Nadešel čas odběru roubů?

Neregistrovaný

IP:  168.81

Nadešel čas odběru roubů?

29 Dec 2020, 10:11

Foukne vítr a vlny internetu odfoukne. I to může být pokrok.
K předchozímu příspěvku pana doktrora Vysloužila:
Poslední roky jsem se „věnoval hlavně za kůru“. U všeho. (Spousty „podnoží“ na zpustlé zahradě.) I „chlup“ takto (klasicky uložený), do roubování za kůru, většinou vydrží a roste.
Podobně jsem použil i na letní očka. Jednou v létě (česání) jsem našel dosti zaschlou ulomenou větev třešně, na které jsem nemohl dříve nalézt roub. Na ní dva krátké letorostky. Staré dřevo jsem na několikrát rozlámal a na den to celé nacpal do kbelíku se studenou vodou. Přikryl. Druhý den byla část listí nasátá. „Vypitval“ jsem tři očka. Všechna se ujala a rostla. To k využití starého dřeva. JG
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Nadešel čas odběru roubů?

05 Máj 2022, 22:48

Nevím do kterého tématu to dát, tak třeba tady:

Včera jsem likvidoval hromadu větví z podzimního ořezu větví Smiřických jabloní napadených jmelím.

A dvě zjištění:
- Přes zimu, ale ta byla velmi mírná, žádný okus větví z té hromady polním dobytkem nebyl. Zato sežrali ty chuchvalce jmelí. Děkuji jim.

- A jak jsem to zpracovával na topení, podpalku, tak jsem zjistil, že i když ty hromady byly na osluněném místě tak většina jednoletých výhonů byla nenarašená a podle mého i způsobilá k roubování. A přitom vedle byly Smiřické v plném květu.
*
Tímto psaním chci jen říct, že to psal p. Vysloužil někde o uskladňování roubů, někde zapíchnutých v zemi, nebo jen pohozených někde ve stínu....

Ne, že bych mu nevěřil, beru ho z jeho psaní za odborníka s dlouholetými praktickými zkušenostmi, ale přece jen jsem měl jisté pochybnosti.
*

Možná i proto, že já uskladňoval rouby cca 0,5m hluboko ve skruži s pískem v zemi a na severní stinné straně. Asi to bylo zbytečné puntičkářství.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Nadešel čas odběru roubů?

06 Máj 2022, 06:32

U mě rouby hrušek zapíchnuté ve stínu do země začaly rašit v půlce dubna. Odebíral jsem je koncem prosince. Možná za to může průběh zimy nebo lokalita, ale i v minulosti se mi nepodařilo takto rouby uchovat moc dlouho.
Neregistrovaný

IP:  247.82

Nadešel čas odběru roubů?

06 Máj 2022, 07:10

Aby rouby vydržely co nejdéle, musí se udržovat v nepřemokřené půdě, spíše v sušší. Pohozené pod stromem mohou být taky. Někteří producenti zimních oček mají rouby ve sklepě přikryté pouze plachtou.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Nadešel čas odběru roubů?

06 Máj 2022, 13:58

Návštěvník napísal:
06 Máj 2022, 07:10
Aby rouby vydržely co nejdéle, musí se udržovat v nepřemokřené půdě, spíše v sušší. Pohozené pod stromem mohou být taky. Někteří producenti zimních oček mají rouby ve sklepě přikryté pouze plachtou.
Přesně tak. Rouby mám stále schopné roubování, zapíchnuté do země jsou max. čtvrtinou své délky. U mladých stromků vysazených na podzim jsem silné jednoleté výhony vypěstované ve školce ustřižené výchovným řezem zapíchl vedle kmínku vysazeného stromku - tedy nikoli do stínu. I tyto jsou zcela svěží, možná i proto, že jsem nově vysazené stromky na jaře už 3x zaléval.
U jádrovin nehraje doba odběru roubů žádnou roli, nařezané těsně před rašením vydrží stejně jako ty z prosince, možná i v lepším stavu.
Napísať odpoveď