Sirius

Štěpánka.3
Príspevky: 763
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Sirius

19 Jan 2023, 18:26

stapil napísal:
18 Jan 2023, 20:21
Děkuji všem za odpověď.
Granny Smith jsem nikdy nepěstoval, nicméně vzhledem k všeobecnému rozšíření této komerční odrůdy mám vzhled nakoukaný...ta to určitě není.
Povrch těchto neznámých plodů je opravdu velmi mastný, prakticky by se jím daly namazat ruce, liší se ale i jiné znaky. Především však organoleptické kvality, ty rozhodně neodpovídají vítězi degustací.
Proto při panující shodě názorů, že se jedná o záměnu není již potřeba bližšího určení, na jaře zakoupím vřeteno nové, snad již se šťastnější rukou. :)
A nechcete si ho přeroubovat?
Olomoucko 220 m n. m.
Hawkeye
Príspevky: 2361
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Sirius

20 Jan 2023, 17:52

stapil napísal:
16 Jan 2023, 23:50
Dobrý den, loni mi poprvé zaplodilo vřeteno odrůdy Sirius. Cca před měsícem jsem první plod ochutnal a byl jsem velmi zklamán chutí, dnes stejný zážitek....
Jednu istotu môžete mať - Sirius to určite nie je. Padol tu tip na Heliodor - ja si nemyslím, že je to on. Plody mnohých odrôd môžu byť výzorom variabilné, typický Heliodor je na fotografii č.1 a 2 - má priestrannú a hlbokú kališnú jamku, ktorá je výrazne hrboľatá, s tzv. svalcami. Plody Heliodoru sú často mierne asymetrické a môžu mať náznak rebrovania. Predovšetkým však: v tomto čase by Heliodor mal byť farebne žiarivo žltý, zatiaľ čo Vaše plody sú matne žltozelené. Navyše chuťou Heliodoru by ste asi neboli vyslovene sklamaný. Tip, že je to Granny Smith, by som celkom nezavrhoval. Farba by v tomto čase sedela, aj tvar plodov. Súhlasí aj mastnejšia šupka, a tiež aj Vaše sklamanie chuťou. Na fotografiách č.3 a 4 sú typické plody Granny Smith, ako vyzerajú v období dozrievania na strome. Všimnite si výrazné "perličkovité" lenticely a nezameniteľnú zelenú farbu jabĺk. Avšak pozor - nie všetky plody G.S. ešte na strome majú typické biele lenticely a "klasickú" zelenú farbu - viď fotografie č.5 až 7, občas býva aj jemné líčko. Počas skladovania sa Granny Smith mení - farba nadobudne trochu žltkastý nádych, biele lenticely sa postupne strácajú, často sú zreteľné len v oblasti stopkovej jamky, ktorej farba zostáva zelenkavá - tak ako to majú aj Vaše plody. Zvyšuje sa aj mastnosť šupky. Na fotografiách č.8 a 9 sú plody Granny Smith, ako vyzerajú 2-3 mesiace po zbere.
Sumár:
- Sirius to určite nie je.
- Heliodor to veľmi pravdepodobne nie je.
- Granny Smith by to mohol byť, ale tvrdiť to len na základe súčasných fotografií sa s istotou nedá. Pri možnosti otestovať vôňu a chuť plodov by identifikácia bola jasná. Pre vylúčenie, či ide alebo nejde o G.S. by pomohlo, ak si vybavíte vzhľad plodov, ako vyzerali ešte na strome (či aspoň niektorý plod pripomínal tie na fotografii č.3 a 4).
- Samozrenme, môže to byť úplne iná odroda, aj keď tých "iných" možností veľa nie je.


Screenshot_20230120-170927_Chrome.jpg
Screenshot_20230120-170918_Chrome.jpg
Screenshot_20230120-170723_Chrome.jpg
Screenshot_20230120-170750_Chrome.jpg
Screenshot_20230120-165906_Chrome.jpg
Screenshot_20230120-170501_Chrome.jpg
Screenshot_20230120-165918_Chrome.jpg
Screenshot_20230120-170332_Chrome.jpg
Screenshot_20230120-170415_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  237.198

Sirius

20 Jan 2023, 18:04

Hezký vymývaný beton.
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Sirius

20 Jan 2023, 18:27

"Hezký vymývaný beton."
😀👍
PepaS
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Sirius

20 Jan 2023, 21:58

M*A*S*H :thumbup:
Neregistrovaný

IP:  108.76

Sirius

21 Jan 2023, 08:14

Prosím vedel by niekto zhodnotiť, porovnať odrody Sírius, Opál, Orion, prípadne Luna a Heliodor navzájom? Ide mi o to, že hľadám goldenovité jablko, ideálne rezistent dobrej chuti, do strednej až vyššej polohy, 440 m. n. m. Spišská kotlina. Zatiaľ mám prvým rokom Sirius a Opál. Je poznať rozdiel, že Sirius je triploid a rastie silnejšie, čo mi vyhovuje. Opál som posadil do slnečnej pasce pred stodolu, tam má šancu dozrieť. Láka ma však ešte Orion, tak či má nejaké výhody, alebo je vhodnejší do horších podmienok. Ďakujem, R.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sirius

21 Jan 2023, 13:11

Návštěvník napísal:
21 Jan 2023, 08:14
Prosím vedel by niekto zhodnotiť, porovnať odrody Sírius, Opál, Orion, prípadne Luna a Heliodor navzájom? Ide mi o to, že hľadám goldenovité jablko, ideálne rezistent dobrej chuti, do strednej až vyššej polohy, 440 m. n. m. Spišská kotlina. Zatiaľ mám prvým rokom Sirius a Opál. Je poznať rozdiel, že Sirius je triploid a rastie silnejšie, čo mi vyhovuje. Opál som posadil do slnečnej pasce pred stodolu, tam má šancu dozrieť. Láka ma však ešte Orion, tak či má nejaké výhody, alebo je vhodnejší do horších podmienok. Ďakujem, R.
Mám polohu sice ne vyšší, ale poměrně chladnou. Mohu říci, že nejlíp mi dozrává Orion, ze všech jmenovaných odrůd má ale nejkratší skladovatelnost. Dobré úrody velkých plodů dává i Sirius. V méně teplých letech ale v jeho chuti převládá kyselinka, což není úplně nepříjemné, ale je poznat, že by tepla ocenil víc. Na jaře mu taky trochu vadne drsná slupka. Opál, když se podaří a dozraje, má ze všech nejlepší, krásně aromatickou chuť. Plody má u mě menší a s plným dozráním jsou problémy. Luna je asi ze všech nejplodnější, jablka jsou ale taky menší a chuť ne zcela dozrálá. Heliodor má nejdelší skladovatelnost, plody díky mastné slupce nevadnou. Při sklizni koncem října plody ještě nejsou úplně zralé, což se na konečné chuti nutně projeví.
Podtrženo, sečteno: smysl pěstovat má Orion a Sirius.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Sirius

21 Jan 2023, 19:58

Ďakujem za zhodnotenie. Predpokladám že Orion má rastovú silu niekde medzi Opálom a Siriusom. Asi si ho tiež zaobstarám, za vyskúšanie nič nedám. Možno po pár rokoch niekomu pomôžem ďaľšou skúsenosťou.
Klíma u nás je o poznanie kontinentálnejšia. Letá už bývajú dostatočne teplé, zimy bývajú dosť ostré. R.
stapil
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 16 Jan 2023, 23:38
Bydlisko: Středočeský kraj, 495mnm

Sirius

21 Jan 2023, 21:39

Štěpánka.3 napísal:
19 Jan 2023, 18:26
stapil napísal:
18 Jan 2023, 20:21
Děkuji všem za odpověď.
Granny Smith jsem nikdy nepěstoval, nicméně vzhledem k všeobecnému rozšíření této komerční odrůdy mám vzhled nakoukaný...ta to určitě není.
Povrch těchto neznámých plodů je opravdu velmi mastný, prakticky by se jím daly namazat ruce, liší se ale i jiné znaky. Především však organoleptické kvality, ty rozhodně neodpovídají vítězi degustací.
Proto při panující shodě názorů, že se jedná o záměnu není již potřeba bližšího určení, na jaře zakoupím vřeteno nové, snad již se šťastnější rukou. :)
A nechcete si ho přeroubovat?
Chtěl bych, ale kde vezmu samotný roub? :) Znám jen zdroj roubovacího materiálu s holovouskými odrůdami..
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Sirius

21 Jan 2023, 21:46

vysloužil napísal:
21 Jan 2023, 13:11
Mohu říci, že nejlíp mi dozrává Orion, ze všech jmenovaných odrůd má ale nejkratší skladovatelnost. Dobré úrody velkých plodů dává i Sirius. V méně teplých letech ale v jeho chuti převládá kyselinka, což není úplně nepříjemné, ale je poznat, že by tepla ocenil víc. Na jaře mu taky trochu vadne drsná slupka. Opál, když se podaří a dozraje, má ze všech nejlepší, krásně aromatickou chuť. Plody má u mě menší a s plným dozráním jsou problémy. Luna je asi ze všech nejplodnější, jablka jsou ale taky menší a chuť ne zcela dozrálá. Heliodor má nejdelší skladovatelnost, plody díky mastné slupce nevadnou. Při sklizni koncem října plody ještě nejsou úplně zralé, což se na konečné chuti nutně projeví.
Podtrženo, sečteno: smysl pěstovat má Orion a Sirius.
Výborné, stručné a užitočné zhrnutie pre nás z vyšších polôh, vďaka.
Ja som vysadil aj na základe odporúčaní z tohoto fóra Orion. Prvý plod nenadchol ale ako som písal v predmetnom príspevku, závery zatiaľ nerobím.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď