Jabloň Lucy.

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jabloň Lucy.

02 Jan 2022, 19:26

Jako vždy Ivane nádhera. Hotová reklama na Lucy. Jak to děláš, že ti stromek na M9 vyroste do 3 a půl metru. Mně s bídou do 2,2 metry. Jinak s Tebou souhlasím. Ve středních polohách je Lucy maximálně střední velikosti. A to mám mladičký stromek. Letos bez problému dozrála. Uvidím, jak bude chutnat a jak dlouho vydrží. Ovoce jsem měl celočervené, atraktivní zbarvení. Dlouhá stopka, bezproblémový zdravotní stav. Zatím. Zítra ochutnám. Ve středních polohách bude pravděpodobně potřebovat důslednou probírku
Prílohy
137.  Lucy..JPG
137a.  Lucy..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jabloň Lucy.

02 Jan 2022, 20:27

přasličák napísal:
02 Jan 2022, 19:26
Lucy...letos bez problému dozrála. Uvidím, jak bude chutnat a jak dlouho vydrží. Ovoce jsem měl celočervené, atraktivní zbarvení. Dlouhá stopka, bezproblémový zdravotní stav. Zatím. Zítra ochutnám. Ve středních polohách bude pravděpodobně potřebovat důslednou probírku
Zdravotný stav Lucy je perfektný. Rodivý obrast tvorí skoro a bohato. Vďaka dlhšej stopke jablká veľmi dobre držia na strome, prakticky vôbec nepadajú, a to ani v čase zrelosti. Tiež sa bezproblémovo oberajú, čo nie je bezvýznamný benefit. Plody sú aj na M9 a v mojich priaznivých podmienkach len stredne veľké, vyrovnané. Prebierka je u mňa absolútne nevyhnutná, inak by boli plody malé. Chuť je kvalitná, aj keď nie úplne špičková, ale je nevšedná, dosť osobitá. Skladovateľnosť je veľmi dobrá (na foto Lucy v polovici apríla, na foto 2 dokonca koncom mája). Takže jablká dlho 'držia pokope', ale kvalita dužiny postupne klesá - Admiral to čo sa týka 'shelf-life' určite nie je. Odporúčal by som plody skonzumovať do prelomu marca/apríla. IH

Screenshot_20220102-200734_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-201147_Chrome.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jabloň Lucy.

02 Jan 2022, 20:37

...pokračovanie...
Písal som, že plody Lucy pevne držia na strome, nepadajú. Ako dôkaz prikladám fotky - je na nich jeden plod Lucy, ponechaný viacmenej z recesie na strome až do zimy. Fotené v polovici januára. Ak sa dobre pamätám, tak plod ani sám nespadol, ale vyzobali ho na strome vtáky niekedy koncom januára. IH

Screenshot_20220102-203102_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-203102_Chrome.jpg (35.81 KiB) 2385 zobrazení
Screenshot_20220102-203022_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jabloň Lucy.

03 Jan 2022, 07:46

Děkuji Ivane za informace. Doufám, že i do budoucna zvládnu potlačovat sklon k alternaci. Obě rodičovské odrůdy patří k pozdně zimním. Topaz je jasný. U mne ve středních polohách musím dost probírat, jinak by byl drobnoplodý. Klasické Fuji jsem nezkoušel. Zdá se mi hodně pozdní. Mám rannější mutace Fuji Shogun a Fuji September Wonder. Ovoce velké, výborná chuť. Dozrávají bez problémů. Je to však na úkor skladovatelnosti. Ve Střížovicích Fuji zařadili do šlechtitelských plánů a již jsou vidět výsledky. A velmi zajímavé hybridy jsou ve zkouškách. Na Topazu stavěli dlouho, Fuji dodává do potomstva cukr.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jabloň Lucy.

06 Jan 2022, 15:33

Dnes som prvýkrát od oberania ochutnal jablká odrody LUCY (Topaz x Fuji). Plody strednej veľkosti majú krásnu sýtočervenú farbu s redšími bielymi lenticelami. Šupka je hladká, tenšia, po zotretí diskrétneho ojínenia sa výrazne leskne. Výzor plodov je bezchybný, bez akéhokoľvek náznaku vráskavenia šupky, plody vyzerajú ako v čase oberania. Z takmer 4 debničiek ani jeden plod nepodľahol skládkovej hnilobe. Už pri rezaní plodu počuť 'chruplavé' zvuky, čo predznamenáva vnem zrejmý neskôr pri degustácii - dužina má pevnú konzistenciu (ale nie nepríjemne tuhú), pričom je jemná a krehká, doslova 'chruplavá'. Bonusom je vysoká šťavnatosť. Kvalita dužiny je takmer dokonalá, prakticky na úrovni Admiralu. Už pri rozkrojení plodov cítiť ich príjemnú výraznú arómu. Chuť je kvalitná, typicky 'harmonická', s optimálnym balansom cukrov a kyseliniek. Nedosahuje síce úroveň úplne špičkových odrôd (tými sú pre mňa Jonathan, Coxovka či Admiral), ale ani za nimi veľmi nezaostáva. Kladne hodnotím fakt, že Lucy je chuťovo odlišná tak od Topazu, ako aj od Fuji. Produkovať šľachtením 'kópie' rodičov by nemalo zmysel. V tomto smere to s Lucy střížovickým vyšlo dokonale. V ÚEB v posledných rokoch čoraz častejšie využívajú ako jedného z rodičov Fuji. V prípade Lucy sa podarilo vďaka Topazu vyhnúť sa nadmernej sladkosti a dosiahnuť chuťovú harmonickosť. Z trhového hľadiska predstavuje Lucy takmer ideálnu odrodu - dobre vyzerá, má skorú a vysokú rodivosť, dá sa pestovať v intenzívnych tvaroch, je vysoko odolná chorobám, ľahko sa oberá, plody sa neotláčajú a bezproblémovo sa transportujú, pričom obstoja aj chuťovo a majú dobrú skladovateľnosť. Konzistenciou a šťavnatosťou dužiny Lucy jednoznačne spĺňa aj najprísnejšie požiadavky, kladené v posledných rokoch na nové, tzv. 'moderné' odrody. A napokon má táto odroda aj vhodne zvolené meno - znie pekne, je krátke a ľahko zapamätateľné v rôznych jazykoch. Zdanlivý hendikep len strednej veľkosti plodov je v západoeurópskych krajinách skôr prednosťou. A tak možno jediným nedostatkom tejto českej odrody zostávajú jej relatívne vyššie nároky na dĺžku vegetačnej doby a priaznivejšie pôdno-klimatické podmienky. Je možné konštatovať, že odroda Lucy sa střížovickým šľachtiteľom naozaj vydarila. IH

20220106_141131.jpg
20220106_141046.jpg
20220106_141039.jpg
20220106_141128.jpg
20220106_141030.jpg
20220106_141345.jpg
20220106_141358.jpg
20220106_141447.jpg
20220106_141413.jpg
20220106_141422.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jabloň Lucy.

06 Jan 2022, 15:48

Ivan Hlavatý napísal:
06 Jan 2022, 15:33
Dnes som prvýkrát od oberania ochutnal jablká odrody LUCY (Topaz x Fuji). Plody strednej veľkosti majú krásnu sýtočervenú farbu s redšími bielymi lenticelami. Šupka je hladká, tenšia, po zotretí diskrétneho ojínenia sa výrazne leskne. Výzor plodov je bezchybný, bez akéhokoľvek náznaku vráskavenia šupky, plody vyzerajú ako v čase oberania. Z takmer 4 debničiek ani jeden plod nepodľahol skládkovej hnilobe. Už pri rezaní plodu počuť 'chruplavé' zvuky, čo predznamenáva vnem zrejmý neskôr pri degustácii - dužina má pevnú konzistenciu (ale nie nepríjemne tuhú), pričom je jemná a krehká, doslova 'chruplavá'. Bonusom je vysoká šťavnatosť. Kvalita dužiny je takmer dokonalá, prakticky na úrovni Admiralu. Už pri rozkrojení plodov cítiť ich príjemnú výraznú arómu. Chuť je kvalitná, typicky 'harmonická', s optimálnym balansom cukrov a kyseliniek. Nedosahuje síce úroveň úplne špičkových odrôd (tými sú pre mňa Jonathan, Coxovka či Admiral), ale ani za nimi veľmi nezaostáva. Kladne hodnotím fakt, že Lucy je chuťovo odlišná tak od Topazu, ako aj od Fuji. Produkovať šľachtením 'kópie' rodičov by nemalo zmysel. V tomto smere to s Lucy střížovickým vyšlo dokonale. V ÚEB v posledných rokoch čoraz častejšie využívajú ako jedného z rodičov Fuji. V prípade Lucy sa podarilo vďaka Topazu vyhnúť sa nadmernej sladkosti a dosiahnuť chuťovú harmonickosť. Z trhového hľadiska predstavuje Lucy takmer ideálnu odrodu - dobre vyzerá, má skorú a vysokú rodivosť, dá sa pestovať v intenzívnych tvaroch, je vysoko odolná chorobám, ľahko sa oberá, plody sa neotláčajú a bezproblémovo sa transportujú, pričom obstoja aj chuťovo a majú dobrú skladovateľnosť. Konzistenciou a šťavnatosťou dužiny Lucy jednoznačne spĺňa aj najprísnejšie požiadavky, kladené v posledných rokoch na nové, tzv. 'moderné' odrody. A napokon má táto odroda aj vhodne zvolené meno - znie pekne, je krátke a ľahko zapamätateľné v rôznych jazykoch. Zdanlivý hendikep len strednej veľkosti plodov je v západoeurópskych krajinách skôr prednosťou. A tak možno jediným nedostatkom tejto českej odrody zostávajú jej relatívne vyššie nároky na dĺžku vegetačnej doby a priaznivejšie pôdno-klimatické podmienky. Je možné konštatovať, že odroda Lucy sa střížovickým šľachtiteľom naozaj vydarila. IH


20220106_141131.jpg
20220106_141046.jpg
20220106_141039.jpg
20220106_141128.jpg
20220106_141030.jpg
20220106_141345.jpg
20220106_141358.jpg
20220106_141447.jpg
20220106_141413.jpg
20220106_141422.jpg
Úplně jasný. Typickej střížovickej agent. :idea:
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jabloň Lucy.

06 Jan 2022, 15:55

vysloužil napísal:
06 Jan 2022, 15:48
Úplně jasný. Typickej střížovickej agent. :idea:
Nazdar agent ! 😀
Tú poznámku by som komentoval slovami: "Sova hovorí vrabcovi, že má veľkú hlavu". 😀
A ešte tretí agent do partie je Mirek P. 😀

(Škoda, že v Střížoviciach o nás nevedia, inak by nás možno aj platili...😀😀😀). IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jabloň Lucy.

06 Jan 2022, 17:18

Ha,ha,ha. Po přečtení se mi sbíhají sliny. Nechám uzené v lednici a jdu do chlaďáku najít Lucy a ochutnat.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jabloň Lucy.

06 Jan 2022, 18:10

Tak ano. Klidně budu agent Střížovic. Ale možná i USA. Odegustoval jsem s rodinou Lucy, Ghivu a Honey Crisp.
L u c y - hodnotím podobně jako Ivan, a to je ze střední polohy. Skladování beze ztrát. Plod střední velikosti. Ojínění se při skladování ztratilo. Dužnina slabě krémové barvy, jemná, chruplavá, středně pevná, sladce navinulá, velmi šťavnatá. Opravdu výborná.
G h i v a - vždy jsem si myslel, že Ghiva je pouze do nejteplejších poloh. Po dnešku měním názor. Skladování bez problémů. Ovoce střední velikosti. Není u mne tak vybyrvena, jako Lucy. Barva hnědočerveně žlutá. Dužnina krémové barvy, hrubší, chruplavá, velmi tvrdá. Tvrdost dužniny já upřednostňuji, manželka naopak. Chuť sladká s jemnou kyselinkou, příjemná. Jablko je velmi šťavnaté, aromatické, s renetovitou příchutí. Slupka je dosti pevná. Hodnotím chuť jako výbornou. Uvidíme, co udělají méně příznivé roky se studeným podzimem.
H o n e y C r i s p - na skládce některé přerostlé plody s příznaky počínající hniloby. Plody velké až velmi velké, méně vybarvené. Dužnina světle krémová, středně hrubá, chruplavá, šťavnatá. Sladká, ale ne fádní. Aromatická se zajímavou osobitou příchutí. Také výborná.
Velmi problematické je určení pořadí. Ale o fous by u mne zvítězila Ghiva.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jabloň Lucy.

06 Jan 2022, 19:10

přasličák napísal:
06 Jan 2022, 18:10
Tak ano. Klidně budu agent Střížovic. Ale možná i USA. Odegustoval jsem s rodinou Lucy, Ghivu a Honey Crisp.
L u c y - hodnotím podobně jako Ivan, a to je ze střední polohy. Skladování beze ztrát. Plod střední velikosti. Ojínění se při skladování ztratilo. Dužnina slabě krémové barvy, jemná, chruplavá, středně pevná, sladce navinulá, velmi šťavnatá. Opravdu výborná.
G h i v a - vždy jsem si myslel, že Ghiva je pouze do nejteplejších poloh. Po dnešku měním názor. Skladování bez problémů. Ovoce střední velikosti. Není u mne tak vybyrvena, jako Lucy. Barva hnědočerveně žlutá. Dužnina krémové barvy, hrubší, chruplavá, velmi tvrdá. Tvrdost dužniny já upřednostňuji, manželka naopak. Chuť sladká s jemnou kyselinkou, příjemná. Jablko je velmi šťavnaté, aromatické, s renetovitou příchutí. Slupka je dosti pevná. Hodnotím chuť jako výbornou. Uvidíme, co udělají méně příznivé roky se studeným podzimem.
H o n e y C r i s p - na skládce některé přerostlé plody s příznaky počínající hniloby. Plody velké až velmi velké, méně vybarvené. Dužnina světle krémová, středně hrubá, chruplavá, šťavnatá. Sladká, ale ne fádní. Aromatická se zajímavou osobitou příchutí. Také výborná.
Velmi problematické je určení pořadí. Ale o fous by u mne zvítězila Ghiva.
Geneticky sú Lucy a Ghiva dosť podobné. U oboch je jedným z rodičov Fuji. Lucy má druhého rodiča Topaz (ten má rodičov Rubín a Vandu). Druhým rodičom Ghivy je Heliodor (ten má rodičov Topaz a Golden Delicious). Takže z troch štvrtín by mali mať totožné gény. Sfarbenie má intenzívnejšie a asi aj krajšie Lucy, Ghiva je vyfarbená menej atraktívne.
Mirkova charakteristika Ghivy ma potešila, mladý stromček je už zasadený. Mám aj Honeycrisp, dokonca z mladého stromku som už ochutnal. Kvalitné jablko, najmä štruktúrou a šťavnatosťou dužiny, ale zasa až taký chuťový zázrak, aký z neho robia v USA, mi to byť nepripadá. Mám pocit, že mnohé české odrody (trebárs Rubín/Bohemia, Rubinola, Desert, Topaz, Sirius, Orion, Admiral a pod.) by aj v USA zažiarili, ak by ich tam zákazníci spoznali. Tak ako Opál, ktorý sa stal v USA superstar. IH
Napísať odpoveď