Rubinola

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubinola

12 Máj 2021, 19:29

RUBINOLA je moja 'srdcovka' medzi odrodami jabloní. Je prezentovaná ako skorá zimná odroda, v mojich podmienkach už takmer neskoršia jesenná. Krásne červené jablká sú konzumne vynikajúce okamžite po zbere (u mňa september). Skladovateľnosť je občas trochu nevyspytateľná - niekedy plody 'končia' v marci, inokedy v pohode vydržia do konca mája. Tento rok je tým druhým prípadom, plody Rubinoly sú stále vo vynikajúcej kondícii (foto), ba aj konzumne je to ešte na úrovni (samozrejme už nie na takej, ako trebárs pred 2-3 mesiacmi). Vzhľadom k termínu oberania je 'shelf-life' Rubinoly až neuveriteľný, obzvlášť s prihliadnutím na moje podmienky skladovania. IH

IMG_20210512_191450.png
IMG_20210512_191450.png (391.62 KiB) 2593 zobrazení
IMG_20210512_191507.png
IMG_20210512_191507.png (460.71 KiB) 2593 zobrazení
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Rubinola

15 Júl 2021, 12:25

Chcel by som sa spýtať, či je možné niečo urobiť pre lepšiu násadu plodov u rubínovych typov. Mam zasadenú jednu Rubinolu a 2 Oriony. Všetko 6 ročné vretená na M9, výška zhruba 3m. Zakvitnuté myslím boli dostatočne, ale násada najmä u Orionov je zúfalá. Tak po 20 - 30 plodov na strom. Rubinola cca 60 ks. Tento rok síce hodne pršalo pri kvitnutí, ale robia to tak každý rok. Samotáriek a čmeliakov je u nás tiež dosť - vedľa je lúka a aj u nás v záhrade je hodne kvetov. Rastie pri nich ešte 5 ďalších odrôd jabloní, u ktorých treba robiť prebierku.

Rubinola:
Rubinola.jpg
Orion 1:
Orion1.jpg
Orion 2:
Orion2.jpg
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rubinola

15 Júl 2021, 22:17

Jožo ZA napísal:
15 Júl 2021, 12:25
Chcel by som sa spýtať, či je možné niečo urobiť pre lepšiu násadu plodov u rubínovych typov. Mam zasadenú jednu Rubinolu a 2 Oriony. Všetko 6 ročné vretená na M9, výška zhruba 3m. Zakvitnuté myslím boli dostatočne, ale násada najmä u Orionov je zúfalá. Tak po 20 - 30 plodov na strom. Rubinola cca 60 ks. Tento rok síce hodne pršalo pri kvitnutí, ale robia to tak každý rok. Samotáriek a čmeliakov je u nás tiež dosť - vedľa je lúka a aj u nás v záhrade je hodne kvetov. Rastie pri nich ešte 5 ďalších odrôd jabloní, u ktorých treba robiť prebierku.

Myslím, že Orion potomkem Rubínu není (Šampion x Jolana) x Golden. Je to triploid známý svou menší násadou, díky které jen málokdy potřebuje probírku. Nikdy to nebude mimořádný plnič úrod, ale časem, při správné výživě, plodností uspokojí. Rubinola růstem Rubín nezapře, je třeba na to myslet při řezu.
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Rubinola

16 Júl 2021, 07:37

Ďakujem za reakciu. Som len začínajúci amatér a zaradenie Orionu medzi rubínove typy som zachytil na prednáške u zahradkárov. Kvitne takisto na konci výhonov, tak som nemal dôvod o tom pochybovať. Ale to nie je podstatné. Čo sa týka rezu, tam takisto problém nevidím. Aj keď to na tých fotkách nie je dobre vidieť, kvetných ružíc mali dosť. Akurát sa z nich nevytvorili plody. Jadro mojej otázky je, či tomu môžem v budúcnosti nejako pomôcť - nejakou listovou výživou a podobne...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubinola

16 Júl 2021, 07:51

Jožo ZA napísal:
16 Júl 2021, 07:37
Ďakujem za reakciu. Som len začínajúci amatér a zaradenie Orionu medzi rubínove typy som zachytil na prednáške u zahradkárov. Kvitne takisto na konci výhonov, tak som nemal dôvod o tom pochybovať. Ale to nie je podstatné. Čo sa týka rezu, tam takisto problém nevidím. Aj keď to na tých fotkách nie je dobre vidieť, kvetných ružíc mali dosť. Akurát sa z nich nevytvorili plody. Jadro mojej otázky je, či tomu môžem v budúcnosti nejako pomôcť - nejakou listovou výživou a podobne...
Podľa fotky tá násada nie je nejaká katastrofálna, aj keď by samozrejme mohla byť väčšia. To, že je negatívna diferencia medzi násadou kvetov a plodov, pravdepodobne súvisí s počasím v dobe kvitnutia (dažde, možno aj mrazy...). Nemyslím si, že treba teraz robiť nejaké špeciálne opatrenia v zmysle postrekov na list a podobne. Treba len vyčkať, budúci rok by mala byť úroda väčšia. Takže iba štandardná starostlivosť o stromy ako bežne, niekedy nejaké nadbytočné zásahy majú skôr negatívny efekt.
(Ešte poznámka k tomu výrazu "rubínové typy" - prednášajúci pravdepodobne použil tento výraz ako synonymum rodivosti na dlhom dreve, nemyslel tým, že odroda je potomkom Rubínu.) IH
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Rubinola

16 Júl 2021, 08:22

Ivan Hlavatý napísal:
16 Júl 2021, 07:51
Podľa fotky tá násada nie je nejaká katastrofálna, aj keď by samozrejme mohla byť väčšia. To, že je negatívna diferencia medzi násadou kvetov a plodov, pravdepodobne súvisí s počasím v dobe kvitnutia (dažde, možno aj mrazy...).
Po 30 jabĺk na tak veľke stromy mi ako katastrofa pripadá (Oriony) ;)
Ivan Hlavatý napísal:
16 Júl 2021, 07:51
Nemyslím si, že treba teraz robiť nejaké špeciálne opatrenia v zmysle postrekov na list a podobne. Treba len vyčkať, budúci rok by mala byť úroda väčšia. IH
Ako som písal v prvom príspevku, opakuje sa to každý rok, bez ohľadu na počasie. Robiť "nejaké opatrenia" som myslel na budúcu jar.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubinola

16 Júl 2021, 11:44

Jožo ZA napísal:
16 Júl 2021, 08:22
Ako som písal v prvom príspevku, opakuje sa to každý rok, bez ohľadu na počasie. Robiť "nejaké opatrenia" som myslel na budúcu jar.
Píšete, že ide o 6-ročné stromy. Takže to 'opakuje sa to každý rok' treba brať trochu s rezervou, ťažko očakávať na 3-4ročnom stromku záplavu úrody. Teraz nastáva čas, kedy by sa stromy mali naplno prejaviť.
Na môj vkus je (obzvlášť na tom Orione2 a čiastočne aj Rubinole) trochu málo plodonosných konárov, najmä v ich strednej tretine. Nechal by som ich o niečo hustejšie. IH
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Rubinola

16 Júl 2021, 12:52

OK, vďaka za odpoveď. Budem teda dúfať, že sa to zlepší "samo". Otázku som položil preto, že tieto 3 stromy sa výrazne odlišuju od ostatných, rovnakých vekom aj veľkosťou. Vlani u mňa všetko zmrzlo, ale rok predtým mali napr. Karneval a Prima po 15kg. Rubinola mala vtedy 5kg a oba Oriony dokopy 12kg. Čo sa týka rezu, je snaha robiť to tak ako treba, ale nie vždy sa zadarí...
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rubinola

16 Júl 2021, 14:41

Jožo ZA napísal:
16 Júl 2021, 12:52
OK, vďaka za odpoveď. Budem teda dúfať, že sa to zlepší "samo". Otázku som položil preto, že tieto 3 stromy sa výrazne odlišuju od ostatných, rovnakých vekom aj veľkosťou. Vlani u mňa všetko zmrzlo, ale rok predtým mali napr. Karneval a Prima po 15kg. Rubinola mala vtedy 5kg a oba Oriony dokopy 12kg. Čo sa týka rezu, je snaha robiť to tak ako treba, ale nie vždy sa zadarí...
Jedním z důvodů, proč stromek méně plodí, může být chudá půda. To zřejmě není Váš případ, nepředpokládám, že by o kousek dál, pod jiným stromem byla kvalitnější.
Další otázkou je zvolený tvar štíhlého vřetene. Říkalo se, že některé odrůdy se pro hlubší řez a přísné tvarování nehodí. Na druhé straně dobří a zkušení pěstitelé ukazují, že ve zvoleném tvaru dokáží pěstovat jakoukoli odrůdu.
Hojně plodící ovocnou stěnu, palmetu, vřeteno z Oldenburgova, James Grieve, Rozely, Vandy, se asi podaří každému, Matčino, Bohemia, Rubinola - to už je vyšší dívčí.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rubinola

16 Júl 2021, 16:34

Podle fotek Joža ZA se mi jeví Orion i Rubinola na podnoži M9 za 6let hodně narostlá. Samozřejmně neznám půdní podmínky a úroveň agrotechniky, úroveň opylení a podobně. Předně bych zjistil, jestli stromy mívají dostatečnou květní násadu, jestli pilatka nezpůsobuje zvýšený propad plůdků. Určitě by nebylo na škodu krotit u obou odrůd vertikální růst, aby se posílil postranní obrost. Omezení vegetativního růstu docílíte i vyhnutím bujnějších výhonů do vodorovnější polohy. / Třeba s využitím závaží či vyvazování /. V posílení plodnosti pomůže i letní řez a částečné omezení předjarního řezu. / U letního řezu doporučuji termín v červnu, aby to ještě mělo vliv na diferenciaci květních pupenů v daném roce. / U odrůdy Orion se mi nezdá, že by na podnoži M9 málo plodil. Jako triploid roste bujně. Menší plodnost je výrazná na bujnějších podnožích. U Orionu spíše pozoruji tendenci ke střídavé plodnosti. U Rubinoly je to jasné. Šetřit terminální pupeny. Ohýbat. U přihnojování bych omezil dusík. Dobré výsledky mám s hnojením na list komplexním hnojivem s vyšším obsahem fosfdoru / Kristalon žlutý /.
Napísať odpoveď