 2024, 17:19
Mikeš13 napísal:
07 Jan 2024, 12:11
Průkopníkem "hvězdných" odrůd ve Střížovicích byla asi odrůda Kosmonaut :).
Páči sa mi tento vysoký level diskusie :)
Omlouvám se, pokud se Vás ta přízemní poznámka dotkla, ale vzpomněl jsem si na tuto odrůdu (tady ve fóru již zmiňovanou), protože by měla být též ze Střížovic (stejně jako ony "hvězdné" odrůdy) :).
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

10 Jan 2024, 21:04

Mikeš13 napísal:
10 Jan 2024, 20:55
Peb napísal:
10 Jan 2024, 17:19
Mikeš13 napísal:
07 Jan 2024, 12:11
Průkopníkem "hvězdných" odrůd ve Střížovicích byla asi odrůda Kosmonaut :).
Páči sa mi tento vysoký level diskusie :)
Omlouvám se, pokud se Vás ta přízemní poznámka dotkla, ale vzpomněl jsem si na tuto odrůdu (tady ve fóru již zmiňovanou), protože by měla být též ze Střížovic (stejně jako ony "hvězdné" odrůdy) :).
Myslím, že Peb to napísal úprimne a nie ironicky. 😀
Čo sa týka odrody s dosť neobvyklým menom 'Kosmonaut', naozaj sme tu o nej písali (viď foto). A tak ako píše Mikeš13 - je to střížovická odroda. Aj keď už prakticky zabudnutá... H.


Screenshot_20240110_205907_Chrome.jpg
Peb
Príspevky: 1981
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

10 Jan 2024, 21:18

Pravda :)
Aj odpoveď pána Vyslouzila

Dima, Miodar, Mivibe... Je to jasný. V Holovousích se hulí slabej matroš. :idea:

Keď si to človek číta ako sa to dopĺňa jedno s druhým tak od srdca , to je fajn :)
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

10 Jan 2024, 22:38

Hawkeye napísal:
10 Jan 2024, 21:04
Mikeš13 napísal:
10 Jan 2024, 20:55
Peb napísal:
10 Jan 2024, 17:19

Páči sa mi tento vysoký level diskusie :)
Omlouvám se, pokud se Vás ta přízemní poznámka dotkla, ale vzpomněl jsem si na tuto odrůdu (tady ve fóru již zmiňovanou), protože by měla být též ze Střížovic (stejně jako ony "hvězdné" odrůdy) :).
Myslím, že Peb to napísal úprimne a nie ironicky. 😀
Čo sa týka odrody s dosť neobvyklým menom 'Kosmonaut', naozaj sme tu o nej písali (viď foto). A tak ako píše Mikeš13 - je to střížovická odroda. Aj keď už prakticky zabudnutá... H.



Screenshot_20240110_205907_Chrome.jpg
Toho Kosmonauta (jeho zapomenutí ) je vážně škoda. My se tu rozplýváme nad podařenými tuzemskými novinkami - Opály, , Bonitami, Lucynami, Lyrami, všechno fajn. Ale běžný domkař či chalupář v české pahorkatině a slovenském podhůří jim potřebnou polohu ani péči není schopen dát. Mám za to, že Kosmonauta odepsal samotný jeho blbě zvolený název (roku 1965 se to dalo pochopit). Jablka jsou veliká (trochu připomínají dodnes populární Krasavu), chutí neurazí, na polohu skromná a vystačí si s minimální péčí. Pravda, skladovatelnost dlouhá není, ale lidí, co nemají sklep beztak pořád přibývá. Kdyby se jablko jmenovalo Neptun nebo Beryl, bylo by tu možná dodnes.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

11 Jan 2024, 07:06

Bred ik chválí chuť Natyry. Natyra je beze sporu výborná chutná odrůda. Navíc netrpí pihovitosti a jak se zdá ani strupovitosti. Je li to pouze genem Vf nebo je tam i jistá polní odolnost po odrůdě Elise, jak uvádějí šlechtitelé ve Střížovicích se uvidí. Ale musím upozornit, že Natyra není vhodná do špatných, zejména vyších poloh. Tam nedozrává a zdrobňuje. Zatím ji mám u mne ve střední poloze a dozrává do své vynikající chutě. Ale v současnosti jsou nadnormálně teplé roky. Vyžaduje dlouhou vegetaci. Takže sklízím až koncem října či počátkem listopadu. To také teprve slušně vybarvuje. A musím dělat důkladnou probírku plůdků, abych sklízel plody střední velikosti.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

15 Jan 2024, 12:28

Dnes degustácia 3 odrôd (na foto vždy zľava doprava): HONEYCRISP, GRANNY SMITH a ADMIRAL. Takže pomyselný 'súboj' 3 kontinentov (Severná Amerika, Austrália, Európa).
▪︎ HONEYCRISP (USA): krémová dužina má skvelú konzistenciu - je pevná, zároveň krehko-chruplavá a jemná. Šťavnatosť je nadpriemerná. Dužina pekne vonia, jej chuť je dominantne sladká, už menej "harmonická", než je chuť Honeycrispu krátko po obratí - trochu chýbajú kyselinky. Predsa len Honeycrisp je vhodné skonzumovať ešte pre Novým rokom. Zreteľné je to najmä z pohľadu jeho šťavnatosti - Honeycrisp je jablko, z ktorého šťava v plnej konzumnej kondícii doslova strieka, čo sa už teraz nedeje. Stále je to však chuťovo výborné jablko.
▪︎ GRANNY SMITH (Austrália) : jablko nezameniteľnej zelenej farby má takmer bielu dužinu. K jej konzistencii a textúre nemožno mať výhrady - v tomto smere vysoká kvalita. Šťavnatosť je tiež nadpriemerná, podobná ako pri Honeycrispe. Chuť Granny Smith je - pre mňa pomerne prekvapujúco - viac harmonická (sladko-kyslá) než vyslovene kyslastá. Chutí veľmi dobre, ale predsa len tam chýba nejaká 'nadstavba', určitá výnimočnosť či špecifická príchuť a výraznejšia aróma. Možno je na Granny Smith (v protiklade s Honeycrispom) ešte príliš skoro.
▪︎ ADMIRAL (Česká republika) - tento český klenot som degustoval už na Silvestra a vtedy som ho vychválil. Všetko povedané platí - konzistencia, textúra a šťavnatosť dužiny Admiralu majú nadpozemské parametre. Chuť je dokonale harmonická, vynikajúca, teraz s ešte výraznejšou arómou. Pre mňa je Admiral konzumne takmer dokonalé jablko. Aj preto, že pri Admirale nezáleží na tom, či ho konzumujeme v októbri, alebo v apríli. Pri ňom nehrozí, že 'už nie je' (ako Honeycrisp), resp. že 'ešte nie je' (ako Granny Smith) konzumne na vrchole. Admiral má tento vrchol ako široké 'plató', začínajúce dňom jeho obratia zo stromu a končiace až niekedy v máji. Práve to z neho robí 'odrodu z inej planéty'.
■ ZÁVER: Granny Smith 3.miesto, Honeycrisp 2.miesto. Obe odrody konzumne kvalitné. Avšak v porovnaní s víťazným Admiralom je rozdiel v kvalite priepastný.
(P.S.: všetko vyššienapísané je vyslovene iba mojím subjektivnym názorom, bez nároku na nejaké 'nálepkovanie' odrôd). H.


20240115_111854.jpg
20240115_111921.jpg
20240115_111910.jpg
20240115_111915.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

22 Jan 2024, 14:35

Dnes spravím veľkú výnimku - budem písať o jablku, ktoré som sám nedopestoval. Po veľmi, veľmi dlhom čase som kúpil jablká v obchode. Nie preto, že by som nemal dosť svojich 😀. Je to odroda RED WINTER (plody boli dopestované v Boni Fructi s.r.o. Dunajská Lužná). Stromček tejto odrody som u mňa zasadil na jeseň 2022. Ponechanie 1 plodu v r.2023 ukázalo, že ide o zámenu (pravdepodobne Red Chief) - pozdravujem do ****** *** ******, je to už minimálne 3.zámena...
Ale vráťme sa k degustácii. Jablká Red Winter (viď foto) sú stredne veľké až menšie, plocho guľovité, krásnej rozmytej tmavočervenej až bordovej farby s bledšími lenticelami, s hrdzovitosťou v stopkovej jamke. Bielo-krémová dužina má vynikajúcu konzistenciu i textúru a je šťavnatá. Chuť je príjemne kyselkavá s jemnou arómou, veľmi dobrá až výborná.
Red Winter som kupoval najmä kvôli vnučke, ktorá má rada skôr kyslasté jablká typu Topazu, jej absolútnym 'líblingom' je Karneval. Red Winter by som v tomto roku rád zasadil znovu - tentokrát už ten ozajstný. Predtým ale plody ešte musia prejsť rozhodujúcim testom u malej 'degustátorky'. Predpokladám, že Red Winter túto skúšku zvládne a (ak ho zoženiem) doplní už aj tak dosť početnú zostavu odrôd jabloní v mojej záhrade. H.


20240122_140310.jpg
20240122_140325.jpg
20240122_140329.jpg
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

22 Jan 2024, 15:33

Hawkeye napísal:
22 Jan 2024, 14:35
Dnes spravím veľkú výnimku - budem písať o jablku, ktoré som sám nedopestoval. Po veľmi, veľmi dlhom čase som kúpil jablká v obchode. Nie preto, že by som nemal dosť svojich 😀. Je to odroda RED WINTER (plody boli dopestované v Boni Fructi s.r.o. Dunajská Lužná). Stromček tejto odrody som u mňa zasadil na jeseň 2022. Ponechanie 1 plodu v r.2023 ukázalo, že ide o zámenu (pravdepodobne Red Chief) - pozdravujem do ****** *** ******, je to už minimálne 3.zámena...
Ale vráťme sa k degustácii. Jablká Red Winter (viď foto) sú stredne veľké až menšie, plocho guľovité, krásnej rozmytej tmavočervenej až bordovej farby s bledšími lenticelami, s hrdzovitosťou v stopkovej jamke. Bielo-krémová dužina má vynikajúcu konzistenciu i textúru a je šťavnatá. Chuť je príjemne kyselkavá s jemnou arómou, veľmi dobrá až výborná.
Red Winter som kupoval najmä kvôli vnučke, ktorá má rada skôr kyslasté jablká typu Topazu, jej absolútnym 'líblingom' je Karneval. Red Winter by som v tomto roku rád zasadil znovu - tentokrát už ten ozajstný. Predtým ale plody ešte musia prejsť rozhodujúcim testom u malej 'degustátorky'. Predpokladám, že Red Winter túto skúšku zvládne a (ak ho zoženiem) doplní už aj tak dosť početnú zostavu odrôd jabloní v mojej záhrade. H.



20240122_140310.jpg
20240122_140325.jpg
20240122_140329.jpg
Na první pohled bych tipnul, že je to Ingrid Marie. Ta už je samozřejmě dávno pryč.
Ingrid Marie
Ingrid Marie
Napísať odpoveď