Ambrosia.

roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Ambrosia.

17 Okt 2020, 23:32

Právník nejsem, ale řekl bych, že by jste porušil licenční práva jen v tom případě, pokud by jste množil rouby a prodával je bez licenční smlouvy, tzn. měl by jste z toho finanční zisk.
Mimmo
Príspevky: 3126
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Ambrosia.

18 Okt 2020, 09:05

roman napísal:
17 Okt 2020, 23:32
Právník nejsem, ale řekl bych, že by jste porušil licenční práva jen v tom případě, pokud by jste množil rouby a prodával je bez licenční smlouvy, tzn. měl by jste z toho finanční zisk.
O tom nemůže rozhodnout jen tak nějaký právník, ani autor zákona. Rozhoduje o tom soud, v případě, že jde o soudní spor. Dokážu si představit, že se může předmětem sporu stát nejen roubování pro vlastní potřebu, ale i prodej jablek z legálně koupených stromků, darování roubu nebo použití pylu ke křížení. Je pak věcí soudu prokázat, že někdo daroval rouby s úmyslem jejich množení. Jiný soud však bude chtít prokázat, že k rozmnožení došlo a že nešlo jen o nácvik roubování s odpovídající dřevinou. Stejně tak může těžko majitel práv předpokládat, že někdo koupí 100 stejných stromků jen pro svou potřebu. Ale předpokládat to může. V konkrétním případě by se posuzovala i licenční smlouva majitele práv s množitelem. Žalovat se dá leccos. Žalující strana však musí věřit, že vyhraje, a že získá veliký benefit.
V každém případě se dají doporučit k množení jen odrůdy, které nejsou právně chráněné.
.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ambrosia.

18 Okt 2020, 14:14

V minulém režimu byl seznam registrovaných odrůd dlouho neměnný a nové odrůdy se do něj dostávaly těžko. Když se nějaká nová objevila, dalo se předpokládat, že to přinese novou, lepší kvalitu. Proto mělo smysl tyto odrůdy získat, než by prošly zkouškami a začly se prodávat, uteče mnoho vody. Dnes je situace jiná. Nových odrůd se chrlí spousty (jestli si pamatuju přednášku v Holovousích, tak za posledních 10 let jen z ČR bylo 96 nových jabloní), vhodnost k pěstování není čas odzkoušet. Trápit se tím, že některé jsou licenčně chráněné a nemůžeme je tedy svobodně vysadit, je zcela zbytečné.
RastoD
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 29 Apr 2020, 21:00
Bydlisko: Lučenec

Ambrosia.

03 Mar 2021, 21:44

opíšte svoje skúsenosti s pestovaním a chuťou tejto odrody
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ambrosia.

06 Mar 2021, 11:34

Tak jsem si v Lidlu koupil po jednom plodu jablek Ambrosia a Crimson Crisp (obě v ceně 59,90 Kč za kg). Rozkrájel je na osminky a přidal k nim jeden vlastní rozkrájený Admirál. Anonymně jsem je dal ochutnat svým blízkým. Že se všichni shodli na prvenství Admirálu nepřekvapí, spíš to, že rozdíl v chuti byl opravdu markantní.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Ambrosia.

06 Mar 2021, 11:56

vysloužil napísal:
06 Mar 2021, 11:34
Tak jsem si v Lidlu koupil po jednom plodu jablek Ambrosia a Crimson Crisp (obě v ceně 59,90 Kč za kg). Rozkrájel je na osminky a přidal k nim jeden vlastní rozkrájený Admirál. Anonymně jsem je dal ochutnat svým blízkým. Že se všichni shodli na prvenství Admirálu nepřekvapí, spíš to, že rozdíl v chuti byl opravdu markantní.
Som fanúšikom Admiralu, ale pre spravodlivosť musím podotknúť, že uvedené 3 odrody nemali úplne rovnaké podmienky. Admiral bol dopestovaný doma, Ambrosia a Crimson Crisp boli kupované. Jablká nekupujem (mám problém 'zbaviť sa' tých čo dopestujem), ale raz začas spravím výnimku. Vždy - bez výnimky - som bol chuťou kupovaných plodov sklamaný, tak to bolo aj pri Ambrosii pred pár rokmi. Kupované jablká bývajú často 'podtrhnuté', možno aj spôsob ich skladovania má vplyv na ich konzumnú kvalitu. Relevantné by bolo, ak by boli všetky 3 odrody dopestované v 'domácich' podmienkach. Ale aj tak si myslím, že Admiral by bol silným súperom pre ktorúkoľvek odrodu. IH
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Ambrosia.

06 Mar 2021, 12:38

Kupoval jsem před vánocemi v Kauflandu Topaz a nijak nezklamal, chuť špičková, stejně tak kupovaná Rubinola, cena byla 30-40Kč za kg. Dlouho v regálech taky nevydržely, klubové odrůdy za 60Kč jsou tam pořád.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ambrosia.

06 Mar 2021, 19:02

V chuti těch jablek z Lidlu bylo to podtržení - nezralost - přímo cítit. Nepochybuji o tom, že dobře vyzrálé v optimálních podmínkách by byly Admirálu zdatným soupeřem. Obávám se však, že těch míst s optimálními podminkami v tuzemsku nebude mnoho. U mě by nedosáhly kvalitou ani toho Lídla.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Ambrosia.

08 Mar 2021, 19:33

K diskusi o právně chráněných či klubových odrůdách se raději nepřipojím. Vždy záleží na smlouvě. V současnosti zejména u klubových odrůd je vedle produkce stromků chráněn i prodej ovoce dané odrůdy. Často i práva k případným mutacím a snad i použití odrůdy při šlechtění,. Proto je krajně neopatrné na sebe veřejně upozorňovat na sítích. Kvalitu jablek, a nejen těch , z obchodní sítě nelze srovnávat s ovocem, vypěstovaným na vlastní zahradě, sklizeným v obtimální zralosti. Ještě markantnější je to u meruněk, broskví, nektarinek a podobně. Diskuse se opět dostala k chuti odrůdy Admirál. Na paty mu asi bude šlapat brzy klubová odrůda z Nového Zéůandu Jazz.
Prílohy
47. Jazz.JPG
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ambrosia.

09 Mar 2021, 16:46

Kvalitu jablek, a nejen těch , z obchodní sítě nelze srovnávat s ovocem, vypěstovaným na vlastní zahradě, sklizeným v optimální zralosti. Ještě markantnější je to u meruněk, broskví, nektarinek a podobně.

To máš pravdu, na druhé straně ovoce z obchodní sítě je vypěstované v optimálních lokalitách a profesionálním způsobem. Přiznám se, že jsem párkrát v obchodní síti koupil jablko skvělé chuti (např. Opál z Globusu), jaké sám při nejlepší vůli vypěstovat neumím.
Napísať odpoveď