Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Neregistrovaný

IP:  168.235

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 10:52

Včerejší degustace ryze amatérská.
Čistecké lahůdkové, Rubín, žluté jablko snad Auralia.
Degustace vůbec není objektivní, Čistecké bylo použitelné až třetí, kvůli teplému podzimu moučnatí.
Pokud jde o konzistenci dužniny, tak byly Rubín a žl. srovnatelné, i vybrané Čistecké ztrácelo. Co se chuti týče, je Č. těžko překonatelné. Už při rozkrojení provoní celou kuchyni, bílá jemná dužnina je sladká s nezaměnitelnou chutí.
Žluté jablko má svou specifickou chuť trochu připomínající hrušku, není tak jednostranně sladké.
Rubín je oproti předchozím tak trochu "naředěný".
Mimo soutěž ještě ochutnán jeden Jonathan postižený skvrnitostí, nakyslá hmota bez zvláštního aroma.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 18:02

Během včerejška a dneška jsem měl možnost se zúčastnit dvou degustací jablek. Včera se u Josefa Buzrly sešlo několik ovocnářů, včetně profesionálů a degustovali jsme jeho nové hybridy. Mohlo jich být kolem čtyřiceti. Měli jsme za úkol vyřadit neperspektivní hybridy. Úkol to byl značně nesnadný. Většina by obstála ve srovnání se současným sortimentem. Mně osobně nejvíce oslovilo asi 6 hybridů. Převážně výsledky křížení rodičovských odrůd Sisi, Honey Crisp, Tonic a BUZ 2820/8. Jsem zvědav na výsledky.
Dnes proběhla profesionální degustace jablek v Lysicích. Degustovalo se 41 odrůd. Na výsledky si budeme muset chvíli počkat. Ale za mne velice slušnou úroveň degustovaných vzorků převyšovaly odrůdy Admirál, Lyra, Orion, Sirius. Předpokládám, že Miloš Vysloužil se rovněž vyjádří. Jinak pořadatelé se degustace zhostili skvěle. Mělo to spád, bylo dost prostoru zhodnotit i vzhled. Samozřejmně takové akce nejsou jen o pojídaní jablek, ale i o setkávání . A konečně byl uspokojivě vysvětlen neúspěch odrůdy Lyra na degustaci v Žilině. Mou blbostí tam došlo k záměně odrůd. Lyru mám na podnoži M9 s vložkou Rezisty. Lyra je roubována až v korunce. Při sklizni jsem si to neuvědomil a obral jsem i několik plodů z plodonošů, které byly těsně pod místem roubování. Žluté jablko jako žluté jablko. Nevšiml jsem si toho. Takže žádná opožděná sklizeň. Místo Lyry to byla Rezista. A to je samozřejmně propastný rozdíl. Ještě že nejsem shogun. Musel bych spáchat harakiri.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 19:23

přasličák napísal:
13 Dec 2023, 18:02
... A konečně byl uspokojivě vysvětlen neúspěch odrůdy Lyra na degustaci v Žilině. Mou blbostí tam došlo k záměně odrůd. Lyru mám na podnoži M9 s vložkou Rezisty. Lyra je roubována až v korunce. Při sklizni jsem si to neuvědomil a obral jsem i několik plodů z plodonošů, které byly těsně pod místem roubování. Žluté jablko jako žluté jablko. Nevšiml jsem si toho. Takže žádná opožděná sklizeň. Místo Lyry to byla Rezista. A to je samozřejmně propastný rozdíl...
😀😀😀
Toto extempore by mohlo mať podnadpis "Mirek agentom-záškodníkom". 😀😀😀
Ale vážne: stávajú sa oveľa horšie veci... To hodnotenie a umiestnenie Lyry v spomínanej degustácii nedávalo logiku ani zmysel (v kontexte s jej predchádzajúcimi hodnoteniami).
Takže pozor! - aj úvahy o tom, že Lyru treba výrazne 'podtrhnúť' (ktoré vzápätí nasledovali), si asi zasluhujú prehodnotenie...
Na výsledky degustácie v Lysiciach som veľmi zvedavý, uvítal by som potom okrem tých 'oficiálnych' aj osobné hodnotenia Miloša a Mirka. 😀 H.
Mevík
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 16 Nov 2020, 05:45

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 20:20

Z Mirka se stává záškodník - profesionál. Včera na degustaci u pana Buzrly zase totálně propadl jeho Admirál, byl to takový "zážitek," že se vzorek snad ani nehodnotil. A byl to vůbec Admirál? Vzhled plodů by tomu napovídal, ale v ústech jsem ho nepoznal (a nebyl jsem sám).
Neregistrovaný

IP:  1.175

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 20:52

Mevík napísal:
13 Dec 2023, 20:20
Včera na degustaci u pana Buzrly zase totálně propadl jeho Admirál, byl to takový "zážitek," že se vzorek snad ani nehodnotil. A byl to vůbec Admirál? Vzhled plodů by tomu napovídal, ale v ústech jsem ho nepoznal (a nebyl jsem sám).
No a co? Ostatní vzorky odrůd jsou snad vždy v ideální kvalitě? Ani se nedivím, že Admirál stále vyhrává, když na degustace jezdí stejná parta.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 21:13

Neregistrovaný napísal:
13 Dec 2023, 20:52
... Ani se nedivím, že Admirál stále vyhrává, když na degustace jezdí stejná parta.
Áno, úspech sa u nás neodpúšťa... 😀
Napriek tomu k vášmu príspevku 3 poznámky:
1. Nechodí 'stejná parta'. Napríklad degustačná 'parta' na foto 1 spočívala zo 68 ľudí z ČR, SR a Poľska, ktorí sa v tejto zostave nikdy predtým nestretli už nikdy sa v takejto zostave ani nestretnú.
2. Netreba miešať súkromné degustácie niekoľkých priateľov s oficiálnymi renomovanými degustáciami typu Lysice, Holovousy a pod. Degustátorov na ne vyberajú a pozývajú organizátori, a nie nejaký krúžok fanúšikov Admiralu.
3. Na týchto degustáciách je hodnotenie vzoriek anonymné (degustátori nevedia akú odrodu degustujú). H.


Screenshot_20231213_205707_Chrome.jpg
Mevík
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 16 Nov 2020, 05:45

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 21:18

Neregistrovaný napísal:
13 Dec 2023, 20:52
Mevík napísal:
13 Dec 2023, 20:20
No a co? Ostatní vzorky odrůd jsou snad vždy v ideální kvalitě? Ani se nedivím, že Admirál stále vyhrává, když na degustace jezdí stejná parta.
Hluboký omyl. Např. letos v Žilině a ve Štěpánkovicích degustovala široká zahrádkářská veřejnost, členové "stejné party" byli ve výrazné menšině. Admirál uspěl tam i tam.
Zaslechl jsem tam jeden názor ve stylu "Ještěže není Admirál běžně pěstovatelný, jinak by se skoro nic jiného nevysazovalo,"
Pokud se týká "ideální kvality" Admirálu. Protože už se mi vícekrát urodil a jakousi zkušenost mám, tak si moc neumím představit, co bych musel udělat, aby Admirál v polovině prosince v kvalitě blízké ideálu nebyl. Na rozdíl od mnoha jiných odrůd, u kterých se kvalita ladí skoro jako forma sportovců na olympiádu.
Neregistrovaný

IP:  1.175

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 21:47

Hawkeye napísal:
13 Dec 2023, 21:13
Áno, úspech sa u nás neodpúšťa... 😀
Úspěch bude až se prosadí ve světě, tak jako Opál a další.
Neregistrovaný

IP:  1.175

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 21:50

Mevík napísal:
13 Dec 2023, 21:18
Neregistrovaný napísal:
13 Dec 2023, 20:52
Hluboký omyl. Např. letos v Žilině a ve Štěpánkovicích degustovala široká zahrádkářská veřejnost, členové "stejné party" byli ve výrazné menšině. Admirál uspěl tam i tam.
Zaslechl jsem tam jeden názor ve stylu "Ještěže není Admirál běžně pěstovatelný, jinak by se skoro nic jiného nevysazovalo,"
Pokud se týká "ideální kvality" Admirálu. Protože už se mi vícekrát urodil a jakousi zkušenost mám, tak si moc neumím představit, co bych musel udělat, aby Admirál v polovině prosince v kvalitě blízké ideálu nebyl. Na rozdíl od mnoha jiných odrůd, u kterých se kvalita ladí skoro jako forma sportovců na olympiádu.
OK. Já se tomu jen divím, protože pro mě Admirál jen cukrová voda. Prostě takové odrůdy nemusím.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

13 Dec 2023, 22:11

Neregistrovaný napísal:
13 Dec 2023, 21:50
▪︎ OK. Já se tomu jen divím, protože pro mě Admirál jen cukrová voda. Prostě takové odrůdy nemusím.
Neregistrovaný napísal:
13 Dec 2023, 21:47
▪︎ Úspěch bude až se prosadí ve světě, tak jako Opál a další.
▪︎ Hmm...asi fakt platí: koľko ľudí toľko chutí. Pre mňa je Admiral predstaviteľom chuťovo harmonických odrôd s príjemným balansom cukrov a kyseliniek. Cukrová voda - to určite nie... 😀 Ale chuť nie je tým hlavným tromfom Admiralu - tým je jedinečná konzistencia a šťavnatosť dužiny, a predovšetkým jeho doslova neuveriteľný shelf-life.
▪︎ Admiral už na seba v zahraničí upozornil (foto v prílohe). Úspech Topazu či Opálu ale nikdy nedosiahne - dôvodom je vysoký sklon k fyziologickej pehovitosti. Kvôli tomu si žiadny profi-pestovateľ nedovolí zariskovať, že gro úrody bude mať nepredajné. H.


Screenshot_20231213_215622_Chrome.jpg
Screenshot_20231213_215635_Chrome.jpg
Screenshot_20231213_215635_Chrome.jpg (17.72 KiB) 326 zobrazení
Napísať odpoveď