Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Neregistrovaný

IP:  186.2

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Mar 2023, 12:57

Hawkeye napísal:
29 Jan 2023, 20:04
přasličák napísal:
29 Jan 2023, 19:08
Padlo aj niekoľko 'deviatok' - Braeburn, Evelina, Luna, Pink Lady, tuším aj Fuji (všetko si už nepamätám). ...

Dnes jsem si koupil výjimečně v obchodu jablko, diskutovaný Braeburn kvůli ochutnávce. Subjektivně poměr cukrů a kyselin slušný, spíše sladké, chuťi zajímavé, konzistence slušná, ale už nesl stopy lehkého moučnatění (malinko mi připomněl Matčino, když je na tom ještě dobře), slupka silnější. Jak na tom je při skladování mimo řízené sklady ve vašich sklepích?

Protože mi začínají hodně stárnout nosné Jonagoldy, zvažuji pomalu, kterou cestou se dám. Spíše to bude ale nějaký rezistent, už mě to hlídání strupovitosti co 7-10 dní nebaví...
Daník
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Mar 2023, 13:49

Neregistrovaný napísal:
24 Mar 2023, 12:57
...Dnes jsem si koupil výjimečně v obchodu jablko, diskutovaný Braeburn kvůli ochutnávce. Subjektivně poměr cukrů a kyselin slušný, spíše sladké, chuťi zajímavé, konzistence slušná, ale už nesl stopy lehkého moučnatění (malinko mi připomněl Matčino, když je na tom ještě dobře), slupka silnější. Jak na tom je při skladování mimo řízené sklady ve vašich sklepích?

Protože mi začínají hodně stárnout nosné Jonagoldy, zvažuji pomalu, kterou cestou se dám. Spíše to bude ale nějaký rezistent, už mě to hlídání strupovitosti co 7-10 dní nebaví...
Daník
Čo sa týka Braeburnu, tak je stále v dobrej kondícii (foto v prílohe je spred týždňa).
Braeburn je 'fajn' odroda - fajn vzhľadom, fajn chuťou, fajn skladovateľnosťou. Pre mňa ale to 'fajn' znamená zároveň to, že Braeburnu chýba niečo, čím by vzbudzoval nadšenie. Nejaká výnimočnosť či vlastnosť, pri ktorej by ste si povedali, že "to je teda pecka !". Ak hľadáte 'nosnú' odrodu, ktorá by bola dlho skladovateľná a chuťovo kvalitná, tak by to rozhodne mohla byť odroda, ktorá je na tej fotke spolu s Braeburnom. Ten podmieňovací spôsob tam ale nie je náhodou - iba pod podmienkou, že u Vás nebude trpieť pehovitosťou. V takom prípade ideálny kandidát, prekonávajúci Braeburn po každej stránke (a šťavnatosťou dužiny o svetelné roky). Navyše rezistent na polygénovom podklade. Ja mám výborné skúsenosti z aspektu dlhého shelf-life a vysokej chuťovej kvality aj s Topazom, Fuji a Karnevalom. Pravda, nedokážem posúdiť, či by to platilo aj vo Vašej polohe. Všetko sú to odrody s vyššími nárokmi na dĺžku vegetačnej doby a sumu slnečných dní. Navyše Fuji vyžaduje fungicídnu ochranu podobne ako Jonagold a má sklon k alternácii. Chuťovo skvelý je Jazz, pričom v prvej sezóne u mňa zatiaľ vykazuje aj výnimočné parametre shelf-life. Moje skúsenosti s ním sú ale veľmi krátke a zatiaľ nepostačujúce na to, aby som si ho dovolil s čistým svedomím odporúčať. H.

Screenshot_20230324-132649_Chrome.jpg
Screenshot_20230324-132649_Chrome.jpg (66.45 KiB) 921 zobrazení
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Mar 2023, 20:40

Admirálů mám několik, ale aby se stal nosnou odrůdou, bude mi muset dorůst na A2 (zatím má asi 3 roky). Pihovitost se s rozplozením, omezeným řezem a příslušným hnojením zlepšila, ale stále je hodně plodů pihovitá skrytě a ve sklepě to vyleze. Ztráty při skladování mám letos u Admiralu vysoké, je tam i hodně nabodnutí hmyzem.
Topaz mi na slabší podnoži odešel na nekrózu krčku, přeroubované větve vesměs zdrobňují a v Beskydech je poměrně výrazně napaden strupovitostí. Ale některé plody jsou nyní velmi pěkné a chutné. Na silnější podnožích mi ale zdrobňuje.
Sirius u mne vadne už po vánocích, Ontário má střídavou plodnost a chuťově je jen pro otrlé :) , Letní a podzimní jablka nepočítám a na ostravsku jsou Rubinoidy podzimní...
Jonagoldy ještě pár let poslouží, loni jich bylo ze 3 stromů možná 4-5 metráků, samozřejmě vyžadují důslednou ochranu, ale i na starých vyčerpaných stromech mají nadstandardní velikost. Bohužel už plodí ve střídavém režimu...
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Mar 2023, 15:03

Daníku pro dlouhodobé skladování mně tady nejlíp vychází právě Ontário. Neřekl bych, že je jen pro otrlé, to jste asi nejedl Jeptišku. Právě v tuto dobu mají moje do červena zbarvené Ontária velmi dobrou chuť.
Ano vím, nejsou sladké ani chrumkavé a to se dnes už neodpouští. Střídavou plodnost řeším tak, že mám Ontária dvě, nasazené po roce, neplodí ve stejný rok.
Topaz mám naroubovaný na dvou větvích staršího polokmene a loni byla první úroda menších jablíček. Kupované Topazy ze sadu byly větší a chutnější.
Naroubovaný Admirál mi ještě neplodil, tak nevím jak budu s jeho pěstováním a skladováním úspěšný.
IMG_20230325_100722.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

26 Mar 2023, 16:25

V minulém týdnu jsem měl možnost ve dvou případech degustovat některé pozdně zimní odrůdy. V Ludgeřovicích na Hlučínsku nejvíce zaujaly po odrůdě Admirál odrůdy Braeburn a Rosabel, vypěstované ve středních polohách. Naproti tomu odrůdy Kanzi a Jaz již měly to nejlepší za sebou.
Ve druhém případě Miloš Vysloužil přivezl k ochutnání mne neznámý hybrid Petra Kumšty KUP 218. Křížení odrůd Jalana x Melodie, pozdně zimní jablko. Dužnina pevná, chruplavá, výborné chuti. Ochutnali jsme i Sirius z jeho drsnějších podmínek. Miloš měl menší výhrady, mně však velice chutnal. Z toho je patrné, že i v horších podmínkách na vysokokmenu lze pěstovat ovoce špičkové kvality.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

26 Mar 2023, 23:48

Problémem pěstování moderních odrůd na bujnějších podnožích je časté zdrobňování plodů, a to i při adekvátní péči. Samozřejmě to souvisí i s nemožností dokonalé probírky. Výhodou jsou tady triploidní odrůdy, které si udrží i v extenzivních podmínkách dostatečnou velikost a nemívají příliš sklon přeplozovat. . Zatímco Luna a Opál u nás na kmenných tvarech prakticky pěstovat nejdou, Sirius (ze stejných rodičů) ano.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustace jarní, amatérská, nezávazná.

27 Mar 2023, 08:12

okenkodozahrad napísal:
06 Jún 2022, 09:55
V sobotu jsem vytáhl poslední jablka ze sklepa. Byl tam Topaz, Barbi, Zvonkové a ještě něco, starého, neurčeného. Topaz moučnatý, Zvonkové nějak nic moc, dospělým dětem nejvíc chutnala ta Barbi. Podle mě ztratila na aroma i chuti, ale je dobrá, pořád tvrdě křehká (to je i moje hodnocení pro Admirál. Jemně křehké jsou Lipno, Rozela a Melodie). Dík dělené sklizni zůstala Barbi v bedničce s dalšími odrůdami pozdními. Jinak už byla snědena. Má na líčku drobné tečky, takže jedna malá vada houbová vada navíc. Admirál došel už dříve....
Stale cakam kym sa niekto ozve s tohtorocnym hodnotenim Barby. Tu som nasiel vlanajsiu zmienku najdlhsieho pestovatela Barby (General). Predtym som prispevok nenasiel na fore, lebo je tu v mene preklep Barbi.
To bola zmienka zo 6.juna !!! a Barby bola lepsia ako Topaz, stale tvrdo krehka !! .... udavana skladovatelnost je do marca.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Mar 2023, 08:14

teraz som si vsimol, ze tu mame aj temu: "Degustace jarní, amatérská, nezávazná."

viewtopic.php?f=13&t=1611&p=37138#p37138
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Mar 2023, 08:24

vysloužil napísal:
26 Mar 2023, 23:48
Problémem pěstování moderních odrůd na bujnějších podnožích je časté zdrobňování plodů, a to i při adekvátní péči. Samozřejmě to souvisí i s nemožností dokonalé probírky. Výhodou jsou tady triploidní odrůdy, které si udrží i v extenzivních podmínkách dostatečnou velikost a nemívají příliš sklon přeplozovat. . Zatímco Luna a Opál u nás na kmenných tvarech prakticky pěstovat nejdou, Sirius (ze stejných rodičů) ano.
MA Heliodor u Vas vyrazne vetsie plody ako Luna, ci je to podobne ?
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

27 Mar 2023, 09:33

rony napísal:
27 Mar 2023, 08:14
teraz som si vsimol, ze tu mame aj temu: "Degustace jarní, amatérská, nezávazná."

viewtopic.php?f=13&t=1611&p=37138#p37138
dik za info, zlucil som obe temy do jednej.
Napísať odpoveď