Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

26 Jan 2022, 09:19

přasličák napísal:
26 Jan 2022, 08:23
Lucyglo - žluté ovoce s růžovou dužninou. Překvapivě dužnina není kyselá. Zajímavá novinka s průměrnou chutí.
XXX - neznámá červená odrůda s růžovou dužninou a překvapivě sladkokyselou chutí.
K vyššieuvedeným odrodám: V USA skrížením odrôd Honeycrisp a Airlie Red (jablko s červenou dužinou, nazývané aj Hidden Rose) vznikla odroda, ktorú nazvali Lucy. Táto má dve variety: Lucy Glo má šupku žltú, Lucy Rose červenú. Dužina oboch je ružová. Možno tá odroda "XXX" bola práve Lucy Rose.

Inak treba opätovne poďakovať Mirkovi Přasličákovi za jeho príspevok o 'súkromnej degustácii' - toto sú informácie hodné zlata, inak nedostupné. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

26 Jan 2022, 12:28

přasličák napísal:
26 Jan 2022, 08:23
V neděli se sešlo 7 ovocnářů z Čech, Moravy a Slovenska u šlechtitele Josefa Buzrly v Moravském Žižkově na ochutnávce nejen jeho hybridů. Byly zde k dispozici i některé novější světové odrůdy. Nejednalo se o oficiální degustasci. Hodnocení probíhalo otevřeně.

Pár postřehů:
Dalinco - pouze průměrná chuť.
Zopár informácií o odrode DALINCO. Vyšľachtená bola vo Francúzsku, v šľachtiteľskej stanici INRA v Angers. Rodičovskými odrodami sú Elstar a genotyp X3191. Je to neskoršia jesenná odroda, skladovateľnosť sa uvádza 3 mesiace. Plody sú guľovité, stredne veľké, s oranžovo-červenou krycou farbou na zelenom, v zrelosti žltom podklade. Dužina je biela, udáva sa že pevná, krehká a šťavnatá (🙂). Chuť je sladkokyslá. Odroda Dalinco je diploid, so stredne bujným rastom a miernym sklonom k alternácii, ľahko sa tvaruje. Je 'rezistentom' voči chrastavitosti na podklade génu Vf. Odprúča sa aj do chladnejších, "severnejších" oblastí a pre ekologické pestovanie. V jednej ankete v Holandsku bola táto odroda vyhodnotená ako najchutnejšie jablko (posledné foto) - inak v nej výborne obstál aj Red Topaz. Mirka Přasličáka Dalinco nenadchlo, možno už bolo za svojím konzumným vrcholom. IH

Screenshot_20220126-094732_Drive.jpg
Screenshot_20220126-094544_Chrome.jpg
Screenshot_20220126-094535_Chrome.jpg
Screenshot_20220126-094433_Chrome.jpg
Screenshot_20220126-101749_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

26 Jan 2022, 18:13

MUDr. Hlavatý by měl dělat obchodního agenta. Jak popsal chuťové vlastnosti odrůd Fuji a Admirál tak neznám nikoho, kdo by odolal a nechtěl mít na zahradě tyto odrůdy. Přiznám se, že mám velmi podobný názor. Ivan má pravdu i v tom, že Fuji je spíše do teplejších poloh. Naštěstí se již objevilo několik mutací Fuji, které dříve dozrávají / Beni Shogun, Fuji September Wonder /. Obě se dají úspěšně pěstovat i ve středních polohách a chuťově se neliší od původní odrůdy. Jinak Fuji je stará odrůda, starší než 100 let. Není však resistentní. S odrůdou Fuji se ve světě i v Česku hodně kříží a výsledky jsou zajímavé.
K odrůdě Red Jonaprince. Všeobecně se tvrdí, že na zahrady drobných pěstitelů Jonagoldy nepatří. Jsou prý náročné na agrotechniku a zejména ochranu. U odrůdy Red Jonaprince se mi to nezdá. Problémy s padlím nemám. Proti strupovitosti vystačím se dvěma nebo třema postřiky. Plody jsou velké, velice atraktivní. Nejvíce mi chutnají od sklizně do konce prosince. Odrůda je velmi plodná. Všeobecně Jonagoldy rostou dost bujně. Red Jonaprince má časný nástup plodnosti a jeho vysoká plodnost růst tlumí. Bezproblémový je řez, dobře obrůstá plodným dřevem.
Prílohy
1.  Jonagold Red Jonaprince.JPG
2. Red Jonaprince..jpg
3. Jonagold Red Jonaprince.JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

26 Jan 2022, 19:57

přasličák napísal:
26 Jan 2022, 18:13
Jinak Fuji je stará odrůda, starší než 100 let.
Áno, Fuji je stará odroda, ale do tých 100 rokov jej ešte trochu chýba.
Znovu som sa prehrabal údajmi z viacerých zdrojov o histórii Fuji, niektoré sú kontroverzné, ale väčšina z nich sa zhoduje na tom, že vznik Fuji ako odrody sa datuje k roku 1939. Na foto 1,2 sú údaje z veľmi dôveryhodného zdroja. Podľa nich Fuji vzniklo v oblasti Aomori v r.1939, keď tamojší ovocinári oplodnili piestiky kvetov odrody Ralls Janet peľom odrody Red Delicious. (Obe rodičovské odrody majú severoamerický pôvod, Ralls Janet býva niekedy označovaná aj synonymom Virginia Ralls Genet). Nová sorta dostala pracovné meno "Číslo 7" (No.7). V oblasti vzniku sa vo veľkom pestovala, ale až v r.1962 bola oficiálne uvedená, zaregistrovaná a dostala meno Fuji. Traduje sa, že bola pomenovaná podľa posvätnej hory Japoncov - sopky Fuji. Pravda je menej romantická - meno dostala podľa mesta Fujisaki v oblasti Aomori, teda miesta svojho vzniku. V ďalších desaťročiach sa potom odroda Fuji rozšírila po celom svete a stala sa jednou z najobľúbenejších a najpestovanejších v celosvetovom meradle. V priebehu rokov sa objavili jej početné mutácie, ale to je už iná história. IH

Screenshot_20220126-193008_Chrome.jpg
Screenshot_20220126-193104_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2022, 07:52

Přátelé z Kysůc mi poslali výsledky z degustace jablek v obci Žabokreky pri Martine. Agenti Střížovic budou mít radost.
Prílohy
Degustace Žabokreky 1..jpg
Degustace žabokreky 2..jpg
Degustace Žabokreky 3.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2022, 08:09

přasličák napísal:
30 Jan 2022, 07:52
Přátelé z Kysůc mi poslali výsledky z degustace jablek v obci Žabokreky pri Martine. Agenti Střížovic budou mít radost.
😃 Jasné že mám radosť !
Ale vážnejšie - prvé miesto ma neprekvapuje, keďže tú odrodu dôkladne poznám. Prekvapený som z vysokého umiestnenia Ligolu (a pritom Dark Idol je takmer na chvoste), a najmä Jonalordu. Tiež Jazz v strede, Red Topaz posledný...uff.
Ale ako opakovane zdôrazňuje dr.Vysloužil - degustácia nie je (iba) o poradí odrôd. (To "iba" som tam vpašoval ja 😀).
Mirku, vďaka za preposlanie výsledkov ! IH
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2022, 08:18

Škoda, že tam neměli Opál.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2022, 08:23

PepaS napísal:
30 Jan 2022, 08:18
Škoda, že tam neměli Opál.
Veľmi zaujímavé by bolo poznať pôvod vzoriek (miesta dopestovania). Najmä ak by to bolo všetko z daného regiónu - Žabokreky sú v nadm.výške 426m n.m. ... IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2022, 09:29

Zajímavá by také byla degustace odrůd, kde by bylo více vzorků jedné odrůdy z různých podmínek (nadmořská výška, poloha, podnož, způsob skladování ...).
Tady to vypadá na znevýhodnění některých "teplomilnějších" odrůd (tedy pokud je to z okolí dané obce).
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2022, 10:09

Kanzi je tam dvakrát, na 8. a 29. místě. Uvažuji o jeho pořízení, stejně tak odrůdy Jazz,m. Tady jen průměrné hodnocení, nejspíš způsobeno vyšší polohou. Máte někdo s nimi zkušenosti?
Ten Red Topaz bych čekal v první půlce, opět možná z vyšších poloh=až moc výrazná kyselinka?
Napísať odpoveď