Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

11 Jan 2023, 22:09

"A zďaleka to nie sú iba tieto 3 odrody."
Ta farebne kombinacia trojice tych jablk je krasna👍 a vyzeraju ozaj vystavne.
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

11 Jan 2023, 22:12

Trochu jablkoveho ruhania teraz: Mne staci ku stastiu uplne akekolvek jablko, akurat musi byt z chladnicky aby bolo studene😀 Hrusky takisto.
Zato marhule mam najradsej vyhriate od slniecka😀
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

11 Jan 2023, 22:19

ariadna30 napísal:
11 Jan 2023, 22:12
Mne staci ku stastiu uplne akekolvek jablko, akurat musi byt z chladnicky aby bolo studene😀
Taky jsem zjistil, že mi tak víc chutnají.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

12 Jan 2023, 07:44

ariadna30 napísal:
11 Jan 2023, 22:12
Trochu jablkoveho ruhania teraz: Mne staci ku stastiu uplne akekolvek jablko, akurat musi byt z chladnicky aby bolo studene😀 Hrusky takisto.
Degustátori by asi nesúhlasili - výrazne ochladené jablko nerozvinie naplno všetky nuansy svojej chuti a vône.
Ale chladnička je taký dobrý 'egalizátor' - čiastočne skryje slabiny menej chutného jablka a naopak - oslabí prednosti toho kvalitného.
S chuťou jablka je to tak trochu ako s inteligenciou - nedá sa predstierať (pozn.: inteligencia nerovná sa vzdelanie, poznám zopár vyštudovaných blbcov).
Záverom: proti gustu žiaden dišputát 😀. IH
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

14 Jan 2023, 17:25

Degustátori by možná sice nesouhlasili, ale plně souhlasím s Adrianou. Vychlazené jablko mi chutná daleko více. I na oficionálních degustacích nemám rád, když degustovaná jablka jsou delší dobu v teplé místnosti. Pokud se konfrontuji s plody, donesenými z chladna nebo ledničky, mají oproti nim hendikep.
Ve středu jsem měl možnost se zúčastnit s desítkou ovocnářů degustace u Josefa Buzrly v Moravském Žižkově. Letos degustovala i vedoucí odrůdové zkušebny ÚKZÚS v Lysicích. Ochutnávali jsme 52 vzorků. Vedle šlechtění J. Buzrly i některé špičkové odrůdy českého a světového sortimentu. Zajímavá bylo často odlišná hodnocení stejné odrůdy z různých podmínek. Briliant z Krnova se zdaleka nemohl rovnat Briliantu z Moravského Žižkova. Natyra z Benešova byla již za zenitem, ze severu byla špičková. Podobně Vanesa. O nejchutnější trojici jsme hlasovali. Vyhrála odrůda Kanzi z Moravského Žižkova, druhý byl Jazz a třetí Natyra, obě z Krnova. Zaujalo ale mnohem více odrůd. Larisa, Smeralda, Sirius, Fuji September Wonder, Brawo a další. Končilo se za tmy a jako vždy, velice příjemný dojem. Jožka Buzrla je srdcař a neskutečný pracant. Má rozpracovaných dalších 1500 hybridů. Kéž by mu bylo dopřáno pevnější zdraví.
Na druhý den proběhla degustace jablek v Lysicích. O proti předcovidovým rokům v komornějším prostředí. Vedl ji Ing. Nesrsta a byla na profesionální úrovni. Až budou výsledky, vyvěsím je.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Jan 2023, 09:50

Při degustacích se ochutnávají kousky ovoce nakrájené na tenké plátky, jejich teplota se rychle temperuje již během roznášení vzorků. Pokud jsou jablka nakrájená v teple delší dobu, mohou ztratit část aromatu (vyvonět).
Za sebe mohu říci, že ovoce přímo z lednice nebo ze sklepa s teplotou těsně nad nulou mi nechutná tak, jako z mírně chladné místnosti kolem 15 st., kdy se chuť i vůně lépe rozvine. A taky zuby tolik netrnou.
Nad smyslem ochutnávek se můžeme zamyslet. Lysické (příp. drnovické) degustace bývaly v minulosti hodně masové. Na druhé straně se nové odrůdy dostaly do podvědomí celé řady pěstitelů. "Komorní" profesionální degustace mohou mít vyšší odbornou úroveň, ale my - amatérští pěstitelé máme smůlu.
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Jan 2023, 12:48

Jablka (ne) skladovane = ponechane svojmu osudu v listi pod stromom😀 Stavnate chutne a dobre vyzerajuce. V zime je to ako najst poklad.
Prílohy
IMG_20230116_124419.jpg
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Jan 2023, 18:04

ariadna30 napísal:
16 Jan 2023, 12:48
Jablka (ne) skladovane = ponechane svojmu osudu v listi pod stromom😀 Stavnate chutne a dobre vyzerajuce. V zime je to ako najst poklad.
To se divím, že je nenašli ptáci nebo hlodavci. Co to je za odrůdu asi nikdo neví, ale to není důležité, hlavně že chutnají.
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Jan 2023, 20:25

Ale coby nenasli. Nasli, aj vtaci aj slimaci a hlodavce neviem. Ale tych jablk ostalo pod stromom hadam aj cez 200 tak sa v pohode delime.
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

16 Jan 2023, 20:28

To v strede by mal byt jonatan nie velmi vyfarbeny a este aj vyblednuty. Tie na kraji su za normalnych okolnosti take dost mucne, preto sa mi ich nechcelo zberat. Ale teraz co je tolko vlahy tak su stavnate nadpriemerne😀
Napísať odpoveď