Karneval

Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Karneval

15 Nov 2022, 14:07

Doufám, že to není dědská ruka, ale dětská 😉. Já takové obry nemám, mám Karnevaly střední velikosti.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Karneval

15 Nov 2022, 14:24

Jarda UH napísal:
15 Nov 2022, 14:07
Doufám, že to není dědská ruka, ale dětská 😉. Já takové obry nemám, mám Karnevaly střední velikosti.
Je to moja ruka - bežnej strednej veľkosti 😀. Rovnako 'stredne veľký' je aj plod - nie je to žiadny obor, fotka možno trochu klame.

Keď sme už pri deťoch - pri niektorých odrodách býva reklamne (a trápne) uvedené, že "mimoriadne chutia deťom".
Pri Karnevale môžem zodpovedne prehlásiť, že je to pravda. Aj keď len v jednotnom čísle - je to suverénne najobľúbenejšia odroda mojej vnučky. Chúďatká Rubinoly, Goldeny, Jonagoredy, Topazy, Jonathany, Admiraly a spol. musia zahanbene počúvať vetu "ja chcem tie pásikavé jabĺčka", prípadne "ja chcem 'Kauneval', ten je najlepší". Malá "dá" priemerne 2 jablká denne, čo vydá len od novembra do apríla zhruba za 4 debničky. Na 4-ročného 'krpca' slušný výkon... Ale veď "dedkove jabĺčka sú najlepšie na svete" ! 😀😘😍 IH
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Karneval

15 Nov 2022, 15:39

Jarda UH napísal:
15 Nov 2022, 14:07
Doufám, že to není dědská ruka, ale dětská 😉. Já takové obry nemám, mám Karnevaly střední velikosti.
U mne nemá Karneval ani tu střední velikost, je vyloženě malý. Dávám mu rok, maximálně dva roky. Stejně zklamaný z malých jablíček jsem byl první dvě úrody u Rozely, také měla namále, potom se s každým dalším rokem jablíčka zvětšovala a letos jsem byl rád, že ji mám.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Karneval

15 Nov 2022, 17:37

Máš ty Karnevaly Ivane překrásné. Já mám stejné zkušenosti jako Miloš a Jiří. V mé poloze nedozrávají, strom jsem vyklučil.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Karneval

15 Nov 2022, 21:06

Jiří II napísal:
15 Nov 2022, 15:39
U mne nemá Karneval ani tu střední velikost, je vyloženě malý. Dávám mu rok, maximálně dva roky. Stejně zklamaný z malých jablíček jsem byl první dvě úrody u Rozely, také měla namále, potom se s každým dalším rokem jablíčka zvětšovala a letos jsem byl rád, že ji mám.
přasličák napísal:
15 Nov 2022, 17:37
...Já mám stejné zkušenosti jako Miloš a Jiří. V mé poloze nedozrávají, strom jsem vyklučil.
Jirko: mám obavu, že prípad Rozely sa pri Karnevale opakovať asi nebude.
Mirek: určite správny postup - vyskúšal si, zistil si - nemá zmysel trápiť odrodu aj seba. Karneval ledva dozrieva u mňa, dokonca - ako vidno na tých dnešných fotkách - mám časť plodov ešte na strome. Je to vyslovene odroda do teplejších a slnečných lokalít. Škoda, inak je to naozaj vynikajúce jablko. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Karneval

21 Nov 2022, 13:41

Ešte pár poznámok k odrode KARNEVAL: Už tu bolo skonštatované, že je to naozaj veľmi neskorá sorta jablone, vhodná len do teplejších oblastí s dostatkom slnka. Už som písal, že Karneval oberám 'na doby' - gro úrody som obral už 2.novembra, avšak menej vyfarbené plody najmä z dolnej časti koruny (strom je čiastočne v takmer celodennom tieni domu) som ponechal na strome a oberám ich postupne. Na foto 1,2 sú plody, ktoré ešte zostávajú na strome - aj keď je už pomaly koniec novembra. Sú to ale už len 'reziduá' úrody - odhadom 2, možno 3 debničky. Na foto 3,4 sú dnes obraté plody - je zrejmé, že ideálne vyfarbenie už nedosiahli, chuťovo sa však tým pekne sfarbeným plodom obratým skôr vyrovnajú.

Ešte jedna poznámka resp. odporúčaný jednoduchý 'zlepšovák': tiež som tu už spomínal, že oberanie Karnevalu je dosť náročné - plody pevne držia na strome a majú krátku stopku. Pri oberaní majú tendenciu 'vziať so sebou' aj časť plodonosu, alebo naopak - 'nechať' na strome stopku. Ideálne je oberať oboma rukami. Nie vždy je to možné, napríklad keď sme na rebríku alebo musíme siahnuť hlbšie do koruny. Ten 'zlepšovák' spočíva v tom, že pri oberaní jednou rukou najprv plod pootočím 2 až 3x okolo jeho osi, a až potom nasleduje jeho klasické 'páčenie'. Pri Karnevale tento 'hmat' naozaj dobre funguje a podarí sa tak obrať takmer všetky plody so stopkou a bez častí plodonosného obrastu. IH

20221121_131108.jpg
20221121_131044.jpg
20221121_130802.jpg
20221121_130758.jpg
Jožo ZA
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Karneval

21 Nov 2022, 17:37

Ivan Hlavatý napísal:
21 Nov 2022, 13:41
Ešte pár poznámok k odrode KARNEVAL: Už tu bolo skonštatované, že je to naozaj veľmi neskorá sorta jablone, vhodná len do teplejších oblastí s dostatkom slnka.
Ja by som to tak úplne kategoricky nevidel. Porovnať chuť s vašimi síce neviem, ale vyfarbené sú celkom dobre. Oberal som 1.11 na jeden raz, lebo času mám málo. Veľkosť plodov medzi 150 až 200g, čo nám vyhovuje viac, ako veľké jablká, ktorých máme väčšinu. Jeme ich až neskôr - okolo februára a chuť sa dovtedy oproti terajšiemu stavu zlepší. Kým som nemal Greensleeves, bol to najspoľahlivejší strom na záhrade. Vysoká úrodnosť, slabý vplyv preťaženia v ďalšom roku, minimum chrastavitosti. A aj keď je posledný na strome, osy ho neničia.
Prílohy
IMG_20221101_073410.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Karneval

21 Nov 2022, 17:55

Jožo ZA napísal:
21 Nov 2022, 17:37
Ivan Hlavatý napísal:
21 Nov 2022, 13:41
Ešte pár poznámok k odrode KARNEVAL: Už tu bolo skonštatované, že je to naozaj veľmi neskorá sorta jablone, vhodná len do teplejších oblastí s dostatkom slnka.
Ja by som to tak úplne kategoricky nevidel. Porovnať chuť s vašimi síce neviem, ale vyfarbené sú celkom dobre. Oberal som 1.11 na jeden raz, lebo času mám málo. Veľkosť plodov medzi 150 až 200g, čo nám vyhovuje viac, ako veľké jablká, ktorých máme väčšinu. Jeme ich až neskôr - okolo februára a chuť sa dovtedy oproti terajšiemu stavu zlepší. Kým som nemal Greensleeves, bol to najspoľahlivejší strom na záhrade. Vysoká úrodnosť, slabý vplyv preťaženia v ďalšom roku, minimum chrastavitosti. A aj keď je posledný na strome, osy ho neničia.
Uff, tak to teda čumím ako puk !😳🧐
Dopestovať takéto (!) Karnevaly v okolí Žiliny, a oberať ich už 1.novembra - to nie že klobúk dolu, ale poklona až po zem...👍😀

Pri tom 'kategorickom' tvrdení som vychádzal zo skúseností dr.Vysloužila a Mirka Přasličáka, ktorí Karneval zrušili, lebo u nich nedozrieval. Zdá sa, že pri takýchto kategorických verdiktoch je dobré byť opatrnejší. A bezpochyby platí - nemožno hodnotiť potenciál záhrady iba podľa nadmorskej výšky (pri tej Vašej uvádzate 420m n.m.). Ešte raz - poklona !

Zaujímavé pre mňa je aj to, že Vám Karneval nealternuje - u mňa na podpníku MM111 alternuje výrazne.
Moja otázka: na akom podpníku Karneval máte a aký je tvar stromu ? IH
Jožo ZA
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Karneval

21 Nov 2022, 18:23

Tak ale ja zase nemám taký sortiment ani možnosti skúšania odrôd, ako títo páni. Za inej situácie by možno dopadol ako u nich ;)
Je to vreteno na M26. Kúpený bol náhodne v miestnom záhradníctve, keď mi eshop nedodal inú odrodu, čo som vtedy chcel. Takto vyzeral na jar.
Prílohy
P1160306.JPG
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Karneval

21 Nov 2022, 18:26

Vyzerá to tak, že strom je dobre oslnený. To je pre pekné vyfarbenie a dozrievanie tiež dôležitý faktor.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď