Sirius

Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Sirius

23 Jan 2023, 19:52

Mám ve sklepě první úrodu Siria. Téměř všechna jablka se začínají kazit. Větší část úrody jsem sklidila 17.10. Ovoce bylo bez poškození (hořká pihovitost ap)
Můžete mi, prosím, napsat, čím může být způsobena kazivost? Stejně jsem zacházela s Admirálem. U toho jsem vyřadila snad až polovinu jablek pro různé vady (ptáci, obaleč) hned po sklizni, ale zbytek je ve sklepě v pořádku.

23.1.
Sirius 23.1..jpg
Sirius 23.1..jpg (63.89 KiB) 1272 zobrazení
17.10.
Sirius 17.10..jpg
Sirius 17.10..jpg (78.94 KiB) 1272 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sirius

23 Jan 2023, 19:59

Pepina napísal:
23 Jan 2023, 19:52
Mám ve sklepě první úrodu Siria. Téměř všechna jablka se začínají kazit. Větší část úrody jsem sklidila 17.10. Ovoce bylo bez poškození (hořká pihovitost ap)
Můžete mi, prosím, napsat, čím může být způsobena kazivost? Stejně jsem zacházela s Admirálem. U toho jsem vyřadila snad až polovinu jablek pro různé vady (ptáci, obaleč) hned po sklizni, ale zbytek je ve sklepě v pořádku.

23.1.
Sirius 23.1..jpg

17.10.
Sirius 17.10..jpg
Jablka byla před sklizní patrně napadena savým hmyzem, který porušil slupku.
ariadna30
Príspevky: 2819
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Sirius

23 Jan 2023, 20:01

"Mám ve sklepě první úrodu Siria. Téměř všechna jablka se začínají kazit."
Konecne nejake normalne fotky jablk👍😀 Nie stale najfotogenickejsie najvzorovejsie a najdokonalejsie😀
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Sirius

23 Jan 2023, 21:56

[/quote]
Jablka byla před sklizní patrně napadena savým hmyzem, který porušil slupku.
[/quote]
Aky savy hmyz napada jablka?
Mal som obavu z octomilky japonskej, ktora mi napadla hrozno, slivky a mnoho ineho ovocia, ..... ale vyzera, ze jablka a hrusky neposkodili.
Mravce a srsne este vedia poskodit supku jablk - ale to by bolo asi vidno pri zbere (srsne urcite), najvetsim skodcom su u mna vtaky - aj sykorky - hlavne ak jablka zostanu dlho na strome. .... Asi uplne najviac vsak poskodeni, ak su jablka po zbere v hrubej vrstve a konce stopky sa zatlacia do supky.
Tento rok sa mi jablka Luna ("sestra" Siriusa) vobec nekazia, ani ked mali mensie rany na supke. Teda drzia sa jednoznacne lepsie ako Admiral.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Sirius

23 Jan 2023, 22:20

Bodavý a savý hmyz je aj u mňa veľký problém. Najviac škody mi robia mravce, ku ktorým sa pridávajú octomilky. Prekvapujúco osi ani včely závažnejšie škody nenapáchali. Ale mravce mám nejaké extra agresívne. V čase sucha nabodávajú všetko dozrievajúce ovocie a potom keď zaprší, tak všetko za pár dní pohnije na strome. Samozrejme ako prvé sú broskyne, ale postupne ako dozrievajú, prichádzajú na rad aj jablká a hrušky. Nevadí im ani tvrdá šupka. Na konci sezóny u mňa napríklad ostali na strome už len hrušky Bohemica, a hoci boli tvrdé ako kameň, nedalo sa uvažovať o skladovaní, pretože boli všetky nabodnuté. Stihli sme ich zjesť ešte v jeseni. Myslel som si, že budú bez chuti, ale boli výborné. Na druhej strane, bol by som radšej, keby sme ich mohli odložiť na neskôr.

Na Sírius od Mirka sa však veľmi teším. Zohnať vrúble z tejto odrody je môj splnený sen. Píšete, že má pomerne bujný rast. Má nejaké zvláštnosti, na ktoré treba potom neskôr prihliadať pri reze?
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sirius

23 Jan 2023, 22:41

andrejZA napísal:
23 Jan 2023, 22:20
Bodavý a savý hmyz je aj u mňa veľký problém. Najviac škody mi robia mravce, ku ktorým sa pridávajú octomilky. Prekvapujúco osi ani včely závažnejšie škody nenapáchali. Ale mravce mám nejaké extra agresívne. V čase sucha nabodávajú všetko dozrievajúce ovocie a potom keď zaprší, tak všetko za pár dní pohnije na strome. Samozrejme ako prvé sú broskyne, ale postupne ako dozrievajú, prichádzajú na rad aj jablká a hrušky. Nevadí im ani tvrdá šupka. Na konci sezóny u mňa napríklad ostali na strome už len hrušky Bohemica, a hoci boli tvrdé ako kameň, nedalo sa uvažovať o skladovaní, pretože boli všetky nabodnuté. Stihli sme ich zjesť ešte v jeseni. Myslel som si, že budú bez chuti, ale boli výborné. Na druhej strane, bol by som radšej, keby sme ich mohli odložiť na neskôr.

Na Sírius od Mirka sa však veľmi teším. Zohnať vrúble z tejto odrody je môj splnený sen. Píšete, že má pomerne bujný rast. Má nejaké zvláštnosti, na ktoré treba potom neskôr prihliadať pri reze?
Je to triploid a tedy dost bujně roste. To je dobré zohlednit při řezu. Má drsnější slupku a v sušším sklepě trochu vadne.
Hawkeye
Príspevky: 2254
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Sirius

23 Jan 2023, 22:42

Pepina napísal:
23 Jan 2023, 19:52
Mám ve sklepě první úrodu Siria. Téměř všechna jablka se začínají kazit. Větší část úrody jsem sklidila 17.10. Ovoce bylo bez poškození (hořká pihovitost ap)
Můžete mi, prosím, napsat, čím může být způsobena kazivost? Stejně jsem zacházela s Admirálem. U toho jsem vyřadila snad až polovinu jablek pro různé vady (ptáci, obaleč) hned po sklizni, ale zbytek je ve sklepě v pořádku.
Fotografie Vašich plodov odrody Sirius svedčia pre ich napadnutie skládkovou hubovou chorobou - jej názov je 'kruhová hnedá hniloba' (viď foto v prílohe). Je to pomerne častá skládková choroba, pričom jednotlivé odrody majú k nej rôznu vnímavosť. Odrody s hrubšou a voskovitou šupkou sú spravidla odolnejšie. Plody sa infikujú väčšinou už na strome (môžu sa ale infikovať aj kontaminovanými debničkami až v pivnici). Prejavy hniloby nastupujú zvyčajne až v zime, v polovici skladovacieho obdobia, alebo aj neskôr. Drobné lézie šupky (často voľným okom neviditeľné) uľahčujú prienik patogéna do dužiny. Nie sú však pre rozvoj choroby nevyhnutné - pôvodca hniloby dokáže preniknúť do plodu aj pri neporušenej šupke. Týmto miestom prieniku sú zvyčajne lenticely. Preventívne opatrenia sú spomenuté na foto v prílohe. Bohužiaľ, signifikantne účinným prostriedkom eliminácie resp. obmedzenia prejavov sú iba fungicídy. Plody zo sadov ošetrovaných v priebehu vegetácie bývajú touto skládkovou chorobou postihované menej. Najúčinnejšie je neskoré ošetrenie fungicídmi v čase krátko pred zberom - opäť teda ide o nie práve ideálne riešenie. Ak už k nemu niekto pristúpi, je potrebné brať do úvahy ochrannú dobu daného prípravku. Za týmto účelom sa odporúča napríklad dvojzložkový fungicíd Bellis (boscalid + pyraclostrobin) - viď posledné 2 fotky. S touto skládkovou hnilobou problémy nemávam, ale ak by aj áno, tak takúto neskorú predzberovú aplikáciu fungicídu by som určite nerobil.

P.S.: niekedy sa možno stretnúť aj s odporúčaním opláchnuť každé jablko pred jeho uskladnením v roztoku manganistanu draselného. Iné zdroje to zasa neodporúčajú kvôli údajnému možnému narušeniu prirodzenej ochrannej povrchovej vrstvičky plodu. H.


Screenshot_20230123-220605_Chrome.jpg
Screenshot_20230123-220758_Chrome.jpg
Screenshot_20230123-221947_Chrome.jpg
Screenshot_20230123-221958_Chrome.jpg
Screenshot_20230123-222009_Chrome.jpg
Screenshot_20230123-222022_Chrome.jpg
Screenshot_20230123-230031_Chrome.jpg
Screenshot_20230123-230026_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sirius

24 Jan 2023, 08:53

Na fotografiích odrůdy Sirius je evidentně vidět prvotní poškození slupky škůdcem. Netroufám si určit, byl li savý nebo žravý. V naší oblasti to nejčastěji bývá drobný povrchový požerek nebo otvor po pupenových obalečích. Ti dělají největší problémy v srpnu a počátkem září. V tu dobu málo kdo stříká. Někdy mohou poškodit slupku plodů i na skládce. To je pak vstupní brána většiny skládkových chorob. Pro mne je nepředstavitelné, aby mi na skládce polovina sklizně shnila. Odpůrci postřiku mi snad prominou. Proti slupkovým obalečům postříkám Spintorem / OL 7 dní, poloekologický /, proti skládkovým chorobám 3 týdny před sklizni Bellisem / OL 14 dnů, dvě účinné látky /. K dispozici jsou i biopřípravky.
K hybridu UEB 5060/1 nevím nic více, než většina z Vás. Musíme si počkat na jeho registraci v ČR. Vím pouze to, že mi na degustaci velice chutnal. Kdo má možnost stromek koupit v Rakousku, ať to udělá. Ta cena zase není tak vysoká. Je možné, že to množí na vyjímku. Že je to podzimní odrůda, to jsem nevěděl. Ale Admirála já mohu také přímo ze stromu. Pozitivum bude, že dozraje i v horších polohách a ne jako Heliodor. Pokud mi vydrží do února, budu spokojen. U hybridu jsem nejvíce zvědav, potvrdí li se polygenní odolnost ke strupovitosti a absence pihovitosti. To je směr, který vedle chutě posouvá české jabloně do světové špičky.
Hawkeye
Príspevky: 2254
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Sirius

24 Jan 2023, 09:24

přasličák napísal:
24 Jan 2023, 08:53
...Proti slupkovým obalečům postříkám Spintorem / OL 7 dní, poloekologický /, proti skládkovým chorobám 3 týdny před sklizni Bellisem / OL 14 dnů, dvě účinné látky /. K dispozici jsou i biopřípravky.
Čo sa týka prípravku Bellis, tak pri aplikácii ako prevencia skládkovej hniloby jadrovín je ochranná doba dokonca iba 7 dní (foto 3).
Pre menej skúsených záhradkárov: ochranná doba (lehota) znamená odporúčaný minimálny počet dní, ktorý by mal uplynúť medzi posledným postrekom a zberom plodov. Možno šťastnejší výraz by bol 'čakacia lehota'.

Skúsení pestovatelia nech prepáčia, ale možno nebude na škodu objasniť si rozdiel medzi 'ochrannou lehotou (dobou)' a 'lehotou (dobou) účinnosti'. Niekomu to bude pripadať samozrejmé a banálne, ale opakovane sa stretávam s nesprávnou interpretáciou pojmu 'ochranná lehota (OL)'. Na foto v prílohe je uvedený význam týchto termínov. H.


Screenshot_20230124-091246_Chrome.jpg
Screenshot_20230124-091216_Chrome.jpg
Screenshot_20230124-092813_Chrome.jpg
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Sirius

24 Jan 2023, 10:23

Pořídil jsem si Sirius jako náhradu za Golden, který jsme dlouhé roky pěstovali jako palmetu na drátěnce, celkem čtyři stromy. Drátěnku postupně ruším. GD u nás ve sklepě vydrží v dobré kondici do konce roku, teď už je dost plodů scvrklých. Taky kvůli omezení chemické ochrany jsem vysadil modernější zlutoplodé odrůdy. Nejprve dva stromy Siria a loni Opál a Orion. Při porovnání současné chuti Siria a Goldenu, druhý jmenovaný jasně vede. Takže GD not dead😄 Ale kam Golden naroubovat - terminál jednoho Siria nad prvním patrem? Sirius je triploid, budou s růstem problémy?
Napísať odpoveď