Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

larix
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Mar 2022, 11:33

V Kauflande som narazil na menej bežné odrody jadrovín - jablko Smeralda a hruška Sweet Sensation, v Lidli na Story Inored.
Smeralda chutila lepšie ako Golden Del., chuť bola podobne sladká ale s výraznejšou kyselinkou a medovou dochuťou. Aj oranžové líčko vyzeralo na jablku pekne. Vôňa absentovala.
Story Inored vizuálne pekné červené jablko, netradičný valcovitý tvar. Bez vône. Šupka mimoriadne hrubá a pevná. Dužina tuhá, ešte výraznejšie ako pri odrode Pinova, možno by pomohlo dlhšie odležanie. V dužine sa vyskytovali zaujímavé ružovkasté zóny. Chuť výrazne kyselkavá, čo mi vyhovuje ale na marketové jablko bola kyslosť nezvyčajne intenzívna.
Najviac ma prekvapila Sweet Sensation. Po rokoch som jedol naozaj výbornú hrušku z marketu (naposledy to bola odroda Durondeau). Žltá hruška s červenooranžovým líčkom, jemne voňavá so šťavnatou a maslovitou dužinou. Chuť výborná, sladkokyslá s jemnou tpkosťou a hruškovou arómou. Chuťou trochu pripomína plody mojej starej hrušky ale všetky arómy sú akoby nariedené. Výborná chuť nie je prekvapením, keďže sa údajne jedná o červenú mutáciu Dekanky Robertovej.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Mar 2022, 12:39

larix napísal:
16 Mar 2022, 11:33
Smeralda chutila lepšie ako Golden Del., chuť bola podobne sladká ale s výraznejšou kyselinkou a medovou dochuťou. Aj oranžové líčko vyzeralo na jablku pekne. Vôňa absentovala.
Dalo sa zistiť odkiaľ jablká boli (teda kde boli dopestované) ? Talianska odroda Smeralda sa pestuje už aj u nás (foto). IH

Screenshot_20220316-123536_Chrome.jpg
Screenshot_20220316-123522_Chrome.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Mar 2022, 12:47

larix napísal:
16 Mar 2022, 11:33
Najviac ma prekvapila Sweet Sensation. Po rokoch som jedol naozaj výbornú hrušku z marketu (naposledy to bola odroda Durondeau). Žltá hruška s červenooranžovým líčkom, jemne voňavá so šťavnatou a maslovitou dužinou. Chuť výborná, sladkokyslá s jemnou tpkosťou a hruškovou arómou. Chuťou trochu pripomína plody mojej starej hrušky ale všetky arómy sú akoby nariedené. Výborná chuť nie je prekvapením, keďže sa údajne jedná o červenú mutáciu Dekanky Robertovej.
Áno, Sweet Sensation je spontánna mutácia odrody Dekanka Robertova.
Existuje aj odroda Red Sensation - tá je zasa mutáciou Williamsovej, pričom ide o odlišnú odrodu než je Williamsova červená.
(Červené mutácie známych odrôd sú krásne a zaujímavé, takú má už aj Konferencia - viď foto. Len tá Boscova nie a nie a nie. Keby tak vedela, s akou nádejou sa každý rok dívam do jej koruny... ). IH

Screenshot_20220316-124823_Chrome.jpg
Screenshot_20220316-124823_Chrome.jpg (59.91 KiB) 2024 zobrazení
Screenshot_20220316-124806_Chrome.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Mar 2022, 14:57

V dnešnej degustácii nebudem hodnotit chuť, ale zameral som sa na jediné kritérium - ČERSTVOSŤ. Konkrétne som posudzoval, aká je v polovici marca šťavnatosť plodov jednotlivých odrôd, konzistencia ich dužiny a celkový výzor. Zjednodušene, ale asi najvýstižnejšie povedané: ako sa plody jednotlivých odrôd zmenili (resp. skôr nezmenili) v porovnaní so stavom, v akom boli tesne po obratí zo stromov. Na fotkách je 16 odrôd v abecednom poradí (postupne od 1.fotky po poslednú, vždy zľava doprava): 1.Admiral 2.Bohemia Gold 3.Braeburn Mariri Red 4.Golden Delicious 5.Florina 6.Fuji 7.Granny Smith 8.Heliodor 9.Karneval 10.Ligol 11.Lucy 12.Melrose 13.Red Jonaprince 14.Red Cap 15.Rubinola 16.Topaz.

Výsledky: v najčerstvejšom stave sú plody odrôd Admiral, Lucy, Granny Smith, Braeburn, Karneval, Topaz a Red Cap. Tieto odrody sú v stave prakticky nerozoznateľnom od ich obratia. Veľmi dobre sú na tom aj Florina, Ligol, Heliodor, Fuji a Melrose - iba o kúštik za tými prv uvedenými, to platí najmä pre Heliodor. Pre mňa je obzvlášť potešiteľný čerstvý výzor novších českých rezistentov Lucy, Karnevalu a spomínaného Heliodoru. Plody týchto odrôd všetky bez výnimky vyzerajú skvele. Topaz je už osvedčená 'stará páka' a Admiral je 'iná liga'.
Ešte by som rád upozornil, že som hodnotil výlučne 'čerstvosť'. V rebríčku chuti by bolo poradie o poznanie iné - trebárs také Fuji je stále chuťovo vynikajúce, ale viaceré plody už vykazujú známky mierneho vráskavenia šupky (čo je na túto odrodu ešte pomerne skoro). Konzistencia dužiny aj chuť Fuji ale zostávajú špičkové. Podobne aj Rubinola, Red Jonaprince, Golden Del. a dokonca aj Bohemia Gold sú konzumne stále veľmi dobré jablká, ale na ich vzhľade sa už čas viac podpísal.
(P.S.: teraz som si spomenul, že som zabudol do hodnotenia zaradiť Idared. Ten by bol určite v popredí tej prvej skupiny - teda najčerstvejšie vyzerajúcich odrôd. Asi je to už osud Idaredu, že je často nespravodlivo "opomínanou" odrodou...).
(P.P.S.: a to abecedné poradie som tiež trochu doplietol, konkrétne písmená F a G, očíslované poradie odrôd na fotkách ale platí).
IH

20220316_141200.jpg
20220316_141340.jpg
20220316_141520.jpg
20220316_141757.jpg
20220316_142009.jpg
Pavol B.
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 27 Feb 2022, 21:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Mar 2022, 21:35

Ivan Hlavatý napísal:
16 Mar 2022, 12:39
larix napísal:
16 Mar 2022, 11:33
Smeralda chutila lepšie ako Golden Del., chuť bola podobne sladká ale s výraznejšou kyselinkou a medovou dochuťou. Aj oranžové líčko vyzeralo na jablku pekne. Vôňa absentovala.
Dalo sa zistiť odkiaľ jablká boli (teda kde boli dopestované) ? Talianska odroda Smeralda sa pestuje už aj u nás (foto). IH


Screenshot_20220316-123536_Chrome.jpg
Screenshot_20220316-123522_Chrome.jpg
Minulý rok na jeseň,na výstave v Trenčíne som ochutnal Smeraldu.Jablko bolo veľmi chutné,ako píše larix.(až ma zaujalo)Predpokladám že bolo v zberovej zrelosti.To by potvrdzovalo to okno.
Mal som ešte jeden plod na neskoršie vyskúšanie ,ale ten mi skonzumovali deti.
larix
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

17 Mar 2022, 00:01

Ivan Hlavatý napísal:
16 Mar 2022, 12:39
Dalo sa zistiť odkiaľ jablká boli (teda kde boli dopestované) ? Talianska odroda Smeralda sa pestuje už aj u nás (foto). IH
Dalo. Krajina pôvodu Slovensko:
"Dobrý ježko" - Boni Fructi, spol. s r.o. Dunajská Lužná
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

17 Mar 2022, 06:54

larix napísal:
17 Mar 2022, 00:01
Ivan Hlavatý napísal:
16 Mar 2022, 12:39
Dalo sa zistiť odkiaľ jablká boli (teda kde boli dopestované) ? Talianska odroda Smeralda sa pestuje už aj u nás (foto). IH
Dalo. Krajina pôvodu Slovensko:
"Dobrý ježko" - Boni Fructi, spol. s r.o. Dunajská Lužná
Ďakujem za informáciu. IH
přasličák
Príspevky: 1577
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

17 Mar 2022, 07:49

Smeraldu jsem viděl pěstovat i v zahradě Žilině. Ochutnal jsem ji a kupodivu mi velmi chutnala. I vzhledově je zajímavá. Barva zeleno-žlutá, se zajímavým oranžovým líčkem. Předpokládám že se hodí do nejteplejších poloh. Tam bude chuť určitě výborná. Bonusem je rezistence ke strupovitosti. Je to klubová odrůda, takže se asi do soukromých zahrad nerozšíři. Ale víme své. Bez mučení se přiznám, že jsem si stromek vyrobil a těším se na první plodnost. Informace o dlouhém sběrovém okně si vykládám tak, že rozpětí sběrové zralosti je velké. Ačkoliv jedna z rodičovských odrůd mne drží při zemi.
Poznatek Larixe, že odrůda Story Inored, zakoupená v supermarketu, měla přemíru kyselin, mne překvapuje. Ovoce asi bylo značně podtrženo. Mé zkušenosti jsou spíše takové, že ovoce této odrůdy je až příliš sladké a kyselinka chybí. A to jsem jedl převážně plody z teplého Moravského Žižkova. U mne první plodnost nemá žádnou vypovídající hodnotu. Slízel jsem co nejpozději, konec října až počátkem listopadu. Na degustaci v Ostravě se umístila vzadu. To asi proto, že dužnina byla velmi pevná a s abnormálně tuhou slupkou. Já ji hodnotil do první pětky. Byla velmi šťavnatá, velmi sladká a vidím potenciál dlouhodobého skladování v běžnám sklepě. V teplých oblastech bych se ji vysadit určitě nebál.
Mevík
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 16 Nov 2020, 05:45

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

17 Mar 2022, 20:32

Plody obou odrůd jsem také vyzkoušel, zdroje byly asi shodné - Žilina a jižní Morava. Bohužel šlo pouze o jednu zcela neoficiální "degustaci" společně s více dalšími odrůdami, takže některé dojmy mohou splývat. Nicméně odrůda Story Inored mne zaujala pevností slupky (možná až příliš silná) a výbornou konzistencí dužniny (na březen). Chuť byla solidní, na úrovni chuťovek, ale v zásadě klasicky jablečná. Zřejmě bude skladovatelností soutěžit s Idaredem.
Chuť Smeraldy byla výjimečná, těžko popsatelná, cítil jsem v ní něco zcela zvlášního, nejablečného, snad tóny tropického ovoce. Rozhodně se těším na pokračování chuťového zážitku, až bude příležitost.
vysloužil
Príspevky: 4696
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

27 Mar 2022, 23:15

Ochutnal jsem pár jablek ze sklepa. Zleva Delor(vpředu) a Jarka (za ním), Domino, Sparjon, Topaz.
Žádné z jablek nevadne, slupka je bez vady, napjatá. Na dužině všech už je patrné, že je konec března . V nejlepší kondici je stále křupavý Delor, o něco za ním kyselejší Topaz. Ostatní tři jsou na tom podobně, moučné nejsou, ale dužina je trochu měkší. Nejsladší z nich je Jarka, chuťově nejslabší je - vzdor svým hvězdným rodičům - Sparjon.
Netřeba připomínat, že všechny odrůdy ztrácejí několik délek za Admirálem (není na fotce).
Zleva Delor (vpředu) a Jarka mají společné rodiče. Domino, Sparjon, Topaz.
Zleva Delor (vpředu) a Jarka mají společné rodiče. Domino, Sparjon, Topaz.
Napísať odpoveď