Sloupovité jabloně

přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

19 Okt 2023, 17:41

Zcela souhlasím s Dayofem. Podnož MM106 je u mne příliš vzrůstná i pro slaběji rostoucí sloupcové odrůdy. Asi nejvíce mi vyhovují podnože typu M26. I tak spousta odrůd přerůstá přes 3 metry. Musí se volit vysoké opory, jinak se vrchol s úrodou ohýbá a česat se musí ze štaflí.
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Sloupovité jabloně

20 Okt 2023, 09:48

Aniž bych oponoval, chtěl bych doplnit i některé výhody MM106 u sloupových jabloní. Stromky nepotřebují žádnou oporu a rychleji dorostou do požadované velikosti. Případné uříznutí vrcholu mi připadá snadné. Protože však dosáhnu ze štaflí až téměř k vrcholu, nebudu stromky zatím krátit ani při výšce 4m. Vzdálenost těchto stromků kolem 1m je asi optimální.
Prílohy
Screenshot_20231020_095743_Gallery.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

22 Okt 2023, 07:45

V mých půdních podmínkách některé sloupcovité odrůdy dorůstají do čtyřech metrů i na podnoži M26. Zakrácení vrcholu a tím porušení vztahu apikální dominance vždy přináší prací navíc v podobě odstraňování konkurenčních výhonů na vrcholu sloupcovky. Vyspělá pěstitel jako Mimmo si s tím samozřejmně dovede poradit. Absence nutnosti opory u použití bujnější podnože je opravdu jedna z výhod. U sloupcových odrůd s větším a delším bočním větvením, které máte na fotkách , zřejmně problémy nebudou. Podle mých zkušeností ale některé odrůdy rostou přísně sloupcovitě s velmi krátkým bočním obrostem / Eleganz, Red Riwer.../. Je to vlastně středová osa obalena jablky. U těchto odrůd při pěstování bez opory se velice často vysoký zaplozený vrchol ohýbá k zemi a láme. Samozřejmně je to pouze můj názor a rozhodně jsem si vědom, že nemám patent na rozum. V různých podmínkách máme rozdílné zkušenosti. Sám jsem některé sloupcovité jabloně musel koupit na středně bujných podnožích. Jiné nebyly dostupné na trhu.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

25 Okt 2023, 08:17

Několik fotek letošní úrody na několika sloupcovitých odrůdách. V letošním roce pro předpoklad slušné úrody ovoce bylo rozhodující věnovat pozornost ochraně proti obalečům, zejména poslední generaci a slupkovým koncem srpna.
Prílohy
26a. Koral..JPG
26. Koral..JPG
25a. Herald..JPG
25. Herald..JPG
24a. Moonlight..JPG
24. Moonlight..JPG
23a. Red River..JPG
23. Red River..JPG
22a. Pomredrobust..JPG
22. Pomredrobust..JPG
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

25 Okt 2023, 08:19

Zytek.
Prílohy
47. Spooling..JPG
47a. Spooling..JPG
45.  Rumba..JPG
46. Rumba..JPG
21a. Redspring..JPG
21b. Redspring..JPG
21c. Redspring..JPG
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Sloupovité jabloně

25 Okt 2023, 08:48

Nádhera!
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

26 Okt 2023, 07:28

No nádhera to zrovna letos nebyla. U některých sloupcovitých odrůd se letos projevil sklon ke střídavé plodnosti. Dokonce i u Lambady a Pompinku, což jsem v minulosti nepozoroval. Ale zřejmně to byla má chyba, vloni jsem to nechal přeplodit.
Zdeněk

IP:  195.101

Sloupovité jabloně

04 Nov 2023, 20:12

Dobrý den přátelé, dnes jsem si pořídil pár sloupcových jabloní na podnoži MM111. Nic proti sloupcovým jabloním, ale zajímá mě, zda taková jabloň lze "předělat" na klasický stromek s korunou.
(jedná se o francouzské odrůdy jablek, v jiném tvaru jsem je bohužel nesehnal).

Případně lze toho docílit přeroubováním nebo si roub nese genetickou informaci?
Hawkeye
Príspevky: 2405
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Sloupovité jabloně

04 Nov 2023, 20:56

Zdeněk napísal:
04 Nov 2023, 20:12
...zajímá mě, zda taková jabloň lze "předělat" na klasický stromek s korunou.
(jedná se o francouzské odrůdy jablek, v jiném tvaru jsem je bohužel nesehnal).
Případně lze toho docílit přeroubováním nebo si roub nese genetickou informaci?
ODRODA je geneticky jedinečná sorta jablone, ktorá si svoju genetickú informáciu nesie vo všetkých svojich orgánoch, tkanivách a bunkách.
TVAR je výzor stromu, ktorý môže do veľkej miery ovplyvniť pestovateľ (napr. zákrpok, palmeta, vysokokmeň...).
STĹPOVITÉ ODRODY jabloní sú špecifické mutácie alebo ich krížením vyšľachtení potomkovia, majúci geneticky zakódovaný rast v tvare 'stĺpa' - teda jedného stredníka s extrémne krátkym rodivým obrastom na ňom.
Veta "v jiném tvaru jsem je (= stĺpovité odrody) nesehnal" je logicky nezmyselná. Stĺpovité odrody majú len a len stĺpovitý tvar (realita môze byť 'kapku' zložitejšia, ale v princípe to platí).
Takže tie 'francúzske odrody' sú buď stĺpovité, alebo nie sú. Ak sú, tak iný tvar ako stĺpovitý z nich rezom nespravíte. Ak nie sú, tak nebudú rásť samy od seba 'stĺpovito'.
Takže neexistuje francúzska odroda, ktorá je stĺpovitá ALEBO tiež zároveň aj iná. Je buď iba stĺpovitá, alebo iba 'nestĺpovitá' (iná). Ak ste si vedome zakúpili stĺpovité odrody s tým, že z nich vytvarujete stromy s klasickou korunou, tak ste v hlbokom omyle.
Spraviť zo stĺpovitej odrody tvar aspoň pripomínajúci klasickú korunu by sa teoreticky dalo naštepením viacerých vrúbľov do už preexistujúcej korunky inej (nestĺpovitej) odrody.

Avšak pozor ! : je tu aj možnosť, že ste zakúpili ŠPIČIAKY - teda jednoročné výpestky bez bočného obrastu, ktoré ste si iba vy pre seba nazvali 'stĺpovitými', aj keď v skutočnosti stĺpovité nie sú. Tvar špičiaka môže mať na začiatku života AKÁKOĽVEK odroda.

Takisto existuje možnosť (aj keď menej pravdepodobná), že predajca prezentuje odrodu ako stĺpovitú, aj keď v skutočnosti taká nie je, a je len 'znásilnená' brutálnym rezom.

Rada pre Vás: napíšte sem konkrétne názvy tých 'francúzskych odrôd', a bude Vám povedané, či sú geneticky stĺpovité alebo nie. H.
Naposledy upravil/-a Hawkeye v 04 Nov 2023, 21:12, upravené celkom 2 krát.
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Sloupovité jabloně

04 Nov 2023, 21:09

Sloupová jabloň stojí asi 10 krát více než jmenovaná podnož. Doporučuji darovat sloupovou jabloň přátelům a naroubovat si jinou levnou podnož. Sloupové odrůdy jsou geneticky zakrslé a jen některé odrůdy vytvoří větve délky cca 0,5 m. Ne o moc více. Přeroubováním bujnější odrůdou docílíte normální korunky, mírně zeslabené mezištěpem sloupové jabloně. Je to však neefektivní. Sloupové jabloně mají své kouzlo. U mě letos mají nejhezčí a nejchutnější jablka.
Prílohy
Sonet
Sonet
Napísať odpoveď