Sirius

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Sirius

27 Nov 2021, 23:41

Uvedomil som si zaujimavu vec.
Od r. 2017 sa na degustaciach v Lysiciach Sirius opakovane a pomerne suverenne umiestnuje na 1.mieste - ohrozuju ho tam len odrody Fuji , Admiral.

Tu na fore nie je chut Siriusa az tak ospevovana ako u Admirala. Trocha asi aj preto ze je tu menej pestovany.
Tiez som akosi na ten Sirius pozabudol, ked som tento rok kupoval stromky.
Je to urcite aj tym, ze som si z minulosti pamatal hlasy, ze Sirius a Luna su skoro rovnake. A Lunu uz mam. Ta mi zatial bez postrekov dala len zopar jablk, ktore som zjedol kratko po obrati. V tejto faze ma chut neocarila zdaleka tak ako Admiral.
Vidim aj na degustaciach v Lysiciach, ze Luna tam za Siriusom vyrazne zaostava v tabulke a klucovych chutovych parametroch.

Ja si v tych tabulkach vsimam len 3 pre mna klucove parametre:
1. chut
2. konzistencia
3. stavnatost

Zaujimave je ze naopak na degustaciach v Holovousoch uz Sirius nebyva ani v prvej desiatke. Tu jablka dodavaju Holovousy. Tak su tu na cele Holovouske odrody.
Podobne Sirius nebyval casto v top10 ani v Lysiciach pred rokom 2016.
A vtedy aj vysledky Sirius, Luna boli porovnatelne, raz je vyssie v tabulke jeden inokedy druhy.

Teda hlavnou charakteristikou degustacii Lysice/Holovousy je:
V TOP10 su hlavne vlastne odrody organizatora. Asi hlavne preto, ze oni dodavaju/pestuju tie jablka na testovanie. Ktovie ci aj porota je z ich vlastnych radov.

No Sirius si chcem posadit.
Naposledy upravil/-a rony v 28 Nov 2021, 10:57, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Sirius

28 Nov 2021, 08:41

rony napísal:
27 Nov 2021, 23:41
Uvedomil som si zaujimavu vec.
Od r. 2017 sa na degustaciach v Lysiciach Sirius opakovane a pomerne suverenne umiestnuje na 1.mieste - ohrozuju ho tam len odrody Fuji , Admiral.

Tu na fore nie je chut Siriusa az tak ospevovana ako u Admirala. Trocha asi aj preto ze je tu menej pestovany.
Tiez som akosi na ten Sirius pozabudol, ked som tento rok kupoval stromky.
Je to urcite aj tym, ze som si z minulosti pamatal hlasy, ze Sirius a Luna su skoro rovnake. A Lunu uz mam. Ta mi zatial bez postrekov dala len zopar jablk, ktore som zjedol kratko po obrati. V tejto faze ma chut neocarila zdaleka tak ako Admiral.
Vidim aj na degustaciach v Lysiciach, ze Lucy tam za Siriusom vyrazne zaostava v tabulke a klucovych chutovych parametroch.

Ja si v tych tabulkach vsimam len 3 pre mna klucove parametre:
1. chut
2. konzistencia
3. stavnatost

Zaujimave je ze naopak na degustaciach v Holovousoch uz Sirius nebyva ani v prvej desiatke. Tu jablka dodavaju Holovousy. Tak su tu na cele Holovouske odrody.
Podobne Sirius nebyval casto v top10 ani v Lysiciach pred rokom 2016.
A vtedy aj vysledky Sirius, Lucy boli porovnatelne, raz je vyssie v tabulke jeden inokedy druhy.

Teda hlavnou charakteristikou degustacii Lysice/Holovousy je:
V TOP10 su hlavne vlastne odrody organizatora. Asi hlavne preto, ze oni dodavaju/pestuju tie jablka na testovanie. Ktovie ci aj porota je z ich vlastnych radov.

No Sirius si chcem posadit.
Jeden z dôležitých údajov, na ktorý sa treba pozerať, je aj dátum konania degustácie. Sirius je vynikajúci, ale ak by prebehla nejaká degustácia v apríli-máji (a iba odrôd skladovaných v 'bežných' podmienkach), tak Admiral by dominoval o konské dĺžky.
Ďalšia vec: nepovažujem za férové, ak sa na jednej degustácii posudzujú jablká skladované 'bežne', versus skladované v ULO-chladenom sklade. To je akoby súťažili "čistí" cyklisti s "nadopovanými". IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sirius

28 Nov 2021, 08:51

Myslím si Rony, že o odrůdě Sirius zde nejsou takové chvalozpěvy jako o Admirálu proto, že má přece jenom větší nároky na prostředí. Admirál je plastická odrůda, která je výborná i ve středních polohách. Sirius k dokonalé chuti potřebuje tepleji.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Sirius

28 Nov 2021, 10:58

pardon, v predoslom prispevku som omylom viac krat napisal "Lucy" - ale myslel som "Luna", teda o Lucy som tam nechcel pisat vobec.
Uz som to tam v prispevku priamo opravil.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Sirius

28 Nov 2021, 11:03

nepovažujem za férové, ak sa na jednej degustácii posudzujú jablká skladované 'bežne', versus skladované v ULO-chladenom sklade.
Aha ja som akosi predpokladal, ze taketo neferove praktiky sa na degustaciach nerobia.
To silne skresluje skutocne kvality jablk v danom termine vo vyslednom hodnoteni.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sirius

28 Nov 2021, 11:26

Vy patrně nechápete smysl degustací. To není žádná ovocnářská olympiáda, kde je bedlivě dbáno, aby podmínky pro soutěžící byly rovnocenné a vše probíhalo v duchu fair play. To jenom my, zahrádkáři to tak vnímáme.
Jistou roli hraje společenská stránka akce a propagace novinek. Hlavním smyslem je posoudit nové odrůdy a pomoci rozhodnout, jestli se budou přihlašovat k registraci a dál množit. K tomu se zařazují i již známé odrůdy, aby bylo s čím porovnávat. Tady nejde o nějaké vítězství, prémie za umístění, prestižní body do koeficientu šlechtitelských ústavů. Jaké si organizátoři vyberou vzorky, kdy je vyskladní a na jaké místo je zařadí do ochutnávky, je čistě na nich. Samozřejmě, pokud degustaci organizují holovouští, nevypadalo by hezky, kdyby se před jejich novošlechtěními umístilo 10 jiných odrůd, nota bene z konkurenční stanice. Když budete pořádat přehlídku automobilů, taky ten svůj naleštíte nejvíc.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Sirius

28 Nov 2021, 12:22

Vy patrně nechápete smysl degustací. To není žádná ovocnářská olympiáda, kde je bedlivě dbáno, aby podmínky pro soutěžící byly rovnocenné a vše probíhalo v duchu fair play......
Pan Vyslouzil pekne ste to napisali, a tak mi to aj dava zmysel.
Presne to co pisete je dolezite uvedomit si pri citani vysledkov.
Takze my zahradkari by sme tie vysledky nemali vobec brat tak vazne, ale s velkou rezervou. Len ako orientacne porovnanie kvality hlavne vlastnych odrod slachtitela.
Je dobre ze su tam rozne parametre osobitne bodovane a kazdy si moze vybrat len tie, ktore su pre neho dolezite.
Ale minimalne kategorie stavnatost, kyselost ale aj konzistencia sa mi zdaju pomerne objektivne, na rozdiel od chuti, vzhladu, supky.
Naposledy upravil/-a rony v 28 Nov 2021, 12:56, upravené celkom 1 krát.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Sirius

28 Nov 2021, 12:28

Trochu mi potom ale unika vyznam, prinos a objektivita publikovaneho rebricka...


Edit : Teraz som si všimol, že to skladovanie tam v tabulke uvedené je, tak potom OK.
Naposledy upravil/-a Libor1 v 28 Nov 2021, 17:38, upravené celkom 2 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Sirius

28 Nov 2021, 12:47

Libor1 napísal:
28 Nov 2021, 12:28
Trochu mi potom ale unika vyznam, prinos a objektivita publikovaneho rebricka...
To by aj miestna TJ mohla organizovat turnaj vo fotbale, kde by domaci mali 1/2 sirku branky a dvojnasobny pocet hracov a publikovat vysledky umiestnenia...
Pravda je možno (ako to často býva) niekde v strede...
Isteže to nie sú "až" preteky ako v športe, na druhej strane to poradie má svoj význam, takže to nie je "iba" spoločenská udalosť.
Treba si uvedomiť, že pri väčších a renomovanejších degustáciách (Lysice, Holovousy a pod.) degustuje zvyčajne niekoľko desiatok pozvaných degustátorov, ktorí tvoria pestré profesijné spektrum (degustátorom je napríklad aj dr.Vysloužil, Mirek Přasličák či Jiří II). Vzorky sú podávané anonymne. Organizátor samozrejme nemôže "spracovať" všetkých degustátorov v tom zmysle, aby "preferovali" jeho odrody. To by napokon seriózny organizátor nespravil a seriózny degustátor jednoznačne odmietol. To čo ale organizátor môže ovplyvniť, je výber vzoriek. Je rozdiel, či pri trebárs februárovej degustácii odrodu, ktorá je už na hranici svojho 'shelf-life', vyskladníte 2 týždne pred degustáciou, alebo ju necháte v ULO-sklade až do jej termínu. Alebo tam nezaradíte špičkové odrody konkurenta. Ja sa pri výsledkoch degustácií pozerám samozrejme aj na poradie, ale ešte viac na termín jej konania. Najviac ma oslovujú odrody, ktoré majú pri zimnej degustácii zastúpenie v 2 verziách (ULO kontra "bežná pivnica") a ich vyhodnotené parametre sa líšia čo najmenej.
Úplne súhlasím s dr.Vysloužilom, že to poradie nie je tým najdôležitejším aspektom degustácie. Pravdou však je, že mnohí (najmä menej skúsení) záhradkári sa pri výbere odrôd, ktoré plánujú zasadiť, riadia prednostne poradím pri degustáciách. A úplne opomínajú pôdne a mikroklimatické podmienky svojej záhrady. To môže byť veľmi zradné a viesť ku sklamaniam.

P.S.: na ukážku ešte na foto pridávam výsledky holovouskej degustácie z mája 2021 a môj komentár k nej. Kto chce, nájde tam spústu zaujímavých faktov... IH

Screenshot_20211128-130533_Chrome.jpg
Screenshot_20211128-130505_Chrome.jpg
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Sirius

28 Nov 2021, 13:28

Sirius, vzhledem k jeho výborným chuťovým vlastnostem a dlouhé konzumní době, mohu jednoznačně doporučit. K tomu jako bonusy - odolnost proti strupovitosti, vhodnost pro pěstování i na bujně rostoucích podnožích bez obav ze zdrobňování plodů, probírka plodů není nutná - s takovou odrůdou nemůžete udělat chybu. Ve vyšších chladnějších polohách by snad mohl být problém s dozráváním. Na to žádná rada ani degustace neexistuje, to je nutné vyzkoušet v konkrétních podmínkách..
Napísať odpoveď