Sirius

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sirius

01 Dec 2021, 17:43

Rubinoly bych se určitě nebál. Rozhodně neroste tak bujně, jako Rubín. Patří k těm již fousatým střížovickým resistentům, přitom stále ke špičkovým odrůdám. Není nějak moc náročná na prostředí, velice atraktivní plody, výborná chuť. A je prověřena časem.

Rubinola u mě vyloženě selhala ve snaze pěstovat ji na semenné podnoži ve tvaru polokmene. I při dobré výživě a pravidelném řezu došlo ke střídavé plodnosti a zdrobnění plodů. Probírku jsem vzhledem k velikosti stromu nedělal. Naproti tomu s Rubínem (Bohemií) na polokmeni žádný problém není. Plodí hojně a pravidelně velká jablka i bez probírky.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Sirius

01 Dec 2021, 18:24

Mám s Rubinolou na bujně rostoucí ponoži ve tvaru polokmenu stejnou zkušenost jako Miloš. Navíc mi rozkvétá nejdříve ze všech jabloní, takže kromě častého poškození květů mrazem, může nižší plodnost souviset s nedostatečným opýlením. Výbornou chuť měla u mne Rubinola zatím jen jednou, v teplém roce 2018. V letošním roce nedosahuje ani chuti Rubína, natož Siriusu nebo Orionu,.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Sirius

06 Dec 2021, 10:25

Ďakujem všetkým, čo reagovali, za príspevky.

1. Na intenzitu rastu som sa pýtal z dôvodu snahy o optimalizáciu svetelných podmienok - smerom z juhovýchodu na sevorozápad sa snažím sadiť stromy od najnižších po najvyššie. Preto ma zaujímalo, ako sú na tom vytipované žltoplodé odrody v porovnaní s Rubinolou a Pinovou, ktoré sa nachádzajú v rade, do ktorého je určený nový strom.

2. Z Rubinoly nemám obavy, už nejaký čas ju pestujem a myslím, že rez celkom zvládam. Ročné úrody porovnateľné s Ivanom Hlavatým samozrejme dosahujem iba sumárne za 3-4 roky :-) ale v porovnaní so všeobecnou rodivosťou ovocnín v mojich podmienkach som spokojný. Nejaké várazné zdrobňovanie plodov nemôžem potvrdiť ale sklony k alternácii áno. Je to určite aj tým, že prebierku robím minimálnu - odstraňujem iba plody poškodené alebo deformované. Okrem toho, preferujem drobnejšie jablká - radšej si dám dve-tri rôzne ako jedného "obra", ktorého mám problém dojesť.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Sirius

07 Jan 2022, 22:52

Neodolal som a napriek tomu, že som plánoval čakať do jari, objednal som kontajnerovaný Orion na M26.

Môžu za to hlavne (ale nielen) páni přasličák, vysloužil a Hlavatý :-D za čo im samozrejme ďakujem.

Som extrémne zvedavý na chuť plodov a správanie stromu v mojich podmienkach.

PS: Všetkým prajem maximum toho dobrého v novom roku 2022, nech ste zdraví a nech to rastie a robí radosť :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sirius

08 Jan 2022, 08:25

K přání do Nového roku všem se připojuji. Ať všem drží zdraví.. Budu zvědavý na hodnocení chuti Vašich prvních Orionů.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Sirius

08 Jan 2022, 22:18

přasličák napísal:
08 Jan 2022, 08:25
Budu zvědavý na hodnocení chuti Vašich prvních Orionů.
Snáď o 2 (3) roky, tiež sa veľmi teším na prvý "záhryz" :-)

Teda za predpokladu, že záhradu nenavštívi medveď (ako už viackrát, priemerne každé 2-3 roky), ktorý strhne plotové pletivo a umožní tak realizovať jeleňom ich gurmánske preferencie. Touto návštevou vždy stratím rok-dva, kým sa mladé stromy obnovia (ak prežijú). Staršie stromy samozrejme ohryz zvládajú lepšie, 5-ročné sú už plusmínus "za vodou".
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Sirius

14 Okt 2022, 16:44

Sirius v extenzivních podmínkách letos na rozdíl od loňska překvapil vzhlednými plody. Velikost jablek na podnoži A2 je slušná i bez dodatečné zálivky, chuť vzhledem k dobrému vyzrání bude určitě znamenitá. Pro srovnání uveřejňuji i fotku nejmenovaných sadů staženou z Internetu, jaký Sirius nabízí na prodej.
Prílohy
Stromek.JPG
Sirius j.JPG
Sirius k prodeji.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sirius

14 Okt 2022, 22:28

Sirius je pašák, že i na extenzivním tvaru dá slušně velké plody (což Luna nebo Opál neumí). Co mi na něm vadí - každý den jsou pod stromem popadaná pěkná nečervivá jablka, přitom když je chci sklízet, nejsou utrhnout. Kdežto takový Idared či Jonagold jdou urhnout snadno a přitom nepadají.
stapil
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 16 Jan 2023, 23:38
Bydlisko: Středočeský kraj, 495mnm

Sirius

16 Jan 2023, 23:50

Dobrý den, loni mi poprvé zaplodilo vřeteno odrůdy Sirius. Cca před měsícem jsem první plod ochutnal a byl jsem velmi zklamán chutí, dnes stejný zážitek....chuť výrazně nakyslá s podivnou nepříjemnou pachutí. Chápu, že je to první úroda, tedy nemohu dělat závěry a že poloha je pro teplomilný Sirius již možná za hranicí. Ale napadlo mě, zda by se nemohlo jednat o záměnu. Většina Siriusů vypěstovaných v horších polohách mívá okolo stopky rzivost, jako Topaz. Zde chybí. Co o tom soudíte?
PS. objednal jsem si na podzim pro jistotu o něco vhodnější Orion, tak jsem zvědavý. :)
mgpxl-03877.jpg
DSC03880-1.jpg
mgpxl-03882.jpg
Neregistrovaný

IP:  234.65

Sirius

17 Jan 2023, 08:12

Stapil - je to Granny Smith.
Napísať odpoveď