Rubinola

ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rubinola

19 Feb 2023, 11:39

přasličák napísal:
19 Feb 2023, 09:14
Pěkné dokumentační fotky s kouzelným rybníčkem ve stopečné jamce. Takže mne napadá účinná ochrana pro strikní biopěstitele-perfekcionalisty. Nad každý plod Rubinoly na podzim instalovat malý deštníček. / Samozřejmně je to pokus o žert./ I s touto drobnou nectnocti odrůdy je Rubinola skvělá.
U Vas pokus o vtip. Ale ja som niekedy vazne zvazovala ze by som nad kazdy dolezitejsi citlivejsi kvet dazdnik dala. Akurat by to bolo prilis nakladne😀
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rubinola

19 Feb 2023, 11:55

Hawkeye napísal:
19 Feb 2023, 10:14
přasličák napísal:
19 Feb 2023, 09:14
...I s touto drobnou nectnocti odrůdy je Rubinola skvělá.
Tak, tak. Dokonalosť by mohla byť nudná (dúfam, že ma 'neroztrhajú' feministky, ak dodám: "...podobne ako pri ženskej kráse."). 😀 H.
Feministky tu nie su😀 Ja by som napriklad dokonala kludne bola ale mam k tomu daleko. A vobec by mi nevadilo keby jablka boli dokonale. Najlepsie take co by sa o nich netrebalo starat. Ale na to uz trenujem tie moje jablone😀
Neregistrovaný

IP:  234.65

Rubinola

19 Feb 2023, 14:11

Feministky ne. Jenom stalkery.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Rubinola

26 Mar 2023, 00:02

Kupil som 8ks Rubinoly na MM111. Uprimne, kupil som to hlavne kvoli podpniku, nie Rubinole. Budem tam stepit Admiral a mozno i Karneval.
A to je otazne kolko si ponecham stromov Rubinoly a kolko Karnevalu. Zdravotny stav oboch odrod vyzera podobny - vyborny. Karneval som nejedol, Rubinolu davnejsie a asi aj prezretu - kyselinky mi chybali. Chutovo my mame radi kyselinky aj v jablku a to by asi favorizovalo Karneval, ale nie je to rozhodujuce.
Som v teplej polohe, myslim, ze nemoze byt problem s dozretim ziadnej jablone. Naopak predpokladam, ze su pre mna vyhodnejsie jablone, ktore mozu dlhsie vysiet na strome a nemusim ich uz davat do tepleho nevykurovaneho domceka. Sledujem tu na fore, ze skladovatelnost rovnakej odrody jabloni u roznych ludi, poloh byva aj vyrazne odlisna - aj v mesiacoch. Citam tu aj, ze na skladovatelnost ma vyznamny vplyv termin zberu, alebo teda zber v neoptimalnom termine.
Udajne neskorsi zber skladovatelnost RUbinoly skracuje a naopak Karnevalu predlzuje - bod pre Karneval. Ak sa oneskorim so zberom, Rubinole to uskodi. Slabsie vyfarbeny Karneval bude menej pritahovat hmyz, nepotrebujem jablka na vystavu. Srsnov, osi je tu dost.
Mna to viac rozumovo (ale laicky) pritahuje ku Karnevalu. No Rubinola je tu dlhodobym milacikom. Pestovatelia z teplej polohy poradte prosim z 3 stromov dat 2 kusy Karnevalu ci Rubinole?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rubinola

26 Mar 2023, 08:55

rony napísal:
26 Mar 2023, 00:02
▪︎Slabsie vyfarbeny Karneval bude menej pritahovat hmyz... Srsnov, osi je tu dost.
▪︎Pestovatelia z teplej polohy poradte prosim z 3 stromov dat 2 kusy Karnevalu ci Rubinole?
▪︎To je pravda - Karneval je podstatne menej napádaný osami a sršňami, takmer vôbec. Naopak, Rubinola spolu s Rubínom/Bohemiou patrí medzi ich 'preferencie'. Nemyslím si ale, že pritom rozhoduje farba plodov. Skôr ich vôňa a chuť. A tiež šupka, asi nemajú rady hrubšiu a hladkú typu Red Deliciousu.
▪︎Tak to si musíte rozhodnúť sám. Sú to odrody v mnohom odlišné. Rubinola má viac cukrov (pocitovo), Karneval je kyslejší. Rubinola oberačkovo dozrieva skôr, dá sa jesť priamo zo stromu. Karneval je u mňa jednou z najneskorších odrôd a konzumne je najlepší po pártýždňovom odležaní. V skladovateľnosti veľké rozdiely nie sú, aj keď posledné roky je u mňa na tom o niečo lepšie Karneval. Ak však berieme do úvahy celkové trvanie 'konzumného okna', tak vyhráva Rubinola (vďaka náskoku získaného skorším zberom a okamžitou konzumovateľnosťou). Karneval u mňa výrazne alternuje (tiež ho mám na MM111), Rubinola nie. Vzhľadom na kratšiu stopku a pevné držanie na plodonosoch sa Karneval oveľa horšie oberá, kým oberanie Rubinoly je pohoda. Rubinola je zasa náročnejšia na rez. Zdravotne sú na tom u mňa vyrovnane (čo sa týka hubových chorôb a bakterióz). Rubinola je viac napádaná obaľovačmi, to sa ale dá zvládnuť postrekom.
Na záver jedna rada: aj keď ste v teplejšej lokalite, doprajte Karnevalu v záhrade slnečné stanovište. H.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Rubinola

26 Mar 2023, 23:54

Dakujem za dalsie tipy.
Dlhsie zberove okno R. je vyhoda.
Zaujimave je, ze Fytos pise specialne ku Karnevalu "Plodnost: Vysoká, pravidelná, není náchylná ke střídavé plodnosti"
A pritom vetu "není náchylná ke střídavé plodnosti" nepise bezne. Mozno treba robit radikalnejsiu redukciu plodov ako u Rubinoly. Kazdy strom zvladne inu zataz urodou a on sam to nejakym sposobom indikuje.
Pozorujete pri slabsie vyfarbenych plodoch Karnevalu aj horsiu kvalitu, skladovatelnost ? alebo je to len esteticky nedostatok?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rubinola

27 Mar 2023, 07:28

rony napísal:
26 Mar 2023, 23:54
▪︎...Zaujimave je, ze Fytos pise specialne ku Karnevalu "Plodnost: Vysoká, pravidelná, není náchylná ke střídavé plodnosti"....Mozno treba robit radikalnejsiu redukciu plodov...
▪︎Pozorujete pri slabsie vyfarbenych plodoch Karnevalu aj horsiu kvalitu, skladovatelnost ? alebo je to len esteticky nedostatok?
▪︎Ten popis Fytosu nie je práve vydarený (uvádzajú že ide o 'raně zimní' odrodu a vyslovene chybný údaj o termíne zberu). Taktiež skladovateľnosť je u mňa dlhšia, než uvádzajú v popise. Čo sa týka alternácie úrody, väčšinou je to geneticky daná vlastnosť, ktorú prebierka neovplyvní (resp. len málo). Ja mám ale Karneval na MM111 (prebierku robím dôkladnú), je možné, že na slabších podpníkoch by alternácia nemusela byť (natoľko výrazná).
▪︎Nie, chuťovo aj skladovateľnosťou sa nelíšia. H.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rubinola

27 Mar 2023, 11:17

Údaje školek a prodejen je třeba brát s rezervou (a to ještě Fytos patří k těm lepším). Teď nemluvím o reklamních textech katalogů, že plody jsou křupavé a mají je rádi děti. I relativně objektivní popisy od šlechtitelů jsou ovlivněny krátkou dobou sledování, jedná se převážně o odrůdy časem a praxí neprověřené.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Rubinola

27 Mar 2023, 13:25

vysloužil napísal:
27 Mar 2023, 11:17
Údaje školek a prodejen je třeba brát s rezervou (a to ještě Fytos patří k těm lepším). Teď nemluvím o reklamních textech katalogů, že plody jsou křupavé a mají je rádi děti. I relativně objektivní popisy od šlechtitelů jsou ovlivněny krátkou dobou sledování, jedná se převážně o odrůdy časem a praxí neprověřené.
Vsimli ste si niekedy, zeby slachtitel po rokoch skusenosti popis danej odrody upresnil ci opravil?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rubinola

27 Mar 2023, 14:43

rony napísal:
27 Mar 2023, 13:25
vysloužil napísal:
27 Mar 2023, 11:17
Údaje školek a prodejen je třeba brát s rezervou (a to ještě Fytos patří k těm lepším). Teď nemluvím o reklamních textech katalogů, že plody jsou křupavé a mají je rádi děti. I relativně objektivní popisy od šlechtitelů jsou ovlivněny krátkou dobou sledování, jedná se převážně o odrůdy časem a praxí neprověřené.
Vsimli ste si niekedy, zeby slachtitel po rokoch skusenosti popis danej odrody upresnil ci opravil?
Ano, např. údaj o rodičích Rubínu (Coxova x Golden) šlechtitelé upravili. Je pravda, že šlechtitelé samotní píšou články spíš do odborné literatury, kterou běžní hobíci příliš nečtou. No a údaje prodejců jsou vždycky s příchutí marketingu.
Napísať odpoveď