Malinové hornokrajské - Malináč

Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Malinové hornokrajské - Malináč

21 Sep 2020, 22:58

Malinové Hornokrajské máme na semenáči, strom asi 90 let starý, už dožívá. Každý rok bohatě kvete i plodí - nikdy květy nezmrzly, max. se na plodech vytvořily prstence. V ideální zralosti jsou plody velmi chutné, nakyslejší a intenzivně voní jejich tmavě červená mastná slupka po malinách. Dříve byly i dost velké a nikdy nestrupovaly. Letos jsou díky srážkám opět větší. Ale i tak rychle přezrávají, takže moc dlouho nevydrží a černají i podléhají monilii. Ve skladu pak budou asi rychle moučnatět v tomhle teplém podzimu a tím dost ztrácet na chuti a šťavnatosti. Jablka totiž skladuji v bývalém chlívku vedle domu, protože mámě špatný sklep. V zimě můžu lépe udržovat teplotu kolem 2-5 stupňů. Jednou se mi dokonce podařilo ty malináče uskladnit ve skvělé kvalitě až do března - asi 2 plné přepravky, kdy jsme je snědli, jinak by ještě vydržely minimálně do dubna a to je přitom podzimní odrůda a já bydlím ve cca 300 m. n. m.. Strom v některých letech více trpí padlím, některé roky je to lepší, ničím je nestříkáme. Nejvíce však stromy trpí suchem - hlavně posledních několik let, kromě letošního výjimečného roku. I přesto, že jsou plody nezaměnitelné vynikající chuti, novou jabloň už sázet asi nebudu. Nejradši je mám čerstvé nebo jako rozpečené půlky v troubě. Také křížaly z nich jsou nejlepší, protože chutí připomínají kandované brusinky nebo višně a mají pěknou tmavě červenou barvu. Hodí se i do koláčů a štrůdlu.

Sklizeno 12. září
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Tady je vidět největší problém při sklizni - jablka mají velmi krátké stopky, která pevně drží na větvích a často se musí odlomit i s nimi.

Myslím, že někde v podhorských nebo horských oblastech, kde je více srážek by na semenných podnožích mohly prospívat a za několik let i spolehlivě přinášet velké úrody.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Malinové hornokrajské

25 Sep 2020, 22:01

Nejedná se o původní českou odrůdu, jak by se podle názvu mohlo zdát (na rozdíl od M. holovouského). Tato přes 200 let stará odrůda pochází patrně z Nizozemí. Jablka jsou napohled atraktivní, ale dužina není extra šťavnatá a dobrou chuť si udržuje jen poměrně krátce. Nehledě na citlivost ke strupovitosti. Přesto má toto jablko u nás stále dost příznivců.
Prílohy
Malinové hornokrajské
Malinové hornokrajské
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Malinové hornokrajské - Malináč

30 Sep 2020, 10:53

Moc pěkná studie odrůdy a přesná charakteristika. Za sebe musím říci, že u nás malináč strupovitostí trpí, malinovou vůni jsem zachytit nedovedl a do března jablka neuchoval (taky jsem se o to nepokoušel). Ale jablko má natolik zajímavé vlastnosti, až se divím, že ho šlechtitelé častěji nevyužívají k dalšímu křížení. Ostatně mám pocit. že v posledních letech se kříží dokola několik odrůd a mezi nimi jen výjimečně nějaká ze starších.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Malinové hornokrajské - Malináč

01 Okt 2020, 23:12

vysloužil napísal:
30 Sep 2020, 10:53
Moc pěkná studie odrůdy a přesná charakteristika.
Moc Vám děkuji. :) Když jsem to sepisoval, tak jsem měl dojem, že je to hrozně chaotické a nevěděl jak to správně uspořádat. Jinak nejlepší charakteriskika je na http://www.sadarstvi.cz/malinove-hornokrajske/.
vysloužil napísal:
30 Sep 2020, 10:53
Za sebe musím říci, že u nás malináč strupovitostí trpí, malinovou vůni jsem zachytit nedovedl a do března jablka neuchoval.
Nevím čím to je, že tu tato jablka nestrupovatí ani v letošním nepříznivém roce, kdy rezisetní Ametyst měl téměř všechny plody z poloviny strupaté a kvůli tomu hrozně hnily už dlouho před dozráním. Ten rok, kdy vydržely do března 2 přepravky (z osmi) byl zcela výjimečný, to se stane tak 1 za 20 let. Nejvíce se zralé plody kazí vždy krátce po sklizni. Musí se podtrhnout, pak se tolik nevybarví a jsou kyselejší, ale vydrží mnohem déle. Záleží hodně na teplotách, babí léto jim škodí, proto jsem rád, že letos už teploty klesly - už jich dost zčernalo.
vysloužil napísal:
30 Sep 2020, 10:53
Ale jablko má natolik zajímavé vlastnosti, až se divím, že ho šlechtitelé častěji nevyužívají k dalšímu křížení. Ostatně mám pocit. že v posledních letech se kříží dokola několik odrůd a mezi nimi jen výjimečně nějaká ze starších.
Souhlasím, mě už ty odrůdy vyšlechtěné z Golden D. prodávající se v supermarketech nudí, protože chutnají všechny dost podobně - fádně sladce.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Malinové hornokrajské - Malináč

02 Okt 2020, 22:17

Tohle jablko jsem dnes našel pod stromem. Při sklizni 12.-13. září, jsem to ponechal s několika dalšími nevybarvenými a takhle krásně zčervenalo.
Obrázok
Nařezané plátky připravené do sušičky - některá jablka mají trochu narůžovělou dužinu. Musel jsem rychle fotit, než zhnědly.
Obrázok
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Malinové hornokrajské - Malináč

12 Okt 2020, 22:09

Nazveme-li nějakou odrůdu jablka po malinách, bývá zaděláno na popularitu. Platí to i pro dva nejznámější malináče - Malinové hornokrajské a Malinové holovouské. Při troše fantazie lze malinovou příchuť najít v každém druhém aromatičtějším jablku, ale nakonec - proč ne?
Pokud bych měl porovnat oba malináče, hlasoval bych pro holovouské. Jednak jde o původní domácí odrůdu, taky je v ideální zralosti chuťově lepší. Problém obou odrůd je, že optimální chuť trvá
Vlevo holovouské, vpravo hornokrajské, obvykle bývá kolem kalicha žebernatější
Vlevo holovouské, vpravo hornokrajské, obvykle bývá kolem kalicha žebernatější
Typický svalec M. holovouského je tady poměrně nenápadný
Typický svalec M. holovouského je tady poměrně nenápadný
poměrně krátce.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Malinové hornokrajské - Malináč

29 Dec 2020, 15:42

Dnešní foto s okvětím - kalichem nahoru:
Obrázok
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Malinové hornokrajské - Malináč

06 Okt 2021, 14:50

Letošní úroda, průběžně sklizeno od 24. září do 1.října. Jako každý rok polovina plodů červivých, takže většina z nich už zpracována na mošt, ale na to se hodí málo protože obsahují minimum vody. Letos jsou jablka mimořádně velká, vzhledem ke stáří stromu a thujím 3 m od nich, trochu strupovatá a mimořádně krásně vybarvená, a kvůli tomu se rychleji kazí, ale ptáci o ně moc velký zájem, kupodivu, neměli, asi proto, že dali přednost ořechům, které loni skoro nebyly.
Strom1.png
Strom2.png
Strom3.png
Strom4.png
Malinac1.png
Malinac2.png
Malinac2.png (1.4 MiB) 3669 zobrazení
Malinac3.png
Malinac4.png
Malinac5.png
Největší jablko
Nejvetsi.png
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Malinové hornokrajské - Malináč

06 Okt 2021, 15:17

Pokračování:
Malinac7.png
Malinac8.png
Malinac9.png
Malinac10.png
Malinac6.png
Jablko ojíněné do modra
Modry.png
a stejné jablko po vyleštění
Fialovy.png
3 ze 4 větších přepravek plných zdravých plodů na uskladnění
Prepravky3.png
Detail.JPG
2 ze 6 menších přepravek červivých plodů (+ byla ještě 1 vetší)
Prepravky5.png
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Malinové hornokrajské

17 Jan 2022, 15:35

tady např. vyobrazení s textem ze starého Atlasu Kamenického a Kohouta. Patřím mezi příznivce této odrůdy. Je sice náchylná na strupovitost, ta ale na plodech nedělá nijak závratné škody, sem tam jsou na některých plodech ohraničené strupy. Oproti jiným náchylným odrůdám slupka vlivem strupovitosti nepraská a nedochází v důsledku toho k znehodnocení plodů hnilobou. Pěstuji v obou mnou udaných nadm. výškách.
Prílohy
20210909_192955.jpg
20210909_193013.jpg
20210906_190752.jpg
20220117_151542.jpg
Napísať odpoveď