Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

13 Jan 2022, 15:36

Tak už to víme. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že ať je Pěnčín kdekoli, Bohemia a všechny barevné mutace Rubínu jsou požehnáním pro nás z vyšších a chladnějších poloh. Nejenže se pěkně vybarvují, ale taky spolehlivě dozrávají do odpovídající velikosti a výborné chuti.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

13 Jan 2022, 16:18

vysloužil napísal:
13 Jan 2022, 15:36
...Bohemia a všechny barevné mutace Rubínu jsou požehnáním pro nás z vyšších a chladnějších poloh. Nejenže se pěkně vybarvují, ale taky spolehlivě dozrávají do odpovídající velikosti a výborné chuti.
Súčasťou českých korunovačných klenotov je aj 'královské jablko' (foto). Ak by malo byť definované ako konkrétna odroda, Rubín by bol vážnym kandidátom (aj keď v čase vytvorenia zlatého jablka ešte pochopiteľne neexistoval 😀). IH

Screenshot_20220113-160950_Chrome.jpg
Screenshot_20220113-161016_Chrome.jpg
Screenshot_20220113-160508_Chrome.jpg
Screenshot_20220113-160608_Chrome.jpg
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

13 Jan 2022, 17:06

Jednoznačně jsem přesvědčen, že královským jablkem je Opál, ale nesedí mi rozměry a váha, podle rozměrů by to spíše vypadalo na Golden Bohemia. :)
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

13 Jan 2022, 17:13

PepaS napísal:
13 Jan 2022, 17:06
Jednoznačně jsem přesvědčen, že královským jablkem je Opál, ale nesedí mi rozměry a váha, podle rozměrů by to spíše vypadalo na Golden Bohemia. :)
Kdeže Opál ! Jeho 'dědeček' Rubín musí mať prednosť ! 😀 IH
Radovan

IP:  11.241

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

13 Jan 2022, 17:52

Na jeseň sa mi podarilo kúpiť dva stromky Opálu na M9 RN29. Výpestky pekné, s korunkou, takže materiálu je aj na preštepenie nejakej jablone. Rubín ten je starý známy. Som veru zvedavý, ako sa Opál uvedie, pretože Rubín nastavil laťku veľmi vysoko. A drží sa už poriadne dlho, je to taký Sergej Bubka.
přasličák
Príspevky: 1579
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

14 Jan 2022, 18:27

Včera soukromá minidegustace německé podzimní odrůdy Prof. Neumillera Grafin von Goldach. Jablko celočervené, s výraznými bílými lenticelama. Leden je již asi na ochutnání této odrůdy dost pozdě. Dužnina středně pevná, hrubá. Pouze středně až méně šťavnatá. Chutí mne odrůda nepřesvědčila. Při dochuti cítím náznak divočiny. Odrůda má silnou slupku. Pokud mohu srovnávat s jinou antialergickou odrůdou Santanou, tak Santana je chutnější.
Ladina je zimní švýcarská odrůda. Křížení Topaz x Fuji. Rezistentní ke strupovitosti genem Vf. Jablko celočervené, s pevnou chruplavou dužninou, jemnější než Grafin von Goldach. Chuť je sladce navinulá, výrazně šťavnatá, s jemným buketem, velmi dobrá. Ale rozhodně to není špička. Západní Evropa hodně kříží s Topazem. Naštěstí Střížovice mají náskok.
Prílohy
2. Grafin von Goldach.JPG
1. Ladina..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

14 Jan 2022, 19:04

přasličák napísal:
14 Jan 2022, 18:27
Včera soukromá minidegustace německé podzimní odrůdy Prof. Neumillera Grafin von Goldach. Jablko celočervené, s výraznými bílými lenticelama. Leden je již asi na ochutnání této odrůdy dost pozdě. Dužnina středně pevná, hrubá. Pouze středně až méně šťavnatá. Chutí mne odrůda nepřesvědčila. Při dochuti cítím náznak divočiny. Odrůda má silnou slupku. Pokud mohu srovnávat s jinou antialergickou odrůdou Santanou, tak Santana je chutnější.
Ladina je zimní švýcarská odrůda. Křížení Topaz x Fuji. Rezistentní ke strupovitosti genem Vf. Jablko celočervené, s pevnou chruplavou dužninou, jemnější než Grafin von Goldach. Chuť je sladce navinulá, výrazně šťavnatá, s jemným buketem, velmi dobrá. Ale rozhodně to není špička. Západní Evropa hodně kříží s Topazem. Naštěstí Střížovice mají náskok.
▪︎Hodnotením odrody Gräfin von Goldach som trochu sklamaný. Zdá sa, že ani kvalitné gény (chuťovo) nezaručujú kvalitu aj u potomka (táto odroda má predkov Golden Del., Coxovu renetu aj Ribstonské). Ale je možné - ako píše aj Mirek - že G.v.G. má už konzumný vrchol za sebou (skladovateľnosť sa udáva do januára).
▪︎Čo sa týka Ladiny, pochádza z rovnakého kríženia ako Lucy. Vyzerá to na menej vydareného súrodenca Lucinky (výzorom jednoznačne, chuťovo zdá sa tiež). Erich Dickenmann - mimochodom Švajčiar (!) - asi dobre vedel čo robí, keď kupoval marketingové práva na Lucy. To, že Češky a Slovenky sú krajšie než Švajčiarky či Nemky vieme, už dávno. Že by to platilo aj pre jablká ? Každopádne - v tomto prípade Česko - Švajčiarsko 1:0. 😀 IH

Screenshot_20220114-185430_Chrome.jpg
Screenshot_20220114-185217_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

21 Jan 2022, 17:28

Ivan Hlavatý napísal:
13 Jan 2022, 17:13
PepaS napísal:
13 Jan 2022, 17:06
Jednoznačně jsem přesvědčen, že královským jablkem je Opál, ale nesedí mi rozměry a váha, podle rozměrů by to spíše vypadalo na Golden Bohemia. :)
Kdeže Opál ! Jeho 'dědeček' Rubín musí mať prednosť ! 😀 IH
Malá ochutnávka Opálu: chuť z roku 2018 se nekoná. Průměrné, sladce nakyslé jablko. Sezóna 2021 u nás nestačila, aby Opál předvedl vše, co umí.
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

21 Jan 2022, 23:34

On asi všeobecně byl pro kvalitu jablek v Čechách horší, kupuji si Braeburny od pěstitele u Českého Brodu a jablka z loňské sklizně nejsou tak sladká jako byla předloni.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

22 Jan 2022, 13:13

PepaS napísal:
21 Jan 2022, 23:34
On asi všeobecně byl pro kvalitu jablek v Čechách horší, kupuji si Braeburny od pěstitele u Českého Brodu a jablka z loňské sklizně nejsou tak sladká jako byla předloni.
Kája měl vždycky pravdu, o tom žádná (citát mezitím zmizel).
Přesto musím dát za pravdu Pepovi S. Loňská úroda jablek byla po více stránkách nadprůměrná - plody velké, červivost minimální, strupovitost žádná, hnilých plodů zanedbatelně. Dokonce i nyní, když jsem po pár týdnech kontroloval uložená jablka ve sklepě, vynesl jsem pouhé tři nahnilé. Ale oproti předešlým rokům jsou jablka o něco méně sladká, týká se tom v podstatě všech odrůd. Je to poznat nejen na chuti samotných jablek, ale i moštu, křížal a dokonce i na nižší výtěžnosti letošní jablkovice. Jestli spolu lepší zdravotní stav ovoce a nižší obsah cukru nějak souvisí, to nevím.
Odrůdy, které jsou dostatečně až nadprůměrně sladké (Desert, Rubín, Dukát, Beforest), tam menší sladkost výsledný dojem neruší, u odrůd s vyšší kyselinkou (Sirius, Opál) ten cukr chybí. O Topazu ani nemluvím, do toho jsem se zatím neodvážil kousnout.
Napísať odpoveď