Šlachtiteľ Buzrla

vysloužil
Príspevky: 4714
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Šlachtieľ Buzrla.

22 Okt 2021, 12:07

Návštěvník napísal:
22 Okt 2021, 11:49
ale vam ten mičurin leži v žaludku,už je to trapne z vašej strany...
To spíš Mičurinovi leží v žaludku české odrůdy. V Německu je obdivují, v Polsku prodávají. Doma není nikdo prorokem. Já jsem naopak na naše "mainstreamové" odrůdy pyšný.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlachtieľ Buzrla.

22 Okt 2021, 15:11

Neregistrovaný napísal:
22 Okt 2021, 11:49
ale vam ten mičurin leži v žaludku,už je to trapne z vašej strany...
Ako to vnímate je vaša vec. Riešite osoby, nie podstatu polemiky. Mne je zasa trápne, ak sa niekto sťažuje na nejaký 'mainstream' (čo to preboha je ?) a snaží sa vytvoriť paranoidný dojem o preferovaní jedných a úmyselnom 'zatajovaní' iných odrôd. V dnešnej dobe všeobecnej dostupnosti informácií je to smiešne. Ešte smiešnejší je argument o slabom sortimente ponúkaných odrôd predajcami v rámci ČR a SR. Napokon, kto veľmi chce, môže si odrody zháňať aj v zahraničí. Železná opona tu už nie je. Podnikavosť niektorých záhradkárov, ktorí si vedia 'po vlastnej linke' zohnať aj odrody, ktoré nie sú v bežnom predaji, neodsudzujem. Je to ich šikovnosť a iste je to dosť náročné na čas a budovanie kontaktov. Sem patria - a to treba otvorene povedať - aj odrody pána Buzrlu, ktorého si mimochodom vysoko vážim. Nerozumiem ale tomu, prečo by ich mal nejaký "mainstream" propagovať, keď navyše ani nie sú bežným spôsobom dostupné. Mal by ich propagovať buď samotný šľachtiteľ alebo jeho tím. A znovu zopakujem: pokojne to môžu spraviť aj tí hoby-záhradkári, ktorí s týmito odrodami majú dobré skúsenosti. Veľmi rád im sprostredkujem kontakt na redakciu odborného 'nemainstreamového' časopisu a ponúkam aj prípadnú pomoc pri tvorbe článku. Toľko k tomu "žalúdku" z mojej strany. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlachtieľ Buzrla.

23 Okt 2021, 10:42

Pestujem tieto odrody: Topaz, Lucy, Heliodor, Rubinola, Rubín, Bohemia, Admiral, Desert, Angold, Jonalord, Bohemia Gold, Lotos, Sirius, Lipno, Šampion, Merkur, Karneval, Rosela, Bonita, Telse, Ghiva (Česko), ďalej Jonathan, Red Cap, Goldrush, Red Chief, Connel Red, Honeycrisp, Golden Delicious, Idared, Spartan, Starking, Melrose (USA), Braeburn, Jazz (N.Zéland), Granny Smith (Austrália), Pinova (Nemecko), Jonagored (Belgicko), Red Jonaprince, Elstar (Holandsko), Ligol, Dark Idol (Poľsko), Fuji (Japonsko), Florina (Francúzsko), Coxova reneta (Anglicko). Možno som na niektoré zabudol, alebo niektoré zle zaradil. Každopádne českých odrôd - a spomedzi nich střížovických - je najviac (aj keď menej než polovica) , takže zhubný vplyv mainstreamu je jasný 😉.

Ale vážnejšie - pri výbere odrôd sa neriadim ich pôvodom, to by bol vlastne taký "jablkový šovinizmus". Kritériom nie je pôvod, ale (predpokladaná alebo mne už známa) kvalita tej-ktorej odrody. A samozrejme aj jej dostupnosť. Zároveň sa snažím o určitú odrodovú pestrosť. Preto som vďačný za každú informáciu od pestovateľov tu na fóre (aj inde) o odrodách, ktoré nepoznám. Zároveň sa netreba hanbiť či rozpakovať sa povedať, že české odrody aj v celosvetovom meradle patria k tomu absolútne najlepšiemu, čo bolo vyšľachtené. Hlboko sa skláňam pred prácou českých šľachtiteľov, bez ohľadu na ich "dres". Mňa len veľmi mrzí, že v záhrade nemám ani jednu slovenskú odrodu (ale to je už iná, neveselá téma...). IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlachtieľ Buzrla.

24 Okt 2021, 12:03

Začínam byť pyšný na toto naše fórum. Suplujeme "mainstream" (viď foto) !

Vážne - je tu naozaj spústa cenných poznatkov, a to nielen o málo známych odrodách. To je napokon aj účelom takéhoto fóra. Teším sa, že sa nám to celkom dobre darí. Nášmu fóru zdar ! IH

Screenshot_20211024-115709_Chrome.jpg
Screenshot_20211024-115122_Chrome.jpg
Screenshot_20211024-115144_Chrome.jpg
Screenshot_20211024-115234_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šlachtieľ Buzrla.

08 Nov 2021, 19:48

Soukromí šlechtitelé to nemají vůbec lehké. Většinou dosáhnou výsledků až s příchodem důchodového věku. Registrace odrůdy, ozdravení od případných viróz a případná ochrana práv k odrůdě stojí značné finanční prostředky. A to už nemluvím o zajištění udržovacího šlechtění. Ten, kdo o tom nemá ponětí, by neměl kritizovat šlechtitele, že svůj hybrid prodá zahraničnímu zájemci. Tam je aspoň naděje, že se odrůda bude množit a nezanikne společně se šlechtitelem. Měl jsem to štěstí, že jsem se mohl seznámit s ovocnáři Jaroslavem Matejskem a Josefem Buzrlou. Oba jsou nesmírně pracovití vorkholici. Výborní ovocnáři, s neskutečnými znalostmi v oboru, od kterých je radost se učit. Je pro mne svátkem u nich degustovat jejich nové hybridy. A že o svých šlechtitelských úspěších nepublikují v médiích ? Prostě jsou skromní. Mám možnost některé jejich šlechtění odzkoušet v mých podmínkách. Jaroslav Matejsek šlechtí ve středních polohách ve Vršovce, což je součást Nového Města nad Metují, je profesí zahradník. Josef Buzrla je ovocnář z Moravského Žižkova na Břeclavsku. Z jabloní z Vršovky mne zaujaly Vršovský Granát, Topan, Tango, Milena. Velice nadějný má i sortiment sloupcovitých jabloní.
Od Josefa Buzrly odkoupil jeho nadějné hybridy pan Schreiber, který je v Rakousku nechal registrovat, včetně právní ochrany. Jedná se o odrůdy
Festina, syn. Elisabeth, BUZ 553/7, křížení Cripps x Rajka.
Brilliant, BUZ 2244/9, křížení Orion x Cripps Pink.
Sissi, syn Šarlota, BUZ 582/7 nebo 583/7, syn. Šarlota, křížení Cripps Pink x Rajka.
Vanessa, BUZ 560/7, křížení Topaz x Goldrush.
Dále jako velice nadějné se mi jeví jeho hybridy Larisa / BUZ 741/7, podzimní až ranně zimní, - Goldstar x Burgundi, Goldbuz / zimní, BUZ Felicita x Braeburn Nema/, Manitu /zimní, Mira x Topaz - slabý růst /, Karkulka / letní, /, Zebra / letní až podzimní, v křížení snad Piros /, Sandra /ranně zimní, Topaz x Rubín /, Izmira / zimní /, a další.
Uvedené údaje k hybridům berte prosím s rezervou. Josef Buzrla provedl tisíce křížení a není jednoduché se v tom orientovat.
Prílohy
64. Buz 342-7..JPG
63. Buz 342-7..JPG
61. Briliant..JPG
60. Briliant..JPG
59. BUZ 812- 7, Braeburn Marilin x Goldrush..JPG
58. BUZ 812-7..JPG
2. . Vršovský Granát.JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlachtieľ Buzrla.

09 Nov 2021, 11:35

přasličák napísal:
08 Nov 2021, 19:48
...Ten, kdo o tom nemá ponětí, by neměl kritizovat šlechtitele, že svůj hybrid prodá zahraničnímu zájemci....A že o svých šlechtitelských úspěších nepublikují v médiích ? Prostě jsou skromní.
Mirku, len uvediem na správnu mieru: nikto tu v diskusii nespochybnil zásluhy pána Buzrlu, ani jeho výsostné právo predať práva na ním vyšľachtené odrody tomu komu on chce. Veľký rešpekt voči osobe pána Buzrlu a jeho záslužnej práci tu bezpochyby zostal zachovaný. Zmienka o predaní práv do Rakúska a absencii propagácie vlastných odrôd pánom Buzrlom v rámci ČR tu padla len ako protiargument - voči tvrdeniu istého pána zo 'starého' totáčfóra, ktorý za tým (už tradične) vidí akési 'sprisahanie' akéhosi 'mainstreamu'. Nič viac, nič menej. IH
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šlachtieľ Buzrla.

11 Nov 2021, 17:59

Já to pochopil. Sprisahanie se nekoná. Josef Buzrla se zaměřil především na šlechtění dlouho skladovatelných hybridů. Jeho šlechtitelským cílem je vyšlechtit odrůdy, které by se daly skladovat v běžném sklepě až do pozdních jarních termínu. Dostal jsem některé jeho zajímavé hybridy k vyzkoušení do naší oblasti. Pravidelně děláme zahrádkářské degustace a jeho věci si nevedou vůbec špatně. Spolu se slovenskými přáteli letos máme degustaci naplánovanou na 10. prosince do Ostravy, pokud zdravotní situace dovolí. Škoda, že to máš Ivane trochu z ruky.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Šlachtieľ Buzrla.

11 Nov 2021, 18:15

přasličák napísal:
11 Nov 2021, 17:59
Já to pochopil. Sprisahanie se nekoná. Josef Buzrla se zaměřil především na šlechtění dlouho skladovatelných hybridů. Jeho šlechtitelským cílem je vyšlechtit odrůdy, které by se daly skladovat v běžném sklepě až do pozdních jarních termínu. Dostal jsem některé jeho zajímavé hybridy k vyzkoušení do naší oblasti. Pravidelně děláme zahrádkářské degustace a jeho věci si nevedou vůbec špatně. Spolu se slovenskými přáteli letos máme degustaci naplánovanou na 10. prosince do Ostravy, pokud zdravotní situace dovolí. Škoda, že to máš Ivane trochu z ruky.
Mirku, ďakujem Ti za informáciu o degustácii, ktorú som pochopil aj (možno) ako pozvanie. Je to ale naozaj od ruky a navyše situácia s Covidom u nás nie je vôbec dobrá (po pravde - je katastrofálna). Ktovie čo bude o 4 týždne... Dúfam, že Covid vám degustáciu nezruší a Ty nám tu o nej poreferuješ 🙂 . IH
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šlachtieľ Buzrla.

11 Nov 2021, 18:46

U nás situace není o nic lepší. Takže je to ve hvězdách. Je pozvaný Miloš. Takže pokud to vyjde, jeho hodnocení bude objektivnější. Děláme kolem třiceti odrůd oficiálně. Kdo ještě nebude otráven jablky, pokračujeme neoficiálně s novinkami.
vysloužil
Príspevky: 4714
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Šlachtieľ Buzrla.

11 Nov 2021, 19:32

přasličák napísal:
11 Nov 2021, 18:46
U nás situace není o nic lepší. Takže je to ve hvězdách. Je pozvaný Miloš. Takže pokud to vyjde, jeho hodnocení bude objektivnější. Děláme kolem třiceti odrůd oficiálně. Kdo ještě nebude otráven jablky, pokračujeme neoficiálně s novinkami.
Na degustaci se těším, jen aby ji hlavní organizátor Cov19 nezrušil. Pro mě jen škoda, že pan Buzrla šlechtí jablka v Moravském Žižkově (pod Pálavou) a ne v Moravské Třebové.
Napísať odpoveď