Šlachtiteľ Buzrla

Neregistrovaný

IP:  168.81

Šlachtiteľ Buzrla

17 Dec 2021, 09:46

vysloužil napísal:
14 Dec 2021, 13:14
Dôležitým a potešujúcim poznatkom ale je aj to, že šľachtenie nových odrôd (aj v ČR) veselo frčí. Chvalabohu. IH

Tak já rovnako zaprotestujem.
Chválabohu možná, žialbohu potěšující jen pro pár lidí, jako jsme my hobíci. Jinak mi ovocnářské aktivity v ČR připomínají tanec na horní palubě Titanicu. Odrůd máme nových každoročně spoustu, ovšem ovocných stromů ruku v ruce s tím ubývá, dovozová jablka na pultech dominují. Nechci být za kacíře, ale šlechtitelé na tento trend spíš naskakují než aby s ním bojovali. Mezi českými novinkami začínají převažovat odrůdy, co se k nám budou vozit z jižních Tyrol a Španělska. Jsou země, kde se nestydí prodávat Boskoopské, Coxovu a Berlepschovu renetu, ale vlastní pěstitele si hýčkají.
Navázal bych znovu na jabka a maličko přeskočil hrozny.
Ještě trošičku k té Antonovce („matičce“ Andega a Angoldu, zdroji genů). Má taky pomník. U „tatíčka“ Goldena nevím.
Památník Antonovka kurská, Kursk, Vjačeslav Klykov, průměr 1,5 m, výška 2 m, měď. JG
AntonovkaKursk.jpg
AntonovkaKursk.jpg (106.46 KiB) 2464 zobrazení
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Šlachtiteľ Buzrla

04 Jan 2022, 21:58

Toľko sa tu chváli až človek dostane chuť, ale ako sa k týmto odrodám dostať? Ľahké to asi nebude, lebo ani google mi veľmi nepomohol. V Rakúsku sa niečo dá dostať, ale za rakúske ceny, ktoré si pri svojom plate na východe Slovenska len ťažko môžem dovoliť, ale hlavný problém je, že tam nájdem len niečo zo širokej skladby odrôd tohto šikovného šľachtiteľa. Väčšina informácií o odrodách pána Buzrlu je práve na fórach, či už tu alebo na totáč fóre, čo je aj kúsok škoda.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Šlachtiteľ Buzrla

05 Jan 2022, 07:05

Mám to do Moravského Žižkova kousek, ale z různých příspěvků jsem pochopil, že přímo stromky nebo rouby neprodává.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šlachtiteľ Buzrla

05 Jan 2022, 08:07

Chtěl bych upozornit, že oficiální prodej ovocných stromků i roubů je v ČR i SR právně upraven. Prodejci musí být registrovaní a podléhají kontrole států / UKZUS /. Pan Josef Buzrla je sadař. Ne školkař. Takže pokud si stromky dělá, tak je vysazuje u sebe / u syny / v sadě. Je to velice pracovitý a slušný člověk. Proto nevidím problém se s ním na nějakých jeho odrůdách domluvit. / Pokud netrváte, že na stronku potřebujete úřední návěsku /. Je dost zaneprázdněn, takže odmítá něco posílat poštou. Nemá na to čas. Je možnost si u něj / u syna / na farmě koupit i bedýnku jablek jeho odrůd. Ještě uvažuji, jestli není možnost si oficiálně koupit ty registrované Buzrlovy odrůdy ve školce Ökoplant ve Slupi u Znojma u Ing. Letochy. Před časem jsem měl možnost se do této školky podívat a kvalita výpěstků byla na české poměry neskutečná. Je tam zahraniční kapitál, takže ceny nebudou asi lidové, ale kolik stromků hobík potřebuje. Snad to nebude bráno jako reklama. Nedostávám žádné tantiemy. Je to pouze odpověď na postesknutí, jak se k těmto rozhodně zajímavým hybridům Josefa Buzrly dostat.
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Šlachtiteľ Buzrla

05 Jan 2022, 22:18

přasličák napísal:
05 Jan 2022, 08:07
Chtěl bych upozornit, že oficiální prodej ovocných stromků i roubů je v ČR i SR právně upraven. Prodejci musí být registrovaní a podléhají kontrole států / UKZUS /. Pan Josef Buzrla je sadař. Ne školkař. Takže pokud si stromky dělá, tak je vysazuje u sebe / u syny / v sadě. Je to velice pracovitý a slušný člověk. Proto nevidím problém se s ním na nějakých jeho odrůdách domluvit. / Pokud netrváte, že na stronku potřebujete úřední návěsku /. Je dost zaneprázdněn, takže odmítá něco posílat poštou. Nemá na to čas. Je možnost si u něj / u syna / na farmě koupit i bedýnku jablek jeho odrůd. Ještě uvažuji, jestli není možnost si oficiálně koupit ty registrované Buzrlovy odrůdy ve školce Ökoplant ve Slupi u Znojma u Ing. Letochy. Před časem jsem měl možnost se do této školky podívat a kvalita výpěstků byla na české poměry neskutečná. Je tam zahraniční kapitál, takže ceny nebudou asi lidové, ale kolik stromků hobík potřebuje. Snad to nebude bráno jako reklama. Nedostávám žádné tantiemy. Je to pouze odpověď na postesknutí, jak se k těmto rozhodně zajímavým hybridům Josefa Buzrly dostat.
Ja sa tiež myslím, že to čo robí pán Buzrla je chválihodné a vážim si to, právne prekážky chápem. Ja by som si aj sám zaštepil do podpníkov vrúble, ale keďže nie veľmi chodím smerom na ČR, tak je to pre mňa skôr v rovine úvah, čo keby. Paradoxne pracujem v spoločnosti, ktorá má aj okrasnú škôlku, kde sa musím priznať, že každý rok vytvára len stratu, čiže ťažký chlebíček škôlkarov aj ovocinárov chápem - veľa práce, málo pláce a ešte menej uznania v dnešnej dobe internetovej a tvrdo regulovanej pravidlami EÚ.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Šlachtiteľ Buzrla

05 Jan 2022, 23:41

přasličák napísal:
05 Jan 2022, 08:07
Snad to nebude bráno jako reklama. Nedostávám žádné tantiemy. Je to pouze odpověď na postesknutí, jak se k těmto rozhodně zajímavým hybridům Josefa Buzrly dostat.
Par poznamok k horeuvedenej citacii:
Nemam ani najmensi zaujem na tom, aby to tu sklzlo k tomu, ze slusni diskutujuci budu "chodit po spickach" v obave, ci nahodou ich prispevok neobsahuje reklamu. p. Praslicak (a aj ostatni), nemusite mat ziadne obavy z obvinenia, ze tu robite niekomu "reklamu" - schvalne pisem v uvodzovkach, pretoze ja vo Vasom prispevku vidim priatelske rady a nie reklamu. Proste ked ma niekto vela skusenosti, tak dokaze v diskusii poradit kde maju pekne stromceky, dobre noznice, velky vyber chemie a podobne. Ked sa ma niekto spyta, ci som spokojny s postrekovacom a kde som ho kupil, tak ho odkazem na eshop XYZ - no problem. Uplne iny pripad je, ak by tu niekto cielene tapetoval diskusie komercnymi odkazmi, alebo by sa ich snazit skyt do prispevkov. V takom pripade to mazem.

Bol by som preto velmi rad, aby sa to tu aj nadalej nieslo v priatelskej a uvolnenej atmosfere, bez obav z "reklamoveho" obvinenia. Koniec-koncov, ruky sa tu za to nesekaju a aj v pripade, ze by to bolo "na hrane", vzdy sa da nejako dohodnut, ako to bolo myslene. Som presvedceny, ze rovnaky nazor ako ja, ma na tuto problematiku vacsina diskutujucich - mozno aj vsetci ;)
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šlachtiteľ Buzrla

06 Jan 2022, 07:53

Děkuji za informaci. Já to cítím úplně stejně.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Šlachtiteľ Buzrla

05 Okt 2022, 15:57

Moje první Vanesa ( Topaz x Goldrush, z roubu na semenáči, kterou jsem našel po stromkem v trávě). Vypadá sympaticky přestože je červivá a modravofialové ojínění se setřelo v kapse, ale voní slibně. Myslím že se spolu budeme kamarádit.
Prílohy
Vanesa.JPG
Naposledy upravil/-a Jiří II v 28 Nov 2022, 07:43, upravené celkom 1 krát.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Šlachtiteľ Buzrla

28 Nov 2022, 07:37

Včera jsem ochutnal svoji Vanessu ( Topaz x Goldrush) z roubu a okamžitě se rozhodl pro její pěstování. Jablko střední velikosti, pevné, křupavé, mírně voňavé, velmi šťavnaté, slupka hladká a slabě mastná při jídle nevadila, chuť sladká bez protivných kyselin mi připomněla chuť Matčina. Když k tomu připočítám rezistenci proti strupovitosti a deklarovanou vynikající skladovatelnost v chladu do poloviny května, se stálou pevností, křupavostí a šťavnatostí dužiny na jaře, nemám dál o čem uvažovat. Odrůdě s takovýni vlastnostmi předpovídám dobrou budoucnost a moje pochvala a vděk patří panu Buzrlovi.
Naposledy upravil/-a Jiří II v 28 Nov 2022, 08:20, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlachtiteľ Buzrla

28 Nov 2022, 08:17

Jiří II napísal:
28 Nov 2022, 07:37
...chuť sladká bez protivných kyselin...
Jiří, táto veta ma pobavila 😀. ChudáčikTopaz...Jednoznačne a rezolútne ste vyjadrili svoje chuťové preferencie, čo sa týka jabĺk 😀. "Kysláčom" zda sa u Vás 'pšenka nepokvete'. Ja mám skôr radšej 'harmonické' jablká, aj s nejakou tou kyselinkou. Trebárs taký Jonathan 😋.
Tie "protivné kyseliny" ma pobavili aj preto, že to malé stvorenie na fotke je naopak výrazne "kyselinofilné" - 'sladkáče' absolútne nemajú šancu. Karneval v ruke hovorí jasnou rečou...😀 IH

20221126_172228.jpg
Napísať odpoveď