ELFS na Goldstaru

vysloužil
Príspevky: 4719
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

ELFS na Goldstaru

27 Sep 2020, 21:50

Neúspěchy patří do života i na zahradu. Jedním z letošních propadáků je odrůda Goldstar kvůli napadení houbou Elsinoe pyri, způsobující ELFS (Elsinoe leaf and fruit spot), kterou v literatuře jako jeden z prvních popsal dr. Hlavatý.
Prílohy
ELFS2.jpg
ELFS1 (2).jpg
ELFS1 (1).jpg
ELFS.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

ELFS na Goldstaru

27 Sep 2020, 22:17

vysloužil napísal:
27 Sep 2020, 21:50
Neúspěchy patří do života i na zahradu. Jedním z letošních propadáků je odrůda Goldstar kvůli napadení houbou Elsinoe pyri, způsobující ELFS (Elsinoe leaf and fruit spot), kterou v literatuře jako jeden z prvních popsal dr. Hlavatý.
Naozaj typické, až sa žiada povedať 'nádherné' prejavy choroby ELFS na plodoch aj listoch Goldstaru.
Ak má niekto záujem, môže si ten článok pozrieť na tomto fóre na vlákne "Elsinoe pyri".
Aby som to trochu upresnil: nie som žiadny fytopatológ ani som samozrejme chorobu ELFS neobjavil, ale pravdou je, že spomínaný článok je pravdepodobne prvý (a asi doteraz jediný) o tejto chorobe v slovenčine či češtine. Podnetom pre mňa bola diskusia na 'starom' vlákne, kde istý pestovateľ zavesil fotky postihnutých jabloní. Viacerí diskutujúci tvrdili, že je to obyčajná chrastavitosť, ale mne sa to nezdalo a začal som trochu pátrať. Narazil som na pár (naozaj len niekoľko) prác, ktoré objasňovali pôvod týchto škvŕn na listoch aj plodoch jabloní, najmä u tzv. rezistentov. Obzvlášť jedna práca dánskych autorov, ktorú v mojom článku citujem, bola podrobná a informáciami bohatá. Priznám sa, že som dosť prekvapený, že o tejto hubovej chorobe, ktorá sa nepochybne vyskytuje (a nie zriedka) aj v SR a ČR, nebola doteraz v tuzemskej odbornej ovocinárskej literatúre žiadna zmienka, a to ani od profesionálnych fytopatológov. Akoby choroba ELFS ani neexistovala. Ale ona naozaj existuje, o čom napokon svedčia viaceré príspevky aj tu na fóre. IH
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 27 Sep 2020, 22:22, upravené celkom 1 krát.
Lída
Príspevky: 288
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

ELFS na Goldstaru

27 Sep 2020, 22:22

Goldstar mám letos až na sazovitost z vlhka na některých plodech čistý, dokonce ani hořkou pihovitost nemá, i když na ni trpí. Už jsem ho částečně obrala...
vysloužil
Príspevky: 4719
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

ELFS na Goldstaru

27 Sep 2020, 22:42

Sazovitost je letos všudypřítomná (i na fotkách je patrná). Pro osobní spotřebu ji nepovažuji za chorobu, neovlivní chuť ani skladovatelnost.
Prostě "tento způsob léta zdá se mi - pro příznivce bezchemického pěstění - poněkud nevhodný"
vysloužil
Príspevky: 4719
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

ELFS na Goldstaru

24 Sep 2021, 15:52

Strupovitost se letošní sezóně vyhnula, ale choroba ELFS nikoli. Napadla však nikoli Goldstar nebo Topaz, nýbrž Rubinolu.
Jedna z mých oblíbených odrůd se tak stává kandidátem na likvidaci.
ELFS na Rubinole
ELFS na Rubinole
ELFS na Rubinole
ELFS na Rubinole
ELFS
ELFS
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

ELFS na Goldstaru

24 Sep 2021, 16:48

Je to bohužiaľ tak, že Rubinola (aj Topaz) sú obľúbenými "destináciami" tohto hubového patogéna (Elsinoe pyri).
ELFS je potom zároveň dilemou, či teda aj tzv.'rezistenty' (rozumej voči Venturii inaequalis, ktorá spôsobuje chrastavitosť) ošetrovať fungicídmi...
Inou otázkou je takzvané "prelamovanie rezistencie" voči chrastavitosti novými rasami Venturie. To sa týka predovšetkým odrôd s tzv.'monogénovou' rezistenciou (danou prítomnosťou jedného génu, väčšinou Vf). Ja som doteraz chvalabohu chrastavitosť na Rubinole či Topaze ešte nezaznamenal, ale viacerí z Vás už určite áno. Perspektívou v tomto smere sa zdá byť šľachtenie nových odrôd, ktoré majú rezistenciu založenú na polygénovom podklade. Z odrôd pestovaných v súčasnosti ju má napr. Admiral. V ÚEB AV ČR Střížovice (ale určite nielen tam) prebiehajú intenzívne práce zamerané práve týmto smerom. Na degustáciách sa už objavujú prvé výsledky - odrody označené zatiaľ len číselnými kódmi, ktoré sú vynikajúce aj chuťovo. Vyzerá to dosť sľubne. Ale je možné, že príroda zasa vymyslí nejaký protiťah, pretože ani patogény nespia na vavrínoch. IH
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

ELFS na Goldstaru

24 Sep 2021, 19:40

Myslíte, že okrem choroby mám aj odrodu podľa názvu vlákna?Je to malý, postupne prevrúbľovávaný strom z dôvodu predčasného padania (podľa mňa) jabĺk.Chuť je príjemná, kyselkavá.
Prílohy
Screenshot_20210924-193600.png
Screenshot_20210924-193547.png
Screenshot_20210924-193542.png
Screenshot_20210924-193538.png
Napísať odpoveď