Sloupovité jabloně

Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Sloupovité jabloně

17 Feb 2021, 00:30

Okrasná balerina mě hodně zaujala.
A chtěl bych se zeptat
Má blíž k něčemu podobnému jako k šípkům nebo jablkám, nebo nějaké plané divočině?
*
*
Jinak velmi děkuji za psaní, obrázky a hlavně že jste tady!
*
A že jste tu i snad zůstanete.

Prosím!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Sloupovité jabloně

17 Feb 2021, 08:35

Parádne fotky od pána M.Přasličáka. :thumbup:
Mám DOTAZ: Mirku, ak je toto po prebierke (jej dôležitosť ste zdôraznili v predchádzajúcom príspevku) - AKO BY TO VYZERALO BEZ NEJ ? :shock: IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

17 Feb 2021, 16:04

Pro přítele Rafaela. Okrasné sloupcové jabloně jsou jabloně. Mají malá jablka, neprovádí se probírka. Plodící jsou ozdobou. Ale největší efekt je v době květu. Celý sloupec je obalen růžovými nebo červenými květy. Drobná jablka dlouho do zimy drží na stromě. Jsou vyhledávána ptactvem. Někde ve svém fotoarchívu mám i fotky v květu. Ale nejsem zrovna systematik, a mezi desetisíci položkami to nějak nemohui najít. Proto zatím přiložím foto ovocné výsady v zimě u domu a sad. Podívejte se, jestli Fyzos už nemá střížovické odrůdy okrasných sloupcoivek v nabídce.
Pro přítele Ivana. Sloupcové jabloně bez probírky / aspoň u mnou pěstovaných odrůd / mají malé plody. Pokud je požadavek vypěstovat stolní ovoce / u mne velikost 90 mm plus /, důkladná probírka je nutnosti. Navíc většina odrůd má velmi krátkou stopku, jablka by se vytlačovala. Specifická vlastnost sloupcových odrůd je velice nahuštění květních pupenů, daleko hustější, než u klasických. Probírka je časově nejnáročnější operace u sloupcovek. V Česku je rozpracován velice zajímavý program šlechtění sloupcových jabloní. Dokonce už jsou hybridy, s využitím Vámi oblíbeného Elstaru.
Prílohy
4. Kvetoucí sad..jpg
1. Ovocná zahrada..jpg
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2156
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Sloupovité jabloně

20 Feb 2021, 20:42

Děkuji za reakci.
Ale mě ta Balerina, resp. podobné, zaujaly v tom smyslu, že "zasyrova" budou asi nejedlá - hořká, trpká, kyselá a tudiž možná vhodná na maceráty, likéry.
(Kulturní odrůdy se pro tyto účely nehodí).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

03 Mar 2021, 19:31

Na původním fóru Zahrada proběhlo vlákno o řezu sloupcových jabloní. Dnes jsem je doma ostříhal, připojím pár fotek. Výsadba ná 6 roků. Něco je dosazované. Vše je na podnoži M9 pro porovnání vzrůstnosti odrůd. / Některé odrůdy by potřebovaly o něco silnější podnož - Red Riwer, Eleganz, Blue Moon ... Některé ještě slabší - Garden Fontaine ..../. Mám to jako clonu od železniční tratě a silnice první třídy.. Původní představa byla výška do dvou metrů. Plodnost je průměrně 5 kg na metr výšky po důkladné probírce. / Počítana pouze výška části stromu s plodonoši /. Některé odrůdy mají silný sklon ke střídavé plodnosti. Na řez jsou různé názory a rozhodně si nemyslím, že ten, co uplatňuji já, je ten jediný správný. Navíc mezi jednotlivými odrůdami jsou značné rozdíly. A to nejen v síle růstu, ale i v tvorbě různého bočního obrostu. Vzdálenost mezi stromky mám 60 cm. Stromky vedu na jeden terminál. Boční obrost nenechám delší než 30 cm. Bujnější zakracuji i v létě. Třicet centimetrů od nejvyše ponechaného pupenu nenechávám postranní obrost. Pokud nemusím, terminál nezakracuji. Pokud mi naroste však moc dlouhý, klidně jej zakrátím s tím, že si potom musím pohlídat konkurenční výhony, které průběžně odsatraňuji. Zimní řez mi trvá u jednoho stromku půl minuty. Občas něco, co přerůstá , střihnu v létě.
Prílohy
21. Pomfital..JPG
20. Red Riwer..JPG
19. Rumba..JPG
17. Slendera.JPG
16. Cactus..JPG
15. Pompink..JPG
13. Lambada..JPG
12. Redspring..JPG
10. Sloupcovky po řezu..JPG
8. Sloupcovky po řezu 2021..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Sloupovité jabloně

03 Mar 2021, 20:01

přasličák napísal:
03 Mar 2021, 19:31
..Mám to jako clonu od železniční tratě a silnice první třídy.Původní představa byla výška do dvou metrů...
Paráda. Mnohí by tam ako 'clonu' dali tuje Smaragd...
Tú debatu na 'totáčfóre' som sledoval, točila sa v podstate okolo témy či terminál skracovať alebo neskracovať. V tomto asi nemôže existovať striktne jednoznačná odpoveď. Asi platí: podľa aktuálneho stavu a nálezu. V prípade skrátenia zrejme nebude veľký problém vyrastené konkurenty vylámať v ešte bylinnom stave - len si to treba postrážiť.
Stĺpovky nepestujem, podľa toho čo pán Mirek P. píše dedukujem, že bez rezu bočného obrastu by tento dosiahol aj väčšiu dĺžku než pol metra. Takže ten geneticky daný 'stĺpovitý' rast nemožno brať úplne doslova (?), ale trošku mu treba pomôcť rezom. V porovnaní s rezom trebárs štvrťkmeňa je to ale 'brnkačka'. IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

04 Mar 2021, 07:37

Je to přesně tak. Aspoň já mám takové zkušenosti. Je ještě spousta neznámých. Třeba jak se budou sloupcovky případně zmlazovat. Jestli radikálně, nebo pouze postupně obměňovat plodonoše. Co se týče zakracování bočních výhonů, to platí pouze u některých odrůd, zejména zahraničních a pokud máme sloupcové jabloně na bujných podnožích. Střížovické a holovouské odrůdy, které mám na M9, většinou prakticky nemusím zakracovat. Šlechtitelé v ČR nepustili k registraci tkzv. polosloupcovku, kde silně prorůstají boční výhony. / Kordonu nevysazuji /. Ze zahraničních jsou velmi kompaktní Red Riwer, Eleganz, Blue Moon, celkem slušné i Pomredrobust a Pompink. Rovněž některé ruské. Trochu problém vydím, že na trhu jsou pro drobné pěstitele většinou sloupcové jabloně na o něco silnějších, často i na středně vzrůstných a bujných podnožích. Rozumím tomu, že ne všade jsou půdní a klimatické podmínky vhodné pro zákrslé podnože. / U sloupcovek stačí menší jáma a použít kvalitnější ornici. / Navíc školkaři raději pěstují na silnějších podnožích. V ruce naroubuji, na jaře vysadí a na podzim prodají. Asi je to ekonomicky výhodné. Mám výsadbu i na podnožích P 14, M1, M7, MM106. Ovšem tam se vytrácí největší výhoda sloupcových jabloní, malá pracnost. Za 6 let máte stromy přes čtyři metry. Postranní obrost musíte zakracovat a to i vícekrát. Probírku je třeba dělat ze štaflí. Viděl jsem i výsadby sloupcovek 6 metrů vysokých, terminál se skláněl do oblouku pod tíhou ovoce. Majitel mně požádal, ať mu to dám do latě. Navíc měl v řadě vysazeny i tkzv. " sloupcovité " nebo " sloupcové " třešně odrůdy Kordia ve sponu 1 metr od sebe. Co jsem mu mohl poradit. Ať si pozve prodejce, který mu to prodal a " zasvěceně " mu poradil. Já v mých podmínkách bych použil maximálně M26 pro ty velmi slabě vzrůstné odrůdy. Samozřejmně s cílem, abych veškeré práce dělal ze země. Upozorňuji však, že to je pouze můj subjektivní názor čerstvého starobního důchodce, který asi z pohodlnosti nechce skákat po žebříku a pořád něco nestíhá. A neodpustím si ještě jednu připomínku. Není pravda, že sloupcové jabloně ničím netrpí. Mšicemi jsou velmi často silně napadány. Pokud je nezlikvidujeme, jablka krní, výhony se stáčejí a stolního ovoce nedosáhneme. Probírka je nutnost.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Sloupovité jabloně

04 Mar 2021, 10:44

To je nešvar některých prodejců - ví, že tyto typy jabloní frčí a tak i u druhů (švestky, meruňky, třešně) a odrůd, které tento typ růstu nemají daný geneticky, ale mají trochu kompaktnější růst nebo je jejich habitus tochu štíhlejší, často slovíčkaří a naprostá většina kupujících nerozlišuje jestli jsou to stromky sloupové, sloupovité, sloupcové nebo sloupcovité.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

11 Mar 2021, 15:21

Připojím pár fotek jak to vypadá, když je všechno "sloupcové " , včetně slivoní a třešní. A to jsou mladé stromky. Jak to asi bude za 5 let. Další fotky jsou z Holovous. Je to dokumentace, že jsou velké rozdíly v síle růstu sloupcových jabloní. Ještě musím upozornit, že tentokráte jsem si fotky vypůjčil od přítele Ježka.
Prílohy
4. Sl. jabloň a třešeň..jpg
3.  Sl. jabloň a slivoň..jpg
2. Holovousy.JPG
1. Holovousy..JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

11 Mar 2021, 15:27

Prohledal jsem svůj fotoarchiv a přikládám některé další snímky sloupcovitých jabloní. Poprosím o toleranci ke kvalitě snímků. Jsem hrozný fotoamatér.
Prílohy
7b. Goldlane..JPG
7a. Goldlane..JPG
7. Goldlane..JPG
6a. Moonligt.JPG
6. Moonlight..JPG
4a. Lambada..JPG
4. Lambada.JPG
3. Redspring..JPG
2. Redspring.JPG
1. Redspring..JPG
Napísať odpoveď