Sloupovité jabloně

walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Sloupovité jabloně

02 Okt 2022, 13:57

pane Přasličáku, při tom množství sloupcovitých jabloní, které máte, je jasné, že je nejspíš roubujete nebo očkujete sám. Jaká podnož se vám nejvíce osvědčila, zmínil jste M26, P14 a P60? Walter
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

29 Okt 2022, 18:59

První sloupcové jabloně jsem nakupoval již před lety u pana Koběluše staršího v Bruzovicích-Velicestě. Byly to Redcats, Suncats, Starcats, Greencats a Goldcats. Byly na na podnožích P60. Z Holandska mi kolega přivezl Eleganz na podnoži M9. Moc jsem tomu nevěřil. V zahraničních katalozích byly krásné fotografie, počítačově upravované. Text hovořil, že netrpí chorobami, škůdci. Že jsou absolutně bezpracné, nemusí se stříhat, mají výbornou chuť. V nabídce byly anglické odrůdy. / Později jsem zjistil, že jsou bez chuti. /Tenkráte se se sloupcovitými odrůdami počítalo spíše jako málo pracným systémem. Ovoce bylo určeno k moštování. Před desíti roky jsem viděl na Floriade v Holandsku střížovické sloupcovité odrůdy. Ovoce bylo dostatečně velké, splňovalo parametry stolního ovoce. Zakoupil jsem ve Fytosu střížovickou serii a po čase zjistil, že i sloupcovité odrůdy mohou chutnat a při probírce jsou i dostatečně velké. Pochopil jsem, že to může být velmi zajímavé řešení do malých zahrad. Postupně jsem nakoupil i některé holovouské, francouzské, německé a ruské odrůdy. Dostal jsem i nějaké rouby a udělal jsem si po stromku. Jelikož sloupcovky byly na různých podnožích, vypěstoval jsem si je na stejné podnoži M9 a vysadil k plotu. / Pro mnoho odrůd je však podnož M9 slabá /. Růst jednotlivých odrůd sloupcovitých jabloní je různý. Proto je třeba volit i různě vzrůstné podnože. Většinou jsou sloupcovité odrůdy právně chráněné, takže bežný spotřebitel se musí spokojit s tím, co je na trhu. Šikovný zahradkář si stromek dovede pro sebe vypěstovat, snad jej za to nikdo trestat nebude. Doporučil bych podnože M9, M26, G41, G11, P60, P14, J-TE-H. Podnože MM106 a M1 považuji již za moc bujné. Doufám pane Walter, že to stačí a omlouvám se, že Váš dotaz jsem zjistil až nýní.
Přidám pár letošních fotek a postřehů. Někde jsem neuhlídal mšici. Ovoce bylo hrozné. U Redspringu a Pompinku jsem měl udělat důkladnější probírku. Plody byly menší a obávám se nastartování střídavé plodnosti. V době sklizňové zralosti jsem měl hodně jiné práce a sklízel jsem později. Mnoho plodů se vlivem krétké stopky vytlačovalo a spadlo, takže přišly do moštu. Ale jinak byl pohled na obsypané stromky pěkný. A letošní chuťová top odrůda - u mne Lambáda. / Ale berte to s rezervou. Jsem přece jenom "střížovický agent"./
Prílohy
25a. Redspring..JPG
25b. Redspring..JPG
24. Rumba..JPG
24a. Rumba..JPG
23. Goldlane..JPG
23a. Goldlane..JPG
22. Pompink..JPG
22a. Pompink..JPG
21. Lambada..JPG
21a. Lambada..JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

29 Okt 2022, 19:03

Ještě pár fotek.
Prílohy
25. Redspring..JPG
31. Herald..JPG
30. Goldcats..JPG
29. Greencats..JPG
28. Koral..JPG
28a. Koral..JPG
27. Mallini Dulcesa..JPG
27a. Mallini Dulcesa..JPG
26. Spoolink..JPG
26a. Spoolink..JPG
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Sloupovité jabloně

29 Okt 2022, 19:08

Moc krásné :thumbup:
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Sloupovité jabloně

29 Okt 2022, 19:57

Pripájam sa - nádhera !
Kdo umí, umí. 'Živý plot' ako z rozprávky...
Zelené ruce, Mirku ! IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

30 Okt 2022, 17:17

Děkuji pěkně. Ale spíše je to zásluha dobrého ročníku. A samozřejmně možnosti zálivky v době dlouhotrvajícího sucha.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Sloupovité jabloně

02 Nov 2022, 18:36

Pane Přasličáku, děkuji Vám pěkně za obsáhlou odpověď. A :thumbup: za Vaše krásné fotky. W.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Sloupovité jabloně

03 Nov 2022, 16:42

Také děkuji, doufám, že ty mnou zasazené budou chutné, nikoli jen jedlé ;)
Quick
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 22 Mar 2023, 12:27

Sloupovité jabloně

22 Mar 2023, 13:22

přasličák napísal:
29 Okt 2022, 18:59
První sloupcové jabloně jsem nakupoval již před lety u pana Koběluše staršího v Bruzovicích-Velicestě. Byly to Redcats, Suncats, Starcats, Greencats a Goldcats. Byly na na podnožích P60. Z Holandska mi kolega přivezl Eleganz na podnoži M9. Moc jsem tomu nevěřil. V zahraničních katalozích byly krásné fotografie, počítačově upravované. Text hovořil, že netrpí chorobami, škůdci. Že jsou absolutně bezpracné, nemusí se stříhat, mají výbornou chuť. V nabídce byly anglické odrůdy. / Později jsem zjistil, že jsou bez chuti./
Dobrý den. Jak píšete že jsou bez chuti. Tím jste myslel všechny jmenované nebo jen tu poslední z Holandska? Pár odrůd Cats jsem chtěl letos vyzkoušet tak abych věděl jestli to má cenu nebo jestli se mám poohlédnout po nějakých jiných. Případně jaké byste doporučil? Ideálně bych chtěl dát letní a podzimní jabloně. Děkuji
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

25 Mar 2023, 06:02

Jako málo chutné já považuji ty anglické. / Walts, Bolero, Polka. Skupina Německých Catsů mne rovnež neohromila. Jednak ne všechny rostou tipicky sloupcovitě, jednak snad s vyjímkou Starcatsu, chuťově rozhodně nevynikají. Eleganz není chuťově špatný, pokud Vám také chutná Mc Intosh. Za nejchutnější považuji českou Lambadu. Dá se jíst ze stromu od poloviny října a skladovatelnost má nejméně do února. S podzimních je velice chutná německá Pomredrobust. Tipicky letní nemám žádnou, pozdně letní francouzkou Red Riwer a některé ruské. / Koral, Džin .../. Tam je chuť průměrna. Chutnají mi i zimní české Rumba, Swing, Goldlane a Redspring. Posledně jmenovaný mi chuťově připomíná odrůdu Jonatán a vydrží do března. Podzimní Akrobat neznám, ale je ze Střížovic a tam by do registrace nepustili nechutné jablko. Z holovouských odrůd nejsou rozhodně špatné Slendera a Herald.
Napísať odpoveď