Sloupovité jabloně

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

11 Mar 2021, 15:33

Další následují.
Prílohy
23a. Greencats..JPG
23. Greencats..JPG
22a. Goldcats.JPG
22. Goldcats..JPG
21. Eleganz..JPG
12. Okrasná balerina..JPG
11. Okrasná balerina ..JPG
11. Cactus.JPG
10. Swing..JPG
10. Herald.JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

11 Mar 2021, 15:54

Samozřejmně ne všechny bych si znovu vysadil. Je to jako u normálních odrůd jabloní. ne vše se povede. Málo která mi opravdu chutná, některé výrazně alternují, některé nerostou přísně sloupcově. Potěšující je, že ty české patří k těm nejchutnějším. / Mimo Kordony /. Některé jsou i skladovatelné. Nikdy nebudu schopen všechny vyzkoušet. Ale na nové střížovické a holovouské odrůdy se těším. Z německých jsou zajímavé Pompink, Pomredrobust, La Tore, z francouzských Red Riwer, Blue Moon, z východoevropských Džin, Koral, Nataljuška. Ale určitě nebudu pěstovat Polku, Walsz, Bolero. Na stránkách je neskutečně široká nabídka odrůd. Máte li někdo zkušenosti s novými odrůdami, podělte se. Ne vše, co vychvaluji prodejci je pravda.
Prílohy
34. Moskevskoje Ožerlje..JPG
33. Nataljuška..JPG
32. Džin..JPG
31a. Koral..JPG
31. Koral..JPG
30. Arbat..JPG
26a. Pompink.JPG
26. Pompink..JPG
25. Starcats.jpg
24.. Redcats.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

11 Mar 2021, 15:56

Trochu jsem to přehnal. Už opravdu poslední.
Prílohy
47. Blue Moon..JPG
46. Blue Moon..JPG
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Sloupovité jabloně

14 Mar 2021, 20:59

Můžu poprosit o radu při výsadbě? Co děláte s květními pupeny? Když se vyštípou poupata, neprorostou letorostem?
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

16 Mar 2021, 19:28

Moc jsem neporozuměl otázce Andre-marka. Je tím myšlena výsadba sloupcové jabloně ? Pokud vysazuji prostokořené sloupcovky, případné květní pupeny ponechávám. Takový výpěstek po přesazení prvním rokem většinou neplodí. Nedělám u něj ani řez po výsadbě. Pokud by to byl nějaký chudáček se slabým kořenovým systémem, je možno zakrátit osu v oblasti listových pupenů. Potom je potřeba hlídat a odstranit příipadné konkurenční výhony. Pokud chcete u sloupcové jabloně redukovat plodnost vyštipováním květů, to je zbytečně pracné. Buď redukuji celé květní pupeny nebo plodonoše na počátku rašení, nebo častěji dělám probírku plůdků po červnovém propadu. Pokud v pozdějších létech potřebujete donutit vyholenou osu nasadit boční obrost, vyštipování květů může být jedna z možnosti. Je to potřeba udělat v době, kdy je mezi květy zřetelný prorůstající zelený zárodek letorostu. Občas tento schází, z pupenu vyraší pouze květy. Snadnější způsob však je zakrátit osu, a to i zpětně, případně zářezy nad očkem.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Sloupovité jabloně

16 Mar 2021, 21:15

Myslel jsem právě na redukci květů po výsadbě sloupcové jabloně. Mám ve zvyku květy vyštípnout ještě jako poupata, aby zasazený strom zesílil. Ale nemám zkušenosti s pěstováním sloupcovek.
Letos jste mě tady inspirovali a objednal jsem sedm druhů na zkoušku. ;)
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sloupovité jabloně

18 Mar 2021, 07:42

Tak přeji hodně úspěchů. A nenechte se odradit případným prvním neúspěchem. Zatím nemnoho sloupcových odrůd dosahuje chuťových kvalit běžných jabloňových odrůd. Pokud jste zvyklý prvním rokem po výsadbě odstranit květní poupata / ne květní pupeny /, tak to klidně dělejte i u sloupcovek. Ponechte však zárodek letorostu.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Sloupovité jabloně

18 Mar 2021, 08:35

Děkuji, vyštípu tedy ve fázi poupat - tak jsem zvyklý i z ostatních stromů. Nerad olamuji celé pupeny. Odradit se snad nenechám. Vím že ta chuť ještě není taková, ale mám dostatek jabloní s dobrými plody na uložení a chybí mi něco na podzimní spotřebu. Navíc jde o náhradu starého stromu, který už prakticky neplodil a není moc místa okolo, tak jsem si řekl že to zkusím. Navíc jsou i hezké - inspirovaly mě Vaše fotky.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
peron
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Sloupovité jabloně

19 Mar 2021, 22:39

Zdravím.
Ake mate skusenosti s podnozami pre stlpove jablone ( prípadne vreteno) konkrétne mám na mysli vzrastnejsie podnoze ako M26, MM106 prípadne A2 s medzistepenim M9 prípadne inými slaborastucimi podnozami?
Neregistrovaný

IP:  246.38

Sloupovité jabloně

06 Apr 2021, 12:26

Divné zvěsti se šíří velmi rychle. Pane Přasličáku, napište prosím, že jste v pořádku.
Napísať odpoveď