Sloupovité jabloně

Neregistrovaný

IP:  210.129

Sloupovité jabloně

08 Apr 2021, 19:09

Divné covidové zvěsti , známý sadař z Krnova, no, bylo to kousek vedle. Od pana Přasličáka mám spoustu nesehnatelných odrůd. Mám je zprostředkovaně, takže ani o tom neví.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

10 Apr 2021, 21:39

Tak nevím, jaké zvěsti se šíří. Dneska jsem se dozvěděl od kolegy, že jsem nemocný. Nevím, kde se to vzalo. Jsem zdráv / žena říká až na tu hlavu /. Dodržuji zodpovědně protikovidová opatření, pobytem na čerstvém vzduchu se snažím posilovat imunitu. Takže je to nějaká fáma. Možná to vzniklo tím, že v poslední době jsem se méně zúčastňoval diskuse. Ale u mně to tak bývá. Na jaře obyčejně nestíhám. Navíc neumím říct ne a tak jsem se ještě pustil do realizace okrasné zahrady u jednoho zákazníka. Takže dělám 14 hodin denně včetně víkendů. Takže PC musí počkat. Ale ještě týden a pak se polepším.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

11 Apr 2021, 20:13

Abych nazapomněl odpovědět Peronovi. Podnože pro sloupcové jabloně volím podle bujnosti odrůdy . Pro slabě rostoucí / Red River, Blue Moon, Eleganz ... / je M9 slabá. Zlatý střed je pro mne M26, P14 a podobné. Uvedené velmi slabě rostoucí odrůdy je možno pěstovat i na MM 106. Zkušenosti s podnoží A2 s mezištěpením nemám. Hodně se dělají sloupcovky i na M7. Ale u bujně rostoucích odrůd stromky na ni rostou pro mně příliš bujně / Kordona, Garden Fontane ... / Snažím se vše dělat ze země, bez štaflí . Zejména nutnou probírku plůdků. Často se také projevuje pozdější nástup plodnosti.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Sloupovité jabloně

05 Máj 2021, 20:43

Zajímalo by mne , zda existuje odrůda sloupovité jabloně, která by byla letní, nebo velmi brzy podzimní. Nevíte někdo?
Milan Z

IP:  242.54

Sloupovité jabloně

06 Máj 2021, 07:30

Výbornou letnou stlpovou odrodou je jabloň CIEPA.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

06 Máj 2021, 19:55

Tipicky letní sloupcovku, která by zrála jako průsvitné či Mantet neznám. Počátkem září zrají sloupcové jabloně Red River, Koral a Džin. Všechny tmavě červené, resistentní.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

11 Máj 2021, 21:26

Poslední dva dny se i u nás pronikavě oteplilo a jablkoně vykvetly. Pro ilustraci přikládám pár fotek, že i rozkvetlé sloupcové jabloně mají svou estetickou hodnotu a to nejen okrasné.
Prílohy
1. Okrasné baleriny..JPG
2. Sloupcovky v květu..JPG
3. Sloupcovky v květu..JPG
4. Sloupcovky v květu..JPG
5. Řada kvetoucích sloupcovek..JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

24 Jún 2021, 21:48

Dnes jsem udělal probírku plůdků u sloupcových jabloní. Toto agrotechnické opatření u sloupcových jabloní je málo kde zmiňováno. Mnozí prodejci poukazují na minimální pracnost při pěstování sloupcových jabloní., s čímž já nesouhlasím. Probírku u sloupcových jabloní ja považuji za nezbytnou. Většina sloupcových odrůd má velmi krátká internodia a přeplozuje. Pokud se ponechají všechny plůdky i po červnovém propadu, ovoce je drobné. Dalším důvodem k probírce je skutečnost, že opět převážná část odrůd má velmi krátkou stopku a plody se vytlačují a předčasně padají. Třetím důvodem je skutečnost, že mnoho odrůd má vysoký sklon k alternaci / Je to geneticky po původním předku Mc Intosh Wijcik /. Důslednou probírkou se snažím alternaci předejít. Pokud strom přeplodí a začne střídat, je velmi složité pak tomu zamezit. Pouze s probírkou lze i u sloupcových jabloní vypěstovat kvalitní, stolní ovoce.
Prílohy
6 b Po probírce..JPG
6. Před probírkou..JPG
7. Po púrobírce..JPG
9. Sloupcovka před probírkou..JPG
8. Sloupcovka po probírce..JPG
10. Před probírkou..JPG
10 b. Sloupcovka po probírce..JPG
RastoD
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 29 Apr 2020, 21:00
Bydlisko: Lučenec

Sloupovité jabloně

25 Jún 2021, 08:46

Pán Přasličák!

mohol by som Vás poprosiť o Váš súkromný mail? Chcel by som sa Vás opýtať niečo mimo verejného fóra.

rastislavdurbis@gmail.com
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

25 Jún 2021, 09:06

Svou e.mailovou adresu netajím. praslicak@centrum.cz
Napísať odpoveď