Boskoopské

charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Boskoopské červené

26 Dec 2022, 17:42

vysloužil napísal:
26 Dec 2022, 16:25
charles91 napísal:
13 Feb 2022, 21:59
Pestujem obycajné Booskopské, ale mam už aj vysadené Booskopské červené.
Je to najlepšie jablko na koláče. Tým, že prejde pečením je chuť jablk uplne odlišná.

Zvlášne, že na klasickom Booskopskom (zelenom) vysadený 1946-1951 som našiel 2-3 celočervené jablka, ako keby samovoľne prirodzene zmutoval. Nevenoval som tomu nejakú pozornosť.
Teraz koncom januára paradoxne tie červené držali dužinu bez zvrásnenia, narozdiel od zelených. Neviem ako dlho by boli použitelné bez vzrásnenia, lebo išli do koláča.
Neviem ako drží dužinu Booskopské červené narozdiel od obyčajného, ale začínam premýšlať, či mi na strome nevznikla nová odroda prirodzenou mutáciou jablone, alebo bol strom povodne Booskopské červené a došlo k spätnej "mutácii"
Pravděpodobnější je první verze, že by zmutoval celý strom lze těžko předpokládat.
Kdybyste to objevil o 100 let dřív, mohl jste být slavný Vy a ne Baumann (Boskoopské červené bylo poprvé popsáno 1923 v Německu).
Tento rok som to pozoroval znova. Zopar červených. Mam niekde foto naoberaných Booskopov, - musim ju pohľadať. Je to taka mala záhada. V minulosti žiadne červené jablka na strome som nepozoroval. Zamýšľam sa, či to može byť aj na tým, že strom je infikovaný hubami - Ryšavec a Sírovec. Našiel som štúdiu, že to može mať vplyv na chuť, no či aj na farbu plodov som nenašiel. Osobne pochybujem, no možno tam nejaka mala pravdepodobnosť je. Isté je, že strom nikto v tej výške neprevrubľoval.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Boskoopské červené

26 Dec 2022, 18:21

charles91 napísal:
26 Dec 2022, 17:42
Zvlášne, že na klasickom Booskopskom (zelenom) vysadený 1946-1951 som našiel 2-3 celočervené jablka, ako keby samovoľne prirodzene zmutoval...

Tento rok som to pozoroval znova. Zopar červených. Mam niekde foto naoberaných Booskopov, - musim ju pohľadať. Je to taka mala záhada. V minulosti žiadne červené jablka na strome som nepozoroval...
Vo Vami popisovanom prípade ide pravdepodobne o tzv. púčikovú (pupeňovú) mutáciu. Je to somatická mutácia, teda nesúvisí s oplodnením (viac viď na foto).
Z detstva si pamätám starý strom hrušky Clappovej, na ktorom sa každoročne na jednom malom konáriku objavovali hrušky úplne iného tvaru a farby. Dosť pripomínali odrodu Boscova. Keďže blízko Clappovej boli 2 stromy Boscovej, myslel som si, že je to záležitosť opelenia. Tak to samozrejme nemohlo byť, bola to púčiková mutácia a tie 'zmutované' hrušky neboli Boscova fľaška, ale mutácia Clappovej. IH


Screenshot_20221226-180631_Chrome.jpg
Screenshot_20221226-180642_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Boskoopské

26 Dec 2022, 19:13

roman napísal:
26 Dec 2022, 16:05
Což takhle dát si Boskoopské? Sice to není žádný krasavec, ale zvlášť o Vánocích se hodí, protože pojídat sladké cukroví a ještě sladká jablíčka to mi nejde dohromady. Na západ od našich hranic lze pořád tuto starou odrůdu koupit i v obchodě.
Tak Boskoopské. Letos jej nemůžu pochválit. Nasazeno bylo snad normálně, ale od léta, a hlavně na podzim, jablka na stromu hnila a padala. Do sklizně zbylo docela málo. Jedna bedýnka. Loni byly asi tři čtyři, né li víc.
Tak jestli to je ta střídavá plodnost, tak mám "neplodnost" Boskoopy v sudém roce. (podobně mi letos hnil a padal Admirál)
Také se mi povedlo zapěstovat strom jako "vysokokmen bez kmene" (jak píše pan doktor Vysloužil). Dvě nejbližší švestky už jsem porazil a korunu při řezu, dole provzdušním. JG
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Boskoopské červené

28 Dec 2022, 11:35

charles91 napísal:
13 Feb 2022, 21:59
Pestujem obycajné Booskopské, ale mam už aj vysadené Booskopské červené.
Je to najlepšie jablko na koláče. Tým, že prejde pečením je chuť jablk uplne odlišná.

Zvlášne, že na klasickom Booskopskom (zelenom) vysadený 1946-1951 som našiel 2-3 celočervené jablka, ako keby samovoľne prirodzene zmutoval. Nevenoval som tomu nejakú pozornosť.
Teraz koncom januára paradoxne tie červené držali dužinu bez zvrásnenia, narozdiel od zelených. Neviem ako dlho by boli použitelné bez vzrásnenia, lebo išli do koláča.
Neviem ako drží dužinu Booskopské červené narozdiel od obyčajného, ale začínam premýšlať, či mi na strome nevznikla nová odroda prirodzenou mutáciou jablone, alebo bol strom povodne Booskopské červené a došlo k spätnej "mutácii"
Vaše mutace ovšem bude jiná, než už pěstované červené Booskopské.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Boskoopské

28 Dec 2022, 13:15

Plody Boskoopského jsou dost variabilní - v barvě, tvaru i matnosti/lesklosti slupky.
Prílohy
Plody Boskoopského z jednoho stromu
Plody Boskoopského z jednoho stromu
Napísať odpoveď