Rubimeg

Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Rubimeg

21 Okt 2023, 09:40

vysloužil napísal:
21 Okt 2023, 07:46

Což o barvy, ty jsou . Akorát ty jablka v košíku jsou veškeré Rubimegy, co se letos urodily :(
Mlsný má dost když oblízne :D
Neregistrovaný

IP:  168.30

Rubimeg

21 Okt 2023, 18:08

Rubimeg som stepil az do korunky semenaca,pravda vybral som najbujnejsie rastuci a dal som si zalezat pri vyberani korenoveho balu.Prvym rokom po presadeni ma rubimeg 60-80cm prirastky.Pravda pristepeny do inej jablone rastie slabsie,pomologicky popis uvadza stredne bujny rast.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2230
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rubimeg

21 Okt 2023, 20:22

Pěkné plody. Rubimeg mám někde vroubovaný, ale nevím kde :) - jak občas "zmizí" provizorní visačka, tak je průšvih. Ještě kouknu do pracovního deníku.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rubimeg

22 Okt 2023, 07:17

Milošem vzpomínaný Rubinstar, pokud mne paměť neklame, je německá mutace Jonagoldu. Rubimeg u mne roste slaběji, plodnost každoroční a vysoká, málo náročná na řez. Později se u mne vybarvuje do tmavě červené s žíhaním. Zajímavé je, že u mne plody nemají kulovitý tvar , spíše mírně soudkovitý. Chuť je velmi dobrá. Slupka je jemná, dužnina středně pevná. Ovoce je slušné velikosti a vyrovnané. V mých podmínkách je to podstatně lepší holovouská odrůda, než jejich vlajková loď Meteor. A s podstatně menšími nároky na polohu. Ač nemá rezistenci ke strupovitosti, má k této chorobě slušnou toleranci.V minulosti jsem pěstoval i holovouský Rubinstep a byl jsem s touto odrůdou rovněž spokojen. Byla pěkněji vybarvená než Rubimeg, přezdíval jsem ji holovouská Rubinola. Na stromě zářila. Ač jsem zařazován do skupiny střížovických agentů, holovouské odrůdy Rubinstep i Rubimeg se kolektivu ing, Blažka rozhodně podařily. Škoda, že je aspoň občas nezařadí do některé holovouské degustace. Moc je ani nevídám na zahradách v našem kraji.
p.n.
Príspevky: 245
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Rubimeg

22 Okt 2023, 09:30

přasličák napísal:
22 Okt 2023, 07:17
odrůdy Rubinstep i Rubimeg ...... Moc je ani nevídám na zahradách v našem kraji.
Vůbec by bylo zajímavé nakolik jsou rozšířené v ČR a SR. Můj názor je ten, že ovocnany se nekupují jen podle chuti, vzhledu, barvy plodů, ale také podle jména. Složitá jména můžou trochu odrazovat. A tím i hůř prodávat.

Nevím jak nyní, ale kdysi se narozeným hříbatům dávalo často jméno po rodičích. Složením části jejích jmen. Sleduji, že se toto už děje i u jabloní :? Šlechtitelům dochází fantazie na libá jména ?
Naposledy upravil/-a p.n. v 22 Okt 2023, 12:19, upravené celkom 1 krát.
Hawkeye
Príspevky: 2420
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rubimeg

22 Okt 2023, 09:56

p.n. napísal:
22 Okt 2023, 09:30
přasličák napísal:
22 Okt 2023, 07:17
odrůdy Rubinstep i Rubimeg ...... Moc je ani nevídám na zahradách v našem kraji.
Vůbec by bylo zajímavé nakolik jsou rozšířené v ČR a SR. Můj názor je ten, že ovocnany se nekupují jen podle chuti, vzhledu, barvy, ale také podle jména. Složitá jména můžou trochu odrazovat. A tím i hůř prodávat.
... často jméno po rodičích. Složením části jejích jmen. Sleduji, že se toto už děje i u jabloní :? Šlechtitelům dochází fantazie na libá jména ?
Niečo na tom môže byť. Veď také názvy ako Rubimeg či Mivibe príliš lákavé nie sú. V Střížoviciach svojho času stavili na mená podľa drahokamov (Rubín, Topaz, Opál, Ametyst, Heliodor, Rubelit...) či 'vesmírne' mená (Orion, Merkur, Sirius, Luna...) a asi spravili dobre... H.
Napísať odpoveď