Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

Hospůdka na mýtince
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

10 Dec 2020, 17:59

Velmi mne zajímá Ananasová reneta, Kalvil červený, Malinové hornokrajské, Sudetská a Coxova reneta.
Co se týče sudetské renety, vím, že nějaký spolek pro záchranu starých odrůd ji před cca 5ti lety hledal.
V každém případě rád od Vás rouby odkoupím, případně vyměním.
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

10 Dec 2020, 21:14

Sudetskou r. nabízí pan Pešek Bojkovice na M26 , taky jsem se o ni zajímal , ale prý trpí silně na strupovitost
Lída
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

10 Dec 2020, 21:35

Sudetská reneta není chuťově nic moc, táta ji před lety měl na zahrádce, později ji přerouboval.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

11 Dec 2020, 08:30

Hospůdka na mýtince napísal:
10 Dec 2020, 17:59
Velmi mne zajímá Ananasová reneta, Kalvil červený, Malinové hornokrajské, Sudetská a Coxova reneta.
Co se týče sudetské renety, vím, že nějaký spolek pro záchranu starých odrůd ji před cca 5ti lety hledal.
V každém případě rád od Vás rouby odkoupím, případně vyměním.
Myslím, že s těmi rouby by se šlo domluvit. Chtěl bych se domluvit s majiteli a trochu jim to tam na jaře prostřihnout a ozdravit (viz. obr.), ale jelikož je to v 680 m.n.m., pokud by rouby byly, tak určitě později, neb tam bude sníh až do dubna a moc se mi nechce s žebříkem na zádech chodit po horách a ve sněhu :-) Kalvil červený, Malinové hornokrajské, Sudetská u toho asi problém nebude, jsou to již starší stromky. Ananasová reneta byla asi dosazena minulý rok, tak má přírůstky malé (viz. příloha - křivý stromek), tak ať jim tam místo výchovného řezu z toho neudělám tyčky k rajčatům. Coxovku mám u kolegy, ale též sazena minulý rok.
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
4.jpg
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

11 Dec 2020, 16:22

driver240 napísal:
11 Dec 2020, 08:30
Myslím, že s těmi rouby by se šlo domluvit. Chtěl bych se domluvit s majiteli a trochu jim to tam na jaře prostřihnout a ozdravit (viz. obr.), ale jelikož je to v 680 m.n.m., pokud by rouby byly, tak určitě později, neb tam bude sníh až do dubna a moc se mi nechce s žebříkem na zádech chodit po horách a ve sněhu :-).
Na jaře je už pozdě na odebírání roubů, protože už do nich proudí míza a nemusely by se ujmout. Prý se mají odebírat v únoru.
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

11 Dec 2020, 16:29

Lída napísal:
10 Dec 2020, 21:35
Sudetská reneta není chuťově nic moc, táta ji před lety měl na zahrádce, později ji přerouboval.
Sudetskou renetu pozoruji přes 40 let. Za špatnou chuť může její mimořádná plodnost. Po vyčerpání půdy Sudetská nesníží úrodu ani nezmenší plody, pouze zhorší jejich chuť. Při dobré výživě se plně vyrovná ostatním odrůdám, vyjma těch nejšpičkovějších. Chybou je uskladnění plně vyzrálých plodů, stejně jako okamžitá konzumace těch podtržených . Strupovitostí trpí - i bez ochrany - zcela minimálně.
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

11 Dec 2020, 16:34

Na jaře je už pozdě na odebírání roubů, protože už do nich proudí míza a nemusely by se ujmout. Prý se mají odebírat v únoru.


To platí u peckovin, které je třeba odebírat ještě dřív, v prosinci či lednu. A částečně možná u hrušní. Rouby jabloní je možno odebírat kdykoli, pokud nemají lístky. Dokonce rouby brané těsně před rašením (březen-duben) se ujímají a raší rychleji.
Taky by mě některé odrůdy zajímaly (Watervlietské mr. , Hvězdnatá reneta).
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

11 Dec 2020, 16:52

Obě má v nabídce pan Pešek , Bojkovice.
Hvězdnatou renetu jsem letos objevil u cesty, vzhledově krásné jablko, nenapadané strupovitostí , chuťově jemně navinulé , dobré , středně sladké, spíš středně až méně šťavnaté. Poslední vydržely na stromě až do prvních mrazíků. Byly vysoko.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

11 Dec 2020, 18:08

Jaroslav - Pear Man napísal:
11 Dec 2020, 16:22
driver240 napísal:
11 Dec 2020, 08:30
Myslím, že s těmi rouby by se šlo domluvit. Chtěl bych se domluvit s majiteli a trochu jim to tam na jaře prostřihnout a ozdravit (viz. obr.), ale jelikož je to v 680 m.n.m., pokud by rouby byly, tak určitě později, neb tam bude sníh až do dubna a moc se mi nechce s žebříkem na zádech chodit po horách a ve sněhu :-).
Na jaře je už pozdě na odebírání roubů, protože už do nich proudí míza a nemusely by se ujmout. Prý se mají odebírat v únoru.
Souhlasím s panem Vysloužilem výše. Peckoviny odebírám většinou mezi vánoci a silvestrem, jádroviny až většinou pominou největší mrazy v tom únoru, ale i když jsem v březnu rouboval ze stromu na strom, nepozoroval jsem žádný rozdíl. Možná se mi rouby dokonce zdály ještě vitálnější, ale co s pupeny udělá "teplá" doprava nevím. Pokud by v tom byl problém, tak se budu obětovat již v únoru :thumbup: , ale myslím, že i v dubnu bude v těch 690 m.n.m. stále ještě leden.
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Hospůdka na mýtince
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 09 Júl 2020, 23:11
Bydlisko: Cheb

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

11 Dec 2020, 18:15

Vzhledem k dopravě bych preferoval odběr roubů u jabloní na konci února, max. první týden v březnu. Samozřejmě s ohledem na aktuální počasí.
Napísať odpoveď