Smeralda

rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Smeralda.

23 Feb 2023, 18:48

Kupil som v Lidl jedno krasne vyfarbene zlto oranzove jablcko Smeralda. Necakal som, ochutnal som ten isty den.
Jablko vyzeralo akoby bolo odtrhnute nedavno, ziadne zmeny na supke skldovanim som nevidel. Hned ma zaujala skutocne velmi pevna duzina a sucasne vysoka stavnatost. Na moj vkus ta pevnost bola az privela, urcite viac ako Kanzi, a zrejme aj viac ako Pinova - ktoru si pamatam ako jablko s velmi pevnou duzinou (ake Pinovu som uz dlhsie nejedol). Duzina nemala ani tu vybornu krehkost Admiralu. Chut bola dobra s vyvazenym cukrom a kyselinou. Ale chut nebola cca nijako aromaticka ako Kanzi. Ked porovnam celkovy chutovy zazitok s Kanzi zo sadov (ktore ja skladujem) - ktore uz zjavne vedne - tak Kanzi je jasny vitaz aj strukturou duziny aj chutou a jednoznacne vybornou Kanzi aromou. Takyto nazor maju nezavisle aj moje 2 deti.
Tuto Smeraldu som si vybral z 2 bedniciek ako jablko, ktore vyzeralo najzrelsie. Ale je mozne, ze nemalo optimalnu konzumnu zrelost.Ale nemalo ju urcite ani to moje zvednute Kanzi .... a pri Kanzi som bral "naslepo" - ziaden vyber.
Zatial teda necitim velku potrebu zhanat Smeraldu do zahrady. Ale este ju urcite budem obcas kupovat a ochutnavat.
Zatial moj dojem zo Smeraldy je podobny ako z Eveliny - vizualne krasne jablko, skvele pre marketing, ale zahradkar nemusi zhanat prave tuto odrodu.
larix
Príspevky: 1118
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Smeralda.

07 Mar 2023, 22:24

Tohtosezónne Smeraldy z marketov sú v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne fádnejšie, s menším obsahom kyselín, bez príjemnej medovej dochute a s mimoriadne tuhou dužinou.
Mám dojem, akoby boli príliš podtrhnuté. Neviem koľko pestovateľov zásobuje reťazce ale ak ich je malý počet, vôbec by som túto možnosť nevylučoval. Alebo (čo je pravdepodobnejšie) Smeralde nesadol priebeh počasia počas dozrievania. V každom prípade mám z tejto odrody úplne iný dojem ako pred rokom a vôbec sa nečudujem, že viacerých jej chuť neoslovila.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Smeralda.

07 Mar 2023, 22:44

Ja si myslim, ze pri jablkach, kiwi, hruskach je podtrhnutie velmi malo pravdepodobne. Nevidim nato vobec ziaden dovod, prave naopak. Skor odtrhnut znamena dlhsie skladovat - co je drahe, preto skor hrozi obratie neskoro. Odtrhnut skor nepredlzi skladovatelnost.
Samozrejme u broskyn, marhul, atd je to celkom inak.
Hawkeye
Príspevky: 2385
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Smeralda.

08 Mar 2023, 07:37

larix napísal:
07 Mar 2023, 22:24
Tohtosezónne Smeraldy z marketov sú v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne fádnejšie, s menším obsahom kyselín, bez príjemnej medovej dochute...
...V každom prípade mám z tejto odrody úplne iný dojem ako pred rokom a vôbec sa nečudujem, že viacerých jej chuť neoslovila.
O skutočných kvalitách Smeraldy to ale môže vypovedať len naozaj málo. Raz som si kúpil 2 plody hrušky Abate Fetel, čiste zo zvedavosti. Nedalo sa to jesť, pritom Abatky ktoré dopestujem doma sú chuťovo úžasné.
Takže nad Smeraldou netreba lámať palicu, meradlom jej skutočnej kvality by boli predovšetkým plody dopestované doma (v jej vyhovujúcich podmienkach), odrhnuté v čase správnej oberačkovej zrelosti a konzumované po dosiahnutí ich konzumnej zrelosti.
Jablká či hrušky predávané v supermarketoch neraz doslova prznia danej odrode meno. (A potenciálneho záujemcu o jej pestovanie odradia).
Ale to larix, samozrejme viete. H.
Hawkeye
Príspevky: 2385
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Smeralda.

08 Mar 2023, 08:18

rony napísal:
07 Mar 2023, 22:44
Ja si myslim, ze pri jablkach, hruskach je podtrhnutie velmi malo pravdepodobne...
S tým nesúhlasím. Stačí sa pozrieť, ako vyzerajú napríklad plody odrody Golden Delicious v supermarketoch (foto 1). A nielen teraz v marci, ale aj trebárs v júli či auguste. Majú zelenú farbu a boli nepochybne obraté ešte pred dosiahnutím oberačkovej zrelosti. Na porovnanie farba mojich Goldenov v čase zberu - foto 2,3. Sú už čiastočne žlté, a v priebehu skladovania dosiahnu zlatisto-žltú farbu (foto 4,5). Goldeny v supermarketoch sú takmer bez výnimky 'podtrhnuté' a následne je v ULO-skladoch zabrzdené ich prirodzené dozrievanie (aby vydržali do neskorého leta). Preto aj v tom lete sú po vyskladnení väčšinou úplne zelené (farebne) a nevoňajú. Podľa toho potom vyzerá aj ich chuť. Podobne môžeme v obchodoch vidieť 'podtrhnuté' plody hrušiek Konferencia, Lucasova či Abate Fetel. H.


Screenshot_20230308-080426_Google.jpg
Screenshot_20230308-080903_Chrome.jpg
Screenshot_20230308-080923_Chrome.jpg
Screenshot_20230308-084557_Chrome.jpg
Screenshot_20230308-082043_Chrome.jpg
Naposledy upravil/-a Hawkeye v 08 Mar 2023, 10:42, upravené celkom 2 krát.
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Smeralda

08 Mar 2023, 09:29

Odtrhnut skor nepredlzi skladovatelnost.

Moje zkušenosti jsou trochu jiné. U některých odrůd podtrhnutí jablek skladovatelnost prodlouží, třeba u Spartanu, Smiřického a dalších docela výrazně.
Jiné, zejména teplomilné odrůdy se u mě chovají jinak. Nedostatečně vyzrále plody (např. Golden) zvadnou dřív.
U hrušek efekt prodloužení skladovatelnosti podtržením nepozoruji. Naopak, většina sklizených plodů dozraje a změkne dřív, než ty ponechané na stromě
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Smeralda

08 Mar 2023, 11:45

Musime rozlisovat jablka podtrhnute a jablka, ktore su obrate vcas a este nie su v konzumnej zrelosti.
V zasade jablka, hrusky, kiwi sa cca vzdy oberaju PRED dosiahnutim konzumnej zrelosti - vynimkou su odrody, ktore dosiahnu konz. zrelost kratko po zbere.
Chapem, ze sa bezne moze dostat jablko na pult pred dosiahnutim konzumnej zrelosti, ked ho daju zo skladu hned do obchodu. Preto moze byt vhodne nechat taketo kusy odlezat, jest neskor.
Pri kiwi sa da urychlit dozretie v sacku s jablkom.
Chapem, ze sa mozu obrat aj naozaj podtrhnute jablka. To by som skor ocakaval, v pripadoch:
- v danej lokalite a roku plody nedozreju kvoli pocasiu
- jablka su oberane cely strom naraz, su tam aj zatienene a nezrele jablka - potom sa triedia jablka a napr. taketo sa predaju so zlavou.
.... ale nedava mi zmysel, aby pestovatel oberal naschval jablka predcasne, pre neho to je nevyhodne.

Pri broskyniach , marhuliach, paradajkach, ... je vyhodne predcasne obrat - aby plody dlhsie vydrzali pred skazou .... i ked chut sa vyrazne zhorsi.
Naposledy upravil/-a rony v 08 Mar 2023, 14:25, upravené celkom 1 krát.
Hawkeye
Príspevky: 2385
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Smeralda

08 Mar 2023, 11:55

rony napísal:
08 Mar 2023, 11:45
▪︎Musime rozlisovat jablka podtrhnute a tie ktore su obrate vcas a este nie su v konzumnej zrelosti.
V zasade jablka, hrusky, kiwi sa cca vzdy oberaju PRED dosiahnutim konzumnej zrelosti - vynimkou su odrody, ktore dosiahnu konz. zrelost kratko po zbere.
▪︎Chapem, ze sa bezne moze dostat jablko na pult pred dosiahnutim konzumnej zrelosti, ked ho daju zo skladu hned do obchodu. Preto moze byt vhodne nechat taketo kusy odlezat, jest neskor.
[Hawkeye napísal: Stačí sa pozrieť, ako vyzerajú napríklad plody odrody Golden Delicious v supermarketoch (foto 1). A nielen teraz v marci, ale aj trebárs v júli či auguste. Majú zelenú farbu a boli nepochybne obraté ešte pred dosiahnutím oberačkovej zrelosti. Na porovnanie farba mojich Goldenov v čase zberu...]
---------------------------------------------------------------
▪︎Ale veď presne o tom som vo svojom príspevku písal. Že tie Goldeny oberajú ešte pred dosiahnutím ich OBERAČKOVEJ zrelosti (a nie konzumnej). Pretože Golden v oberačkovej zrelosti nemá byť zelený ako Granny Smith alebo Hulk.
▪︎A práve v tom je problém - podtrhnuté plody vyskladnené z ULO majú často(!) problém tú konzumnú zrelosť dosiahnuť. Neraz(!) zostanú nedozreté aj napriek odležaniu pri izbovej teplote a ich chuť zostane "ako repa". (Výkričníky znamenajú že "nie vždy"). H.
larix
Príspevky: 1118
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Smeralda.

08 Mar 2023, 15:14

Hawkeye napísal:
08 Mar 2023, 07:37
Takže nad Smeraldou netreba lámať palicu

Práve o tom bol aj môj príspevok - rony písal (a nie len on), že ho toto jablko neoslovilo. Ak by som nemal možnosť ochutnať jablká z predošlej sezóny, ani mňa by táto odroda neoslovila. Ale viem, že dokáže podstatne viac. A to som mal možnosť ochutnať iba jablká z obchodu. Ako ste spomenuli, doma vypestované, z dobrých podmienok a obraté v správnom čase budú ešte o niekoľko úrovní vyššie.
Hawkeye napísal:
08 Mar 2023, 11:55
.
▪︎A práve v tom je problém - podtrhnuté plody vyskladnené z ULO majú často(!) problém tú konzumnú zrelosť dosiahnuť. Neraz(!) zostanú nedozreté aj napriek odležaniu pri izbovej teplote a ich chuť zostane "ako repa".
Svôj pôvodný príspevok som písal práve po tom, čo som ochutnal zatiaľ poslednú vzorku tohoto jablka. Zbadal som v obchode asi dlhšie vystavené kusy - boli už pekne žlté, s ružovým líčkom a čiastočne zvädnuté s vráskavou šupkou. Preto som očakával, že aspoň takto odležané budú chuťovo výraznejšie. Ale neboli.
Podobnú skúsenosť mám aj s kupovanými hruškami Nojabrskaja (Xenia). Niektoré sa z pôvodne fádnej a tvrdej dužiny dokážu odležaním kvalitatívne vyvinúť do výborneho stavu, niektoré si aj po dlhom čase stále zachovávajú nevýraznú repovú chuť.

Otázkou pre mňa stále ostáva, či za aktuálnu nízku kvalitu Smeraldy môže oberanie v nevhodnom termíne alebo počasie.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Smeralda

08 Mar 2023, 17:57

Stale si myslim, ze pri ovoci rychlej spotreby : broskyne, marhule je podtrnutie pravidlom - lebo je pre obchodnika vyhodne (nepokazi sa na pulte).
Ale naopak pri ovoci dlhodobo skladovatelnom (jablka, hrusky, kiwi) - by podtrhnutie malo byt len vynimkou, lebo si tym pestovatel, obchodnik sam sebe skodi - je to podla mna nevyhodne pre vsetkych. Ale viem, ludia robia vselijake hluposti....
Dovod preco podtrhnut jablko by este teoreticky mohol byt strach z poskodenia hmyzom, vtakmi, pocasim, pred zlodejmi,... - ale ked zahradkari nemusia predcasne oberat jablka, preco by profici museli ?
Smeraldu, ktoru som chutnal bola vizualne doslova krasna, jasna zlta s oranzovym lickom, neverim, ze bola podtrhnuta. .... ale nemusela este dosiahnut spravnu konzumnu zrelost, alebo tento rok jej nesadol - ak inokedy byva lepsia.

Ja v sadoch na juhu pozorujem podla mna prilis neskore oberanie napr. odrod Topaz, Rubinola - ktore potom predcasne dozreju - skoro stratia kyselinky. Dovodom je asi, ze ich nechcu skladovat (platia za to, alebo nemaju kam), jablka oberaju tak ako sa stihaju predavat.
Napísať odpoveď