Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Gabriela

IP:  22.200

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

14 Apr 2023, 14:27

Já jsem zvědavá na chuť Merkuru. V Trebicske degustaci se umisťuje hodně vzadu, do vyšších poloh tedy asi úplně vhodný nebude, tak uvidíme, jaká bude osobní zkušenost, snad se letos dockam 😊
Hawkeye
Príspevky: 2348
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

14 Apr 2023, 14:48

Gabriela napísal:
14 Apr 2023, 14:27
Já jsem zvědavá na chuť Merkuru. V Trebicske degustaci se umisťuje hodně vzadu, do vyšších poloh tedy asi úplně vhodný nebude, tak uvidíme, jaká bude osobní zkušenost, snad se letos dockam 😊
Merkur je výborný. Z jednej degustácie nemožno robiť nejaké veľké závery.
Dr.Vysloužil pestuje Merkur vo vyššej polohe a v severne orientovanom svahu a je s ním myslím veľmi spokojný. Ja som bol maximálne tiež. Merkur má jednu úžasnú vlastnosť - veľmi dlhé konzumné okno, pol roka i viac. Je skvelý priamo zo stromu, ale aj po mesiacoch skladovania. Na jesennú odrodu výnimočná vlastnosť. Aj keď niekto to môže brať tak, že je to 'skorá zimná odroda s okamžitou konzumovateľnosťou', a nie 'jesenná s dlhou skladovateľnosťou'. U mňa som ho ale oberal už v prvej dekáde septembra. Vydržal bežne do marca. Chuťovo výborný, špecificky sladký a šťavnatý, dužina s nevšedným oranžovým nádychom.
Pridávam pár nostalgických fotiek - chudáčik Merkur mi zahubila fytoftóra krčka. 😢 H.


Screenshot_20230414-144916_Chrome.jpg
Screenshot_20230414-145003_Chrome.jpg
Screenshot_20230414-145012_Chrome.jpg
Screenshot_20230414-144926_Chrome.jpg
Screenshot_20230414-145030_Chrome.jpg
Screenshot_20230414-145036_Chrome.jpg
Screenshot_20230414-145118_Chrome.jpg
Gabriela

IP:  22.200

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

14 Apr 2023, 16:35

Hawkeye napísal:
14 Apr 2023, 14:48
Gabriela napísal:
14 Apr 2023, 14:27
Já jsem zvědavá na chuť Merkuru. V Trebicske degustaci se umisťuje hodně vzadu, do vyšších poloh tedy asi úplně vhodný nebude, tak uvidíme, jaká bude osobní zkušenost, snad se letos dockam 😊
Merkur je výborný. Z jednej degustácie nemožno robiť nejaké veľké závery.
Dr.Vysloužil pestuje Merkur vo vyššej polohe a v severne orientovanom svahu a je s ním myslím veľmi spokojný. Ja som bol maximálne tiež. Merkur má jednu úžasnú vlastnosť - veľmi dlhé konzumné okno, pol roka i viac. Je skvelý priamo zo stromu, ale aj po mesiacoch skladovania. Na jesennú odrodu výnimočná vlastnosť. Aj keď niekto to môže brať tak, že je to 'skorá zimná odroda s okamžitou konzumovateľnosťou', a nie 'jesenná s dlhou skladovateľnosťou'. U mňa som ho ale oberal už v prvej dekáde septembra. Vydržal bežne do marca. Chuťovo výborný, špecificky sladký a šťavnatý, dužina s nevšedným oranžovým nádychom.
Pridávam pár nostalgických fotiek - chudáčik Merkur mi zahubila fytoftóra krčka. 😢

Děkuji za odpověď. Presne toto dlouhe okno konzumovatelnosti byla jedna z vlastností, kvůli kterým jsem Merkur zvolila. Pro nás ideální věc
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

14 Apr 2023, 17:58

Gabriela napísal:
14 Apr 2023, 16:35
Hawkeye napísal:
14 Apr 2023, 14:48
Gabriela napísal:
14 Apr 2023, 14:27
Já jsem zvědavá na chuť Merkuru. V Trebicske degustaci se umisťuje hodně vzadu, do vyšších poloh tedy asi úplně vhodný nebude, tak uvidíme, jaká bude osobní zkušenost, snad se letos dockam 😊
Merkur je výborný. Z jednej degustácie nemožno robiť nejaké veľké závery.
Dr.Vysloužil pestuje Merkur vo vyššej polohe a v severne orientovanom svahu a je s ním myslím veľmi spokojný. Ja som bol maximálne tiež. Merkur má jednu úžasnú vlastnosť - veľmi dlhé konzumné okno, pol roka i viac. Je skvelý priamo zo stromu, ale aj po mesiacoch skladovania. Na jesennú odrodu výnimočná vlastnosť. Aj keď niekto to môže brať tak, že je to 'skorá zimná odroda s okamžitou konzumovateľnosťou', a nie 'jesenná s dlhou skladovateľnosťou'. U mňa som ho ale oberal už v prvej dekáde septembra. Vydržal bežne do marca. Chuťovo výborný, špecificky sladký a šťavnatý, dužina s nevšedným oranžovým nádychom.
Pridávam pár nostalgických fotiek - chudáčik Merkur mi zahubila fytoftóra krčka. 😢

Děkuji za odpověď. Presne toto dlouhe okno konzumovatelnosti byla jedna z vlastností, kvůli kterým jsem Merkur zvolila. Pro nás ideální věc
Mám Merkury ještě ve sklepě a jejich kondice je velmi dobrá. Osobně jej považuji za zimní odrůdu. Krátce po sklizni se u nás - v chladnější poloze - jíst dají, ale dužina je v tu dobu přeci jen trochu tvrdší a kyselá. Mám Merkur na jednom stromku spolu se Siriusem. Jejich trvanlivost je srovnatelná (Sirius je dokonce trochu víc zvadlý, třebaže byl sklizen o 2-3 týdny později). Merkur má oproti oproti Siriovi menší plody a roste zřetelně slaběji.
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

14 Apr 2023, 18:14

Hawkeye napísal:
14 Apr 2023, 14:48
...
Pridávam pár nostalgických fotiek - chudáčik Merkur mi zahubila fytoftóra krčka. 😢 H.
Posadite znova Merkur? Alebo radsej zvolite ine odrody, ktore ho mozu nahradit? Mne tiez zahynul Merkur, v roku vysadby, asi ho zlikvidovali vosky - bohuzial som ho nekontroloval a vosky neriesil.
Nove odrody Barby, Ghia, Orangecrisp by ho asi zastupili. Jeho neprijemnou vlastnostou bol prepad plodov pred zberom. Ja zatial neuvazujem posadit ho znova, skor vysadim Orange crisp a snad aj UEB 5060/1 - ak zozeniem.
Hawkeye
Príspevky: 2348
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

14 Apr 2023, 19:54

rony napísal:
14 Apr 2023, 18:14
Hawkeye napísal:
14 Apr 2023, 14:48
...
Pridávam pár nostalgických fotiek - chudáčik Merkur mi zahubila fytoftóra krčka. 😢 H.
Posadite znova Merkur? Alebo radsej zvolite ine odrody, ktore ho mozu nahradit?...
Nehľadám náhradu za Merkur. Odrôd mám dosť - vyše 40, takže Merkur nebol otázkou života a smrti.
V budúcnosti sa možno k nemu niekedy vrátim, ale teraz chcem skúsiť ďalšie odrody. Takže som vysadil Barby, Orion a Artigu. Predtým Ghivu, Jazz, Dark Idol, Red Winter, Braeburn Mariri Red, Meteor, Honeycrisp, Lobo a Sirius. Na bývalom mieste Merkuru už raší hruška Nojabrskaja. H.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

14 Apr 2023, 20:26

Na Orion u vás som zvedavý. Hlavne na jeho porovnanie so Siriusom a ak pestujete aj Opál, tak aj s ním.
Ja som akurát cez víkend sadil nové exempláre Orionu a Admiralu ako náhradu za stromy zničené hlodavcami.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

15 Apr 2023, 23:41

Dnes som priamo zo skladu ochutnal Kanzi a Topaz. Kanzi som vybral (z 12ks) taky, co mal hladku supku a cca ziadne prejavy vednutia. Topaz (nahodna volba z 3 ks) uz bol trocha zvednuty - supka zvlnena.
Kanzi bol lepsi. Toto konkretna K. bolo vynikajuce, necitil som doslova a do pismena ziadnu stratu kvality skladovanim. Pevna duzina, vysoka stavnatost, vynikajuca vyrazna aromaticka chut. Vyrazna sladkost, ale s dobrou sviezostou kyseliniek. Pri Kanzi starsi syn tvrdi, ze je sladke a malo kysele. Celkom by ma zaujimalo objektivne meranie, ja v K. citim aj silnu sladkost aj vyrazne kyseliny a tym bohatu chut. Ja nie som fanusik sladkych jablk a toto jablko ja urcite nepovazujem za jednotvarne sladke. Ja bu som tipoval, ze K. bude velmi chutit vetsine populacie. Moja dcera je do neho zamilovana. Preto posledne 2-3 tyzdne davam Kanzi len jej. Pre mna je tiez K. absolutna chutova spicka. Preto ma prekvapilo, ze pre starsieho syna K. nie je taky atraktivny. Ked som dal K. aj mladsiemu synovi, on ho ani nedojedol a ponukol ostatnym - nebol prenho zaujimavy.... ale asi synovia mali viac zvednute kusy - spominal som ze cca 50% jablk K. mi zvedlo. Vo vysledkoch degustacii tiez bezne vidime velke vykyvy pri tej istej odrode - mozno len to konkretne jablko nebolo vo forme.
Topaz ten bol tiez vyborny, pochutil som si. Ale bolo poznat znizenu kvalitu skladovanim ( mal som len 3 posledne jablka - nebolo z coho vyberat). Konzistencia i stavnatost uz bola trosku za zenitom, ale chut velmi dobra, stavnatost tiez vysoka, cukry a kyseliny bolo citit. Pre mna je Topaz chutovo spickove jablko. No pri tejto ochutnavke som si Kanzi uzival urcite viac.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

16 Apr 2023, 09:51

Porovnání plodu Sirius a Merkur. Sirius je, pravda, vytažený ze sklepa už před 4 dny, ale nejen slupka, i jeho dužina je zřetelně měkčí než i Merkuru. Škoda jen, že mé Merkury nejsou větší.
Merkur a Sirius 16.4.
Merkur a Sirius 16.4.
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

16 Apr 2023, 21:57

Dnes som si dal Admiral zo skladu. Tak ako som ospevoval vcera Kanzi tak som dnes ospevoval Admiral. Skvele jablko, tento kus mal vyraznu aromaticku chut a tradicne prvotriednu konzistenciu, stavnatost. Toto jablko size bolo uz mierne povednute - na dotyk meksi povrch - ale na chuti to nebolo vobec poznat, tam som statu kvality skladovanim necitil.
Napísať odpoveď