Ambrosia.

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ambrosia.

22 Okt 2021, 18:13

přasličák napísal:
08 Mar 2021, 19:33
K diskusi o právně chráněných či klubových odrůdách se raději nepřipojím. Vždy záleží na smlouvě. V současnosti zejména u klubových odrůd je vedle produkce stromků chráněn i prodej ovoce dané odrůdy. Často i práva k případným mutacím a snad i použití odrůdy při šlechtění,. Proto je krajně neopatrné na sebe veřejně upozorňovat na sítích. Kvalitu jablek, a nejen těch , z obchodní sítě nelze srovnávat s ovocem, vypěstovaným na vlastní zahradě, sklizeným v obtimální zralosti. Ještě markantnější je to u meruněk, broskví, nektarinek a podobně. Diskuse se opět dostala k chuti odrůdy Admirál. Na paty mu asi bude šlapat brzy klubová odrůda z Nového Zéůandu Jazz.
Jazz svojí velikostí se nemůže měřit s Admirálem, ale letos jablka dorostla do slušné - aspoň střední velikosti i pěkného vybarvení. Na sklizeň si počkám jak dlouho to jen bude možné
Jazz
Jazz
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ambrosia.

02 Nov 2021, 15:51

Jazz máš Miloši velmi pěkný. Nemám s čím porovnat velikost, ale zdá se i slušná velikost. Jsem zvědav, jak budeš hodnotit chuť. Je to pozdní odrůda. Já jsem jeho chuti zcela propadl. A toleruji mu drobnoplodost a i to, že nemá rezistenci ke strupovitosti. Vysadil jsem si nový stromek na zahradu, když v sadě jsem jej zrušil. Letos měl první plody. Mám jem v chlaďáku, budou snad na degustaci.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Ambrosia.

10 Feb 2022, 23:21

K stromčeku Ambrosie sa viem dostať, preto zvažujem, že si jeden kúpim. Mala by to byť neskoro jesenná odroda a keďže je z Kanady, predpokladám, že nebude na podmienky až tak náročná. Alebo sa mýlim? To, že je skôr sladká je pre mňa OK, išla by na obzvláštnenie.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ambrosia.

11 Feb 2022, 08:12

PeterS napísal:
10 Feb 2022, 23:21
K stromčeku Ambrosie sa viem dostať, preto zvažujem, že si jeden kúpim. Mala by to byť neskoro jesenná odroda a keďže je z Kanady, predpokladám, že nebude na podmienky až tak náročná. Alebo sa mýlim? To, že je skôr sladká je pre mňa OK, išla by na obzvláštnenie.
Ambrosia je licenčne chránená (klubová) odroda. Myslím, že platnosť licencie pre krajiny mimo Severnej Ameriky vyprší až v r.2034. Jej zasadenie bez súhlasu majiteľa licenčných práv je z právneho hľadiska krádežou. To, že v našich krajinkách sa takéto krádeže (zatiaľ) netrestajú, na tom nič nemení.
Pokojne si Ambrosiu zasaďte, ale otázkou je: načo to roztrubovať na sociálnych sieťach a riskovať pokutu ? IH

Screenshot_20220211-081600_Chrome.jpg
Screenshot_20220211-081536_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.30

Ambrosia.

11 Feb 2022, 10:29

Vy uz prestante v kuse mentorovat ludi co maju a co nemaju
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ambrosia.

11 Feb 2022, 10:37

Neregistrovaný napísal:
11 Feb 2022, 10:29
Vy uz prestante v kuse mentorovat ludi co maju a co nemaju
Ďakujem za názor.
Inak, práve ma mentorujete čo mám robiť, pán/pani....XY.
Tak ma prosím prestaňte mentorovať, pán/pani...XY.
(Keby ste mali v sebe slušnosť a priamosť, tak by ste sa podpísali, aspoň nickom. Keby...)
P.S.: A niečo k Ambrosii nemáte ? IH

Screenshot_20220211-103941_Chrome.jpg
Screenshot_20220211-103920_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  99.156

Ambrosia.

11 Feb 2022, 10:50

Neřešil bych to, licence jsou problémem prodávajícího.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Ambrosia.

12 Feb 2022, 23:35

Ivan Hlavatý napísal:
11 Feb 2022, 08:12
Ambrosia je licenčne chránená (klubová) odroda. Myslím, že platnosť licencie pre krajiny mimo Severnej Ameriky vyprší až v r.2034. Jej zasadenie bez súhlasu majiteľa licenčných práv je z právneho hľadiska krádežou. To, že v našich krajinkách sa takéto krádeže (zatiaľ) netrestajú, na tom nič nemení.
Pokojne si Ambrosiu zasaďte, ale otázkou je: načo to roztrubovať na sociálnych sieťach a riskovať pokutu ? IH
Problém chápem pán Hlavatý, tému som si prečítal, ale čakal som v nej niečo o tej jabloni, ako rastie, aké ma požiadavky na polohu, chuť je na internete dobre opísaná ako sladká s minimom kyseliniek. Ale dočítal som sa práce o dilemách právnej ochrane a nie o Ambrosii. Ja stromček nechcem ukradnúť, ani získať podpultovo. Je normálne v ponuke v susednej ovocnej škôlke pri mojej práci. Cena vyššia ako za ostatné klasické nelicenčné odrody o 3€, ale je v ponuke. Ja som ani netušil, že je licenčne chránená až kým som si asi pred dvoma mesiacmi neprečítal túto tému. Veľmi som to neriešil, bola to odroda, ktorú som ako jedinú z ponuky danej škôlky nepoznal. Stále ju ešte majú, tak som uvažoval či by za to stála. Ja ako kupujúci zaplatím predajcovi, ten mi dá daňový doklad a myslím si, že nič tým neporuším, zodpovednosť je v tomto prípade ozaj na ňom.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ambrosia.

13 Feb 2022, 08:08

PeterS napísal:
12 Feb 2022, 23:35
Ivan Hlavatý napísal:
11 Feb 2022, 08:12
Ambrosia je licenčne chránená (klubová) odroda. Myslím, že platnosť licencie pre krajiny mimo Severnej Ameriky vyprší až v r.2034. Jej zasadenie bez súhlasu majiteľa licenčných práv je z právneho hľadiska krádežou. To, že v našich krajinkách sa takéto krádeže (zatiaľ) netrestajú, na tom nič nemení.
Pokojne si Ambrosiu zasaďte, ale otázkou je: načo to roztrubovať na sociálnych sieťach a riskovať pokutu ? IH
Problém chápem pán Hlavatý, tému som si prečítal, ale čakal som v nej niečo o tej jabloni, ako rastie, aké ma požiadavky na polohu, chuť je na internete dobre opísaná ako sladká s minimom kyseliniek. Ale dočítal som sa práce o dilemách právnej ochrane a nie o Ambrosii. Ja stromček nechcem ukradnúť, ani získať podpultovo. Je normálne v ponuke v susednej ovocnej škôlke pri mojej práci. Cena vyššia ako za ostatné klasické nelicenčné odrody o 3€, ale je v ponuke. Ja som ani netušil, že je licenčne chránená až kým som si asi pred dvoma mesiacmi neprečítal túto tému. Veľmi som to neriešil, bola to odroda, ktorú som ako jedinú z ponuky danej škôlky nepoznal. Stále ju ešte majú, tak som uvažoval či by za to stála. Ja ako kupujúci zaplatím predajcovi, ten mi dá daňový doklad a myslím si, že nič tým neporuším, zodpovednosť je v tomto prípade ozaj na ňom.
To upozornenie na licenciami chránené - klubové odrody som nemyslel nijako zle, aj keď to tu tak bolo prijaté. Myslím, že podobný názor má aj Mirek Přasličák. Všeobecne sa tento problém veľmi podceňuje, resp. ignoruje.
Ale je možné, že daný predajca má licenciu kúpenú - to neviem.

O Ambrosii viem len to, čo som už napísal na tomto vlákne. Teda jej rodičovské odrody (aj keď tie nie sú isté) a to, že som si ju raz kúpil zo zvedavosti v obchode. To že chuťovo to bolo pre mňa sklamanie, nemusí byť vôbec dôležité. Určovať kvalitu odrody podľa plodov zo supermarketu je irelevantné. Možno sa Vám ozve niekto, kto Ambrosiu pestuje. Ak nie, tak to treba skúsiť - niet nad vlastnú skúsenosť. IH

Screenshot_20220213-082432_Chrome.jpg
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Ambrosia.

17 Mar 2024, 12:47

Uběhly dva roky a stále je v nabídce.
Napísať odpoveď