Sloupovité jabloně

Zdeněk

IP:  195.101

Sloupovité jabloně

04 Nov 2023, 22:34

Hawkey, dekuji za objasnění. Podle toho co píšete, by se opravdu mohlo/mělo jednat o špičáky, kdy došlo na nedorozumění ať už z mé strany nebo sadaře.

Jedná se o odrůdy Dabinett(anglická) , Bisquet a Kermerrien. Jsou to staré odrůdy, jež se datují před "objevení sloupcovite jabloně", ergo sloupcovite odrůdy to být nemohou.

Přikládám ještě fotku ze školky.
Prílohy
20231104_223357.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2407
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Sloupovité jabloně

05 Nov 2023, 08:04

Zdeněk napísal:
04 Nov 2023, 22:34
...Jedná se o odrůdy Dabinett(anglická) , Bisquet a Kermerrien...
Všetky uvedené odrody sú tzv. "cídrové", teda používané na výrobu alkoholického nápoja z jabĺk s názvom 'cíder'.
Neviem, či ste tie jablone kupovali s týmto vedomím, pretože na priamu konzumáciu sa ich plody príliš nehodia (aj keď jesť sa dajú). Plody týchto odrôd sú malé, nepríliš vzhľadné a hlavne obsahujú vyšší podiel trieslovín a kyseliniek než bežné "konzumné" jablká. V prípade ak chcete robiť cíder, tak potrebujete k tomu špeciálnu výbavu a tiež viac stromov týchto odrôd... H.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

05 Nov 2023, 09:33

Podle fotografie se domnívám, že se rozhodně nejedná o kolumnární odrůdy. Jsou li správně uvedeny odrůdy, pak je má domněnka potvrzena. Jedná se o špičáky s předčasným obrostem, úmyslně takto zapěstované ve školce. Někteří opatrenější školkaři a prodejci takovéto výpěstky nabízejí jako "vhodné pro sloupcovité pěstování". Přizpůsobují se poptávce a pomineme li morální hledisko , nelze dokázat, že klamou spotřebitele. Velice zkušený spotřebitel nějakou dobu takový výpěstek dokáže tvarovat v požadovaném sloupcovém tvaru. Řezem musí potlačovat bujný růst a větvení vrcholu a udržovat plodnost a kvalitu ovoce vespod stromku. Převážná většina kupujících bez základních teoretických znalostí zákonitosti řezu to však nezvládá. Ti neopatrní prodejci se s tím vůbec nemažou a výpěstky označují jako sloupcové.
K dotazu, zda lze skutečnou sloupcovitou odrůdu převést do skoro klasického tvaru si dovolím tvrdit, že některé odrůdy, vytvářející delší a silnější boční obrost při slušnějších znalostech řezu do takového tvaru převést lze / Goldcast, Starcast, Greencast, Lambada.../. Dosáhneme toho neustálým potlačováním růstu vrcholu a podporou větvení bočních větví. Neobejdeme se rovněž bez přísného průklestu silně zahušťující koruny několikrát ročně. Kde se nedostane slunce a světlo nedosáhneme kvality plodů. Předpokladem zde je rovněž znalost zákonitosti řezu a soustavnost. Ale nevidím rozumný důvod, proč takto postupovat. Lepší je vysadit klasickou odrůdu, kde je výběr chutných a kvalitních odrůd mnohem bohatší a cena výpěstku nižší.
Neregistrovaný

IP:  247.74

Sloupovité jabloně

05 Nov 2023, 09:54

Podle fotografie, neprodané a na jaře znovu zasazené špičáky klasicky rostoucích stromků. Na M 111 by mohly být od jara výhony delší. Asi je nikdo při suchu na jaře a začátkem léta nezalil.
Zdeněk

IP:  195.101

Sloupovité jabloně

05 Nov 2023, 11:30

Hawkey, jak píšete, jedná se o ciderové odrůdy, které byly za tímto účelem zakoupeny s úmyslem je zapěstovat jako vysokokmeny. Proto, při naštěstí mylném zjištění, že se jedná o sloupcovite jabloně, jsem byl trošku zoufalí, zda by to šlo napravit.

Nakonec je vše v pořádku. Informace od Přesličáka o přepěstování bude třeba užitečná pro jiné.

Když už se dotazuji, využiji toho k ujištění, že můj plán se stromky je v pořádku - teď na podzim zasadím, ale vyvaruji se větších řezů a výchovný řez, konkrétně založení koruny v požadované výšce provedu na jaře. Je tak nebo by jste mi doporučili jiný postup?
Hawkeye
Príspevky: 2407
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Sloupovité jabloně

05 Nov 2023, 11:37

Zdeněk napísal:
05 Nov 2023, 11:30
Hawkey, jak píšete, jedná se o ciderové odrůdy, které byly za tímto účelem zakoupeny s úmyslem je zapěstovat jako vysokokmeny. Proto, při naštěstí mylném zjištění, že se jedná o sloupcovite jabloně, jsem byl trošku zoufalí, zda by to šlo napravit.
Nakonec je vše v pořádku. Informace od Přesličáka o přepěstování bude třeba užitečná pro jiné.
Když už se dotazuji, využiji toho k ujištění, že můj plán se stromky je v pořádku - teď na podzim zasadím, ale vyvaruji se větších řezů a výchovný řez, konkrétně založení koruny v požadované výšce provedu na jaře. Je tak nebo by jste mi doporučili jiný postup?
Ten prvý rez sa volá povýsadbový, ale to nie je podstatné. Spraviť ho môžete v predjarí, alebo aj teraz hneď po výsadbe.
Ak sa smiem spýtať: načo vám budú vysokokmene cídrových odrôd jabloní ? Plánujete vyrábať cíder ? H.

Screenshot_20231105-114612_Chrome.jpg
Screenshot_20231105-114627_Chrome.jpg
Zdeněk

IP:  195.101

Sloupovité jabloně

05 Nov 2023, 12:11

V pěstování jabloní jsem úplný začátečník. Co jsem si nacetl, tak se doporučuje spíše jarní řez skrze hojení ran a mrazy.
nadruhou stranu my podzimní řez dává smysl, protože stromek při přesazování přišel o hodně kořenů.

Cider vyrábím už asi 7 let. Letos jsem pořídil pozemek a chci to zase posunout dále, takže jak se naskytla možnost pro výsadbu vlastních stromů, neváhal jsem.
Neregistrovaný

IP:  247.74

Sloupovité jabloně

05 Nov 2023, 12:13

U jabloní na fotce, jabloň ve školce rok po očkování narostla cca jeden metr i více. Špičák. Po vyorání a novém zasazení letos výhony v součtu všech větviček 25, 30 cm? Takže oproti předchozímu roku třetina, čtvrtina? Stromek může mít růstové problémy i další sezonu. Příští rok pochybuju, že naroste jeden výhon v takové délce, aby se dala založit korunka pro vysokokmen.
Už jsem to psal, Neprodaným, založeným a znovu vyrytým prodávaným stromkům je lépe se vyhnout.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Sloupovité jabloně

05 Nov 2023, 20:37

Sloupcovité, sloupové, sloupcové, sloupovité ..... Zákazník si může vybrat a prodejce je z obliga.
V Anglii jsou tím pověstní, že mají účelové sady např. jen s odrůdami za účelem výroby cideru nebo třeba s odrůdami pro kuchyňské zpracování (různé russety).
Neregistrovaný

IP:  247.74

Sloupovité jabloně

05 Nov 2023, 21:27

A jéjej, sloupovitost a sloupcovitost, to máte od Chovance? Cosi, kdysi jakési slovíčkaření vymyslel a snaží se to lidem nakukat. Zdá se, že se to někdy daří.
Napísať odpoveď