Kdy provádíte letní řez?

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 20:47

Svoje postupy som sčasti popísal tu na fóre na vláknach 'Rez jadrovín' , 'DSR - technika a benefity' a 'Netradičné tvarovanie stromov jabloní'. Z Vašich fotiek mám pocit, že až príliš odkláňate kostrové konáriky do vodorovnej polohy - prakticky až do horizontálnej roviny. Neuvádzate ani, aký výsledný tvar koruny chcete dosiahnuť. Ak to má byť klasická pyramídová koruna s poschodiami, tak to 'prehnané' odklonenie k horizontále je kontraproduktívne. Môže to potom indukovať rast silných výhonkov 2.-3.rádu kolmo nahor. Odkláňanie (vyväzovanie) kostrových konárikov smerom k horizontále je pri tvarovaní koruny správny postup, ja ich ale odkláňam do menšieho uhla (tak medzi 45-60°). V takom prípade sa väčšinou vytvára obrast smerujúci nielen dovnútra a strmo nahor, ale aj 'použiteľný' - teda smerujúci do strán alebo šikmo nadol. Veľmi v tomto pomáha DSR (dvojstupňový sektorový rez) a tzv.rez na prevod. Ak vyraší kolmo nahor veľmi silný výhonok, väčšinou ho úplne odstraňujem na konárový krúžok. Rez na pätku nepoužívam. Občas použijem skrátenie 'nevhodne' rastúceho výhonku na pahýlik s 2-3 púčikmi (tento postup aj s fotkami som popísal na vlákne 'Rez jadrovín'). Na to ale používam najmä výhonky smerujúce šikmo nahor a do vnútra koruny (a nie tie ktoré rastú kolmo nahor a sú príliš silné). V prípade vyrašenia príliš bujného výhonku je tento možné opakovane zaštipnúť v priebehu vegetácie. Prípadne ak vyrašia 2 výhonky z takéhoto pahýlika, je možné spraviť 'minirez na prevod' a ponechať len ten slabší z nich. Letný rez používam najmä pri príliš bujnom raste ako prostriedok na jeho stlmenie, robím ho väčšinou na prelome júna/júla. Taktiež letný rez používam v prvých rokoch pri tvarovaní Rubinoly, keď chcem dosiahnuť rodivosť aj na krátkom dreve (to je ale už iná téma - viď vlákno 'Rubinola'). IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 20:57

P.Hlavatý, v mém případě se jedná skutečně o Rubinolu, u které jste mi poradil přesně to, co nyní nedoporučujte:

Jednoznačne by som vyviazal všetky konáre (malo by sa to ešte dať bez rizika ich zlomenia) do až takmer horizontálnej polohy. V priebehu ďalších týždňov resp.mesiacov potom všetky výhonky ktoré vyrašia zaštipnite v čase keď budú mať 10-12 listov za 5-6 listom

Viz. vlákno viewtopic.php?f=13&t=196.

Postupoval jsem podle vaší rady, takže fakt nevím, co jsem udělal špatně ... :( "Nevhodné" jsem neodstraňoval, protože všechny výhony bez výjimky rostly nevhodně kolmo nahoru. To bych musel odstranit úplně vše.
Takže nyní mi zřejmě nezbyde nic jiného, než všechny kolmé výhony zohýbat do stran?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 21:15

Petr z H.:
Neviem Vám povedať, prečo sa Vám to nedarí.
To čo viem povedať je, že u mňa to funguje - viď foto mladučkých stromčekov Rubinoly - prvý je na M9, druhý na MM106. Korunky vyformované, rodivosť rozbehnutá - a to aj na krátkom dreve.
Naozaj neviem. IH

(Na tej Vašej fotke dnes o 14,27h. je na môj vkus príliš veľká vzdialenosť medzi 1. a 2.poschodím a v dôsledku toho narušená podriadenosť - 1.poschodie nedominuje dostatočne).
IMG_20201020_210831.png
IMG_20201020_210916.png
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kdy provádíte letní řez?

20 Okt 2020, 22:59

Na té Rubinole v sadu - horší půda, více sucho, slunečno, mám plody po celém stromě, a zvláštní řez jsem nedělal. Resp. přirůstá docela pomalu, takže si skoro sama formuje korunu i bez řezu. Naopak ta Rubinola na zahradě má lepší půdu, vlhko, a roste jak divá. Takže jediné, co můžu udělat, je to ohnutí postranních výhonů do boku.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kdy provádíte letní řez?

13 Júl 2022, 11:12

Dnes som spravil 'letný rez' (ak sa to tak dá nazvať) na jabloni odrody Matkino/Matčino/Nonetit. Strom tvarujem ako vzrastný polokmeň, je na podpníku A2 a mal by v budúcnosti slúžiť aj ako 'vetrolam' na severnom okraji záhrady. Rast stromku je (vzhľadom na podpník logicky) bujný, a keďže ide navyše o Matkino, má tendenciu k čiastočnému vyhoľovaniu nadmerne dlhých prírastkov a k ich nedostatočnému vetveniu. Matkino patrí k odrodám, ktoré sa rezom nedajú dokonale ovládať ako "mopslíky" a nehodí sa ani pre prísnejšie alebo nižšie tvary. Dnešný 'letný rez' som spravil najmä s cieľom obmedziť vyhoľovanie a indukovať rozvetvovanie. S bujnejším rastom na A2-ke počítam. Odstránil som najmä niektoré zahusťujúce a neperspektívne výhonky a skrátil ponechané príliš dlhé. Pri takomto strome (danej odrody a na danom podpníku) považujem letný rez za vhodnejší, než rast stimulujúci zimný/predjarný rez. Pri ňom spravím len menšie korekcie, najmä rezom 'na prevod'. A 'gro' rezu bude potom zasa o rok v lete.
Na foto 1 strom pred rezom, na foto 2 po reze, na foto 3 odstránený materiál. IH

20220713_090538.jpg
20220713_094247.jpg
20220713_094538.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kdy provádíte letní řez?

09 Júl 2023, 20:46

Na fotkách je slivka odrody Hanka na myrobaláne, strom bol zasadený v okt.2019, nemá teda ešte ani 4 roky od výsadby. Plodí od r.2021. Rast na myrobaláne je pomerne bujný, preto pri reze tejto slivky využívam aj letný rez. Na fotkách je strom po včerajšom letnom reze - spravený bol hlavne prieklest s odstránením nevhodných výhonkov v celej korune, preriedenie letorastov v hornej časti koruny a tiež skrátenie neúmerne dlhých výhonkov. Letný rez je vhodným nástrojom pri výchovnom a udržiavacom reze jadrovín aj kôstkovín v prípade bujnejšieho rastu stromov. H.


20230709_184406.jpg
20230709_184403.jpg
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Kdy provádíte letní řez?

10 Júl 2023, 13:27

Ivan Hlavatý napísal:
13 Júl 2022, 11:12
Dnes som spravil 'letný rez' (ak sa to tak dá nazvať) na jabloni odrody Matkino/Matčino/Nonetit.
Kedy bol vysadený ten stromček a aký má, orientačne, priemer koruny? Ďakujem.
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kdy provádíte letní řez?

10 Júl 2023, 19:05

IgorML napísal:
10 Júl 2023, 13:27
Ivan Hlavatý napísal:
13 Júl 2022, 11:12
Dnes som spravil 'letný rez' (ak sa to tak dá nazvať) na jabloni odrody Matkino/Matčino/Nonetit.
Kedy bol vysadený ten stromček a aký má, orientačne, priemer koruny? Ďakujem.
Jabloň Matkino na A2 som sadil v okt.2017. Len upozorňujem, že príspevok, na ktorý sa pýtate, je spred roka. Momentálne má strom výšku asi 4-4,5 metra a šírku koruny cca 2 metre. H.
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Kdy provádíte letní řez?

10 Júl 2023, 20:51

Takže do šírky moc nerastie, to je škoda. 2 m v priemere nie je veľa na 6-ročný strom, 1 m polomer. Vysadil som Matkino na semenáči, chcel som ho ako polokmeň s tým, že pod neho dám aj nejakú lavičku na posedenie vo vzdialenejšom kúte záhrady, úkryt pred slnkom. Vyzerá to tak, že Matkino nebude na to až tak vhodné. Problém bude v tom, že podľa popisov má Matkino vznosne guľovitú korunu. Aj z vašich fotiek to tak vyzerá, že konáre sa tlačia oblúkovito hore a nie nejak do šírky. Ochrana pred slnkom asi žiadna, koruna 2 m v priemere - malá. Koruna je vraj stredne hustá až redšia, v popisoch. Na Vašich fotkách mi strom pripadá aj po letnom reze dosť zahustený, to by mi na úkryt vyhovovalo, len fakt škoda tej malej koruny. Každopádne ďakujem za odpoveď 😉. Vhodnejší na úkryt pred slnkom bude zrejme Angold, tam konáre rastú viac do šírky.
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kdy provádíte letní řez?

10 Júl 2023, 21:00

IgorML napísal:
10 Júl 2023, 20:51
Takže do šírky moc nerastie, to je škoda. 2 m v priemere nie je veľa na 6-ročný strom, 1 m polomer. Vysadil som Matkino na semenáči, chcel som ho ako polokmeň s tým, že pod neho dám aj nejakú lavičku na posedenie vo vzdialenejšom kúte záhrady, úkryt pred slnkom. Vyzerá to tak, že Matkino nebude na to až tak vhodné. Problém bude v tom, že podľa popisov má Matkino vznosne guľovitú korunu. Aj z vašich fotiek to tak vyzerá, že konáre sa tlačia oblúkovito hore a nie nejak do šírky. Ochrana pred slnkom asi žiadna, koruna 2 m v priemere - malá. Koruna je vraj stredne hustá až redšia, v popisoch. Na Vašich fotkách mi strom pripadá aj po letnom reze dosť zahustený, to by mi na úkryt vyhovovalo, len fakt škoda tej malej koruny. Každopádne ďakujem za odpoveď 😉. Vhodnejší na úkryt pred slnkom bude zrejme Angold, tam konáre rastú viac do šírky.
Je to inak. Ja tú korunu obmedzujem do strán úmyselne rezom. Je to kvôli miestu - ak by som Matkino nechal príliš rozrásť sa do šírky, tak by mi to znemožnilo prístup s veľkým rebríkom k morušiam, ktoré mám úplne na konci záhrady. Nad tými morušami vedú drôty elektrického vedenia a preto vysoké moruše musím každoročne upraviť rezom, aby do toho vedenia nezasahovali. Takže bočné výhonky Matkinho redukujem do takej miery, aby tam ten prístup bol. Ak by som to nerobil, koruna by mala iný tvar a bola by podstatne širšia. H.
Napísať odpoveď