Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

07 Dec 2020, 20:50

Dobrý den,
kousek od domova jsem objevil tuto krásu ... https://www.alejroku.cz/2018/alej-dobra
K dnešnímu dni je na ní 31 převážně starých odrůd. Vím, že chutě jsou subjektivní, ale doporučili byste mi nějakého chuťového favorita, který by stál za přiroubování ke mě na zahradu? Děkuji za rady s pozdravem R. S.

Ananasová reneta
Astrachan bílý
Boikovo
Borovinka
Boskoopské (koženáč)
Croncelské
Čistecké lahůdkové
Gascoygneho šarlatové
Gdánský hranáč
Gravštýnské
Hvězdnatá reneta
Jadernička moravská
Jeptiška
Jonathan
Kardinál žíhaný
Kalvil červený podzimní
Kasselská reneta
Kanadská reneta
Krasokvět žlutý
Malinové hornokrajské
Ontario
Průsvitné letní
Řechtáč soudkovitý
Sudetská reneta
Spartan
Strýmka červená
Smiřické vzácné
Strýmka
Vejlímek červený
Watervlietské mramorované
Zvonkové
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

07 Dec 2020, 22:48

Po chuťové stránce jsou asi - z uvedených odrůd - o pár délek vpředu Grávštýnské a Jonathan.
Co se týče přiroubování k nějakému stromku moderní odrůdy na Vaší zahradě, to je složitější. "Koaliční potenciál" obou odrůd je dost malý, u Grávštýnu kvůli růstu a plodnosti, u Jonathanu pro jeho nároky na chemickou ochranu. Každopádně jsou tam zajímavé kousky, bohužel některé budou mít krátké trvání, protože se do extenzivních podmínek příliš nehodí (Ananasová reneta), jiné budou potřebovat o dost víc prostoru (Kardinál žíhaný).
Každopádně si ty odrůdy poznačte, jak vyblednou cedulky, už se v nich nikdo nevyzná.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

08 Dec 2020, 11:32

já bych vzal i ten řechtáč , je nenáročný a chuťově vděčný :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

08 Dec 2020, 11:45

Dobrý den,
děkuji oběma za odpověď. "Koaliční potenciál" všeobecně začínám zjišťovat, že je problém. Od přiroubování po čtyřech letech, Julie bez jablek a Rozela jen dva. Jiné odrůdy roubovány ve stejný čas rodí úspěšně. Jonathan asi vynechám neb přiroubovanou Fantazii, tolik kolik narostla, tolik padlo kvůli padlí.

Popisky stromů do budoucna mám poznamenány :-D

Mnohokrát děkuji za reakce s pozdravem R. S.
dobra.jpg
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
new dawn

IP:  64.25

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

08 Dec 2020, 12:42

Brala bych i Gascoygneho, Čistecké a Hornokrajský malináč. Lídane
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

08 Dec 2020, 19:19

Já mám hodně rád krasokvět. Jestli to tedy krasokvět ve starém sadu máme. Ale s největší pravděpodobností ano.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

08 Dec 2020, 22:26

Z jmenovaných odrůd znám jenom tyto: Boskoopské, Čistecké lahůdkové, Gravštýnské, Malinové hornokrajské, Průsvitné letní, Smiřické vzácné a jedl jsem i plody ze semenáčků Jaderničky moravské - ze stínu, takže kyselé a jednou jsem měl i Jonathan, ale už si nepamatuji jak chutnal, kromě toho, že byl docela sladký. Hornokrajský malináč nedoporučuji, brzy moučnatí a letos je překvapivě i hrozně kyselý, což znamená, že se hodí skvěle na křížaly a pečení, ale na přímí konzum ne.

Ze všech jablek, které jsem kdy jedl mi nejvíc chutnali Grávštýnské, proto tuto odrůdu doporučuji i přes její nedostatky - časté padání plodů před sklizní, velmi bujný růst na úkor plodnosti, náchylnost k plochovitosti větví.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

08 Dec 2020, 23:00

Z uvedených odrůd neznám (neochutnal jsem) Vejlímek Hvězdnatou a a Kasselskou renetu. Asi polovinu z nich mám stále. Vrátil bych se rád do Watervlietského a možná Ananasové r.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

09 Dec 2020, 22:27

Dobrý den,
ještě jednou děkuji všem za tipy. Asi to přeci jen přehodnotím a některé stromy bude třeba ošetřovat proti padlí, abych nepřišel o další kvalitní odrůdy :thumbup: a mohl si je přiroubovat. Některé kvůli převislých větví však budou muset počkat na roubování až do druhého patra :?

Ještě jedna otázečka mimo téma. Většinou informace ověřuji v databázi odrůd u Vysloužilů, ale narazil jsem nyní i na jednoduché stránky http://www.fotodoma.cz/zahrada/odrudy-jabloni/
kde (snad podle starých pomologií) nejvyšší kvalitativní level JEDINEČNÁ získala COXOVA reneta. CO NA NI ŘÍKÁTE?

Hezký den všem R.
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Poradíte, které z 31 "starých" odrůd.

10 Dec 2020, 14:01

Že chuť Coxovy renety dosud patrně nebyla překonána, je všeobecně známo. Vzhledem k drobnějším a méně nápadným plodům se tržně příliš neuplatnila.
Plodí méně, trpí chorobami a ta ostře renetovitá chuť některým konzumentům nevyhovuje. Ale chuťovka to je.
Napísať odpoveď