Kdy provádíte letní řez?

hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Kdy provádíte letní řez?

18 Okt 2020, 21:51

Zdravím,
kdy provádíte letní řez u jabloní? Letos jsem u tříletého Desertu a Melrose na MM106 v polovině července (pokud si dobře pamatuji) zastříhl některé kolmo rostoucí letorosty na krátký čípek a čekal jsem vytvoření květních pupenů. Letorosty ale prorostly a budu je muset nejspíš zcela odstranit. Nejspíš jsem tedy stříhal brzo. Nebo?
Prílohy
DSC_0404.JPG
DSC_0405.JPG
DSC_0407.JPG
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kdy provádíte letní řez?

18 Okt 2020, 22:11

Zastřihnutí bych provedl dřív a výhon, který by prorostl, zaštípl opět. Pak obvykle vytvoří květní pupen.
Ale sám to většinou nedělám.
Lída
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Kdy provádíte letní řez?

18 Okt 2020, 22:13

Řezat musíte pod prvním vyvinutým pupenem, asi jste ho tam nechal a tak rostl ;-))
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 07:20

Lída napísal:
18 Okt 2020, 22:13
Řezat musíte pod prvním vyvinutým pupenem, asi jste ho tam nechal a tak rostl ;-))
Řezal jsem za druhým listem, pokud byl na špatnou stranu za třetím. Jaký první vyvinutý pupen máte na mysli?

Pane Vysloužil, vy tedy takové výhony zcela odstraňujeme?
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 07:47

Já se řídil tímto:

DLOUHÝ LETNÍ ŘEZ (GAUCHERŮV)

Při dlouhém letním řezu zakracujeme všechny postranní letorosty na tvarované větvi, nikoliv však vedoucí letorosty, které ponecháváme volnému vývinu a které řežeme až v předjaří.

Zakracováním (zaštipováním) postranních letorostů omezujeme jejich růst do délky, takže asimimáty (zásobní látky) se již nespotřebovávají na prodlužující růst, nýbrž na vývin nejspodnějších oček na letorostů, která se postupně přeměňují v listové až květní pupeny.

Poprvé začínáme zaštipovat v druhé polovině května nebo začátkem června. Jakmile postranní letorosty dorostou délky 20 — 25 cm, zaštipujeme je nebo seřezáváme za 4. až 5. normálním listem. Nejníže postavené listy na letorostu, které tvoří listovou růžici, nepočítáme. S postupem vegetace zakracujeme všechny postranní letorosty tak, jak dorůstají, až do konce srpna.

Letorosty, které po prvním zakracování znovu vyraší a dosáhnou 10 cm, zakracujeme znovu za 2. listem. Vyraší-li některý léto rošt potřetí, zakracujeme jej ihned za 1. listem nebo jej úplně zaštípneme.

Vyraší-li po prvním zakracování více postranních letorostů, seřízneme celé rozvětvení nad nejnižším rozvětvením, tzn., ponecháme jen jeden letorost, který zakrátíme za 2. až 4. listem.


Přesto to rostlo jak pominuté, zaštipoval jsem i 4x, občas jsem něco prošvihl nebo nebyl doma, a výsledkem jsou na všech větvích delší (než bych chtěl) letorosty kolmo nahoru. Když je zkrátím, nebudou asi příští rok květy, když je nechám, budou příliš dlouhé ... možná se je všechny pokusím ohnout do vodorovna do boku ...
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 08:44

Já od začátku, co se pokouším o řez ovocných stromů, s oblibou tvrdím, že ty moje stromky ty chytré poučky o řezu nečetly. Ze začátku mi často dělaly opak toho, než jsem podle odborné publikace měla v úmyslu :-) Ale časem člověk vypozoruje, jak se který stromek chová.
Olomoucko 220 m n. m.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 09:04

hugovotr napísal:
20 Okt 2020, 07:20
Lída napísal:
18 Okt 2020, 22:13
Řezat musíte pod prvním vyvinutým pupenem, asi jste ho tam nechal a tak rostl ;-))
Řezal jsem za druhým listem, pokud byl na špatnou stranu za třetím. Jaký první vyvinutý pupen máte na mysli?

Pane Vysloužil, vy tedy takové výhony zcela odstraňujeme?
Pěstuju jen přirozené tvary. Proto odstraňuju víceméně jen konkurenční výhony. U dospělých stromků pak pouze jarní průklest.
Lída
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 12:15

Také mám normální stromky s normálními korunkami. Ale kolmo rostoucí výhony v létě zakracuji "na patku", založí tam pak květní pupeny. Proto jsem psala o tom zakrácení pod pupen. Viz přiložený text:
Řez na patku má zajistit vyrašení spících pupenů po listové růžici. Letorosty, které vyraší ze spících pupenů, vytvářejí jen krátké letorosty končící listovým nebo květním pupenem. Řežeme asi 1 —1,5 cm od větevního kroužku tak, že zůstává krátký čípek — patka. Řez však musíme vést pod normálně vyvinutým pupenem.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 14:27

Ale ony nerostou ŽÁDNÉ jiné než právě jen ty kolmo rostoucí výhony. Pokud by měl člověk tyto výhony zakrátit na patku, získá tím 4 dlouhé vyholené kosterní větve se strništěm patek.

IMG_20201020_142826.jpg
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 18:55

Vidím pane Petře, že jsme na tom podobně:) Koruna se zahušťuje kolmo rostoucími výhony, ale po jejich úplném odstranění tam moc bočního obrostu nezůstane...
Nechávám tedy "čípek" dlouhý, jak jsem psal zakrácený až za druhým/třetím listem, zhruba 3-5cm. Taky je třeba případný prorostený letorost zaštípnout, třeba i opakovaně.

Poradí ještě někdo něco dalšího? Třeba pan Hlavatý, co děláte s bujnými kolmo rostoucími letorosty?

Zatím děkuji za reakce.
Napísať odpoveď