Šlachtiteľ Buzrla

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlachtiteľ Buzrla

27 Nov 2021, 12:41

Jiří II napísal:
27 Nov 2021, 12:33
Na roubu Vanesy jsem měl jedno malé jablíčko, které se mi někam schovalo do jiných drobných jablek, takže ho asi nenajdu. Proto jsem chtěl vidět, jak vypadá jinde a vidím, že je také menší. Vsadím si zatím raději na Briliant a s Vanesou počkám.
Na fotkách sú plody odrody VANESSA (správne sa píše s 2 "s"). Prevzaté z 'totáčfóra'. Rodičovské odrody sú Topaz x Goldrush. IH

Screenshot_20211127-123626_Chrome.jpg
Screenshot_20211127-123646_Chrome.jpg
Screenshot_20211127-124942_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šlachtiteľ Buzrla

27 Nov 2021, 14:06

Ty jsi Ivane na to kápl. Žádné Marilin, ale Braeburn Mariri Red. To je hrozné, co dokáže lidová tvořivost a to i s mým přičiněním. To vysvětluje i sklon tohoto hybridu k tvorbě menších plodů, na co poukazuje Jiří./ Braeburn u mně patří k odrůdám s menšímy plody./ Ovoce na obrázku je totožné s tím, jak vypadá Vanessa u mne. Je pro ni typické žíhaní.
U mne je letos střední velikosti. K degustaci jsem vybral nejmenší plod. Vanessu s jedním s jsem si poznačil při první degustaci tohoto hybridu u Josefa Buzrly, kde mne zaujala chutí. Byl to fofr, takže asi i tam vznikla ta záměna Marilin a Mariri Red. V té době ing. Schreiber o těch hybridech ještě neměl ani pojetí. Snad si jména později upravil, některá zcela změnil. Děkuji za upozornění. Správné je uvádět názvy v souladu s registrací odrůdy.
Všeobecně pro účastníky fóra. Není důvod spěchat a mít na zahradě všechny novinky. To platí i pro hybridy šlechtitele Buzrly. Vždy se najde pár nadšenců, co je vyzkouší ve svých podmínkách. Pokud se některé osvědčí a uplatní se v současně velmi silné konkurenci pěstovaných odrůd, určitě nezapadnou. K hodnocení odrůdy potřebuji alespoň 5 let plodnosti, k serioznímu hodnocení 10 let. Já si celkem vybírám, kterou odrůdu chci u sebe vyzkoušet a požadavky mám celkem náročné. Rozhodující je deklarovaná chuť. Nakonec zůstane tak jedna z desíti. Obchodní reklamy nejsou věrohodné, hodně také záleží na místních podmínkách. Vyjímkou jsou jabloně ze Střížovic. Poloha je velmi podobná mé, při výběru jsou velmi nároční. Je pravda, že v poslední době registrují hodně odrůd, vhodných především do podstatně teplejších poloh. To je ryze ekonomické rozhodnutí. Výzkum něco stojí, výsledky je potřeba také umět dobře prodat. Takže rozhodne, co chce světový trh.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šlachtiteľ Buzrla

07 Dec 2021, 15:57

Ještě pár fotek.
Prílohy
03.  Larisa..JPG
03.a.  Larisa..JPG
04.  BUZ 560-7..JPG
04b.  Buz 560-7..JPG
04c.  BUZ 560-7..JPG
05.  BUZ 2750 - Manitu..JPG
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Šlachtiteľ Buzrla

07 Dec 2021, 17:37

Dva rouby Larisy se mi neujaly a stejně nevím, o co jsem přišel. Vím jen, že vznikla z křížení Goldstar x Burgundi. Nemohl bys Mirku o ní napsat nějaké informace?
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šlachtiteľ Buzrla

11 Dec 2021, 07:42

S hodnocením Larisy bych měl jetě nějaký ten pátek počkat. Mám zatím asi šestiletí zkušenosti, kdy jsem ji měl v sadu. Ten jsem zrušil a odrůdu znovu vysadil na zahradě. Po podzimní odrůdě Burgundi získala velmi pěknou, tmavě červenou barvu. Plody má velké, atraktivní. Z Buzrlových hybridů má asi jedny z nejmenších nároků na polohu, takže klidně ji mohu doporučit i do středních poloh. Chuťově bych ji řadil k velmi dobrým až výborným odrůdám. Dužninu nemá tak pevnou a chruplavou, jako to známe u Sisi a Brilianta. Včara jsme ji měli i zařazenou do degustace v Ostravě, společně s několika dalšímy hybridy Josefa Buzrly. Výsledky uveřejním až po vyhodnocení akce. K překvapení všech bylo mnoho hodnocených odrůd již za svým vrcholem. Včetně ranně zimních, mezi jinými i Larisa. Takže to asi nebudou vypovídající výsledky. Nejspíše to bylo způsobeno opožděným termínem sběru, kdy jsme chtěli nahradit opožděný nástup jara. Holt, každý rok je jiný a člověk musí být pokorný k přírodě a stále se učit.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Šlachtiteľ Buzrla

12 Dec 2021, 12:02

Možná byla překvapivá zralost některých odrůd na degustaci v Ostravě způsobena uskladněním v sáčcích, což dozrání urychlilo. Osobně se na výsledky degustací příliš neohlížím, už proto, že různé odrůdy nemohou být ve stejnou dobu na svém chuťovém vrcholu. Nicméně zralost Larissy mě naplňuje nadějí, že by mohla dozrát i u nás. Na rozdíl od Fuji, Meteoru, Bonity, Lucy, ...
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlachtiteľ Buzrla

12 Dec 2021, 12:11

vysloužil napísal:
12 Dec 2021, 12:02
Nicméně zralost Larissy mě naplňuje nadějí, že by mohla dozrát i u nás. Na rozdíl od Fuji, Meteoru, Bonity, Lucy, ...
Miloš, ako vyzeral u Teba v tomto roku Karneval ?

(Písal si, že Boscova po rokoch príjemne prekvapila, dokonca aj Hardenpontova. Možno nastáva doba, kedy budú čoraz častejšie sezóny, kedy aj odrody jabloní, ktoré si vymenoval vyššie, budú u Teba pestovateľné...). IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Šlachtiteľ Buzrla

12 Dec 2021, 13:22

Ivan Hlavatý napísal:
12 Dec 2021, 12:11
vysloužil napísal:
12 Dec 2021, 12:02
Nicméně zralost Larissy mě naplňuje nadějí, že by mohla dozrát i u nás. Na rozdíl od Fuji, Meteoru, Bonity, Lucy, ...
Miloš, ako vyzeral u Teba v tomto roku Karneval ?

(Písal si, že Boscova po rokoch príjemne prekvapila, dokonca aj Hardenpontova. Možno nastáva doba, kedy budú čoraz častejšie sezóny, kedy aj odrody jabloní, ktoré si vymenoval vyššie, budú u Teba pestovateľné...). IH
Karneval letos nevypadá nijak, už ho nemám. Ochutnal jsem ho z lepší polohy než je ta má a ani tak mě neoslovil - na můj vkus kyselý.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlachtiteľ Buzrla

12 Dec 2021, 13:32

vysloužil napísal:
12 Dec 2021, 13:22
Ivan Hlavatý napísal:
12 Dec 2021, 12:11
vysloužil napísal:
12 Dec 2021, 12:02
Nicméně zralost Larissy mě naplňuje nadějí, že by mohla dozrát i u nás. Na rozdíl od Fuji, Meteoru, Bonity, Lucy, ...
Miloš, ako vyzeral u Teba v tomto roku Karneval ?

(Písal si, že Boscova po rokoch príjemne prekvapila, dokonca aj Hardenpontova. Možno nastáva doba, kedy budú čoraz častejšie sezóny, kedy aj odrody jabloní, ktoré si vymenoval vyššie, budú u Teba pestovateľné...). IH
Karneval letos nevypadá nijak, už ho nemám. Ochutnal jsem ho z lepší polohy než je ta má a ani tak mě neoslovil - na můj vkus kyselý.
Takže karneval sa na Svitavsku nekoná ... 😀
Ďakujem za odpoveď. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Šlachtiteľ Buzrla

12 Dec 2021, 13:40

Ivan Hlavatý napísal:
12 Dec 2021, 13:32
vysloužil napísal:
12 Dec 2021, 13:22
Ivan Hlavatý napísal:
12 Dec 2021, 12:11


Miloš, ako vyzeral u Teba v tomto roku Karneval ?

(Písal si, že Boscova po rokoch príjemne prekvapila, dokonca aj Hardenpontova. Možno nastáva doba, kedy budú čoraz častejšie sezóny, kedy aj odrody jabloní, ktoré si vymenoval vyššie, budú u Teba pestovateľné...). IH
Karneval letos nevypadá nijak, už ho nemám. Ochutnal jsem ho z lepší polohy než je ta má a ani tak mě neoslovil - na můj vkus kyselý.
Takže karneval sa na Svitavsku nekoná ... 😀
Ďakujem za odpoveď. IH
Koná, ale s jinými odrůdami ;)
Boscova opravdu překvapila. Hardenpontova jen chutí, na pěstování to není. Skutečnost, že je odrůda (s vypětím všech sil) vypěstovatelná neznamená, že ji musíme pěstovat. Vždyť existuje spousta dobrých, čo vypestujem aj s prstom v ri... :idea:
Napísať odpoveď